Audiohobby.pl

Podejście do kupowania kolumn

Wuelem

  • 201 / 1674
  • Aktywny użytkownik
02-12-2020, 23:12
Nie znajdziesz kolumn tak spartolonych, żeby zagrały jak z głęboką korekcją - bez niej.

Firmy BRAUN to się kupuje golarkę a nie kolumny. Ale nawet ona od 1982 roku do dziś raczej działać nie będzie. Choć "trwała i solidna" :-)

Wuelem

  • 201 / 1674
  • Aktywny użytkownik
02-12-2020, 23:21
Dla BRAUN LS 120 producent podaje w danych katalogowych pasmo przenoszenia:

20 ... 25 000 Hz

I to jest argument, żeby ich nie... kupować. Nawet kłamać nie umieją, to co dopiero zrobić porządne kolumny.
A nie czekaj - mają być na maksa spartolone. To mogli zrobić, kupować. Kupować!

« Ostatnia zmiana: 02-12-2020, 23:26 wysłana przez Wuelem »

audiofan48

  • 31 / 1220
  • Użytkownik
02-12-2020, 23:34
Nie znajdziesz kolumn tak spartolonych, żeby zagrały jak z głęboką korekcją - bez niej.

Firmy BRAUN to się kupuje golarkę a nie kolumny. Ale nawet ona od 1982 roku do dziś raczej działać nie będzie. Choć "trwała i solidna" :-)
Ale ja nie szukam kolumn spartolonych, tylko dobrze zrobionych. To jakieś nieporozumienie. Szukam kolumn w miarę neutralnych ze zrównoważonym dźwiękiem. A to ciekawe, bo ta marka jest generalnie polecana na forach. Choć nie jest tak popularna jak Tannoy.
No dobrze czyli jeśli nie one, to w takim razie pozostają Tannoye z tych co wymieniłem. Przynajmniej wg. Ciebie, bo pytałem które lepsze. Dzięki za opinie. Czekam na kolejne. 

Wuelem

  • 201 / 1674
  • Aktywny użytkownik
02-12-2020, 23:38
Lepszych od Tannoy M1 / M2 nie ma w małym budżecie. Przy nich inne są spartolone, więc jest szansa, że coś wybierzesz...

Gustaw

  • 3846 / 3286
  • Administrator
03-12-2020, 00:00
Nie znajdziesz kolumn tak spartolonych, żeby zagrały jak z głęboką korekcją - bez niej.

Firmy BRAUN to się kupuje golarkę a nie kolumny. Ale nawet ona od 1982 roku do dziś raczej działać nie będzie. Choć "trwała i solidna" :-)
Ale ja nie szukam kolumn spartolonych, tylko dobrze zrobionych. To jakieś nieporozumienie. Szukam kolumn w miarę neutralnych ze zrównoważonym dźwiękiem. A to ciekawe, bo ta marka jest generalnie polecana na forach. Choć nie jest tak popularna jak Tannoy.
No dobrze czyli jeśli nie one, to w takim razie pozostają Tannoye z tych co wymieniłem. Przynajmniej wg. Ciebie, bo pytałem które lepsze. Dzięki za opinie. Czekam na kolejne.

Rzuć może uchem jeszcze na polskie Pylony
n.p.
https://www.euro.com.pl/kolumny-audio/pylon-audio-pearl-monitor-orzech.bhtml?gclid=EAIaIQobChMIieivgbOw7QIVdgCiAx3gHA3wEAQYBSABEgKkdfD_BwE&gclsrc=aw.ds

audiofan48

  • 31 / 1220
  • Użytkownik
03-12-2020, 02:57

Rzuć może uchem jeszcze na polskie Pylony
n.p.
https://www.euro.com.pl/kolumny-audio/pylon-audio-pearl-monitor-orzech.bhtml?gclid=EAIaIQobChMIieivgbOw7QIVdgCiAx3gHA3wEAQYBSABEgKkdfD_BwE&gclsrc=aw.ds

Pytanie jak się one mają do Tannoy M2, bo kolega wyżej twierdzi iż wszystkie inne w podobnej cenie są spartolone.
Póki co to tylko parametry poczytałem. Tutaj nie ma parametru budzącego nieufność ale czy to miałoby być wyznacznikiem decyzji o zakupie? No chyba nie. A czy marka jest uznana, jakie ma opinie, to musiałbym poczytać.
Niektórzy też uważają iż obecnie produkowane kolumny nie są już tej jakości co starsze.

Gustaw

  • 3846 / 3286
  • Administrator
03-12-2020, 09:41
Nie przypominam sobie aby jakiekolwiek swoje kolumny kupował biorąc pod uwagę jakiekolwiek parametry oprócz rozmiaru. Nigdy nie patrzyłem na jakiekolwiek wykresy. Albo grają fajnie albo nie. Dla mnie to strata czasu ale oczywiście ktoś inny może mieć inne zdanie.

« Ostatnia zmiana: 03-12-2020, 10:13 wysłana przez Gustaw »

audiofan48

  • 31 / 1220
  • Użytkownik
03-12-2020, 15:21
Owszem są różni ludzie i różne podejścia. No właśnie rozmiar, od tego powinienem zacząć. U mnie docelowo kolumny będą stały w pokoju 20m2, ściany w drewnie (boazeria), zasłony, dywan, firanki na bocznej ścianie a obecnie przebywam w pokoju 25m2 bez zasłon z tapetą na ścianach, wykładziną na podłodze. Tannoy M2 już mają trochę mało basu i wycofane lekko wysokie (je akurat słuchałem, to wiem) a Pylony mają jeszcze mniej mocy i niższą skuteczność. Stąd moje poszukiwania kolumn nieco większych. Tylko problem z ceną oraz renomą firmy, czyli też wykonaniem.  Np. moje stare 3 drożne Pioneery 120W (znamionowa) z głośnikiem basowym 18cm grają mocniejszym basem niż Tannoy M2,  tyle, że ogólna jakość dźwięku już nie jest wystarczająca dla mnie. Ew. jak pisałem mogę skorygować niedostatki tonów korektorem. Choć dobrze, by było gdyby kolumny same z siebie dawały jak najbardziej zbliżony dźwięk do zakładanego. Polecał ktoś Eltax Liberty 3+ do nieco większego pomieszczenia niż są przeznaczone Tannoye. Obecnie brak ofert tych kolumn na znanym nam portalu. Co do odsłuchu: Kolumny mogą grać ładnie ale jak się mają szybko popsuć, to co z tego? Dlatego ważne jest ich wykonanie.
« Ostatnia zmiana: 03-12-2020, 15:44 wysłana przez audiofan48 »

colcolcol

  • 925 / 5253
  • Ekspert
03-12-2020, 19:50
właśnie rozmiar, od tego powinienem zacząć.

Tak jak moja żona :P

Ged

  • 1714 / 5867
  • Ekspert
03-12-2020, 22:27
Miałem kiedyś małe Tannoye monitory, grały bardzo fajnie.

Ale może spróbuj Acoustic Energy z rynku wtórnego ? Miałem ich monitory, kupiłem za 700 PLN, grały bardzo dobrze, sprzedałem kilka lat później za 700 PLN :) W mojej ocenie równe, przyjemne, ale precyzyjne granie. Na tym poziomie cenowym - bardzo, bardzo dobrze.
Michał / Pastwa z naszego forum ma / miał większy model.

Lutek

  • 535 / 5832
  • Ekspert
03-12-2020, 22:49
Na samym wzmacniaczu mam stale włączony loudness, plus do tego podkręcone zazwyczaj tony wysokie oraz basy

Ja u siebie na wzmacniaczu nie mam nic wlaczone, bo nie ma nic, co mozna by wlaczyc, czy cos regulowac. Jest jedno pokretlo do regulacji natezenia dzwieku i nic wiecej nie jest potrzebne, bo dobry wzmacniacz ma grac bez zadnych dodatkowych elementow do regulacji czegokolwiek.  A sluchalem kiedys na sporych kolumnach podlogowych DIY , na 12-to calowych glosnikach Tannoya - model 3149, a obecnie z monitorow Tannoya - Eaton, na 10-cio calowych glosnikach z serii HPD - model 295 i jednoczesnie jestem w trakcie realizacji nowych obudow o przekroju eliptycznym do tych glosnikow. Zobaczymy jak zagraja te glosniki w tych obudowach. Dla mnie te Tannoy-e, ktore mialem (a bylo troche par) roznily sie troszke w brzmieniu, ale w zasadzie wszystkie graly - jak uwazam - wybitnie. Ale one niestety troche wiecej kosztuja. Poza tym realizuje rowniez budowe odgrod z trojdroznym ukladem glosnikow. No i na tym bede musial zakonczyc gonienie " kroliczka ", bo zdrowie juz nie takie i jestem w wieku, ze bedzie trzeba pomalu umierac.

Zmelmag

  • 1280 / 1727
  • Zmelmag
03-12-2020, 23:04
dobre memento mori nie jest złe, byle nie zapomniec ze w tzw miedzyczasie jednak sie żyje ;-)


kolumny sa jak np. buty, bez przymiarki szkoda sie jarac wirtualnymi rozmowami (mozna trafic, ale po co trafiac skoro mozna sprawdzic ?),
zreszta nie dotyczy to tylko butów ;-) zrob sobie audiofan chociaz z 10 odsluchow roznych zestawow to ostaniesz tzw. swiadomym klientem, bedziesz wiedzial czego szukasz, wtedy naprawde łatwiej sie znajduje :-)
https://banbye.pl polecam :-)

audiofan48

  • 31 / 1220
  • Użytkownik
04-12-2020, 01:36
dobre memento mori nie jest złe, byle nie zapomniec ze w tzw miedzyczasie jednak sie żyje ;-)


kolumny sa jak np. buty, bez przymiarki szkoda sie jarac wirtualnymi rozmowami (mozna trafic, ale po co trafiac skoro mozna sprawdzic ?),
zreszta nie dotyczy to tylko butów ;-) zrob sobie audiofan chociaz z 10 odsluchow roznych zestawow to ostaniesz tzw. swiadomym klientem, bedziesz wiedzial czego szukasz, wtedy naprawde łatwiej sie znajduje :-)

A co masz na myśli, można sprawdzić? Kupować i oddawać, płacić po dwa razy za przesyłki kurierskie? 10 zestawów powiadasz? 10x60zł=600zł. To już prawie miałbym kolumny za taką cenę.
Ponadto czy sam odsłuch to wszystko? Racja, to podobnie jak z butami i innym towarem, trzeba wybrać tak by to coś służyło jak najdłużej. I z tego powodu trzeba trochę poczytać o danym towarze, by nie brać tylko pięknie się prezentujących się bubli, które będą może i pasować ale się rozlecą, zepsują po krótkim czasie..
« Ostatnia zmiana: 04-12-2020, 01:45 wysłana przez audiofan48 »

Gustaw

  • 3846 / 3286
  • Administrator
04-12-2020, 08:36
Cyt: "Ponadto czy sam odsłuch to wszystko?"
No właśnie w zasadzie to wszystko :-) Nie słyszałem o rozpadających się obudowach kolumn i masowo padających głośnikach* przy żadnych kolumnach w ostatnich 30-latach. Jakość wykonania oczywiście też się liczy ale bez przesady.
Na rajd terenowy lub na skoki spadochronowe tymi kolumnami jeździć chyba nie będziesz ;-)

* - o ile tylko ktoś nie dowalił wysokich i basów w korektorze, doprowadzając do przesterów.
« Ostatnia zmiana: 04-12-2020, 08:40 wysłana przez Gustaw »

colcolcol

  • 925 / 5253
  • Ekspert
04-12-2020, 11:01
o ile tylko ktoś nie dowalił wysokich
Wzruszyłem się, wróciły wspomnienia Tonsilowskich kopułek, które jakże sprawnie sam regularnie naprawiałem, po zabawach z podbijaniem wysokich :) Muszę też uczciwie przyznać, że ostatnie Altony wylądowały na chodniku wylatując przez okno. Córki nie doszły do porozumienia w temacie repertuaru, dostały ultimatum i nie skorzystały.
Ten element wychowania, czyli danie wyboru, konsekwencja i nieuchronne następstwa decyzji, był warty każdej ceny :P