Audiohobby.pl

Magnetofony z auto kalibracją (najlepsze i te najgorsze).

AUDIOTONE

  • 9387 / 5825
  • Ekspert
13-05-2020, 01:36
Dziękuję Stanisławie za kilka słów odnośnie ZXL-a.
A co do ONKYO 2900 to posiada manualna kalibrację... poziomu. Oczywiście plus automat Bias-u ale to nie jest pełna auto kalibracja. To takie coś pomiędzy :) Raczej nie zakwalifikuję się do naszej listy magnetofonów z auto kalibracją .
o.k. rozumiem.
Mam nadzieję że nie zrozumiałeś mnie źle :)
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

artekk

  • 1694 / 5872
  • Ekspert
13-05-2020, 11:44
A do mnie dotarł wczoraj w końcu Kenwood KX-9010, całkiem sprawny i faktycznie kalibruje bardzo dobrze. Prawdę mówiąc trochę już zapomniałem o nim, bo miałem go kilkanaście lat temu. Dzisiaj trochę pogram na nim, zobaczymy, jak się zaprezentuje.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

Stanis

  • 94 / 5644
  • Użytkownik
13-05-2020, 11:51
Dziękuję Stanisławie za kilka słów odnośnie ZXL-a.
A co do ONKYO 2900 to posiada manualna kalibrację... poziomu. Oczywiście plus automat Bias-u ale to nie jest pełna auto kalibracja. To takie coś pomiędzy :) Raczej nie zakwalifikuję się do naszej listy magnetofonów z auto kalibracją .
o.k. rozumiem.
Mam nadzieję że nie zrozumiałeś mnie źle :)
Wszystko w porządku, Wojtku.
Stach

Chaos

  • 844 / 4978
  • Ekspert
13-05-2020, 12:55
Ja z mojej strony mogę dodać Denona DR-M44, YAMAHA KX-670, ONKYO TA-6711

To ja do kategorii najgorsza zgłaszam "Auto Tape Tuning" z moich Yamach KX-580 i KX-930. Nie ma sensu ich używać bo tną wszystko. Ręczna regulacja biasu na ucho, daje dużo lepsze rezultaty.

Chaos

  • 844 / 4978
  • Ekspert
13-05-2020, 13:10
W Pioneerze CT-S830S którego miałem kiedyś też czasami trzeba było korygować ręcznie bias na ucho ale nie było tak źle jak w Yamahach. 
Najbardziej podobała mi się kalibracja w Sony TC-K790ES. Tutaj miałem problem żeby odróżnić źródło od zapisu. Czasami się nawet zastanawiam czy sygnał źródła nie był jakoś w tym decku modyfikowany żeby brzmiał podobnie do tego nagranego bo tak fajnie to grało

AUDIOTONE

  • 9387 / 5825
  • Ekspert
13-05-2020, 15:06
Najbardziej podobała mi się kalibracja w Sony TC-K790ES. Tutaj miałem problem żeby odróżnić źródło od zapisu. Czasami się nawet zastanawiam czy sygnał źródła nie był jakoś w tym decku modyfikowany żeby brzmiał podobnie do tego nagranego bo tak fajnie to grało
Tyle że tam mamy manual z generatorami. Także miałem 790-tkę i grało to fajnie.

A do mnie dotarł wczoraj w końcu Kenwood KX-9010, całkiem sprawny i faktycznie kalibruje bardzo dobrze. Prawdę mówiąc trochę już zapomniałem o nim, bo miałem go kilkanaście lat temu. Dzisiaj trochę pogram na nim, zobaczymy, jak się zaprezentuje.
Nareszcie jakieś normalne magnetofony u Artura widzę, a nie tylko Naki i Naki... padaki.... :)
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

artekk

  • 1694 / 5872
  • Ekspert
13-05-2020, 16:27
Nareszcie jakieś normalne magnetofony u Artura widzę, a nie tylko Naki i Naki... padaki.... :)

Może i on normalny, ale padaka ZX7 szybciutko pokazał mu miejsce w szeregu ;) Już nie chce mi się go włączać nawet, a taki ładny ten wskaźnik. Zobaczymy jak będzie po upgrade OP'ków.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

Chaos

  • 844 / 4978
  • Ekspert
14-05-2020, 13:40
Tak, TC-K790ES ma manual z generatorami. Ciekawe czy jest ktoś kto woli automat od ręcznej kalibracji z generatorami? Jakie są wasze doświadczenia? Z przetestowanych przeze mnie automatów (ATC, Super Auto BLE XD, Auto Tape Tuning) najlepiej wypadał Pioneer ale nie był tak dobry jak ręczna w Sonym.

AUDIOTONE

  • 9387 / 5825
  • Ekspert
14-05-2020, 16:36
Ciekawe czy jest ktoś kto woli automat od ręcznej kalibracji z generatorami? Jakie są wasze doświadczenia?
W moim przypadku kasety skalibrowane automatem w CR-7E a były one bardzo zmęczone, nie udawały się w ogóle skalibrować na innych magnetofonach z pełna manualną kalibracją. Ale osobiście wolę manual taki jak jest np. w ZX-7. Znaczy że automaty w Nakach-padakach są wyśmienite i kalibrują wsio. Wychodzi to im bardzo dobrze, nie trzeba w ogóle nic dodawać ani ujmować.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

artekk

  • 1694 / 5872
  • Ekspert
14-05-2020, 16:45
Wiele kalibracji automatycznych jest znacznie bardziej zaawansowanych, niż proste kalibratory manualne, gdzie z małymi wyjątkami kalibrujemy tylko bias i czułość.
Teoretycznie powinno to zapewniać lepsze wyniki, szczególnie bardziej płaską charakterystykę pasma i niższe zniekształcenia. Co za tym idzie większy stopień wierności kopii w stosunku do źródła.
Nie mam nic przeciw dobrym automatom, pod warunkiem, że są dobrze wyregulowane i magnetofon jest sprawny. Działają wtedy naprawdę wyśmienicie i manualne poprawiacze są zbędne.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

nano

  • 9079 / 4978
  • Ekspert
16-05-2020, 12:48
tak tylko
badziew plastikowy tzw kenwood kx 9050 ma automat ale uwaga mozna rowniez recznie podkrecic bias pokaze ba filmie pozniej

ArturP

  • 1300 / 2783
  • Ekspert
16-05-2020, 18:33
Nie mam nic przeciw dobrym automatom, pod warunkiem, że są dobrze wyregulowane i magnetofon jest sprawny. Działają wtedy naprawdę wyśmienicie i manualne poprawiacze są zbędne.
I w tym Artur ma rację. Podstawową podstawą, o czym większość wie, ale warto wspomnieć, jest 110%-owa sprawność, czyli sprawność fabryczna. By taką uzyskać, trzeba wiedzieć co się robi i ma się czym to zrobić.
 Dopiero w takim przypadku można porównywać konkretne modele.
Jak pewnie wiecie 99,99999999% egzemplarzy to szroty nie do uratowania przez laików. Takie egzemplarze ciężko jest uratować przez Was, FACHOWCÓW, a piszemy o górnej półce kaseciaków, w których nie wystarczy wymienić paski i wyczyścić głowice.
W moim Kenwood KX7030 wymieniłem paski, wyczyściłem cały tor przesuwu, wszystkie oryginalne kondzie poszły do śmieci zastąpione nowymi, selekcjonowanymi (z setki wybrane dwadzieścia), kalibracja przeprowadzona zgodnie z SM, KILKA RAZY SPRAWDZANY, generatorami, oscyloskopami, miernikami wszelkiej maści. Mordęgi na 30 roboczo-godzin.
 Nagrałem Nową taśmę, którą zaniosłem do znajomka z KX7030, zakupionym w Japonii w idealnym stanie. I porażka, totalna porażka, kasety z moich soniaków lepiej brzmią niż z tego kena, owszem to co nagrał odtwarza dość przyzwoicie, ale na innych maszynkach już jest porażka. Brakuje wszystkiego: dynamiki, głębi, sceny, a przede wszystkim melodii. Rozumiecie??? WSZYSTKIEGO!!!
    Podsumowując mój przydługi wywód: do przywrócenia sprawności zabrakło FACHOWCA, co z tego, że mam wszelkie urządzenia do takiej roboty, jakem głąb totalny, a i na dzbana się nadaję. Jednak duże szpulki są prostsze.
Tym smutnym akcentem zakończę.
Pozdro dla WSZYSTKICH WAS.

nano

  • 9079 / 4978
  • Ekspert
16-05-2020, 21:24
e tam trafilo ci sie
miales pecha
moze malo cierpliwosci

to staruszki trza im duzo wybaczyc
lub byc pedantem do bulu

JaKub92

  • 1822 / 5472
  • Ekspert
17-05-2020, 02:01
A Arcam robi za podstawkę?... ;)
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

ArturP

  • 1300 / 2783
  • Ekspert
27-05-2020, 22:11
e tam trafilo ci sie
miales pecha
moze malo cierpliwosci
Nano, to o czym jest mój wywód, to porównanie dwóch fabrycznie nowych, jednakowych modeli aut z jednego dnia produkcji.
A to o czym większość pisze to porównania aut na linii startu dragsterów, jeden lepszy lub gorszy od drugiego.
Cierpliwość przy odnawianiu takich magnetofonów Ty Nano najlepiej znasz. Wielki Szacun do Twej roboty.