Audiohobby.pl

Samodzielne zestawy głośnikowe

Xman Akustic

  • 27 / 1518
  • Użytkownik
09-02-2020, 20:25
Basu w muzyce od dawna nie ma , dlatego używam Audacity, trochę to trwa ale efekty miodzio :)
Ja też używam Audacity, ale dla Ciebie prościej będzie, jak potencjometr od basu skręcisz na max w prawą stronę  ;)


używam Ampli a tam nie ma potencjometrów :D :D, a bas we wzmaku to tylko namiastka jeśli chcesz wiedzieć. Wolę mocniej zagłębić się w Audacity i pobawić się wykresem.

Mirek19

  • 688 / 4584
  • Ekspert
10-02-2020, 06:47
Skoro nie słychać, to po co się tym przejmować? :)
Jak pobrudzisz majty w kroku to dalej w nich chodzisz, bo nie widać ?

Samo projektowanie TL nie jest trudne, ale ich praktyczne upchanie w typowa obudowę generuje pewne trudności, również na etapie produkcji.
Czyli, nie jest trudne, a jednak trudne.

@Xman Akustic - ja Cię nie "dojeżdżam", a jak napisałem, nawet kibicuję Twojemu hobby.
Jestem co prawda starym zgryźliwym tetrykiem i czasami moje sarkastyczne wpisy mogą kogoś poruszyć, ale staram się jednocześnie przekazać odrobinę swojej wiedzy. I może nie wiedzy w typowym tego słowa znaczeniu, gdyż ja nie operuję liczbami i wykresami, a tym co lepiej słychać.
A odsłuchiwałem wiele kolumn i systemów i choć nie jestem audio-guru, to wiem co mi się najbardziej podoba. Chodziłem również na wystawy Audio-Show i nigdy nie twierdziłem, że sprzęt tam prezentowany gorzej gra niż posiadany w domu. Poza tym, jestem melomanem, a nie hi-endowcem i dla mnie liczy się odtwarzana muzyka, oczywiście z możliwie najlepiej brzmiącego sprzętu.. nie znaczy wcale, że najdroższego.
I słowo klucz, to właśnie - najlepiej brzmiącego -  gdyż, a nie raz już to pisałem, każdy z nas ma nieco inne ukształtowanie uszu, inaczej słyszy i ma inne preferencje brzmieniowe.. i nie chodzi o repertuar.

Mirek19

  • 688 / 4584
  • Ekspert
10-02-2020, 06:53
Wolę mocniej zagłębić się w Audacity i pobawić się wykresem.
Ja bawię się Audacity tylko dlatego, aby spowodować żeby realizacje mieściły się w zakresie +1/-1 dB.
Czasami wykorzystuję możliwość zapisu 432Hz, ale że już nieco głuchy jestem, to późniejsze porównanie z oryginałem jest trudne do zdefiniowania.

colcolcol

  • 925 / 5252
  • Ekspert
10-02-2020, 07:21
A co jest celem tego forum??

Bardzo dobre pytanie :)

Obrałeś słuszną drogę sklecając osobiście skrzynki, tylko nie wziąłeś pod uwagę charakteru tego forum a przypomina ono lożę szyderców. Nie dostaniesz prostego przekazu czy pochwały :) Większość z nas działa  od wielu lat w diy składając różne rzeczy i robi to już tak długo, że nie chce nam się pisać o kolejnych projektach. Stąd prowokacyjne wpisy czy dystans do audio.
Część działa na rynku profesjonalnie, pół czy ćwierć wieku i tu (nie obraź się proszę!!) istnieje przepaść między Twoim hobby a zasobem wiedzy, doświadczeniem czy praktycznymi zastosowaniami wzorków. Być może implementujesz do swoich obudów głośniki zaprojektowane przez któregoś z kolegów nie zdając sobie z tego sprawy...

Napisałem najprościej jak mogłem i jeszcze raz gratulacje za zrealizowane projekty!

NE5532

  • 206 / 5817
  • Aktywny użytkownik
10-02-2020, 15:58
Do obliczenia filtrów polecam PE nr 8 z roku 2000. Jest tam artykuł Zwrotnice i filtry głośnikowe.

Czy można prosić o skan tego artykułu ?
Nie mam czasu ... zarobiony jestem, włosy mi rosną ...

meloV8

  • 1552 / 5833
  • Ekspert
10-02-2020, 19:49
Nie używam gałek potencjometrów , śmieszycie mnie takimi tekstami :D, nie czytacie dokładnie, ja nie wykorzystuję cudzych obudów tylko je wywalam, a o używanych TL mówiłem by je kupić i ich słuchać by nie robić swoich!!
  Heh wziąłem jeden utwór puściłem przez BR i przez TL , zobaczcie sami różnicę. Ale widzę że nie macie „czuja” a ino wierzycie ślepo w cyferki i wykreski. I potraficie tylko osądzać , ciągle wciskacie te Wasze laby , ja Was nie potępiam ino tłumaczę co zrobić gdy ktoś tego NIE ma. Mnie dojeżdżacie nie wiem czemu, nie uszkodziłem jeszcze żadnego wzmaka ani głośników. Szkoda że nie możecie posłuchać moich projektów. Myślicie że bez laba się nie zrobi , mylicie się . Gadałeś o pokorze a sam jej nie masz bo mnie wyśmiewasz.

 I nie wyśmiewam ani nie drwię różnych praw projektów symulacji , źle myślisz. Po prostu nauczyłem się nie korzystać z nich w stu %. Nie wiem w ogóle po co na mnie tak wsiedliście. Odbieram Wam chleb czy co? gadacie jak dorobkiewicze a nie zawodowcy. Czemu tak? Osobiście kieruję się zmysłami w temacie dźwięku , kto chce ma matematykę fizykę i różne zależne między nimi. Droga nie jest ważna tylko efekt końcowy. Nawet gdybyście byli w NATO dźwiękowym mnie to tito. Wasza sprawa ale ja Was nie wyśmiewam. Pomyślcie co o Was myślą inni gdy tak po trupach przewalacie swoje teorie.  współczuję Waszym „uczniom” , pewnie ich zabijacie milion razy , bo gość myśli inaczej.
 Macie większą wiedzę ode mnie no i super. Chętnie się od Was bym czegoś nauczył, ale widzę że nie umiecie nic normalnie przekazywać. Miałem dużo BR w domu , zrobionych i kupionych, miałem TL , i znam różnicę , nikt mi tego nie odbierze. Używam też własnych określeń na różne zjawiska itp, bo tak mi się podoba ale to nie znaczy że bym nie był skłonny się z Wami zgodzić.
 A co jest celem tego forum?? uczenie się , czy objeżdżanie innych , kt bardziej korzystają ze słuchu?

Nadal nie rozumiesz przesłania. Projektowanie za pomocą rożnego rodzaju symulacji i pomiarów, na na celu przewidzenie potencjalnych problemów w danym projekcie, których nie jesteś w stanie przewidzieć robiąc coś "na oko". Dotyczy to właściwie każdej dziedziny życia. Nie ważne czy są to głośniki, samochody, mosty, budynki, samoloty i tak dalej. Wszędzie używa się najnowszych technologii symulacji, bo pozwalają one projektować po prostu lepsze rzeczy.
Poniekąd rozumiem Twoje podejście, bo sam kiedyś bylem w tym samym miejscu. Negowałem metody projektowania, bo ich nie znalem. Wydawało mi się, ze wszystko zrobię lepiej na słuch, bo przecież sprzęt jest do słuchania i to jest najważniejsze. Ponieważ na pewnym etapie zbierania doświadczeń, posługiwałem się wyłącznie własnymi testami i pomiarami, to dzięki temu wiedziałem, gdzie są granice dokładności symulacji, co mogę przewidzieć, a czego programy symulacyjne nie potrafią. W ciągu wielu lat, zrobiłem kilkadziesiąt wariantów rożnych linii transmisyjnych, które mierzyłem i analizowałem w sposób czysto praktyczny. Dzisiaj ta wiedza jest dla mnie bezcenna, bo odrobiłem zadanie domowe. Dlatego napisałem Ci ze po 20 lat, stoisz w miejscu i marnujesz czas, ale to Twój czas i możesz go marnować jak tam wolisz, jednak zawsze reaguję, gdy ktoś próbuję przekazywać bezwartościową wiedze innym, zupelnie zielonym w temacie.

Jak pobrudzisz majty w kroku to dalej w nich chodzisz, bo nie widać ?

Nie widzę związku.

Czyli, nie jest trudne, a jednak trudne.

Dla kogoś, kto nie zna się na projektowaniu BR, to również będzie trudny i skomplikowany temat. Szczególnie jak do tej pory jedyne co budował to jakaś tam obudowa zamknięta. Analogicznie jest z TL, jej elastyczność i możliwości kształtowania, tworzenia hybryd, mogą być zbyt skomplikowane, ale mogą być tez rozumiane zupelnie odwrotnie, jeśli ktoś bazuje na starych zaleceniach budowy TL sprzed 40-50 lat.

almagra

  • 11514 / 5519
  • Ekspert
11-02-2020, 03:08
Poproszę o konkretną odpowiedź.Głośnik eliptyczny powinien być zainstalowany pionowo,czy poziomo,a może skośnie?

Vinyloid

  • 2470 / 5079
  • Ekspert
11-02-2020, 07:21
Poproszę o konkretną odpowiedź.Głośnik eliptyczny powinien być zainstalowany pionowo,czy poziomo,a może skośnie?

Pionowo względem poziomej prostopadłości skosu elipsy!

Xman Akustic

  • 27 / 1518
  • Użytkownik
11-02-2020, 07:38
No , teraz mogę Was docenić , napisaliście spokojnie i z szacunkiem. Czytałem sporo o TL , studiowałem artykuły , chociaż dużo wolnego czasu nigdy nie posiadam. Naprawdę świetnie grają akurat te projekty kt zrobiłem. Wiem że występują zjawiska których "tak o" się nie zobaczy ani nie usłyszy ale skoro wzmaki działają i się nie psują to te niekorzystne zjawiska nie są widocznie najgorsze. Zawsze korzystałem z opisów producenta w przypadku przetworników więc często zastanawiałem się po co robić ich pomiary. Co do zwrotnic zawsze byłem dokładny i solidny. Jestem elektronikiem , ale znudziły mi się te wszystkie lutowania i kombinowanie różnych układzików, przesunąłem się tylko na akustykę. Nie lubię BR bo miałem i były daremne. Zawsze miałem wrażenie że głośnik basowy jakby się dusił , a ta rurka plastikowa to tylko odstraszała, mnie przynajmniej. Plastik w kolumnie to nieporozumienie , biorąc pod uwagę kolumny kt miałem( polskie i zagraniczne). Dlatego zacząłem próby z TL. I to było jak niebo a ziemia, potem zawsze robiłem testy sygnalów audio w danej kolumnie , więc słyszałem co i gdzie muszę poprawić. Co do Audacity, to pracuję nad całym wykresem , zmieniając amplitudy , wprowadzając różne zmiany uwzględniając możliwości moich kolumn , i dopiero był porządny dźwięk . Czyli bas konkretny, gdzie trzeba przywalił a gdzie trzeba zamruczał,  wocal czysty, wyraźny a "cykanie" uwypuklone jak należy , a na wstęgach to bajka.
   

Xman Akustic

  • 27 / 1518
  • Użytkownik
11-02-2020, 07:42
Do obliczenia filtrów polecam PE nr 8 z roku 2000. Jest tam artykuł Zwrotnice i filtry głośnikowe.

Czy można prosić o skan tego artykułu ?


ze skanem trudniej , może z fotek będzie niezgorzej

Xman Akustic

  • 27 / 1518
  • Użytkownik
11-02-2020, 07:45
Ale co do mnie to raczej nie będę tu już pisał więc pisałem o usunięcie konta do administracji, więc myślę że niedługo mnie nie będzie tu.

NE5532

  • 206 / 5817
  • Aktywny użytkownik
11-02-2020, 08:30
ze skanem trudniej , może z fotek będzie niezgorzej

Bardzo dziękuję za zdjęcia.
Nie mam czasu ... zarobiony jestem, włosy mi rosną ...

meloV8

  • 1552 / 5833
  • Ekspert
11-02-2020, 11:39
Poproszę o konkretną odpowiedź.Głośnik eliptyczny powinien być zainstalowany pionowo,czy poziomo,a może skośnie?

Raczej poziomo, ponieważ taka konfiguracja pozwoli na zbliżenie centr akustycznych głośników w zestawie głośnikowym. Poza tym należałoby wykonać serie pomiarów poza osia główna głośnika, aby sprawdzić jego charakterystyki kierunkowe.

Co do zwrotnic, to ich teoria jest powszechnie znana, ale nie ma możliwości zaprojektowania poprawnej zwrotnicy głośnikowej, bez pomiaru impedancji i pasma częstotliwości głośników w docelowej obudowie kolumny głośnikowej.

Mirek19

  • 688 / 4584
  • Ekspert
11-02-2020, 13:17
Poproszę o konkretną odpowiedź.Głośnik eliptyczny powinien być zainstalowany pionowo,czy poziomo,a może skośnie?
Konkretnej i jednoznacznej odpowiedzi nie uzyskasz.. chyba
Usytuowanie takiego głośnika w obudowie należy raczej poprzedzić próbami odsłuchowymi, lub wzrować się na kolumnach z takim głośnikiem.
I nie twierdzę że tak będzie, stąd i pewien surrealizm w poniższej dywagacji.
Głośnik;
- wstawiony pionowo, może rozszerzać bazę stereo i wpływać na postrzeganie wysokości sceny muzycznej,
- wstawiony poziomo, może zawęzić nieco efekt stereo, przy jednoczesnym pogłębieniu sceny muzycznej w głąb,
- wstawiony ukośnie, może być optymalnym rozwiązaniem, gdyż będzie budował scenę zarówno wszerz jak i wgłąb.
Ale to wszystko "może", co nie znaczy, że na pewno  ;)

royal

  • 369 / 1684
  • Zaawansowany użytkownik
11-02-2020, 13:55
Ostatecznie to co się liczy do brzmienia i tak będzie szło z środkowego fragmentu nie z bocznych listków które dodają obciążenia dla niskich i rozmywaja rezonanse membrany.. .