Audiohobby.pl

Samodzielne zestawy głośnikowe

Zmelmag

  • 1280 / 1747
  • Zmelmag
11-02-2020, 14:40
almagra, polacze Twoje pytanie z odpowiedzia melo, :-) glosnik eliptyczny powinien byc tak ustawiony by dla danej konfiguracji w  jak najszerszej sferze pola w ktorym sluchasz zestaw mial wlasciwosci punktowego xrodla dxwieku.
Jak to zrobic ? zapraszma na warsztaty za 300 mld USD ;-)
zakladam ze ustawienie ukosne moze byc dobre, intuicyjnie. Nie wierz mojej intuicji, sprawdź :-)

Xman ma uwazam zdrowe podejscie, moze nie jakies napompowane albo chocby podpompowane ;-) pro - cokolwiek to znaczy, melo z kolei nie chce by ktos wrabal sie na mine calkowitego spontana. Mysle ze np. Frank Serblin przejmowal sie dziurami w wiedzy tyle o ile, acz pomiary jego zestawow swiadcza o tym ze nie mial dziurawego ucha a to podstawa ;-)
TL projektowana chocby matlabem daje do myslenia i na pewno warto zoptymalizowac. Najlepsze optimum to takie podyktowane doswiadczeniem czgo melo na pewno nie brakuje acz chlosta profesorska jest moze nie karalna (xman nie zesraj sie  z tym "ponizaniem" przepraszam ale rzygam teczą poprawnosci politycznej :-) mysle ze bedziesz zyl calkiem dziarsko bez stawiania ludziom zarzutow...jedynie ew, gdy ktos klamie na Twoj temat )

tyle wujek dobra rada aka " nie zesraj sie wujku dobra rada" :-)

jakos tak bym to ujal, tez czytam Xmana, ma serce do walki a to pakiet wiekszosciowy sukcesu uwazam :-)


poza tym almagra mozesz ustawic eliptyka jak uznasz a przed nim na "ramie" (hare rama hare kriszna) ala Geithain dac tweeter, ramke od strony glosnika czyms wytlum a jej geometrie zaprojektuj tak by gorna i dolna czec eliptyka tworzyla symetrie akustyczna - mierzona mikrofonem wiec juz nie intuicyjnie, bio przy robocie pierdolca dostaniesz (znany mi przypadek ortodoksyjengo "bezmikrofonowca").

Nie dziekuj, almagra podesle Ci w wolnej chwili zdjecie moich stop do ucalowania ;-)
https://banbye.pl polecam :-)

meloV8

  • 1552 / 5854
  • Ekspert
11-02-2020, 17:15
Franco w wywiadach powtarzał, że jego pierwsze projekty ( szczególnie zwrotnic ) miały wady, bo jego wiedza była dość ograniczona.
Do projektowania TL jest kilka dobrych programów i raczej nie ma sensu wywazac otwartych drzwi Matlabem.

Zmelmag

  • 1280 / 1747
  • Zmelmag
11-02-2020, 20:35
melo ostatnie projekty jakie zrobil, np accordo mialy topologie jak totem mitte:-)
Wrocil do xrodla -  z sukcesem :-)
https://banbye.pl polecam :-)

Zmelmag

  • 1280 / 1747
  • Zmelmag
11-02-2020, 20:52
melo, w matlabie wszystko podejrzenie dobrze widac, nie czuc tylko roznicy miedzy np. ardbeg uigeadail a drum, ale o tym przekonamy sie najdalej w piatek piateczek piatunio :-)

zaden program nie odpowie na pytanie co sie podoba ;-)
https://banbye.pl polecam :-)

meloV8

  • 1552 / 5854
  • Ekspert
11-02-2020, 22:05
melo ostatnie projekty jakie zrobil, np accordo mialy topologie jak totem mitte:-)
Wrocil do xrodla -  z sukcesem :-)

Ale wiesz, ze starych były zwrotnice szeregowe, robione na pałę?



melo, w matlabie wszystko podejrzenie dobrze widac, nie czuc tylko roznicy miedzy np. ardbeg uigeadail a drum, ale o tym przekonamy sie najdalej w piatek piateczek piatunio :-)

zaden program nie odpowie na pytanie co sie podoba ;-)

Mi hornresp i arkusze mjk odpowiadaja na pytanie, co mi sie bardziej spodoba i jak to zrobic.

almagra

  • 11514 / 5540
  • Ekspert
11-02-2020, 22:21
Melo,to ma być jeden głośnik eliptyczny szerokopasmowy.Nie ma mowy o zbliżaniu głośników do siebie.Ja po prostu zrobię szeroki panel przedni a głośnik zamocuję na nim na kole,które można obracać i się okaże.
Długość tunelu też będzie regulowana w zakresie 140 - 280 cm w bardzo prosty sposób.Poprzez zmianę wysokości tylnego panelu,czyli pleców kolumny.Głośnik u góry przedniego panelu.Za nim przegroda zwężająca nieco tunel ku dołowi.Po tym zakręt do góry i ujście tyłem na wysokości zależnej od wysokości tylnego panelu.
Kolumna będzie w formie słupka wysokości ok 140 cm i podstawie kwadratowej o boku ok 40 cm.
Myślę właśnie jak skutecznie a w prosty sposób zrobić regulację położenia przegrody co by móc się bawić szerokością oraz stopniem zwężania się tunelu.
« Ostatnia zmiana: 11-02-2020, 22:39 wysłana przez almagra »

meloV8

  • 1552 / 5854
  • Ekspert
11-02-2020, 22:41
Nie rznij desek, zanim nie zrobisz symulacji TL na podstawie realnych parametrow TSP glosnika.

almagra

  • 11514 / 5540
  • Ekspert
11-02-2020, 22:47
Melo ten mój prototyp ma mieć możliwość płynnej regulacji długości oraz przekroju i stopnia spadku przekroju w trakcie odsłuchu.Ja chcę zrobić kolumnę doświadczalną w której można będzie właśnie to dobierać.Nic nie będzie przycięte na stałe.

meloV8

  • 1552 / 5854
  • Ekspert
11-02-2020, 23:14
Bedziesz sie krecil w kolko, chyba ze kazda zmiane bedziesz podpieral pomiarami. Sluch/mozg bardzo szybko przyzwyczaja sie do nawet najgorszego brzmienia, ktore pozniej uznaje za dobre, dlatego na etapie projektowania tak wazne sa pomiary akustyczne.

almagra

  • 11514 / 5540
  • Ekspert
12-02-2020, 00:16
Chodzi o możliwość łatwej regulacji,aby dobrać doświadczalnie tunel do głośnika wg pomiarów i odsłuchów.

meloV8

  • 1552 / 5854
  • Ekspert
12-02-2020, 00:59
Jak lubisz tracic czas i bawic sie w stolarke to czemu nie. Symulacja jest po to, abys mogl od strzala opracowac najbardziej optymalna obudowe dla danego glosnika i pozniej zrobic prototyp, na ktorym wprowadzisz jakies proprawki. Bledem jest zakladac, ze cos moze zagrac dobrze, jesli nie jest choc troche optymalne. Tak jak kiedys robilo sie obudowy BR na sztuke, bo nie znano parametrow TSP i obliczen takiej obudowy, tak dzis w ten sam sposob projektuje sie obudowy TL. Nie wazne czy model jest elektryczny, czy mechaniczny, bo okazuje sie ze symulacje na obu modelach pokrywaja sie z duza dokladnoscia. Masa ludzi nie ma pojecia jak pewne metody obliczania poszly do przodu i nadal sugeruja sie literatura sprzed kilku dekad, w ktorej podawano pewne zalecenia do budowy okreslonych rozwiazan.
Wiec sam musisz sobie odpowiedziec na pytanie, co chesz osiagnac? Jesli zalezy Ci na pelnej kontroli nad projektem i zaprojektowaniem najbardziej optymalnej obudowy pod katem pasma przenoszenia, dobroci ukladu, tlumienia rezonansow harmonicznych, wytrzymalosci mechanicznej, korelacji zrodel dzwieku z pomieszczeniem i tak dalej, to nie zrobisz tego bez symulacji. Ty wybierasz jaka droga pojdziesz i co bedzie na jej koncu.

almagra

  • 11514 / 5540
  • Ekspert
12-02-2020, 01:49
No to jakbyś zainstalował takiego eliptycznego szerokopasmowca? Co na to symulatory?

meloV8

  • 1552 / 5854
  • Ekspert
12-02-2020, 12:52
Do symulacji potrzebny jest pelny zestaw parametrow TSP glosnika, tak jak do symulacji kazdej innej obudowy. Jesli ich nie masz, to trzeba je zmierzyc.

almagra

  • 11514 / 5540
  • Ekspert
12-02-2020, 16:41
Czyli nie wiesz.

Zmelmag

  • 1280 / 1747
  • Zmelmag
12-02-2020, 18:14
melo ostatnie projekty jakie zrobil, np accordo mialy topologie jak totem mitte:-)
Wrocil do xrodla -  z sukcesem :-)

Ale wiesz, ze starych były zwrotnice szeregowe, robione na pałę?



melo, w matlabie wszystko podejrzenie dobrze widac, nie czuc tylko roznicy miedzy np. ardbeg uigeadail a drum, ale o tym przekonamy sie najdalej w piatek piateczek piatunio :-)

zaden program nie odpowie na pytanie co sie podoba ;-)

Mi hornresp i arkusze mjk odpowiadaja na pytanie, co mi sie bardziej spodoba i jak to zrobic.

pewnie Frank kombinowal na wszelkie sposoby i tyle, nic na pale, co nie znaczy ze znal teorie na poziomie wyzszym niz wlasne doswiadczenia. Okazalo sie czestokroc lepsze od wiedzy szerokiej dostepnej inzynierom.
Pierwsze Serbliny swiadcza raczej o poczuciu humoru Franka ;-)
https://banbye.pl polecam :-)