Audiohobby.pl

Problemy z PC.

ArturP

  • 1291 / 2762
  • Ekspert
18-12-2020, 16:00
Kilka (już dziesiąt) lat temu, jakem beł młody i mało wiedziałem, to do śkół poszetem.
Tak już się ostało, mało wiem.
Pani od informatyki napomknęła wzięła o back'upie na rajd'zie. Od tej pory używam, nie Pani od informatyki, tylko BackupOnRaid.
Jak kilka dni temu przeglądałem te Back'upy, to włos się na głowie jeżył.
Przepraszam za słowo, tak mam czasem.
Od 20'tu lat używam powyższego Raid'a, a ten z kolei wymusza, po odpowiednim ustawieniu właśnie zrzut danych po każdej sesji. Raz mi komputer wywinął baranka i spalił oba dyski, możliwy odzysk, tylko przez przełożenie talerzy do innej elektroniki. Odzysk 100% i nauczka, że nie kładzie się kopii na jednym kompie, tylko na dwóch różnych. Na przykład po WiFi, i takich dyskach -> SEAGATE BarraCuda 1TB.
Informatyk ze mnie jak z koziej D... trąba, ale co szkoła to szkoła. A Pani od informatyki (żona mojego dobrego kumpla) jest młodsza ode mnie i taka fajna, że do dziś się widujemy z wielką przyjemnością, z mojej strony, a Ona ma chyba słabość do takich głąbów jak ja z kumplem.

Zmelmag

  • 1280 / 1727
  • Zmelmag
18-12-2020, 22:32
jedyny problem z PC jaki widze to taki ze geniusz The Bill przez chyba 30 lat dzielnej wali nie przebil Androida efektywnoscia, osytatnio slyszalem ze Aple wypusci "killerlapa" za 1KUSD i skosumowal dziejowy sukces Microsoftu (zlosliwi twierdza ze nazw wymyslila malzonka Billa :-)). Jedyny plus windy jest taki ze pomimo zmulerskosci i niekonczacej sie ilosci nakladek po zdychajacych apkach producenci oprogramowania dalej pisza na ten szit cokolwiek.

Pewnie przyzwyczjenie,...zeby nie bylo, sam korzystam bo jw interesujace mnie apki chodza na tym badziewiu. I tylko dlatego. Chętnie zapomne o Windowsie i "geniuszu" z Doliny Krzemowej :-)

PS. obecnie promuje "upgrade" ludzkiego organizmu, medyk, nieźle q.... :-D
https://banbye.pl polecam :-)

Wojciech7

  • 1465 / 1066
  • Ekspert
22-07-2021, 22:15
to zależy co potrzeba, złożyć kompa np 4 rdzenie np ja mam I5 2300 i zamieniłem ostatnio dysk standardowy na SSD i komp zasuwa jakby sie naćpał, nie wychodzi to jakoś drogawo na używanych częściach
Też sam zmieniałem dyski w  swoim  składaku,był talerzowy, potem SSD, teraz od 3 lat jest  formacie M.2 interfejs PCIe Gen 3x4- śmiga super, instalacja prosta wpięcie w płytę główną.

Karol

  • 2002 / 4295
  • Ekspert
23-07-2021, 09:22
Też sam zmieniałem dyski w  swoim  składaku,był talerzowy, potem SSD, teraz od 3 lat jest  formacie M.2 interfejs PCIe Gen 3x4- śmiga super, instalacja prosta wpięcie w płytę główną.

Pod warunkiem, że płyta główna obsługuje ten rodzaj dysków (M.2).
Bywa, że nawet ma odpowiednie gniazdo, tylko akurat zakupiony dysk nie działa. :)

Bacek

  • 2363 / 5861
  • Ekspert
23-07-2021, 11:23
jedyny problem z PC jaki widze to taki ze geniusz The Bill przez chyba 30 lat dzielnej wali nie przebil Androida efektywnoscia, osytatnio slyszalem ze Aple wypusci "killerlapa" za 1KUSD i skosumowal dziejowy sukces Microsoftu (zlosliwi twierdza ze nazw wymyslila malzonka Billa :-)). Jedyny plus windy jest taki ze pomimo zmulerskosci i niekonczacej sie ilosci nakladek po zdychajacych apkach producenci oprogramowania dalej pisza na ten szit cokolwiek.

Kłócił bym się z prawie wszystkim. I Windowsa idzie zamulić i Androida. Tyle że zazwyczaj windowsa zamulają userzy tysiącem niepotrzebnych aplikacji które jeszcze dodatkowo jakieś serwisy zapuszczają. A Androida najczęściej sami producenci instalując masę nakładek systemowych i innego syfu.

Android który sam z siebie jest nakładką na inny system (Linux) też mógł by być wydajniejszy. Z nowości Bill planuje w Windows 11 standardowo dać warstwę umożliwiającą z pudełka odpalanie aplikacji Androidowych.

Tak czy siak ARM i jego Aplowe laptopy czy Androidowe mają fory nie z tej strony że będą wydajniejsze od Windowsów na Intelach, bo tu, przynajmniej na początku moc jest ze starym, ale dlatego że ich wydajność jest w zupełności wystarczająca do 90% zadań do których są stosowane.
« Ostatnia zmiana: 23-07-2021, 11:25 wysłana przez Bacek »
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

pień

  • 2214 / 1002
  • Ekspert
26-07-2021, 08:13
Nie nie Bacek
Android nie jest nakładką na linuxa. Bazuje wprawdzie na jądrze z wolnej licencji, po przerobieniu oczywiście ale  nie zawiera kodu pochodzącego z projektu GNU.  Tak więc o nakładce trudno mówić.
Może się zdawać podobne patrząc z boku ale to tak samo można by powiedzieć ze Linux, Unix i BSD to jeden pies.
  Tak sobie czytałem ten wątek i niezmiernie mnie zadziwia przywiązanie ludzi do użerania się z windowsami wszelkiej maści.
Jakieś utraty danych, zamulania itp. i ciągła walka żeby system nie raczył czegoś sp.........  albo raczył zauważyć obecność jakiegoś komponentu.   Uuuu nie dla mnie.
Jedyny system jaki trawię poza linuxem to macOS ma się rozumieć, znacząco przebija linuxy jeżeli chodzi o oprogramowanie >muzyczne
 No ale linuxy w miejscu nie stoją co jako ich wieloletni użytkownik mogę z ręku na sercu twierdzić.
Tutaj obok mnie odpala plytkę prehistoryczny lapek z ubuntu 9 (ma jedyną aktualnie w domu nagrywarkę), system który w nim zalega od zawsze i ciągle działa bez aktualizacji już z 10 lat ::)
Piszę  z kompa też pod linuxem, już nowszy zdecydowanie ale budżetowy.  Najtańsza płyta pod prawie najtańszego ryzena i flac z 4 cd
żeby sobie to wsadzić w komórkę też robił ze 4 sekundy.
Aż sam się zdziwiłem.
  Naszła mnie taka myśl porównawcza.
Windows to jak wzmacniacz na lampach chwalony. Najlepiej gra na srebrnych kablach i wymaga ciągłej inwestycji coby swoich paru watów gdzieś nie zapodział. 
Niby to można wsadzić w kanciate przemysłowe pudełko ze szlifem :)  Ale to nie będzie to samo, wiadoma sprawa.
Minęło parę lat: i rozwinęła się klasa D.
Łaaa, ale kicha to ma tylko 0,000cośtam THD !
Tragedia, to się nie nadaje do słuchania
(obiecałem sobie ograniczyć używanie brzydkich słów, ale jeżeli ktoś coś okropnie brzydkiego o windowsach napisze to..
No to mój kolega będzie :)  )

« Ostatnia zmiana: 26-07-2021, 08:41 wysłana przez pień »

Bacek

  • 2363 / 5861
  • Ekspert
26-07-2021, 11:15
Nie nie Bacek
Android nie jest nakładką na linuxa. Bazuje wprawdzie na jądrze z wolnej licencji, po przerobieniu oczywiście ale  nie zawiera kodu pochodzącego z projektu GNU.  Tak więc o nakładce trudno mówić.
Może się zdawać podobne patrząc z boku ale to tak samo można by powiedzieć ze Linux, Unix i BSD to jeden pies.
Linux to włąsnie to jądro, a nie gnome, xorg i kde i wszysko co na górze. Także Anodroid to Linux z położonym na góre api jawy + maszyną wirtualną do jej wykonywania.

Linux, Unix (w sumie to nie ma takiego systemu) i BSD to zupełnie inne systemy operacyjne stworzone na podobnych założeniach i korzystające często z tych samych programów i warstw użytkowych przeportowanych dla nich. Ale każdy ma własne jądro, stwrzone od podstaw i siedzące między sprzętem a programami użytkowymi.

Grzebiąc wewnątrz Androida, Linux wystaje na każdym kroku (pomijam samo api dla programów użytkowych), chociażby system dźwiękowy tam to ALSA.



ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

pień

  • 2214 / 1002
  • Ekspert
26-07-2021, 21:34
No też fajnie :)
Ja po prostu jądro z przybombasami uznałem za całość systemu.    Mogliby je w sumie użyć w microsofcie to może mieliby w miarę ok system.   
W każdym razie mnie mój telefon znanej chińskiej marki zaskoczył parę dni temu, dźwiękowo właśnie.
Przebił w/g mnie znaną japońską markę
« Ostatnia zmiana: 26-07-2021, 21:37 wysłana przez pień »

Wojciech7

  • 1465 / 1066
  • Ekspert
02-08-2021, 20:02
Pod warunkiem, że płyta główna obsługuje ten rodzaj dysków (M.2).
Bywa, że nawet ma odpowiednie gniazdo, tylko akurat zakupiony dysk nie działa. :)
Nie spotkałem się z taką sytuacją aby tego typu konfiguracja nie działała.U mnie  wszystko śmiga należycie i jak by powiedział Egon z  filmu Gang Olsena-"klawo jak...:)))

Karol

  • 2002 / 4295
  • Ekspert
03-08-2021, 08:23
Jak się sam nie spotkałeś, to poczytaj. :)
Zdarza się to przeważnie ze starszą płytą główną i dyskiem najnowszej generacji (np. M.2 PCIe 3.0x4).
Dlatego zawsze lepiej przed zakupem sprawdzić, czy płyta główna obsłuży ten rodzaj dysku.
Teoretycznie przy zakupie przez Internet można go zwrócić, ale często ma to być nierozpakowany produkt.
Wtedy pozostaje odsprzedaż ze stratą jako używany. :(

Wojciech7

  • 1465 / 1066
  • Ekspert
03-08-2021, 13:11
Jak się sam nie spotkałeś, to poczytaj. :)
Zdarza się to przeważnie ze starszą płytą główną i dyskiem najnowszej generacji (np. M.2 PCIe 3.0x4).
Dlatego zawsze lepiej przed zakupem sprawdzić, czy płyta główna obsłuży ten rodzaj dysku.
Teoretycznie przy zakupie przez Internet można go zwrócić, ale często ma to być nierozpakowany produkt.
Wtedy pozostaje odsprzedaż ze stratą jako używany. :(
Kupując do swojego składaka(płyta główna), sprawdziłem czy ma  gniazdo M2... i jakie mogą być podłączone  tego typu dyski.Na stronie producentów płyt głównych podają takie informacje. Nie mam możliwości sprawdzenia czy starsze systemy Windows mogą ewentualnie z takimi dyskami współpracować.Naprawdę są to  szybkie dyski, brak mechaniki, nie trzeba defragmentować,montaż prosty.

Bacek

  • 2363 / 5861
  • Ekspert
04-08-2021, 11:26
M2 to akurat mało, bo tu są co najmniej dwa rodzaje, AHCI starsze po sata i NVME nowsze po PCIe.

https://www.kingston.com/en/community/articledetail/articleid/48543
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

Wojciech7

  • 1465 / 1066
  • Ekspert
04-08-2021, 12:03
M2 to akurat mało, bo tu są co najmniej dwa rodzaje, AHCI starsze po sata i NVME nowsze po PCIe.

https://www.kingston.com/en/community/articledetail/articleid/48543
Dziękuję za  ciekawą stronkę.

AUDIOTONE

  • 9375 / 5804
  • Ekspert
04-01-2022, 19:51
Takie małe pytanie czy 256GB SSD dla win 10pro jako tylko dysk systemowy wystarczy? (dane na osobnych dyskach) Czy trzeba rozejrzeć się za 512GB? Komp używany jest w domu do "wszystkiego" i "niczego" :)
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Wojciech7

  • 1465 / 1066
  • Ekspert
04-01-2022, 20:20
Mam takiej pojemności tylko jako M2.Jest system oraz programy i jeszcze wolnego zostało.Może zamiast SSD dysk  M2-? U mnie śmiga super, jeśli zależy na prędkościach to taki. System wraz z innymi legalnymi programami uruchamia się w  5sek-:)))
System  wraz z innymi programami zajmuje mi 60GB- reszta wolna. Inne rzeczy tzw."super tajne" mam na osobnym dysku odłączanym.
« Ostatnia zmiana: 04-01-2022, 20:25 wysłana przez Wojciech7 »