Audiohobby.pl

Problemy z PC.

AUDIOTONE

  • 9375 / 5804
  • Ekspert
12-04-2020, 12:24
Obecna konfiguracja to 2x Xeon E5-2650 64Gb ram-u, itd..... za przysłowiowe grosze tego nie złożysz. I duże możliwości rozbudowy z takim zamiarem było to kupione, w tamtym roku. Od kilkudziesięciu lat kupuję używane Dell-owskie dwu procesorowe stacje robocze do pracy. I nie jestem laikiem w tej kwestii. Więc jak to ujmę "domowe" I5, I7 itp. mnie nie insertuje.
Ponad to już od wczoraj późnego wieczora jest diagnoza, co jest uwalone. To płyta (0VHRW1) i jej dość znany jak się okazuje problem z pamięciami dotyczącymi obsługi drugiego procesora. Więc albo naprawa w serwisie Dell-a płyty, albo kupno nowej (używanej). Na chwilę obecną komp chodzi jest doraźnie wyłączony drugi procek i jest wsio git. Ale mocy troszkę brak. Trudno, po tym całym zamieszaniu z "koroną" muszę zabrać się za kompa.

Więc dziękuję za "dobre" rady typu "kup nowego" itp... :)

Pozdrawiam Wszystkich serdecznie i dziękuję za zainteresowanie tematem.

Wojtek.

Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Hammer

  • 4654 / 2264
  • Ekspert
12-04-2020, 13:23
Trzeba było wcześniej  określić jakie to high są wymagania, a ja myślałem ze bida z kompem, bida w domu, no cóż.

tetejro

  • 2745 / 2956
  • Ekspert
12-04-2020, 15:45
Wybaczcie za off...
Już od jakiegoś czasu walczę z kompem... i jego notorycznymi zawiechami. Ale dziś to już przechodzi ludzkie pojęcie. ponad 20 razy... muszę coś z tym zrobić bo mnie krew zaleje, ile razy coś pisałem i mi wcięło w połowie zdania i reset....
Wojtku, jeśli to nie są problemy sprzętowe a związane z systemem to zainstaluj sobie Linuksa. Ja juz 15 lat temu zarzuciłem Windę i nigdy do niej nie wrócę.

Nie wieim czy wiecej jak pięć razy widziałem blue-screen na win XP. Na siudemce i dziesiatce to chyba nawet niemożliwe :-D
« Ostatnia zmiana: 12-04-2020, 15:56 wysłana przez tetejro »

tetejro

  • 2745 / 2956
  • Ekspert
12-04-2020, 15:56

Ponad to już od wczoraj późnego wieczora jest diagnoza, co jest uwalone. To płyta (0VHRW1)

to jednak zabrzmiało jak dowcip - "A ja wiem co sie zepsuło - komputer sie zepsuł" ;-)

Jezeli system nie wstaje i nawet biosu nie da się załadować to w zasadzie powiedzenie że płyta główna jest zepsuta będzie zawsze trafne. Niezaleznie jak bardzo hi-tech  jest ten komp.
« Ostatnia zmiana: 12-04-2020, 16:00 wysłana przez tetejro »

gruesome

  • 778 / 5803
  • Ekspert
12-04-2020, 16:26
ezeli system nie wstaje i nawet biosu nie da się załadować to w zasadzie powiedzenie że płyta główna jest zepsuta będzie zawsze trafne.

Nieprawda, może być wiele innych przyczyn, np. zasilacz, dodatkowe urządzenie jak karta graficzna która coś psuje w działaniu całej płyty, procesor, nawet sam RAM wg mnie może to spowodować. Więc wiedza, że zepsuła się konkretnie płyta główna jest bardzo wartościowa.

@AUDIOTONE to co się u Ciebie stało to jeden z głównych powodów dlaczego sam nie poszedłem w stronę takich workstacji, po prostu zbyt kosztowna i czasochłonna jest naprawa - mała szansa, że w sklepie w mieście znajdziesz potrzebną część. A jak się potrzebuje komputera do codziennej pracy to może to być spory problem. Ponadto moc zwykłych procesorów (do zadań wielowątkowych) wzrasta szybko w kolejnych generacjach, np. te 2 CPU które masz odpowiadają wydajności pojedynczego AMD Ryzen 7 kosztującego jakieś 800zł.

AUDIOTONE

  • 9375 / 5804
  • Ekspert
12-04-2020, 16:44
@AUDIOTONE to co się u Ciebie stało to jeden z głównych powodów dlaczego sam nie poszedłem w stronę takich workstacji, po prostu zbyt kosztowna i czasochłonna jest naprawa - mała szansa, że w sklepie w mieście znajdziesz potrzebną część. A jak się potrzebuje komputera do codziennej pracy to może to być spory problem. Ponadto moc zwykłych procesorów (do zadań wielowątkowych) wzrasta szybko w kolejnych generacjach, np. te 2 CPU które masz odpowiadają wydajności pojedynczego AMD Ryzen 7 kosztującego jakieś 800zł.

Dokładnie, masz rację. Zgadzam się z Tobą odnośnie nowych technologii, ale mnie nie interesuje gonienie za króliczkiem co 1-2 lata. Kupuje kompa na 5-7 lat i mam spokój. Ale dzięki, za opinię :)

Pierwszy raz miałem problem tego typu, zawsze dawałem sobie radę z każdym problemem dotyczącym kompów (w latach 90-tych i początku 2000 pracowałem serwisie komputerowym, certyfikowanym przez Intela w Polsce). Więc problemy były rozwiązywane bez zbędnego tzw. "pie...a" :)
Ale od ostatniego kompa co mam obecnie czyli T7600 już technologia poszła dużo dalej i moja dotychczasowa wiedza już niestety nie wystarcza by trafnie zdiagnozować jakiś każdy błąd. I tak od długiego czasu zawsze kupowałem takie stacje i prawie nigdy nie było żadnego problemu z takimi rzeczami jak "notoryczne zawiechy systemu" do tej pory. A kupując tego kompa w zeszłym roku na jesień wszystko było w porządku jak mi się wydawało. No cóż tyle dywagacji, co jest uwalone, a co nie, lub co może być . Leży płyta tak się dowiedziałem, błędy wyskakują nie cyklicznie i winę ponosi komunikacja drugiego procka z ram-em. Jak napisałem wcześniej, można to naprawić i tak też się stanie ale to już po tym całym problemie z "koroną". Na razie jest ok bo działam na jednym procku.

Także problem uważam za zakończony.
I ponownie dziękuję wszystkim za pomoc.
Wojtek.
« Ostatnia zmiana: 12-04-2020, 16:46 wysłana przez AUDIOTONE »
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

tetejro

  • 2745 / 2956
  • Ekspert
12-04-2020, 19:34
ezeli system nie wstaje i nawet biosu nie da się załadować to w zasadzie powiedzenie że płyta główna jest zepsuta będzie zawsze trafne.

Nieprawda, może być wiele innych przyczyn, np. zasilacz, dodatkowe urządzenie jak karta graficzna która coś psuje w działaniu całej płyty, procesor, nawet sam RAM wg mnie może to spowodować. Więc wiedza, że zepsuła się konkretnie płyta główna jest bardzo wartościowa.


Tylko że wszystko inne sprawdził najpierw i działało. A na finiszu komputer nie wstał. Wniosek prosty  - płyta. Najlepiej wymienić na identyczną.
Ze dwa razy tak robiłem bo jestem leniwy i nie lubię instalować za każdym razem OS i ślęczec nad ponowną instalajcą programów i przenoszeniem danych. Ale to też słaba metoda. Nawet przy tanich MB nie ma pewnosci czy sie kupi identyczną uzywkę i do tego sprawną wiec koszty zwykle sa wyższe niz planowane.


« Ostatnia zmiana: 12-04-2020, 19:45 wysłana przez tetejro »

AUDIOTONE

  • 9375 / 5804
  • Ekspert
02-09-2020, 17:12
Troszkę minęło od ostatniego postu ponieważ szukałem płyty do mojego kompa. Jako że ostatnio były problemy z wysyłkami (wiadomo dlaczego) to musiałem się uzbroić w cierpliwość. Płytę kupiłem na początku sierpnia nową, dziś doszła. Wymieniłem i problem z USB i pamięciami znikł odrazu, nic się nie wiesza itp. Nie przeinstalowywałem całej widozy, ale chodzi wszystko. Musze po testować czy wszystko jest ok, ale na to wychodzi. Będę musiał się kiedyś zmobilizować i zrobić ten reinstal na dysku systemowym.

Chciałbym wszystkim podziękować za rady. Pozdrawiam serdecznie Wojtek.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

rockboys

  • 141 / 1668
  • Aktywny użytkownik
06-12-2020, 17:25
Troszkę minęło od ostatniego postu ponieważ szukałem płyty do mojego kompa. Jako że ostatnio były problemy z wysyłkami (wiadomo dlaczego) to musiałem się uzbroić w cierpliwość. Płytę kupiłem na początku sierpnia nową, dziś doszła. Wymieniłem i problem z USB i pamięciami znikł odrazu, nic się nie wiesza itp. Nie przeinstalowywałem całej widozy, ale chodzi wszystko. Musze po testować czy wszystko jest ok, ale na to wychodzi. Będę musiał się kiedyś zmobilizować i zrobić ten reinstal na dysku systemowym.

Chciałbym wszystkim podziękować za rady. Pozdrawiam serdecznie Wojtek.

Sprawdziłeś na samym początku z live ? gdzie leży problem? kopia zrobiona?
Sprzęt Technics - Fan Rocka

AUDIOTONE

  • 9375 / 5804
  • Ekspert
06-12-2020, 20:08
Sprawdziłeś na samym początku z live ? gdzie leży problem?
live ? Nie rozumiem.

Problem był z chipset-em serii C600 . To częste uszkodzenie tego układu na płytach 82WXT (0VHRW1). Ale to już historia, bo wszystko śmiga tak jak trzeba.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

rockboys

  • 141 / 1668
  • Aktywny użytkownik
11-12-2020, 11:24
kopia zrobiona ?
Sprzęt Technics - Fan Rocka

AUDIOTONE

  • 9375 / 5804
  • Ekspert
11-12-2020, 11:47
kopia zrobiona ?
Zawsze robię kopie. Średnio co 3 miechy.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

rockboys

  • 141 / 1668
  • Aktywny użytkownik
13-12-2020, 13:07
kopia zrobiona ?
Zawsze robię kopie. Średnio co 3 miechy.

To bez sensu co 3 miesiące kopię mbr robić???????? ja  mam jedną kopię i  jak coś -  odpalam pena i  mam system w  5 min. .... co  3 mies   oj  bez  sensu  :)
Sprzęt Technics - Fan Rocka

AUDIOTONE

  • 9375 / 5804
  • Ekspert
13-12-2020, 13:18
Systemu nie ruszałem od paru lat. Działa poprawnie. Ale dyski z danymi archiwizuje co 3 miechy bo ciągle coś nowego dogrywam i muszę mieć kopie by się nie obudzić z ręką w nocniku.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

rockboys

  • 141 / 1668
  • Aktywny użytkownik
13-12-2020, 23:39
Systemu nie ruszałem od paru lat. Działa poprawnie. Ale dyski z danymi archiwizuje co 3 miechy bo ciągle coś nowego dogrywam i muszę mieć kopie by się nie obudzić z ręką w nocniku.

Rozumiem,kiedyś też tak myśłałem jak system padł i dane mi poszły - no może nie wszystkie bo odzyskałem połowę , ale polecam zrobić kopię - nie ważne czy system działa idealnie, dziś działa a za pare dni może coś  się wysypać ....czego nie  życzę ...kopia to podstawa.
Sprzęt Technics - Fan Rocka