Audiohobby.pl

Podejście do kupowania kolumn

audiofan48

  • 31 / 1247
  • Użytkownik
09-12-2020, 02:02
Ja się wypowiedziałem wyłącznie w kwestii trwałości pianki (sądziłem, że to jasno wynika z kontekstu), bo kupując kolumny 40 letnie w których jest zawieszenie piankowe trzeba się na starcie liczyć raz że z dodatkowym kosztem a dwa pobawić w majsterkowicza.
O ile ew. dołożyłbym może do interesu jeśli kolumny tańsze z racji "do remontu" i wg. jakiejś instrukcji z netu wymienił i liczył, że jest jak fabrycznie o tyle nie przeskoczę raczej kwestii zdrowotnych a mianowicie nie używam klejów, farb ani większości chemicznych związków. Nie kupuję więc kolumn "do remontu" ani takich które będą go wymagały w przyszłości. Ja akurat lubię majsterkować i zawsze lubiłem (choć już zdrowie mnie ogranicza) ale jest na pewno sporo ludzi nie mających do tego smykałki. Sam znam 3 takie osoby i wątpię by sobie z tym poradziły. Więc jak ktoś ma zdrowie i takie hobby, to czemu nie, może kupować kolumny i wszelaki sprzęt po taniości i go remontować, naprawiać. Pisząc "nie kupuje się starych kolumn na zawieszeniu piankowym" miałem więc na myśli takie osoby jak wyżej i siebie.
 

Zmelmag

  • 1280 / 1754
  • Zmelmag
09-12-2020, 21:07
"kupując kolumny 40 letnie w których jest zawieszenie piankowe trzeba się na starcie liczyć raz że z dodatkowym kosztem"

10-20zł/szt

" a dwa pobawić w majsterkowicza."

sa serwisy swiadczace uslugi, trzeba sobie tylko odpowiedziec na pytanie: czy dxwiek nam sie pdooba.
nawet do tonsilu mozesz zadzwonic, regenerowalem znajomemu stare JBL
https://banbye.pl polecam :-)

Bacek

  • 2366 / 5888
  • Ekspert
10-12-2020, 16:15
Pisząc "nie kupuje się starych kolumn na zawieszeniu piankowym" miałem więc na myśli takie osoby jak wyżej i siebie.
Kupując stare paczki (choć by pod kątem zwrotnic) lub sprzęty od razu na początku trzeba sobie zdawać sprawę że wcześniej niż później będą wymagały ręki fachowca. Oczywiście zupełnie mi to nie przeszkadza i aktualnie poluję na Technicsa SE-9060 w ładnym stanie kosmetycznym.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

audiofan48

  • 31 / 1247
  • Użytkownik
14-12-2020, 00:46
"kupując kolumny 40 letnie w których jest zawieszenie piankowe trzeba się na starcie liczyć raz że z dodatkowym kosztem"

10-20zł/szt

" a dwa pobawić w majsterkowicza."

sa serwisy swiadczace uslugi, trzeba sobie tylko odpowiedziec na pytanie: czy dxwiek nam sie pdooba.
nawet do tonsilu mozesz zadzwonic, regenerowalem znajomemu stare JBL

Pytanie jaki jest łączny koszt i czy dźwięk będzie na końcu taki jakby kolumna wyszła prosto z fabryki.
Za samego kuriera trzeba zapłacić co najmniej 60zł, to już mamy 80zł. Dochodzi ryzyko uszkodzeń w transporcie i koszt wymiany.
A na końcu może się okazać, że jednak dźwięk nie jest lepszy niż w podobnych kolumnach ale z zawieszeniem gumowym. Ocena jakości dźwięku, to bardzo subiektywna sprawa.

Bacek: Tak ale pozostałe elementy w kolumnach jak elektronika czy obudowa są dużo trwalsze niż piankowe zawieszenia. Kondensatory co prawda poleca się wymieniać w starych nie ruszanych kolumnach ale jak są sprawne, nie ma takiej konieczności. Chyba, że się chce wymienić na nowocześniejsze ale zawsze jest wtedy ryzyko pogorszenia dźwięku i niepotrzebnie się wpada w koszty. Gdy padną, to owszem wymienię je i może dam radę sam to zrobić. Natomiast z tego co czytałem - zawieszenie piankowe pada najszybciej i ja bym np. takich kolumn nie kupił z tego powodu.
A kolega Gustaw na poprzedniej stronie twierdził iż kolumny się tak nie psują nawet stare o ile są w miarę dobrze wykonane i o ile nie będę z nimi jeździł na jazdy terenowe czy skakał ze spadochronem. Tak więc nie powinno być tak źle z tymi moimi 40- latkami, które niebawem odbiorę od kuriera.
« Ostatnia zmiana: 14-12-2020, 00:51 wysłana przez audiofan48 »

Bacek

  • 2366 / 5888
  • Ekspert
14-12-2020, 14:03
Jasne że wybór konkretnego rozwiązania może zmniejszyć prawdopodobieństwo problemów. Ale ale potencjał do padu nadal istnieje, trzeba po prostu wiedzieć jak i za ile można sobie z nim poradzić (siłami własnymi lub cudzymi)
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

Gustaw

  • 3856 / 3313
  • Administrator
14-12-2020, 14:14
[
A kolega Gustaw na poprzedniej stronie twierdził iż kolumny się tak nie psują nawet stare o ile są w miarę dobrze wykonane i o ile nie będę z nimi jeździł na jazdy terenowe czy skakał ze spadochronem. Tak więc nie powinno być tak źle z tymi moimi 40- latkami, które niebawem odbiorę od kuriera.

"Kolega Gustaw" :-) ma kilka kolumn z lat 90-tych oraz parkę z początku lat 80-tych i żadna z kolumn się nie zepsuła.
Zawieszenia i głośniki bez problemu.
Nie liczę jednej spalonej wysokotonówki Focala, którą sam załatwiłem głośnym przesterem.
Od tego czasu jestem ostrożny bo TDx120 Focala jest trudno osiągalny.

Kiedyś miałem jeszcze Altusy 120A i tam niestety pianka uległa kompletnej erozji.
« Ostatnia zmiana: 14-12-2020, 14:49 wysłana przez Gustaw »

audiofan48

  • 31 / 1247
  • Użytkownik
16-12-2020, 02:03
[
A kolega Gustaw na poprzedniej stronie twierdził iż kolumny się tak nie psują nawet stare o ile są w miarę dobrze wykonane i o ile nie będę z nimi jeździł na jazdy terenowe czy skakał ze spadochronem. Tak więc nie powinno być tak źle z tymi moimi 40- latkami, które niebawem odbiorę od kuriera.

"Kolega Gustaw" :-) ma kilka kolumn z lat 90-tych oraz parkę z początku lat 80-tych i żadna z kolumn się nie zepsuła.
Zawieszenia i głośniki bez problemu.
Nie liczę jednej spalonej wysokotonówki Focala, którą sam załatwiłem głośnym przesterem.
Od tego czasu jestem ostrożny bo TDx120 Focala jest trudno osiągalny.

Kiedyś miałem jeszcze Altusy 120A i tam niestety pianka uległa kompletnej erozji.

No właśnie - nic się nie psuje poza erozjami pianek i g. wysoko tonowymi w efekcie ewidentnych błędów w odsłuchu. Chyba, że się komuś nudzi, to sobie zrobi eksperyment i wymieni kondensatory na inne, nowocześniejsze.
« Ostatnia zmiana: 16-12-2020, 02:12 wysłana przez audiofan48 »