Audiohobby.pl

Samodzielne zestawy głośnikowe

Zmelmag

  • 1280 / 1748
  • Zmelmag
12-02-2020, 18:17
Czyli nie wiesz.

za duzo kombinujesz almagra, żal Ci na telefon ?

https://banbye.pl polecam :-)

meloV8

  • 1552 / 5855
  • Ekspert
12-02-2020, 19:10
Czyli nie wiesz.

No nie wiem, bo astrologia czy tarotem się nie interesuję :)

almagra

  • 11514 / 5541
  • Ekspert
14-02-2020, 23:03
A doświadczeń nie robiłeś,bo po co.

almagra

  • 11514 / 5541
  • Ekspert
15-02-2020, 09:47
Pytanie dotyczy charakterystyk kierunkowych głośnika eliptycznego i ich wpływu na budowanie sceny.Bo nic nie znajduję w necie.Może źle szukam.
W tradycyjnych konstrukcjach montowano pionowo.W amatorskich często poziomo.
Owalne horny są zawsze montowane poziomo ze względu na szersze pole rażenia w poziomej płaszczyźnie.Per analogiam w przypadku eliptycznych powinno raczej być tak samo.
« Ostatnia zmiana: 15-02-2020, 11:47 wysłana przez almagra »

almagra

  • 11514 / 5541
  • Ekspert
15-02-2020, 12:16
Ale może psuje się wtedy precyzja kreowania stereofonii w punkcie centralnym za cenę szerszego objęcia dźwiękiem?

ArturP

  • 1300 / 2783
  • Ekspert
15-02-2020, 21:47
Almagra, w żadnym wpisie nie podałeś modelu takiego głośnika, więc mam dla Ciebie
propozycję:
https://www.audiosklep.pl/glosniki-eliptyczne-c44
Choć ten model może się sprawdzić w Twoich doświadczeniach:
https://www.audiosklep.pl/pyle-plg413-p5427, tanie to i dostępne, świetnie się nada na doświadczenia.

Może Vinyloid ma rację, "pionowo....."
Ja zapytałbym monterów takich głośników. A może Xmein ma rację, na pałę koledzy na pałę.

Tak trochę poważniej: przygotuj 6 płyt czołowych z różnie wyciętymi otworami, 2 skrzynki i vuala, fajnie by było zapewnić im docelowe warunki odsłuchu, czyli znowu robota w salonie.
Generalnie elipsy zawsze kojarzyły mi się ze starymi szlifierkami do vinyli i dźwiękiem z takich. Do grania z pocztówek a i owsem, ale do salonu??? nie koniecznie, nawet  w Tl'u.
Moje doświadczenia z TL'kami niestety ograniczają się do jednej próby przeróbki dużej obudowy i filmików z tajwańskiego yutuba. Więc nie jestem w stanie napisać nic poza tym, że mimo obliczeń, nauki z forów i yutuby nic z tego nie wyszło. Widocznie nie jestem zaprogramowany do konstruowania takich kolumn.

Zmelmag

  • 1280 / 1748
  • Zmelmag
15-02-2020, 23:45
Pytanie dotyczy charakterystyk kierunkowych głośnika eliptycznego i ich wpływu na budowanie sceny.Bo nic nie znajduję w necie.Może źle szukam.
W tradycyjnych konstrukcjach montowano pionowo.W amatorskich często poziomo.
Owalne horny są zawsze montowane poziomo ze względu na szersze pole rażenia w poziomej płaszczyźnie.Per analogiam w przypadku eliptycznych powinno raczej być tak samo.


zapakuj go po skosie i po problemie.

horny nie zawsze sa poziome no JBL ma gardla splaszczone w pionie a dopiero usta jada na boki.

Co za problem wpiedzielic glosnik do malej skrzynki i poobracac zeby sprawcdzic ? Nie mam eliptyka nie mialem wiec nie pomoge wiecej. Wystarczy zierzyc nawet amatorskim mikrofonem. Polecam nawet samsona, dziala po usb i tyle co trzeba widac.
https://banbye.pl polecam :-)

Mirek19

  • 688 / 4606
  • Ekspert
16-02-2020, 07:15
Pytanie dotyczy charakterystyk kierunkowych głośnika eliptycznego i ich wpływu na budowanie sceny.Bo nic nie znajduję w necie.Może źle szukam.
A może znajdujesz, ale nie próbujesz myśleć samodzielnie ;)
Poniższa charakterystyka jest najprawdopodobniej ściągnięta z głośnika który posiada okrągłą membranę i to nawet bardzo dobrze dla dalszych rozważań.
Zobacz, jakie częstotliwości są artykułowane przez głośnik i, a to jest teraz najważniejsze, przez którą część membrany są wyartykułowane.
Na tym wykresie kołowym, charakterystyki głośnika (okrągłego), a wyraźnie widać, częstotliwości akustyczne są głównie usytuowane w pionie, a nawet te najniższe z przedziału 50Hz-1000Hz, choć 1000Hz to już średnica, są również rozciągnięte pionowo względem osi.

Mirek19

  • 688 / 4606
  • Ekspert
16-02-2020, 07:30
...i nie pytaj mnie, czy jeśli obrócimy okrągły głośnik o np. 45-90 stopni, to w dalszym ciągu ta charakterystyka będzie tak wyglądać.. bo na pewno tak samo, czyli w pionie.
Czy na taką akustykę głośnika ma wpływ ziemska grawitacja, czy jakiś inny czynnik.. tego nie wiem.
Ok, a teraz przykład kolumn głośnikowych German Maestro F-One.
http://highfidelity.pl/@nowosci-444&lang=
Te dwa większe głośniki są nisko-śedniotonowcami, po środku zaś usytuowany jest wysokotonowy.
Co Ci przypomina taka budowa kolumny, a zwłaszcza rozmieszczone głośniki ? - Bo dla mnie, jest to "żywcem" zdjęta koncepcja głośnika eliptycznego.
Tylko że Ty "operujesz" na małych mocach, a German Maestro F-One na wielokrotnie większych.

Poniżej, charakterystyki różnych częstotliwości dla tego samego głośnika.
« Ostatnia zmiana: 16-02-2020, 07:35 wysłana przez Mirek19 »

colcolcol

  • 925 / 5274
  • Ekspert
16-02-2020, 08:51
a nawet te najniższe z przedziału 50Hz-1000....

No nie rozśmieszaj mnie...

Mirek19

  • 688 / 4606
  • Ekspert
16-02-2020, 10:05
No nie rozśmieszaj mnie...
Czytanie ze zrozumieniem jak widać boli bardzo, tym bardziej jak się cytuje coś wyrwanego z pełnego zdania.
Kiepska i śmieszna jest taka "sztuka" manipulacji.

almagra

  • 11514 / 5541
  • Ekspert
16-02-2020, 10:27
Tyle się od was dowiedziałem,że idę szukać jakiegoś czegoś do czego przyczepie te głośniki...litości
 nie macie nad człowiekiem w niedzielę...

almagra

  • 11514 / 5541
  • Ekspert
16-02-2020, 12:16
Te obudowy o których myślę to albo zwężające się TL,albo TQWT,oczywiście w formie złamanej.Pytanie jest następujące: co może być korzystniejsze,jak przegroda skośna w kolumnie jest w poprzek do osi głośnika jak w większości konstrukcji,czy może lepiej jakby była równolegle?
Podejrzewam,że lepiej jak równolegle.
Zwłaszcza,że jeżeli okaże się,że głośnik eliptyczny lepiej jak jest zainstalowany poziomo,to wymusza to dużą szerokość przedniej ścianki i daje możliwość tym samym na złamanie obudowy w taki sposób.
Głośniki na których chciałbym popełnić tę ekstrawagancję to rodzime vintydżowe wykwinty GDS 31-21/5 made in Tonsil Września z nomen omen 1 września anno domini 1976..
Elipsa membrany mierzona do krawędzi resora to 16 na 25 cm co daje 314 cm kwadratowych powierzchni.
Częstotliwość rezonansu zmierzę wkrótce.

« Ostatnia zmiana: 16-02-2020, 14:33 wysłana przez almagra »

almagra

  • 11514 / 5541
  • Ekspert
16-02-2020, 14:09
Podłączyłem do wzmacniacza i grają! Pierwszy raz wyjęte z pudełka po bez mała 44 latach!
Co mnie mile zaskoczyło nie ma niedoboru góry,czyli jest właściwa proporcja średnicy do sopranów.
No i całkiem głośno zapodają!
Niestety bas powoduje dość wczesne dławienie się reszty pasma...
Wspaniale brzmi trąbka.Coś pięknego!
« Ostatnia zmiana: 16-02-2020, 15:22 wysłana przez almagra »

almagra

  • 11514 / 5541
  • Ekspert
16-02-2020, 15:55
No i po szybkim teście od razu słychać,że lepiej jest gdy głośnik eliptyczny zamontowany jest pionowo!