Audiohobby.pl

Audio => DIY => Kolumny i głośniki => Wątek zaczęty przez: Xman Akustic w 01-02-2020, 22:31

Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: Xman Akustic w 01-02-2020, 22:31
Witam , ostatnio czytałem sobie różne info na różnych forach o tym. Osobiście od 20 lat bawię się w kolumny, uwielbiam dźwięk , akustykę itp, choć nie bawię się w labolatoria , symulacje komputerowe itp. Czasami przeczytałem od kogoś mega skomplikowane teorie na temat wykonywania kolumn i w sumie zachciałem o tym napisać. Nie bardzo rozumiem tego "spuszczania się" nad "milionem elementów" które trzeba by spełnić. Producenci gadają o nieziemskich trudnościach w budowie a potem przywalają taką cenę że masakra heh :D, wykonałem jak dotąd mnóstwo par kolumn, które żyją przez laata już i wzmacniacze żyją. Niby trzeba spełnić pewne zależności ok, jasne. Są prawa akustyczne że tak powiem które należy brać pod uwagę, ale czasami ktoś chce coś zrobić a inni zaczynają "płynąć" z radami heh :) , że na koniec ten ktoś pewnie ma dość :D , nasze uszy są coraz gorsze a kolumny to tylko pół sukcesu. Jakość dźwięku w internecie , na YouTube czy wszelkich nośnikach pozostawia wieele do życzenia. Jak się nie zmieni wykresu utworu np w Audacity to jest kicha, kiepski bass, wokal taki sobie a góra to nie wspomnę, wiem bo to sprawdziłem miliard razy i dalej sprawdzam. Więc nawet gdy kupi się mega extra bass refleksy , to będzie tak sobie. Każdy a może nie wszyscy heh, mówią jak trudno zrobić kolumny , a wcale tak nie jest. Skombinować dobrą BR-kę jest trudno. Robiłem różne , z małym basem , dużym , z dwoma basami, i te były fajniejsze ale gdy raz "na oko" heh zrobiłem TL-kę to było odkrycie Ameryki heh , bas ARN226 8ohm , wylot z przodu , tunel miał ok 2,5m. grały nieziemsko!! wzmak Yamaha bodaj AX450 2x65W żyła przez lata( i nadal żyje :D), nie wiem jak by wyglądały labolatoryjnie i mam to gdzieś , na Elektrodzie chyba mają dużo info o TL-kach. A sprawa prosta , użyć mdf , Fs najlepiej niskie od 20Hz czy ok 30Hz( polecam głośniki STX ), Sd głośnika, liczyć dł tunelu teraz gram na basach od nich 33cm( moc max 500W), TL na 25 Hz, wys 1,6m , jest taka potęga że strach, a pracy włożonej było nie dużo. Fajne TL-ki wyszły na basie Alphard LW650 6,5cala , na 40Hz, tunel 2m starczył i jest mega! gość który je ma nie chce innych już od lat. Chodzi mi o to że nie trzeba być druidem aby coś zrobić :)) zachęcam do zabawy w stolarkę i akustykę :) pozdrawiam wszystkim którym chciało się to przeczytać :))
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: Karol w 01-02-2020, 22:56
...pozdrawiam wszystkim którym chciało się to przeczytać :))

@Xman Akustic fajny temat, ale rzeczywiście ciężko się czyta, bo nie formatujesz tekstu.
Leci to wszystko ciurkiem i przy czytaniu dostawałem lekkiego oczopląsu. :)

Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: Xman Akustic w 02-02-2020, 02:42
...pozdrawiam wszystkim którym chciało się to przeczytać :))

@Xman Akustic fajny temat, ale rzeczywiście ciężko się czyta, bo nie formatujesz tekstu.
Leci to wszystko ciurkiem i przy czytaniu dostawałem lekkiego oczopląsu. :)


haha sorry bardzo , śpieszyłem się przy pisaniu a chciałem poruszyć kilka wątków , ale się poprawię
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: Karol w 02-02-2020, 18:19
Czasami przeczytałem od kogoś mega skomplikowane teorie na temat wykonywania kolumn i w sumie zachciałem o tym napisać. Nie bardzo rozumiem tego "spuszczania się" nad "milionem elementów" które trzeba by spełnić. Producenci gadają o nieziemskich trudnościach w budowie a potem przywalają taką cenę że masakra heh :D, wykonałem jak dotąd mnóstwo par kolumn, które żyją przez laata już...
...
Chodzi mi o to że nie trzeba być druidem aby coś zrobić :)) zachęcam do zabawy w stolarkę i akustykę :)

Jak piszesz masz 20 letnie doświadczenie w budowaniu kolumn i lubisz to.
A jakbyś tak stworzył, taki poradnik krok po kroku dla ludzi, którzy nigdy się czymś takim nie zajmowali?!
Może masz jakieś zdjęcia demonstrujące postęp robót, zrobione w trakcie budowy kolumn.
Można byłoby je wykorzystać, skupiając się na najbardziej Twoim zdaniem, newralgicznych momentach budowy.
Mógłbyś też przemycić w tym poradniku, niezbędną Twoim zdaniem porcję teorii.
Jakby nie było pewne rzeczy trzeba policzyć, zasymulować.
Uważam, że dla wszystkich początkujących w tej dziedzinie, chcących skorzystać z twojego apelu, byłaby to nieoceniona pomoc.
Jeżeli masz taką możliwość, to wrzuć jakieś fotki kolumn, które zrobiłeś. :)
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: Xman Akustic w 03-02-2020, 09:48
Czemu nie, z przyjemnością mogę pomóc :)
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: Xman Akustic w 03-02-2020, 20:48
Tylko że , nie zajmuję się już BR-kami. Osobiście uważam , że to strata czasu i sił. Więc pozostają tylko TL-ki. Jeśli ktoś chce BR to musi wyłożyć sporo kasy bo te , powiedzmy do 3 kawałków są mało warte, a za 3klocki można złożyć świetne TL-ki.
  Trzeba ustalić jaki mamy wzmak i jak duży jest pokój. jeśli do 20m kwadr. to wystarczy nawet bas 6,5 cala, lub ewent 8 cali. Dalej, czy kolumny będą stały w rogu, blisko ściany czy odsunięte od niej. Od tego zależy usytuowanie wylotu tunelu.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: Xman Akustic w 03-02-2020, 21:28
Jeśli to wiemy, to możemy sobie poszukać gł.basowego, polecam stronkę stx.pl. Dobieramy średniak i wysoki. Trzeba się zastanowić jak podzielimy pasmo , czyli kiedy odetniemy bas, od kiedy średniak no i tweeter . Pamiętać należy że nie odcina nam się pasmo od razu, czyli można puścić średniaka np o 100Hz dalej czyli np. bas do 200Hz a średniak od 300 Hz . Przy wysokim to nawet 500Hz czy więcej. Do obliczenia filtrów polecam PE nr 8 z roku 2000. Jest tam artykuł Zwrotnice i filtry głośnikowe.
   Ale można też zrobić inaczej. Na Allegro np szukamy fajnych kolumn używanych, ale nie uszkodzonych ;), wyjdą tanio a jest zestaw głośników i zwrotnica. Bardzo polecam Quadrala. Ich kolumny nawet po 30, 40 latach są niesamowite, sprawdzamy tylko ich stan. Robimy nowe obudowy TL, chyba że kupimy jakieś ich TL-ki, np Titan, Vulkan czy Montan. Są w cenie od 3 , 3,5 tysiąca heh ;) .

 Do obliczenia obudowy potrzebne nam jest Sd basu( powierzchnia membrany), jego częstotliwość Fs, i np dobroć Qts ( jeśli Qts mniejsza niż 0,5 to Fs musi być poniżej 30Hz).
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: Xman Akustic w 03-02-2020, 21:41
Najlepiej używać płyt MDF , w markecie nam przytną. Na front można też dać sklejkę.
  Sd głośnika basowego powie nam jaki przekrój ma mieć tunel. Są takie założenia żeby wlot kanału był od 2 do 1,7 raza większy od Sd a wylot o 0,8 raza mniejszy.
  Długość tunelu wyliczymy ze wzoru:
      Lti= 344/4xFs
   344 to prędkość dźwięku w powietrzu
 Gdy obliczymy filtry to dobrze jest połączyć je „powietrznie”, na przewodach, żeby sprawdzić jak na nich grają nasze głośniki.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: Xman Akustic w 03-02-2020, 22:03
Gdy wynikowa dł tunelu będzie np 2,6m to ustawiamy wys kolumny na 130cm, a w środek dajemy przegrodę. Taka linia najlepiej gdy nie jest łamana wielokrotnie. Przegroda może być umiejscowiona prosto albo lekko pod skosem pamiętając o zasadzie wejście szersze a wyjście węższe. Możemy zrobić niższą obudowę ale wówczas musimy dać więcej materiału tłumiącego, uzyskamy do tych ok 15% wydłużenia fali, aby zbliżyć się do dł tych potrzebnych 2,6m.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: Karol w 03-02-2020, 22:31
Panie, a skąd ja tyle miejsca wezmę! Myślałem, że to będzie łatwiejsze. ;)

A tak na poważnie to fajnie, że rozpocząłeś ten poradnik. Jak dla mnie, może być jeszcze bardziej łopatologicznie.
@Xman Akustic, ja się na tym nie za bardzo znam, to "łyknę" wszystko co napiszesz, ale koledzy sprawdzają. ;-)
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: Xman Akustic w 04-02-2020, 03:23
:D , mi nikt nie wciśnie „ Ej głupoty piszesz, tego tamtego i tam dalej” bo ja już te kolumny wykonałem , sprawdziłem , słyszałem, widziałem itp itd hehe , ja piszę jak JA je robiłem, czasem coś przeczytałem w internecie a okazało się inaczej i musiałem wprowadzać poprawki czyli ktoś nie miał racji. To jest życie. Każdy musi wiedzę sprawdzić praktycznie. Ale skoro zgłaszają się do mnie ludzinki aby im zrobić kolumny to chyba nie jestem najgorszy :D ;))
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: Xman Akustic w 04-02-2020, 04:03
to kilka ostatnich projektów
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: Xman Akustic w 04-02-2020, 05:25
Moje aktualnie używane :
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: Xman Akustic w 04-02-2020, 05:31
wylot mają u góry, bass STX-a, piękny głośnik , trzęsienie ziemi robi. Co do tweeterów to dla mnie praktycznie liczą się tylko wstęgi , ewent z kopułką tytanową
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: Xman Akustic w 04-02-2020, 05:59
Obudowy najlepiej skręcać śrubami, dobrze uszczelnić silikonem bądź klejem na ciepło. Dać nóżki bo inaczej meble skaczą heh.
   Jeśli chodzi o zwrotnice to ambitne jest samemu wytrawić płytki , bo nie polecam żadnych sklepowych uniwersalnych. Ewent quadralskie heh :)
  Jeśli chodzi o średniaka to wiadomo , montować w oddzielnej komorze gdy jest z koszem otwartym , można wtedy użyć nawet grubej tektury( chociażby z takiego „walca” na którym była jakaś folia czy coś), albo z cieńszego drewna. Gdy kosz jest zamknięty to można go dać w tej samej komorze co bas .
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: Xman Akustic w 07-02-2020, 04:20
Jeśli chodzi o wytłumienie, to dobra jest wełna owcza, świetne podzespoły dostaniemy na stronie poweraudio.pl , osobiście daję wytłumienie przy basowym , oraz wokoło w tunelu, trzeba pamiętać że przy wylocie tunelu na kilka cm trzeba pozostawić pustą( bez wytłumienia) przestrzeń. wylot tunelu(otwór) najlepiej zasłonić maskownicą.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: Xman Akustic w 08-02-2020, 21:29
... jestem ciekawy ile osób w ogóle wie o czym napisałem? ile osób słyszało o Linii Transmisyjnej, ile osób w ogóle zna się na dźwięku... wiem że w tym kraju wszystko jest okrojone heh a bass-refleksy to szczyt marzeń :D
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: meloV8 w 09-02-2020, 00:10
Z tego co piszesz, można wywnioskował, ze przez 20 lat budowania kolumn stałeś w miejscu i niczego sensownego się nie nauczyłeś.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: Xman Akustic w 09-02-2020, 00:28
każdy co innego określa mianem „sensowne”, mam ważniejsze sprawy w życiu , uwielbiam dźwięk ale moje życie wokół niego nie płynie. Akurat nie cierpię BR czy innych obudów , polubiłem TL więc o tym napisałem. Połowa tego kraju i tak szaleje za tonsilem. I dla nich to jest sensowne. A ja pewnie bym określił ich ,tak jak Ty mnie. Swego czasu kupiłem subwoofer JBL , otrzymał mnóstwo nagród , był zachwalany przez cały akustyczny świat. Pewnie wszyscy stwierdzili że firma JBL osiągnęła coś sensownego , a moje TL-ki grają lepszym basem niż ten wspaniały subwoofer heh , Ile lat istnieje ta firma? osiągnęła coś sensownego? dlatego nie ma co mówić o sensie bo każdy na niego patrzy ze swego punktu widzenia, na szczęście :D
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: meloV8 w 09-02-2020, 00:53
Nie lubię się chwalić :) ale znacznie więcej niż zwrotnice z kalkulatora, obliczenie TL z jednego wzoru i obudowy na wkręty i sylikon.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: Xman Akustic w 09-02-2020, 01:06
hahaha jeden wzór to podałem TUTAJ , artykuł o zwrotnicach jest dla początkujących, żeby chwycili jakiekolwiek czucie tematu :D
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: meloV8 w 09-02-2020, 01:09
Kreujesz się na eksperta, ale zrobić wrażenie swoją wiedzą, to może mógłbyś na pryszczatych małolatach z elektrody. Sorry, ale nie masz w ogolę pojęcia o czym piszesz.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: Xman Akustic w 09-02-2020, 01:30
po pierwsze nigdy nie napisałem że jestem expertem, staraj się dokładnie czytać. po drugie zawodowo tym się NIE zajmuję, po trzecie na nikim nie planuję zrobić wrażenia, po czwarte widocznie Ty tu rządzisz więc sorry jeśli uraziłem Twoje uczucia, po piąte oglądam w przekrojach itp kolumny zawodowych firm, i często nie ma tam nic nieziemskiego, a filtry całkiem często są proste ino zastosowane są drogie przetworniki, a dodane jest 10kilo lakieru na ozdobę i wykwintne nóżki-podstawki , po szóste tylko bardzo drogie i topowe modele są fajne, mówimy o wielu tysiącach złotych, po siódme sięgam po ilość i jakość wiedzy stosownie do wolnego czasu, bo zajmuję się innymi rzeczami na codzień, i po ósme absolutnie nie do popisu wiedzy(mam szerszą niż tu napisałem) to wszystko zawarłem a po to aby ktoś mógł zrobić sobie fajne kolumienki do słuchania muzyki :)
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: meloV8 w 09-02-2020, 01:42
Problem w tym, że stosując Twoje rady, nie da się zrobić dobrych kolumn głośnikowych, a jedynie ich namiastkę. Tu nie ma żadnej inżynierii, żadnego projektowania, symulacji, pomiarów. Robisz coś na pałę i zachęcasz ludzi do kopiowania? Zawsze będę piętnować takie podejście, bo jest wiele osób, którzy chcą się uczyć i zrobić coś zgodnie ze sztuka, ale jak trafia im się taki domorosły amator, który sam nie wie co robi, to tylko im to zaszkodzi, a nie pomoże.
 
Internet to wylęgarnia marnej wiedzy, teorii wyssanych z palca i pseudo ekspertów, a to smutne, bo z drugiej strony jest w nim ogromna ilość rzetelnej wiedzy. Trzeba tylko się nad tym pochylić i chcieć się uczyć ale do tego trzeba pokory, cierpliwości, samozaparcia i niewybujałego ego.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: Mirek19 w 09-02-2020, 06:33
Ja może nawiążę do tytułu tematu - "Samodzielne zestawy głośnikowe" - i jeśli miałbym konstruować jakiekolwiek, to prawdopodobnie byłyby to kolumny zamknięte, w których jest najlepsza odpowiedź impulsowa basu. Ilość basu (podobno) jest mniejsza, ale można pomyśleć nad tym, aby wyrównać ten zakres odtwarzanych częstotliwości poprzez odpowiednie dopasowanie powierzchni czynnej głośnika, do pojemności obudowy.
We wszelkiego typu kolumnach typu BR (bass reflex), czy TL (kanał transmisyjny dla basu) bas musi mieć opóźnienie w stosunku do reszty pasma i bardzo często, a zwłaszcza w źle zrealizowanych kolumnach, snuje się jak "smród po gaciach".
I jeszcze jedno.. w wielu przypadkach kolumny głośnikowe są po prostu "instrumentem", strojonym pod dany zestaw audio. Z jednym zagrają, z innym będą kaleczyć muzykę - przykłady kolumn głośnikowych znanych i uznanych firm audio, które rewelacyjnie zagrają w towarzystwie produktów tylko "tej firmy" nie muszę chyba wymieniać  ;)
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: almagra w 09-02-2020, 10:15
Xman nie przejmuj się.Ja Ciebie czytam i zgadzam się z Twymi obserwacjami.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: royal w 09-02-2020, 10:21
... jestem ciekawy ile osób w ogóle wie o czym napisałem? ile osób słyszało o Linii Transmisyjnej, ile osób w ogóle zna się na dźwięku... wiem że w tym kraju wszystko jest okrojone heh a bass-refleksy to szczyt marzeń :D

 Moja pierwsza linia którą zresztą do dziś uważam za najlepszą jaka mi się "udała" to był rok (ale   zgodnie z regulaminem można sie pomylic o 5 lat) 1973. Sądzę że wiem o nich niewiele teroretycznie i to jest zawstydzające ale posunąłem moją praktyczną wiedzę troche do przodu o tyle że stworzyłem rodzaj  linii koncentrycznej ktorej na swiecie nikt poza mną nie zrobił a w każdym razie nie zauważyłem. Ma przewagi i to jest jej słaby punkt bo jest niechciana a może tylko niezrozumiana. .   Ale  jak z każdą milością  przyszedł dzień zerwania z TL jako calością - niedawno - jakieś 4 lata temu i rzuciłem się na  młodsze i takie bardziej do noszenia na rękach.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: Mirek19 w 09-02-2020, 10:30
I na potwierdzenie moich słów.. kolumny w obudowie zamkniętej, czyli BR, TL

od 1:45 - możliwości kolumn w odtwarzaniu perkusji


a tu już szersze spektrum muzyczne.. brakuje komuś miękkiego i nisko schodzącego basu ? ;)
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: royal w 09-02-2020, 11:13
He he - słuchając po kolei mój wniosek po pierwszym był że tu BARDZO brakuje czwartego głosnika sredniotonowego dla wąskiego pasma. . Patrzę na następny - o  właśnie  tu już jest. Posłuchali ? Czary? Ciekawe ile trzeba dodatkowo zaplacić żeby mieć taką z czterema ;).  Też sądzę że zamknięta obudowa ma czar.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: Mirek19 w 09-02-2020, 11:30
Ciekawe ile trzeba dodatkowo zaplacić żeby mieć taką z czterema ;).
Poszukaj, ale nie wiem, czy ceny aktualne ;)
https://audio-database.com/MITSUBISHI-DIATONE/diatoneds/index2.html
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: almagra w 09-02-2020, 13:18
Marzy mi się prosta do zrobienia samodzielnie obudowa TL na dużym,starym,eliptycznym polskim głośniku.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: Xman Akustic w 09-02-2020, 14:48
Miałem do czynienia z obudową zamk , ale to był tonsil , wtedy ( gdy je widziałem a to było bardzo dawno,) wyglądały jakby miały wybuchnąć a głośniki basowe były w kiepskim stanie. Nie interesowały mnie zbytnio takie zamk, czy nie powstaje wtedy za duże nazwijmy to ciśnienie akustyczne? nie znam się zbytnio na zamk.


Tak tylko patrzeć na obliczenia matematyczne i inne definicje.... hmm , można się rozczarować czasami , a przecież to sami producenci , to oni zaczęli, po analizach, przeszli z zamk na BR.
W czasach komuny to gówno można było osiągnąć. więc i wiedzy było mało , dlatego w większości tylko teorie krążyły. A i dzisiaj chyba mało zamkniętych obudów jest. Ale nie śledzę tematu a niektórzy zaraz mnie pewnie zjadą z góry na dół :D
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: Xman Akustic w 09-02-2020, 15:05
Problem w tym, że stosując Twoje rady, nie da się zrobić dobrych kolumn głośnikowych, a jedynie ich namiastkę. Tu nie ma żadnej inżynierii, żadnego projektowania, symulacji, pomiarów. Robisz coś na pałę i zachęcasz ludzi do kopiowania? Zawsze będę piętnować takie podejście, bo jest wiele osób, którzy chcą się uczyć i zrobić coś zgodnie ze sztuka, ale jak trafia im się taki domorosły amator, który sam nie wie co robi, to tylko im to zaszkodzi, a nie pomoże.
 
Internet to wylęgarnia marnej wiedzy, teorii wyssanych z palca i pseudo ekspertów, a to smutne, bo z drugiej strony jest w nim ogromna ilość rzetelnej wiedzy. Trzeba tylko się nad tym pochylić i chcieć się uczyć ale do tego trzeba pokory, cierpliwości, samozaparcia i niewybujałego ego.



słuchaj , uważaj z poniżaniem innych bo to dzisiaj jest karane. Głupoty gadasz , nie da się zrobić porządnych kolumn, najpierw ich posłuchaj zamiast z góry osądzać bo to nie świadczy o dojrzałości. Zapewne masz porażającą wiedzę że aż boję się spytać. Każdy może się uczyć a jak ma laboratorium to niech do śmierci robi symulacje pomiary itp itd uva and many more. problem w tym że większość amatorów ma zwykłą chatę bez labki , w porywach kiepski programik na kompa i wielkie aspiracje. Dlatego ja napisałem , już po testach, co w skrócie mogą zrobić. Jak dalej się rozwiną to ich sprawa. A wszystko zależy jak zrobisz symulację. a symulacja programem po wpisie danych głośników, ale bez głośników, to raczej nierzetelna symulacja. Moje symulacje to były konstrukcje , które robiłem non stop i zmieniałem poznając na żywo efekty. wytrawionych płytek na zwrotnice też był milion. Więc jeśli jesteś dojrzały to nie naskakuj na innych a staraj się dojść do porozumienia jeśli zależy Ci na szacunku innych , pozdrawiam i życzę miłego dnia
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: Xman Akustic w 09-02-2020, 15:20
Marzy mi się prosta do zrobienia samodzielnie obudowa TL na dużym,starym,eliptycznym polskim głośniku.


ciekawy motyw heh , ciekawe jaki byłby efekt , pomocne by były dane TS głośnika.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: colcolcol w 09-02-2020, 15:50
...pomocne by były dane TS głośnika
A nie wystarczyłby własny słuch? Przecież kolumny robimy dla siebie a nie na konkurs najrówniejszej charakterystyki przenoszenia na świecie?
Inna sprawa, że basu w muzyce niemal nie ma to po co szaleć z tymi falowodami? Głośnik zamknąć tak na oko w 20 litrach, uszczelnić silikonem i założyć szeregowo jakąś cewkę tak z 3mH można równolegle 10mikro elektrolita jak się znajdzie jakiś... 
 
Byłem kiedyś na spotkaniu w Q21 podczas którego prezentowany były kolumny zrobione w jeden dzień z tego co tam leżało w szufladzie. Z lampą DIY grało wybitnie, tworzyło niepowtarzalny klimat i aurę. To pokaz timingu i synergii.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: Xman Akustic w 09-02-2020, 16:02
własny słuch , to jest piękne stwierdzenie :)) , jasne że tak , nasz słuch jest najlepszy:)) , wiem to. Ale gdybyś znał Fs Qts Sd czy nawet Vas to zagrałyby Ci one już w wyobraźni , to by było pomocne. Swego czasu w RE były dane różnych głośników , mam gdzieś kilka części tego katalogu. Jakbyś miał symbol przetwornika może coś by się znalazło, potem wszystko rozrysować, i najlepiej zrobić filtry conajmniej 12dB/okt.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: Xman Akustic w 09-02-2020, 16:10
Basu w muzyce od dawna nie ma , dlatego używam Audacity, trochę to trwa ale efekty miodzio :) , taka zwykła obudowa to może dać huczący bas , hałas. Falowód unaturalni bas , głośnik będzie pracował swobodnie w przód i tył prawie bez ograniczeń. Opłaca się go zrobić. Na 40Hz starczy już wys 110cm. Mdfy potnie market a potem ino skręcić. A projekt jakiś musisz zrobić tak czy siak.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: meloV8 w 09-02-2020, 16:59
słuchaj , uważaj z poniżaniem innych bo to dzisiaj jest karane. Głupoty gadasz , nie da się zrobić porządnych kolumn, najpierw ich posłuchaj zamiast z góry osądzać bo to nie świadczy o dojrzałości. Zapewne masz porażającą wiedzę że aż boję się spytać. Każdy może się uczyć a jak ma laboratorium to niech do śmierci robi symulacje pomiary itp itd uva and many more. problem w tym że większość amatorów ma zwykłą chatę bez labki , w porywach kiepski programik na kompa i wielkie aspiracje. Dlatego ja napisałem , już po testach, co w skrócie mogą zrobić. Jak dalej się rozwiną to ich sprawa. A wszystko zależy jak zrobisz symulację. a symulacja programem po wpisie danych głośników, ale bez głośników, to raczej nierzetelna symulacja. Moje symulacje to były konstrukcje , które robiłem non stop i zmieniałem poznając na żywo efekty. wytrawionych płytek na zwrotnice też był milion. Więc jeśli jesteś dojrzały to nie naskakuj na innych a staraj się dojść do porozumienia jeśli zależy Ci na szacunku innych , pozdrawiam i życzę miłego dnia

Nie zniżam się do poniżania innych osób, co najwyżej mogę je czasami sprowadzać na ziemię, w tematach, w których mogę coś powiedzieć. Przeczytaj swój pierwszy post kilka razy, to może zrozumiesz, że zachowujesz się jak typowy dyletant. Właściwie wyśmiewasz podejście czysto inżynierskie do projektowania kolumn głośnikowych i proponujesz w zamian swoje podejście typu " na oko ". Do dość typowe zachowanie u osób, które nie korzystają dobrodziejstw jakimi są symulacje komputerowe i pomiary, bo zwyczajnie nie potrafią tego robić, wiec najprościej jest je wyśmiać. Generalnie nie nie ma w tym nic złego, jeśli robi się tak byle jak, ale dla siebie. Gorzej jak zachęcasz innych, szczególnie osoby bez żadnego doświadczenia do naśladowania Twoich pomysłów, czyli zwrotnic z kalkulatora, kupowania starych obudów kolumn  TL i wsadzania do nich jakiś przypadkowych głośników, czy inne, podobne rozwiązania przypominające bardziej pomysłowego Dobromira. To Ty wyśmiewasz produkty komercyjne, zaprojektowane zgodnie ze sztuka, ale zbyt drogie jak dla Ciebie. Może to jest furtka do wielkiego biznesu? Ty jako wielki konstruktor "na oko" zrobisz lepiej i szybciej, a do tego za mocno atrakcyjna cenę. Pomysł o tym :)
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: meloV8 w 09-02-2020, 16:59
Marzy mi się prosta do zrobienia samodzielnie obudowa TL na dużym,starym,eliptycznym polskim głośniku.
Nie ma co marzyc, tylko zakasać rękawy i siadać do Hornresp.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: Mirek19 w 09-02-2020, 17:16
głośnik będzie pracował swobodnie w przód i tył prawie bez ograniczeń
Jakieś nowe teorie Waść to budujesz, ale może się mylę, bo zawsze uważałem, że każdy głośnik pracuje przednią powierzchnią membrany.
Żaden falowód nie unaturalnia basu, a jedynie ten bas uwypukla przy jednoczesnym jego spowolnieniu w stosunku do reszty pasma. Może i tego tak nie słychać bo ludzkie ucho posiada pewną bezwładność, ale w pomiarach na pewno wyjdzie.
BR jest łatwiejsze do wykonania, dlatego gro firm stosuje takie rozwiązanie, zaś TL-ka jest bardziej skomplikowanym typem
 obudowy, przez co można stroić taką konstrukcję przez lata i ciągle być niezadowolonym.
Ale mimo wszystko życzę Ci udanych konstrukcji TL.

Jedno co mi się spodobało, to te stwierdzenie
Przecież kolumny robimy dla siebie a nie na konkurs najrówniejszej charakterystyki przenoszenia na świecie?
Żyć można z każdym dźwiękiem, pod warunkiem, że się nie usłyszy czegoś lepszego.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: Mirek19 w 09-02-2020, 17:19
Basu w muzyce od dawna nie ma , dlatego używam Audacity, trochę to trwa ale efekty miodzio :)
Ja też używam Audacity, ale dla Ciebie prościej będzie, jak potencjometr od basu skręcisz na max w prawą stronę  ;)
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: meloV8 w 09-02-2020, 18:08
Może i tego tak nie słychać bo ludzkie ucho posiada pewną bezwładność, ale w pomiarach na pewno wyjdzie.
Skoro nie słychać, to po co się tym przejmować? :)

BR jest łatwiejsze do wykonania, dlatego gro firm stosuje takie rozwiązanie, zaś TL-ka jest bardziej skomplikowanym typem
 obudowy, przez co można stroić taką konstrukcję przez lata i ciągle być niezadowolonym.

Samo projektowanie TL nie jest trudne, ale ich praktyczne upchanie w typowa obudowę generuje pewne trudności, również na etapie produkcji. Poza tym większość konstruktorów uważa, że TL nie daje żadnej przewagi nad dobrze zaprojektowana obudowa BR, a do tego BR prościej wykonać i przestrajać, wiec dla wielu konstruktorów wybór jest oczywisty.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: colcolcol w 09-02-2020, 19:05
Żyć można z każdym dźwiękiem, pod warunkiem, że się nie usłyszy czegoś lepszego.

Na wystawach AS 2009 - 2019 bardzo często słyszałem: u mnie w domu gra lepiej. To mniej więcej oddaje najpopularniejsze pozycjonowanie jakości własnego sprzętu. Obiektywizm u audiofila jest cechą zbędną, z którą on bardzo często walczy a już na pewno kiedy zajmuje się oceną zawodowo. Te wszystkie stereo i tęczowo, te kluby miłośników, hi-fi-end-bonanza-fidelity są tego doskonałym przykładem.

Natomiast ten sam sprzęt po sprzedaży jest "obiektywnie" dnem i metrem mułu.
Z tego powodu nie czytam i nie słucham opinii innych o sprzęcie. Co innego muzyka... :P
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: Xman Akustic w 09-02-2020, 20:16
Nie używam gałek potencjometrów , śmieszycie mnie takimi tekstami :D, nie czytacie dokładnie, ja nie wykorzystuję cudzych obudów tylko je wywalam, a o używanych TL mówiłem by je kupić i ich słuchać by nie robić swoich!! 
  Heh wziąłem jeden utwór puściłem przez BR i przez TL , zobaczcie sami różnicę. Ale widzę że nie macie „czuja” a ino wierzycie ślepo w cyferki i wykreski. I potraficie tylko osądzać , ciągle wciskacie te Wasze laby , ja Was nie potępiam ino tłumaczę co zrobić gdy ktoś tego NIE ma. Mnie dojeżdżacie nie wiem czemu, nie uszkodziłem jeszcze żadnego wzmaka ani głośników. Szkoda że nie możecie posłuchać moich projektów. Myślicie że bez laba się nie zrobi , mylicie się . Gadałeś o pokorze a sam jej nie masz bo mnie wyśmiewasz.

 I nie wyśmiewam ani nie drwię różnych praw projektów symulacji , źle myślisz. Po prostu nauczyłem się nie korzystać z nich w stu %. Nie wiem w ogóle po co na mnie tak wsiedliście. Odbieram Wam chleb czy co? gadacie jak dorobkiewicze a nie zawodowcy. Czemu tak? Osobiście kieruję się zmysłami w temacie dźwięku , kto chce ma matematykę fizykę i różne zależne między nimi. Droga nie jest ważna tylko efekt końcowy. Nawet gdybyście byli w NATO dźwiękowym mnie to tito. Wasza sprawa ale ja Was nie wyśmiewam. Pomyślcie co o Was myślą inni gdy tak po trupach przewalacie swoje teorie.  współczuję Waszym „uczniom” , pewnie ich zabijacie milion razy , bo gość myśli inaczej.
 Macie większą wiedzę ode mnie no i super. Chętnie się od Was bym czegoś nauczył, ale widzę że nie umiecie nic normalnie przekazywać. Miałem dużo BR w domu , zrobionych i kupionych, miałem TL , i znam różnicę , nikt mi tego nie odbierze. Używam też własnych określeń na różne zjawiska itp, bo tak mi się podoba ale to nie znaczy że bym nie był skłonny się z Wami zgodzić.
 A co jest celem tego forum?? uczenie się , czy objeżdżanie innych , kt bardziej korzystają ze słuchu?
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: royal w 09-02-2020, 20:21
Gdzieś zasłyszałem że mądrość polega na mądrym postępowaniu a nie na magazynowaniu  mądrych  danych. Ale to stare juz.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: Xman Akustic w 09-02-2020, 20:25
Basu w muzyce od dawna nie ma , dlatego używam Audacity, trochę to trwa ale efekty miodzio :)
Ja też używam Audacity, ale dla Ciebie prościej będzie, jak potencjometr od basu skręcisz na max w prawą stronę  ;)


używam Ampli a tam nie ma potencjometrów :D :D, a bas we wzmaku to tylko namiastka jeśli chcesz wiedzieć. Wolę mocniej zagłębić się w Audacity i pobawić się wykresem.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: Mirek19 w 10-02-2020, 06:47
Skoro nie słychać, to po co się tym przejmować? :)
Jak pobrudzisz majty w kroku to dalej w nich chodzisz, bo nie widać ?

Samo projektowanie TL nie jest trudne, ale ich praktyczne upchanie w typowa obudowę generuje pewne trudności, również na etapie produkcji.
Czyli, nie jest trudne, a jednak trudne.

@Xman Akustic - ja Cię nie "dojeżdżam", a jak napisałem, nawet kibicuję Twojemu hobby.
Jestem co prawda starym zgryźliwym tetrykiem i czasami moje sarkastyczne wpisy mogą kogoś poruszyć, ale staram się jednocześnie przekazać odrobinę swojej wiedzy. I może nie wiedzy w typowym tego słowa znaczeniu, gdyż ja nie operuję liczbami i wykresami, a tym co lepiej słychać.
A odsłuchiwałem wiele kolumn i systemów i choć nie jestem audio-guru, to wiem co mi się najbardziej podoba. Chodziłem również na wystawy Audio-Show i nigdy nie twierdziłem, że sprzęt tam prezentowany gorzej gra niż posiadany w domu. Poza tym, jestem melomanem, a nie hi-endowcem i dla mnie liczy się odtwarzana muzyka, oczywiście z możliwie najlepiej brzmiącego sprzętu.. nie znaczy wcale, że najdroższego.
I słowo klucz, to właśnie - najlepiej brzmiącego -  gdyż, a nie raz już to pisałem, każdy z nas ma nieco inne ukształtowanie uszu, inaczej słyszy i ma inne preferencje brzmieniowe.. i nie chodzi o repertuar.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: Mirek19 w 10-02-2020, 06:53
Wolę mocniej zagłębić się w Audacity i pobawić się wykresem.
Ja bawię się Audacity tylko dlatego, aby spowodować żeby realizacje mieściły się w zakresie +1/-1 dB.
Czasami wykorzystuję możliwość zapisu 432Hz, ale że już nieco głuchy jestem, to późniejsze porównanie z oryginałem jest trudne do zdefiniowania.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: colcolcol w 10-02-2020, 07:21
A co jest celem tego forum??

Bardzo dobre pytanie :)

Obrałeś słuszną drogę sklecając osobiście skrzynki, tylko nie wziąłeś pod uwagę charakteru tego forum a przypomina ono lożę szyderców. Nie dostaniesz prostego przekazu czy pochwały :) Większość z nas działa  od wielu lat w diy składając różne rzeczy i robi to już tak długo, że nie chce nam się pisać o kolejnych projektach. Stąd prowokacyjne wpisy czy dystans do audio.
Część działa na rynku profesjonalnie, pół czy ćwierć wieku i tu (nie obraź się proszę!!) istnieje przepaść między Twoim hobby a zasobem wiedzy, doświadczeniem czy praktycznymi zastosowaniami wzorków. Być może implementujesz do swoich obudów głośniki zaprojektowane przez któregoś z kolegów nie zdając sobie z tego sprawy...

Napisałem najprościej jak mogłem i jeszcze raz gratulacje za zrealizowane projekty!
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: NE5532 w 10-02-2020, 15:58
Do obliczenia filtrów polecam PE nr 8 z roku 2000. Jest tam artykuł Zwrotnice i filtry głośnikowe.

Czy można prosić o skan tego artykułu ?
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: meloV8 w 10-02-2020, 19:49
Nie używam gałek potencjometrów , śmieszycie mnie takimi tekstami :D, nie czytacie dokładnie, ja nie wykorzystuję cudzych obudów tylko je wywalam, a o używanych TL mówiłem by je kupić i ich słuchać by nie robić swoich!!
  Heh wziąłem jeden utwór puściłem przez BR i przez TL , zobaczcie sami różnicę. Ale widzę że nie macie „czuja” a ino wierzycie ślepo w cyferki i wykreski. I potraficie tylko osądzać , ciągle wciskacie te Wasze laby , ja Was nie potępiam ino tłumaczę co zrobić gdy ktoś tego NIE ma. Mnie dojeżdżacie nie wiem czemu, nie uszkodziłem jeszcze żadnego wzmaka ani głośników. Szkoda że nie możecie posłuchać moich projektów. Myślicie że bez laba się nie zrobi , mylicie się . Gadałeś o pokorze a sam jej nie masz bo mnie wyśmiewasz.

 I nie wyśmiewam ani nie drwię różnych praw projektów symulacji , źle myślisz. Po prostu nauczyłem się nie korzystać z nich w stu %. Nie wiem w ogóle po co na mnie tak wsiedliście. Odbieram Wam chleb czy co? gadacie jak dorobkiewicze a nie zawodowcy. Czemu tak? Osobiście kieruję się zmysłami w temacie dźwięku , kto chce ma matematykę fizykę i różne zależne między nimi. Droga nie jest ważna tylko efekt końcowy. Nawet gdybyście byli w NATO dźwiękowym mnie to tito. Wasza sprawa ale ja Was nie wyśmiewam. Pomyślcie co o Was myślą inni gdy tak po trupach przewalacie swoje teorie.  współczuję Waszym „uczniom” , pewnie ich zabijacie milion razy , bo gość myśli inaczej.
 Macie większą wiedzę ode mnie no i super. Chętnie się od Was bym czegoś nauczył, ale widzę że nie umiecie nic normalnie przekazywać. Miałem dużo BR w domu , zrobionych i kupionych, miałem TL , i znam różnicę , nikt mi tego nie odbierze. Używam też własnych określeń na różne zjawiska itp, bo tak mi się podoba ale to nie znaczy że bym nie był skłonny się z Wami zgodzić.
 A co jest celem tego forum?? uczenie się , czy objeżdżanie innych , kt bardziej korzystają ze słuchu?

Nadal nie rozumiesz przesłania. Projektowanie za pomocą rożnego rodzaju symulacji i pomiarów, na na celu przewidzenie potencjalnych problemów w danym projekcie, których nie jesteś w stanie przewidzieć robiąc coś "na oko". Dotyczy to właściwie każdej dziedziny życia. Nie ważne czy są to głośniki, samochody, mosty, budynki, samoloty i tak dalej. Wszędzie używa się najnowszych technologii symulacji, bo pozwalają one projektować po prostu lepsze rzeczy.
Poniekąd rozumiem Twoje podejście, bo sam kiedyś bylem w tym samym miejscu. Negowałem metody projektowania, bo ich nie znalem. Wydawało mi się, ze wszystko zrobię lepiej na słuch, bo przecież sprzęt jest do słuchania i to jest najważniejsze. Ponieważ na pewnym etapie zbierania doświadczeń, posługiwałem się wyłącznie własnymi testami i pomiarami, to dzięki temu wiedziałem, gdzie są granice dokładności symulacji, co mogę przewidzieć, a czego programy symulacyjne nie potrafią. W ciągu wielu lat, zrobiłem kilkadziesiąt wariantów rożnych linii transmisyjnych, które mierzyłem i analizowałem w sposób czysto praktyczny. Dzisiaj ta wiedza jest dla mnie bezcenna, bo odrobiłem zadanie domowe. Dlatego napisałem Ci ze po 20 lat, stoisz w miejscu i marnujesz czas, ale to Twój czas i możesz go marnować jak tam wolisz, jednak zawsze reaguję, gdy ktoś próbuję przekazywać bezwartościową wiedze innym, zupelnie zielonym w temacie.

Jak pobrudzisz majty w kroku to dalej w nich chodzisz, bo nie widać ?

Nie widzę związku.

Czyli, nie jest trudne, a jednak trudne.

Dla kogoś, kto nie zna się na projektowaniu BR, to również będzie trudny i skomplikowany temat. Szczególnie jak do tej pory jedyne co budował to jakaś tam obudowa zamknięta. Analogicznie jest z TL, jej elastyczność i możliwości kształtowania, tworzenia hybryd, mogą być zbyt skomplikowane, ale mogą być tez rozumiane zupelnie odwrotnie, jeśli ktoś bazuje na starych zaleceniach budowy TL sprzed 40-50 lat.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: almagra w 11-02-2020, 03:08
Poproszę o konkretną odpowiedź.Głośnik eliptyczny powinien być zainstalowany pionowo,czy poziomo,a może skośnie?
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: Vinyloid w 11-02-2020, 07:21
Poproszę o konkretną odpowiedź.Głośnik eliptyczny powinien być zainstalowany pionowo,czy poziomo,a może skośnie?

Pionowo względem poziomej prostopadłości skosu elipsy!
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: Xman Akustic w 11-02-2020, 07:38
No , teraz mogę Was docenić , napisaliście spokojnie i z szacunkiem. Czytałem sporo o TL , studiowałem artykuły , chociaż dużo wolnego czasu nigdy nie posiadam. Naprawdę świetnie grają akurat te projekty kt zrobiłem. Wiem że występują zjawiska których "tak o" się nie zobaczy ani nie usłyszy ale skoro wzmaki działają i się nie psują to te niekorzystne zjawiska nie są widocznie najgorsze. Zawsze korzystałem z opisów producenta w przypadku przetworników więc często zastanawiałem się po co robić ich pomiary. Co do zwrotnic zawsze byłem dokładny i solidny. Jestem elektronikiem , ale znudziły mi się te wszystkie lutowania i kombinowanie różnych układzików, przesunąłem się tylko na akustykę. Nie lubię BR bo miałem i były daremne. Zawsze miałem wrażenie że głośnik basowy jakby się dusił , a ta rurka plastikowa to tylko odstraszała, mnie przynajmniej. Plastik w kolumnie to nieporozumienie , biorąc pod uwagę kolumny kt miałem( polskie i zagraniczne). Dlatego zacząłem próby z TL. I to było jak niebo a ziemia, potem zawsze robiłem testy sygnalów audio w danej kolumnie , więc słyszałem co i gdzie muszę poprawić. Co do Audacity, to pracuję nad całym wykresem , zmieniając amplitudy , wprowadzając różne zmiany uwzględniając możliwości moich kolumn , i dopiero był porządny dźwięk . Czyli bas konkretny, gdzie trzeba przywalił a gdzie trzeba zamruczał,  wocal czysty, wyraźny a "cykanie" uwypuklone jak należy , a na wstęgach to bajka.
   
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: Xman Akustic w 11-02-2020, 07:42
Do obliczenia filtrów polecam PE nr 8 z roku 2000. Jest tam artykuł Zwrotnice i filtry głośnikowe.

Czy można prosić o skan tego artykułu ?


ze skanem trudniej , może z fotek będzie niezgorzej
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: Xman Akustic w 11-02-2020, 07:45
Ale co do mnie to raczej nie będę tu już pisał więc pisałem o usunięcie konta do administracji, więc myślę że niedługo mnie nie będzie tu.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: NE5532 w 11-02-2020, 08:30
ze skanem trudniej , może z fotek będzie niezgorzej

Bardzo dziękuję za zdjęcia.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: meloV8 w 11-02-2020, 11:39
Poproszę o konkretną odpowiedź.Głośnik eliptyczny powinien być zainstalowany pionowo,czy poziomo,a może skośnie?

Raczej poziomo, ponieważ taka konfiguracja pozwoli na zbliżenie centr akustycznych głośników w zestawie głośnikowym. Poza tym należałoby wykonać serie pomiarów poza osia główna głośnika, aby sprawdzić jego charakterystyki kierunkowe.

Co do zwrotnic, to ich teoria jest powszechnie znana, ale nie ma możliwości zaprojektowania poprawnej zwrotnicy głośnikowej, bez pomiaru impedancji i pasma częstotliwości głośników w docelowej obudowie kolumny głośnikowej.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: Mirek19 w 11-02-2020, 13:17
Poproszę o konkretną odpowiedź.Głośnik eliptyczny powinien być zainstalowany pionowo,czy poziomo,a może skośnie?
Konkretnej i jednoznacznej odpowiedzi nie uzyskasz.. chyba
Usytuowanie takiego głośnika w obudowie należy raczej poprzedzić próbami odsłuchowymi, lub wzrować się na kolumnach z takim głośnikiem.
I nie twierdzę że tak będzie, stąd i pewien surrealizm w poniższej dywagacji.
Głośnik;
- wstawiony pionowo, może rozszerzać bazę stereo i wpływać na postrzeganie wysokości sceny muzycznej,
- wstawiony poziomo, może zawęzić nieco efekt stereo, przy jednoczesnym pogłębieniu sceny muzycznej w głąb,
- wstawiony ukośnie, może być optymalnym rozwiązaniem, gdyż będzie budował scenę zarówno wszerz jak i wgłąb.
Ale to wszystko "może", co nie znaczy, że na pewno  ;)
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: royal w 11-02-2020, 13:55
Ostatecznie to co się liczy do brzmienia i tak będzie szło z środkowego fragmentu nie z bocznych listków które dodają obciążenia dla niskich i rozmywaja rezonanse membrany.. . 
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: Zmelmag w 11-02-2020, 14:40
almagra, polacze Twoje pytanie z odpowiedzia melo, :-) glosnik eliptyczny powinien byc tak ustawiony by dla danej konfiguracji w  jak najszerszej sferze pola w ktorym sluchasz zestaw mial wlasciwosci punktowego xrodla dxwieku.
Jak to zrobic ? zapraszma na warsztaty za 300 mld USD ;-)
zakladam ze ustawienie ukosne moze byc dobre, intuicyjnie. Nie wierz mojej intuicji, sprawdź :-)

Xman ma uwazam zdrowe podejscie, moze nie jakies napompowane albo chocby podpompowane ;-) pro - cokolwiek to znaczy, melo z kolei nie chce by ktos wrabal sie na mine calkowitego spontana. Mysle ze np. Frank Serblin przejmowal sie dziurami w wiedzy tyle o ile, acz pomiary jego zestawow swiadcza o tym ze nie mial dziurawego ucha a to podstawa ;-)
TL projektowana chocby matlabem daje do myslenia i na pewno warto zoptymalizowac. Najlepsze optimum to takie podyktowane doswiadczeniem czgo melo na pewno nie brakuje acz chlosta profesorska jest moze nie karalna (xman nie zesraj sie  z tym "ponizaniem" przepraszam ale rzygam teczą poprawnosci politycznej :-) mysle ze bedziesz zyl calkiem dziarsko bez stawiania ludziom zarzutow...jedynie ew, gdy ktos klamie na Twoj temat )

tyle wujek dobra rada aka " nie zesraj sie wujku dobra rada" :-)

jakos tak bym to ujal, tez czytam Xmana, ma serce do walki a to pakiet wiekszosciowy sukcesu uwazam :-)


poza tym almagra mozesz ustawic eliptyka jak uznasz a przed nim na "ramie" (hare rama hare kriszna) ala Geithain dac tweeter, ramke od strony glosnika czyms wytlum a jej geometrie zaprojektuj tak by gorna i dolna czec eliptyka tworzyla symetrie akustyczna - mierzona mikrofonem wiec juz nie intuicyjnie, bio przy robocie pierdolca dostaniesz (znany mi przypadek ortodoksyjengo "bezmikrofonowca").

Nie dziekuj, almagra podesle Ci w wolnej chwili zdjecie moich stop do ucalowania ;-)
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: meloV8 w 11-02-2020, 17:15
Franco w wywiadach powtarzał, że jego pierwsze projekty ( szczególnie zwrotnic ) miały wady, bo jego wiedza była dość ograniczona.
Do projektowania TL jest kilka dobrych programów i raczej nie ma sensu wywazac otwartych drzwi Matlabem.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: Zmelmag w 11-02-2020, 20:35
melo ostatnie projekty jakie zrobil, np accordo mialy topologie jak totem mitte:-)
Wrocil do xrodla -  z sukcesem :-)
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: Zmelmag w 11-02-2020, 20:52
melo, w matlabie wszystko podejrzenie dobrze widac, nie czuc tylko roznicy miedzy np. ardbeg uigeadail a drum, ale o tym przekonamy sie najdalej w piatek piateczek piatunio :-)

zaden program nie odpowie na pytanie co sie podoba ;-)
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: meloV8 w 11-02-2020, 22:05
melo ostatnie projekty jakie zrobil, np accordo mialy topologie jak totem mitte:-)
Wrocil do xrodla -  z sukcesem :-)

Ale wiesz, ze starych były zwrotnice szeregowe, robione na pałę?



melo, w matlabie wszystko podejrzenie dobrze widac, nie czuc tylko roznicy miedzy np. ardbeg uigeadail a drum, ale o tym przekonamy sie najdalej w piatek piateczek piatunio :-)

zaden program nie odpowie na pytanie co sie podoba ;-)

Mi hornresp i arkusze mjk odpowiadaja na pytanie, co mi sie bardziej spodoba i jak to zrobic.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: almagra w 11-02-2020, 22:21
Melo,to ma być jeden głośnik eliptyczny szerokopasmowy.Nie ma mowy o zbliżaniu głośników do siebie.Ja po prostu zrobię szeroki panel przedni a głośnik zamocuję na nim na kole,które można obracać i się okaże.
Długość tunelu też będzie regulowana w zakresie 140 - 280 cm w bardzo prosty sposób.Poprzez zmianę wysokości tylnego panelu,czyli pleców kolumny.Głośnik u góry przedniego panelu.Za nim przegroda zwężająca nieco tunel ku dołowi.Po tym zakręt do góry i ujście tyłem na wysokości zależnej od wysokości tylnego panelu.
Kolumna będzie w formie słupka wysokości ok 140 cm i podstawie kwadratowej o boku ok 40 cm.
Myślę właśnie jak skutecznie a w prosty sposób zrobić regulację położenia przegrody co by móc się bawić szerokością oraz stopniem zwężania się tunelu.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: meloV8 w 11-02-2020, 22:41
Nie rznij desek, zanim nie zrobisz symulacji TL na podstawie realnych parametrow TSP glosnika.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: almagra w 11-02-2020, 22:47
Melo ten mój prototyp ma mieć możliwość płynnej regulacji długości oraz przekroju i stopnia spadku przekroju w trakcie odsłuchu.Ja chcę zrobić kolumnę doświadczalną w której można będzie właśnie to dobierać.Nic nie będzie przycięte na stałe.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: meloV8 w 11-02-2020, 23:14
Bedziesz sie krecil w kolko, chyba ze kazda zmiane bedziesz podpieral pomiarami. Sluch/mozg bardzo szybko przyzwyczaja sie do nawet najgorszego brzmienia, ktore pozniej uznaje za dobre, dlatego na etapie projektowania tak wazne sa pomiary akustyczne.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: almagra w 12-02-2020, 00:16
Chodzi o możliwość łatwej regulacji,aby dobrać doświadczalnie tunel do głośnika wg pomiarów i odsłuchów.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: meloV8 w 12-02-2020, 00:59
Jak lubisz tracic czas i bawic sie w stolarke to czemu nie. Symulacja jest po to, abys mogl od strzala opracowac najbardziej optymalna obudowe dla danego glosnika i pozniej zrobic prototyp, na ktorym wprowadzisz jakies proprawki. Bledem jest zakladac, ze cos moze zagrac dobrze, jesli nie jest choc troche optymalne. Tak jak kiedys robilo sie obudowy BR na sztuke, bo nie znano parametrow TSP i obliczen takiej obudowy, tak dzis w ten sam sposob projektuje sie obudowy TL. Nie wazne czy model jest elektryczny, czy mechaniczny, bo okazuje sie ze symulacje na obu modelach pokrywaja sie z duza dokladnoscia. Masa ludzi nie ma pojecia jak pewne metody obliczania poszly do przodu i nadal sugeruja sie literatura sprzed kilku dekad, w ktorej podawano pewne zalecenia do budowy okreslonych rozwiazan.
Wiec sam musisz sobie odpowiedziec na pytanie, co chesz osiagnac? Jesli zalezy Ci na pelnej kontroli nad projektem i zaprojektowaniem najbardziej optymalnej obudowy pod katem pasma przenoszenia, dobroci ukladu, tlumienia rezonansow harmonicznych, wytrzymalosci mechanicznej, korelacji zrodel dzwieku z pomieszczeniem i tak dalej, to nie zrobisz tego bez symulacji. Ty wybierasz jaka droga pojdziesz i co bedzie na jej koncu.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: almagra w 12-02-2020, 01:49
No to jakbyś zainstalował takiego eliptycznego szerokopasmowca? Co na to symulatory?
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: meloV8 w 12-02-2020, 12:52
Do symulacji potrzebny jest pelny zestaw parametrow TSP glosnika, tak jak do symulacji kazdej innej obudowy. Jesli ich nie masz, to trzeba je zmierzyc.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: almagra w 12-02-2020, 16:41
Czyli nie wiesz.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: Zmelmag w 12-02-2020, 18:14
melo ostatnie projekty jakie zrobil, np accordo mialy topologie jak totem mitte:-)
Wrocil do xrodla -  z sukcesem :-)

Ale wiesz, ze starych były zwrotnice szeregowe, robione na pałę?



melo, w matlabie wszystko podejrzenie dobrze widac, nie czuc tylko roznicy miedzy np. ardbeg uigeadail a drum, ale o tym przekonamy sie najdalej w piatek piateczek piatunio :-)

zaden program nie odpowie na pytanie co sie podoba ;-)

Mi hornresp i arkusze mjk odpowiadaja na pytanie, co mi sie bardziej spodoba i jak to zrobic.

pewnie Frank kombinowal na wszelkie sposoby i tyle, nic na pale, co nie znaczy ze znal teorie na poziomie wyzszym niz wlasne doswiadczenia. Okazalo sie czestokroc lepsze od wiedzy szerokiej dostepnej inzynierom.
Pierwsze Serbliny swiadcza raczej o poczuciu humoru Franka ;-)
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: Zmelmag w 12-02-2020, 18:17
Czyli nie wiesz.

za duzo kombinujesz almagra, żal Ci na telefon ?

Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: meloV8 w 12-02-2020, 19:10
Czyli nie wiesz.

No nie wiem, bo astrologia czy tarotem się nie interesuję :)
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: almagra w 14-02-2020, 23:03
A doświadczeń nie robiłeś,bo po co.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: almagra w 15-02-2020, 09:47
Pytanie dotyczy charakterystyk kierunkowych głośnika eliptycznego i ich wpływu na budowanie sceny.Bo nic nie znajduję w necie.Może źle szukam.
W tradycyjnych konstrukcjach montowano pionowo.W amatorskich często poziomo.
Owalne horny są zawsze montowane poziomo ze względu na szersze pole rażenia w poziomej płaszczyźnie.Per analogiam w przypadku eliptycznych powinno raczej być tak samo.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: almagra w 15-02-2020, 12:16
Ale może psuje się wtedy precyzja kreowania stereofonii w punkcie centralnym za cenę szerszego objęcia dźwiękiem?
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 15-02-2020, 21:47
Almagra, w żadnym wpisie nie podałeś modelu takiego głośnika, więc mam dla Ciebie
propozycję:
https://www.audiosklep.pl/glosniki-eliptyczne-c44
Choć ten model może się sprawdzić w Twoich doświadczeniach:
https://www.audiosklep.pl/pyle-plg413-p5427, tanie to i dostępne, świetnie się nada na doświadczenia.

Może Vinyloid ma rację, "pionowo....."
Ja zapytałbym monterów takich głośników. A może Xmein ma rację, na pałę koledzy na pałę.

Tak trochę poważniej: przygotuj 6 płyt czołowych z różnie wyciętymi otworami, 2 skrzynki i vuala, fajnie by było zapewnić im docelowe warunki odsłuchu, czyli znowu robota w salonie.
Generalnie elipsy zawsze kojarzyły mi się ze starymi szlifierkami do vinyli i dźwiękiem z takich. Do grania z pocztówek a i owsem, ale do salonu??? nie koniecznie, nawet  w Tl'u.
Moje doświadczenia z TL'kami niestety ograniczają się do jednej próby przeróbki dużej obudowy i filmików z tajwańskiego yutuba. Więc nie jestem w stanie napisać nic poza tym, że mimo obliczeń, nauki z forów i yutuby nic z tego nie wyszło. Widocznie nie jestem zaprogramowany do konstruowania takich kolumn.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: Zmelmag w 15-02-2020, 23:45
Pytanie dotyczy charakterystyk kierunkowych głośnika eliptycznego i ich wpływu na budowanie sceny.Bo nic nie znajduję w necie.Może źle szukam.
W tradycyjnych konstrukcjach montowano pionowo.W amatorskich często poziomo.
Owalne horny są zawsze montowane poziomo ze względu na szersze pole rażenia w poziomej płaszczyźnie.Per analogiam w przypadku eliptycznych powinno raczej być tak samo.


zapakuj go po skosie i po problemie.

horny nie zawsze sa poziome no JBL ma gardla splaszczone w pionie a dopiero usta jada na boki.

Co za problem wpiedzielic glosnik do malej skrzynki i poobracac zeby sprawcdzic ? Nie mam eliptyka nie mialem wiec nie pomoge wiecej. Wystarczy zierzyc nawet amatorskim mikrofonem. Polecam nawet samsona, dziala po usb i tyle co trzeba widac.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: Mirek19 w 16-02-2020, 07:15
Pytanie dotyczy charakterystyk kierunkowych głośnika eliptycznego i ich wpływu na budowanie sceny.Bo nic nie znajduję w necie.Może źle szukam.
A może znajdujesz, ale nie próbujesz myśleć samodzielnie ;)
Poniższa charakterystyka jest najprawdopodobniej ściągnięta z głośnika który posiada okrągłą membranę i to nawet bardzo dobrze dla dalszych rozważań.
Zobacz, jakie częstotliwości są artykułowane przez głośnik i, a to jest teraz najważniejsze, przez którą część membrany są wyartykułowane.
Na tym wykresie kołowym, charakterystyki głośnika (okrągłego), a wyraźnie widać, częstotliwości akustyczne są głównie usytuowane w pionie, a nawet te najniższe z przedziału 50Hz-1000Hz, choć 1000Hz to już średnica, są również rozciągnięte pionowo względem osi.

Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: Mirek19 w 16-02-2020, 07:30
...i nie pytaj mnie, czy jeśli obrócimy okrągły głośnik o np. 45-90 stopni, to w dalszym ciągu ta charakterystyka będzie tak wyglądać.. bo na pewno tak samo, czyli w pionie.
Czy na taką akustykę głośnika ma wpływ ziemska grawitacja, czy jakiś inny czynnik.. tego nie wiem.
Ok, a teraz przykład kolumn głośnikowych German Maestro F-One.
http://highfidelity.pl/@nowosci-444&lang=
Te dwa większe głośniki są nisko-śedniotonowcami, po środku zaś usytuowany jest wysokotonowy.
Co Ci przypomina taka budowa kolumny, a zwłaszcza rozmieszczone głośniki ? - Bo dla mnie, jest to "żywcem" zdjęta koncepcja głośnika eliptycznego.
Tylko że Ty "operujesz" na małych mocach, a German Maestro F-One na wielokrotnie większych.

Poniżej, charakterystyki różnych częstotliwości dla tego samego głośnika.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: colcolcol w 16-02-2020, 08:51
a nawet te najniższe z przedziału 50Hz-1000....

No nie rozśmieszaj mnie...
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: Mirek19 w 16-02-2020, 10:05
No nie rozśmieszaj mnie...
Czytanie ze zrozumieniem jak widać boli bardzo, tym bardziej jak się cytuje coś wyrwanego z pełnego zdania.
Kiepska i śmieszna jest taka "sztuka" manipulacji.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: almagra w 16-02-2020, 10:27
Tyle się od was dowiedziałem,że idę szukać jakiegoś czegoś do czego przyczepie te głośniki...litości
 nie macie nad człowiekiem w niedzielę...
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: almagra w 16-02-2020, 12:16
Te obudowy o których myślę to albo zwężające się TL,albo TQWT,oczywiście w formie złamanej.Pytanie jest następujące: co może być korzystniejsze,jak przegroda skośna w kolumnie jest w poprzek do osi głośnika jak w większości konstrukcji,czy może lepiej jakby była równolegle?
Podejrzewam,że lepiej jak równolegle.
Zwłaszcza,że jeżeli okaże się,że głośnik eliptyczny lepiej jak jest zainstalowany poziomo,to wymusza to dużą szerokość przedniej ścianki i daje możliwość tym samym na złamanie obudowy w taki sposób.
Głośniki na których chciałbym popełnić tę ekstrawagancję to rodzime vintydżowe wykwinty GDS 31-21/5 made in Tonsil Września z nomen omen 1 września anno domini 1976..
Elipsa membrany mierzona do krawędzi resora to 16 na 25 cm co daje 314 cm kwadratowych powierzchni.
Częstotliwość rezonansu zmierzę wkrótce.

Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: almagra w 16-02-2020, 14:09
Podłączyłem do wzmacniacza i grają! Pierwszy raz wyjęte z pudełka po bez mała 44 latach!
Co mnie mile zaskoczyło nie ma niedoboru góry,czyli jest właściwa proporcja średnicy do sopranów.
No i całkiem głośno zapodają!
Niestety bas powoduje dość wczesne dławienie się reszty pasma...
Wspaniale brzmi trąbka.Coś pięknego!
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: almagra w 16-02-2020, 15:55
No i po szybkim teście od razu słychać,że lepiej jest gdy głośnik eliptyczny zamontowany jest pionowo!
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: almagra w 16-02-2020, 16:24
Następna sprawa.Wpływ zaślepienia głośnika w centrum membrany na brzmienie.Co może wnieść zastąpienie istniejącej papierowej przez siateczkę,albo zrobienie perforacji? Chodzi o zniwelowanie poduszki powietrznej między zaślepką a nabiegunnikiem.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: Zmelmag w 16-02-2020, 17:04
jak gdzies znajdziesz moje nierowne walki z tesla arz polecam, na final "na ucho" wyszedl spadek thd i wyrownanie pasma wzgledem oryginalu. Jeszcze w czasach kiedy tonsil byl na swojej starej miejsscowce i pracowal tam przemo koserczyk, ktorego pozdrawiam jesli kiedys to przeczyta.

wycialem nakladke, jak podejmiesz decyzje zrob to delikatnie robiac "krzyzyk" skalpelem na srodku tak zeby tnac po rancie nie podciac karkasu. dotoczylem stozek, bylo jeszcze malowanie membrany z tego co poamietam 2 rodzaje lakieru, sztywny krzyz + calosc chyba werniks, ale jak glosnik brzmi sam z siebie dobrze bez "pudełka" to bym nie malowal.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: almagra w 17-02-2020, 21:43
Absolutnie nie chcę malować membrany,aby jej nie obciążyć.Chciałem tylko zastąpić zaślepkę papierową sztywną siateczką przeciwkurzową.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: almagra w 17-02-2020, 23:10
Częstotliwość rezonansowa głośnika wynosi 63 Hz.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 23-02-2020, 06:47
Ale te głośniki są przeznaczone do obudów otwartych, typu radio Karolinka albo szlifierka vinyli bambino.
Robiłem doświadczenia z wymianą kapturka na siateczkę w głośnikach https://inelsc.pl/userdata/gfx/ab02c420edb9746506b07460c0f30b65.jpg i dźwięk się zmienił, może nie była to zmiana powalająca jak po wymianie kabli zasilających, ale zawsze. Wtedy pierwszy raz usłyszałem oddychanie kolumny. Głośnik zaczął ssać powietrze tyłem membrany. Powalająca zmiana nastąpiła po doklejeniu tubki jak w szerokopasmowych.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: almagra w 23-02-2020, 11:38
Arturze,on ma tubkę,czyli taką drugą stożkową membranę.Myślałem o zastąpieniu tej papierowej zaślepki w środku sztywną siatką,ale szkoda mi robić eksperymentu w ciemno.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: almagra w 23-02-2020, 13:23
Nakłułem zaślepkę igłą do zastrzyków.Kilkadziesiąt otworków średnicy 0,1 mm.Niebo a ziemia!
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: almagra w 23-02-2020, 13:58
Zwiększyła się głośność,zwłaszcza basu.Widać,że membrana lata w porównaniu z tym nieperforowanym.Bas przestał przesterowywać średnicę.Zniknęła telefoniczna kompresja średnicy i góry minimalnie przybyło!
Wzrosła głośność,dynamika i spadły zniekształcenia intermodulacyjne.
Częstotliwość rezonansowa nieco spadła z 63 do 56 Hz.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 23-02-2020, 17:58
No widzisz, a u mnie było odwrotnie. Może dlatego, że mój głośnik to 15 calowy okrągły potwór z 2 calową cewką i mocą AES 100W. Ten głośnik mierzyłem zarówno w obudowie zamkniętej, jak i w BR. Co dziwne, to bardziej słychać było ssanie w obudowie BR, ale z samego głośnika, nie z BR.
Generalnie, mi chodziło o uzyskanie dobrego głośnika współosiowego. W efekcie doświadczeń padło na głośnik GDS25/80-8R z tekstylną tubą + aluminiowa wysokotonowa tubka umieszczona centralnie na nabiegunniku.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: almagra w 23-02-2020, 18:14
Teraz robię eksperyment z przesuwnikiem mostkowym.
Bardzo dobrze działa ten allpass filter.
Poprawia zrozumiałość mowy,odseparowuje instrumenty, poprawia barwę i dynamikę dźwięku.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: almagra w 26-02-2020, 08:39
No i co dalej? Jakaś budka by się przydała...TQWT prosta,złamana,czy TL-oto jest pytanie!
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: almagra w 29-02-2020, 17:08
Jeżeli TQWT to raczej zrobię prostą stojącą z wylotem u dołu z przodu,ale o przekroju trapezu,tak aby nie było ścianek równoległych.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: almagra w 01-03-2020, 13:03
Nigdzie jednak nie mogę znaleźć precyzyjnych zasad dotyczących tego gdzie zmontowany ma być głośnik oraz jak   najlepiej dobrać pola przekroju  falowodu tzn jaki ma być stosunek pola końca wąskiego,do końca szerokiego i jak one się mają do pola membrany.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: tetejro w 01-03-2020, 13:36
Z tego co piszesz, można wywnioskował, ze przez 20 lat budowania kolumn stałeś w miejscu i niczego sensownego się nie nauczyłeś.
A miałem napisać że sie kolejny meloV8 objawił na forum :-D
Ooo... jakże mocno bym się pomylił ;-)

Ps. naprawdę sadzisz że zabawa w TL jest czymś więcej niz powielaniem pomysłów dawno przerobionych? Gdzieś tak od czasów rury Voighta z lat 40-stych ubiegłego wieku. Zmieniają sie jedynie narzedzia do symulacji zjawisk falowych, bo same konstrukcje są dawno poznane, jak i ich wady.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: tetejro w 01-03-2020, 13:45
Nigdzie jednak nie mogę znaleźć precyzyjnych zasad dotyczących tego gdzie zmontowany ma być głośnik oraz jak   najlepiej dobrać pola przekroju  falowodu tzn jaki ma być stosunek pola końca wąskiego,do końca szerokiego i jak one się mają do pola membrany.
2x Pole membrany  na wejściu 1x Pole pow. membrany na wyjsciu Tunelu - dla "klasycznego" TL Ja stosowałem 1,4 do 0,6 i też efekt był dobry, z tym ze mi chodziło akurat o stłumienie basu głosnika który w obliczonym BR zbyt obszerny a po zmniejszeniu odudowy stawł sie podbity na średnich-niskich. TL go uspokoiło z tym że brzmienie za bardzo zmieniało się wraz ze wzrostem głośności - prawdopodobnie efekt nieliniowego tłumienia tunelu. Po podgłośnieniu ilosć sredniego basu się podnosiła i brzmienie basu zbliżało się do tego z małej BR.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: meloV8 w 01-03-2020, 13:55
Nigdzie jednak nie mogę znaleźć precyzyjnych zasad dotyczących tego gdzie zmontowany ma być głośnik oraz jak   najlepiej dobrać pola przekroju  falowodu tzn jaki ma być stosunek pola końca wąskiego,do końca szerokiego i jak one się mają do pola membrany.

Nie ma żadnych, precyzyjnych zasad, ponieważ każdy głośnik i jego parametry TSP wymagają indywidualnego podejścia do jego falowodu, dlatego  bez symulacji w oparciu o realne parametry TSP nigdy nie osiągniesz optymalnych wyników.

http://www.quarter-wave.com/TLs/TL_Theory.html tu masz wszystko, co jest potrzebne do zaprojektowania dobrej TL.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: almagra w 01-03-2020, 17:27
OK.Ja już to widziałem.
Mnie chodzi teraz o prostą tubę Voigta.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: meloV8 w 01-03-2020, 18:52
Aha, i po przeczytaniu tego nie wpadłeś na pomysł, ze można taka tube Voigta dokładnie symulować na podstawie parametrów głośnika? Ciekawe.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: almagra w 01-03-2020, 19:21
No właśnie nie da się niczego symulować nie mając tych parametrów!
Mam głośniki o nieznanych parametrach wymaganych do symulacji.
Chodzi mi o poradę od praktyków jakich błędów unikać.
A może ktoś te parametry pomierzył?
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: meloV8 w 01-03-2020, 20:33
To jeśli ich nie masz, to musisz je zmierzyć. Ja nie znam parametrów Twojego głośnika, to jak mam Ci podać propozycje obudowy do niego?
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: almagra w 01-03-2020, 22:45
W sumie do zrobienia.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: meloV8 w 02-03-2020, 09:54
Arta Limp i jedziesz z koksem.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: almagra w 05-03-2020, 22:07
Zrobię ręcznie.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: almagra w 08-03-2020, 01:12
Jeżeli czegoś nie popitoliłem,to mam takie wyniki:
Qms=2,95
Qes=1,9
Qts=1,15
Fs=62Hz
Rmax=37,4oma
Re=14,2oma

I co dalej???
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: meloV8 w 08-03-2020, 15:53
Z taka dobrocią, to tylko odgroda, ale z takim muzeum to było do przewidzenia.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: almagra w 08-03-2020, 18:52
A mógłbyś rozwinąć temat? Np co się stanie po zastosowaniu w TL,czy TQWT?
Za duży Qtas powiadasz,hahaha...
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: meloV8 w 09-03-2020, 17:01
Przy tak dużej dobroci, będziesz miał podbity bas i gorsza odpowiedz impulsowa. Do tego dojdzie rezonans pół falowy z tunelu, który jeszcze dołoży swoje. Takich głośników nie stosuje się w obudowach TL. Ich przeznaczenie to obudowy otwarte, ogrody, dipole.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: almagra w 09-03-2020, 18:04
Czyli kolumna bez plecków z kotarką z tyłu.Zrobię w takim razie z nich takie małe średniowysokotonowe ch wi co,a niskotonowy będzie osobno.
W ogóle nie będę na nie wpuszczał basu,to zniekształcenia dopplerowskie spadną.
Będą małymi kolumienkami zasilanymi lampką.

Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: almagra w 12-03-2020, 19:36
No dobra,ale jak ten głośnik zachowałby się w TL ale takim długiej z całkowitym wytłumieniem?
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: tetejro w 12-03-2020, 23:16
W lini długiej (stratnej) teoretycznie zachowałby sie jak w odgrodzie nieskończonej. Praktycznie to cały czas bedzie problem ze zmianą zawartości niskich wraz ze wzrostem głośności. Ale Fs wysokie więc  jak zwiniesz bardzo długie TL o przekroju jak podałem to jest szansa że wylot ni ebedzie już zauważalnie promieniował. Za to inna szansa ze jednak kolejne mody tego TL bedą się podpijac na charakterystyce basu w jego najlepiej słyszalnych czestotliwościach. W odgrodzie jednak tego by nie było.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: almagra w 13-03-2020, 20:32
Wsadzał ktoś,czy tełoretyzuje?
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: meloV8 w 13-03-2020, 21:46
No dobra,ale jak ten głośnik zachowałby się w TL ale takim długiej z całkowitym wytłumieniem?

Do symulacji potrzebne sa następujące parametry glosnika :
Sd
Re
fs
Vas
Qes
Qms
Qts
Le
Xmax
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: meloV8 w 13-03-2020, 21:47
W lini długiej (stratnej) teoretycznie zachowałby sie jak w odgrodzie nieskończonej. Praktycznie to cały czas bedzie problem ze zmianą zawartości niskich wraz ze wzrostem głośności. Ale Fs wysokie więc  jak zwiniesz bardzo długie TL o przekroju jak podałem to jest szansa że wylot ni ebedzie już zauważalnie promieniował. Za to inna szansa ze jednak kolejne mody tego TL bedą się podpijac na charakterystyce basu w jego najlepiej słyszalnych czestotliwościach. W odgrodzie jednak tego by nie było.

Nawet jesli zalozymy, ze taka teoretyczna, stratna TL istnieje, to glosnik w niej nie dziala jak nieskonczonej odgrodzie, poniewaz jest on obciazony masa powietrza w tunelu. Porownywanie takiej hipotetycznej TL z nieskonczona odgroda, to zwyczajny blad.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: tetejro w 14-03-2020, 13:41
to porównaj z OZ. Co za róznica. Jezeli obie strony membrany są od siebie oddzielone, to realizują idee odgrody nieskończonej.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: tetejro w 14-03-2020, 13:45
Wsadzał ktoś,czy tełoretyzuje?

Quadral, Visaton, B&W i zapewne jeszcze wielu. Uzyskiwany spadek przebiegu krzywej SPL na basie wygląda podobnie jak w obudowie zamkniętej, tyle że dla innych parametrów głośnika w obudowie

Oczywiście gdzies tam coś pierdnie z rury (jezeli jest otwarta) na jakimś niskim basie, ale zamierzenie jest takie by to było jak najmniej istotne.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: meloV8 w 14-03-2020, 14:42
to porównaj z OZ. Co za róznica. Jezeli obie strony membrany są od siebie oddzielone, to realizują idee odgrody nieskończonej.

Rożnica jest ogromna. Obudowa OZ  i jej podatność powietrza wpływa na rezonans głośnika. Powyżej objętości okolo 3xVas przetwornika, głośnik pracuje w zbliżonych warunkach do nieskończonej odgrody. W TL jest zupelnie na odwrót. Masa drgającego powietrza w tunelu obciąża membranę głośnika, tworząc układ rezonansowy o niższym rezonansie.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: tetejro w 14-03-2020, 14:46
Wiem co na co wpływa. Ale pisałem o realizacji idei odgrody a nie o wpływaniu obudowy na parametry głośnika.

Realizacja koncepcji odgrody nieskończonej polega na tym by obie strony membrany były oddzielone akustycznie w całym paśmie. Sa oddzielone akustycznie także w OZ jak i w linii długiej.

Tak w ogóle to pojęcie Transmission Line dotyczy własnie linii długiej, a nie obudowy ćwiercfalowej - labiryntowej którą w ten sposób sie nazywa.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: almagra w 14-03-2020, 14:47
Doprecyzuję pytanie.Czy ktoś z kolegów próbował założyć głośnik o dużej dobroci do obudowy TL długiej i wytłumionej i czy na pewno to nie może działać poprawnie odsłuchowo?
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: tetejro w 14-03-2020, 14:55
próbowałem głosnik o Qts 0,48 w linii ćwierćfalowej strojonej na ponad 10 hz ponizej fs głosnika i bardzo mocno wytłumianej.

Dopóki głosnik grał w miarę cicho efekty przypominały pracę w OZ ale ze swobodniejszym schodzeniem w bas. Po podgłośnieniu nie grało tak dobrze - bas wychodził na pierwszy plan.

Dłuższych tuneli nie robiłem, ponieważ wydłużanie tunelu powinno isć też w parze z powiekszeniem przekroju i ogólnie objętości. Takie skrzynie będą bardzo duze by ich rezonans falowy wyszedł daleko ponizej fs głosnika i dał się istotnie stłumić. Zakładam ze przy czterech - pięciu metrach tunelu powinno dac się to zrobić i powinno brzmieć dobrze choć z małym efektem na basie.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: meloV8 w 14-03-2020, 15:22
Pojecie Linii transmisyjnej to wypaczony termin, który zapożyczono z elektrycznej linii transmisyjnej. Każda obudowa wykorzystująca rezonanse falowe jest po prostu rezonatorem ćwierćfalowym, bez znaczenia ile ma w sobie materiału tłumiącego.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: meloV8 w 14-03-2020, 15:26
Doprecyzuję pytanie.Czy ktoś z kolegów próbował założyć głośnik o dużej dobroci do obudowy TL długiej i wytłumionej i czy na pewno to nie może działać poprawnie odsłuchowo?

Owszem, robiłem takie eksperymenty ze starymi głośnikami szerokopasmowymi Saba. Moje zdanie jest takie, ze nie jest to rozwiązanie optymalne. Jeżeli zależy Ci na jakości dźwięku, to lepiej skręcić w stronę dipola wspomaganego większym basem  w OZ lub niedużej odgrodzie.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: almagra w 17-05-2020, 19:14
A jaki głośnik zaproponowalibyście wyłącznie do odtwarzania basu w obudowie TL,zakładając optymalny stosunek jakości do ceny?
Zmieniłem koncepcję budowy.Głośnik szerokopasmowy nie będzie przetwarzał basu.
Będzie pracował na średnich i górze,przez co nie będzie takich zniekształceń dopplerowskich i modulacji basem,a bas będzie lepszy bo z odpowiedniego przetwornika o małej dobroci.
Głośnik może być duży,bo chcę go zainstalować w boku kolumny.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: almagra w 23-05-2020, 00:02
Bardzo proszę o sugestie.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: Cashlack w 24-05-2020, 18:05
ja po przemyśleniu kwestii komplikacji budowy linii transmisyjnych i ich strojenia (zwykły sześcian do OZ jest wystarczająco trudny w domowych warunkach kiedy się to robi NAPRAWDĘ,  a nie tylko wymądrza na forach),

sądzę, że lepszym rozwiązaniem jest układ aktywny z osobnym mocnym wzmacniaczem, i izobarikiem w OZ. Za koszt dodatkowego woofera, przy strojeniu obudowy na 0,71 dla pojedyńczego głośnika, schodzisz do 0,50 w tej samej objętości przy stracie 3dB efektywności głośnika (podwajasz cewkę).

Obudowę OZ oprócz zwykłego zwiększania w kierunku pralki/szafy, można jeszcze wytłumiać stratnie nie tylko wełną owczą, ale są ciekawe sposoby z perforowanymi panelami wiskotycznymi.

https://studentcommunity.ansys.com/file/download/b8cc1bd6-29c4-40be-9874-a8d400473712/
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: Cashlack w 24-05-2020, 18:11
A jaki głośnik zaproponowalibyście wyłącznie do odtwarzania basu w obudowie TL,zakładając optymalny stosunek jakości do ceny?
Zmieniłem koncepcję budowy.Głośnik szerokopasmowy nie będzie przetwarzał basu.
Będzie pracował na średnich i górze,przez co nie będzie takich zniekształceń dopplerowskich i modulacji basem,a bas będzie lepszy bo z odpowiedniego przetwornika o małej dobroci.
Głośnik może być duży,bo chcę go zainstalować w boku kolumny.

https://www.blackdotaudio.eu/glosnik-dayton-audio-dc300-8-12-8ohm-glosnik-niskotonowy-p-592.html

przy zakupie zaledwie 8 sztuk (2 tysie), można zrobić stereo z podwójnych izobarików sprzężonych mechanicznie przeciwsobnie , czyli po 4 głośniki na kanał, z realnie 2x12 cali membrany na kanał. Dawno nie robiłem do nich symulacji bo się zakopałem w szlifowaniu wzmaka w klasie A do obslugi średnicy, ale jeżeli dobrze pamietam, to przy obudowie <100 litrów i układzie podwójnego izobarika, widziałem dobroć koło 0,5 w OZ i efektywność około 87dB i 4Ohm impedancji kanał. Nawet miałem zasymulowany układ linearyzacji impedancji, ale inne projekty, praca... ;-/

przeciwsobne sprzężęnie mechaniczne obu izobarików w obudowie załatwia sprawę matrycy usztywniającej, choć mata tu i ówdzie, oraz kołek duszy jak w skrzypcach w punktach złotego podzialu ścianki nie zaszkodzą.

Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: jjurek w 24-05-2020, 19:38
Taniutkie Visaton WS25E.
Podobno w obudowie dipola grają znakomicie. Wada jest malutka efektywość.
Cos na kształt:
http://forum.visaton.de/showpost.php?p=416405&postcount=342

Voxactiv stosuje takie dipolowe dopałki na estadowych 30-tkach:
https://voxativ.berlin/bass
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: almagra w 25-05-2020, 00:38
Właśnie dzisiaj myślałem o izobaricu z obudową TL,Cashlack.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: Cashlack w 25-05-2020, 17:49
Almagra, ponieważ ja juz jestem po pierwszych bojach z piłą i frezarką górnowrzecionową i wiem jak trudno zrobić nawet durny sześcian do OZ w domu/garażu, radzę ci spróbować swoich sił wpierw z tą "najprostszą" obudową, zanim rzucisz się na stępkę pod TL :-)

można kupić bardzo tanio wełnę surową od rolnika i wyprać samemu w domu, bo wełna do głośnikó ma być właśnie jak najbardziej wytrawiona krucha i sucha, a nie miękka do sweterków dla pań. Można wykrochmalić na koniec uzyskując dodatkowy efekt "chrupania" i pochłaniania dźwięku. Można też kupić gotowe wełny mineralne z przeznaczeniem do wytłumiania dźwięków za 40 zł w castoramie - właśnie na takiej teraz słucham mojego Sonido FR 175 AlNiCo w za dużej OZ z poprzedniego projektu i jest super :-). OZ łatwo policzysz w internetowych kalkulatorach typu :
https://www.diyaudioandvideo.com/Calculator/SpeakerBoxEnclosure/ - dają bardzo zbliżone wyniki do WinISD, a jak na wszelki wypadek zrobisz za dużą, to sobie dołożysz cegłę do środka i po sprawie. Ja mam dużo za dużą, z układem linearyzacji impedancji i "bas" jest całkiem ok

Tymczasem TL, o rany, obejrzyj sobie dla instruktażu ten filmik - facet robi wprawdzie coś innego, ale technika podobna, jak cię nie zmęczy półgodzinne oglądanie to pomyśl, że facet robił to przez tydzień po praę godzin dziennie, i jak ci w końcu ten TL nie "trafi" , to możesz to tylko spalić, bo nawet już nie rozbierzesz.

tymczasem OZ policzona dla pojedyńczego basowca na 0,707, po dołożeniu izobarika robi dokładne 0,50.. , a schodzenie poniżej 0,5 to się robią absurdy które kiedyś już rozpatrywałem typu dziuraw w ścianie do sąsiedniego pomieszczenia i "obudowa" objętości 30 tysięcy litrów (pokój 12 m2) - jak chcesz można jeszcze z tego izobarika zrobić ;-)

Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: almagra w 26-05-2020, 00:23
A ten układ izobaryczny to w ogóle ma jakiś sens?
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: Cashlack w 26-05-2020, 16:43
A ten układ izobaryczny to w ogóle ma jakiś sens?

ale tak ogólnie czy szczególnie ?? Tak ogólnie, to nic nie ma sensu, jest koszmarnym snem i cierpieniem przelewającej się międzypokoleniowej złej karmy, egoizmu i szajb, wybuchający losowo hołodomorami i gilotynowaniem.

Podobnie audiofilia, wobec technicznej doskonałości głośniczków bluetooth za 100 zł, czy rozbudowanej funkcjonalnosći miniwież za 300 zl, nie ma ŻADNEGO sensu, podobnie jak np. wędkowanie wobec nadmiaru rodzajów żywnosći w sklepach. Często ogarnia mnie zmartwienie, po co mi były oscyloskopy, precyzyje mierniki LCR, analizatory przebiegów impedancji, drogie multimetry i mikrofony pomiarowe, obok szuflad pełnych juz kondenastorów i cewek, kurzącyc się na szafie kolejnych głośników, lutownice, groty, segregatory pełne rezystorów, kondów foliowych i ceramicznych, łączówek wsuwkowych, śrubek, diód, tranzystorów to-92, to-126, to-3 itd itp itp. Za te pieniaze miałbym dawno LAVARDINA i... co najwyżej zmieniał interkonekty albo sieciówki, albo podstawki pod kable z mahoniu.

jeszcze szczególniej: głośnik w izobariku kosztem zmniejszenia efektywności i podwojenia cewki oraz magnesu przy tej samej wielkośći membrany, pozwalają uzyskać niski współczynnik dobroci Q w relatywnie malej obudowie

niskie Q gra muzykę.

jeszcze szczególniej: podwójny głośnik ma 2x większą powierzchnię , przez co musi wykonać mniejszy ruch do przodu. ze względu na nieliniową sztywność zawiesznia w funkcji wychylenia przód-tył, mniejsze wychylenie dla uzyskania porównywalnej ilośći przepompowanego powietrzaa oznaczają mniejsze zniekształcenia liniowe, oraz dopplerowskie.

podwójny izobarik to podwójna powierzchnia membrany.

głośniki lub izobariki grające w fazie i umieszczone mechanicznie przeciwsobnie i sprzężone jakąś belką sprzęgającą pomiędzy nimi wzajemnie znoszą swój wpływ na drgania obudowy (poza ciśnieniem akustycznym membrany of course).

Z obudowy około 100 litrów można wycisnąć suba w OZ Z DWIEMA DWUNASTKAMI i Q około 0,5, co popędzone odpowiednio mocnym wzmacniaczem, powinno sprawić, że wreszcie "ta cięciwa zaśpiewa tango" i usłyszymu punktualny i melodyjny bas w fazie z resztą muzyki, o co wszystkim tygryskom audiofilii chodzi.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: almagra w 26-05-2020, 22:38
No a w praktyce doszedł ktoś do tego orgazmu,czy tylko pobożne życzenia>?
Ja przyznam się otwarcie,że nie jestem w stanie skumać,jak to niby miałoby w czymkolwiek pomóc.
Przecież nadal powierzchnia membrany jest taka sama,tylko ciężar podwojony i napęd podwojony.
Zakładając,że głośnik przez asymetrię pchania i cofania generuje parzyste harmoniczne,to izobaric w którym głośniki patrzą na siebie,albo są dupami do siebie powinien JEDYNIE skasować większość parzystych harmonicznych.Tylko tyle dostrzegam.
Są dwa jednakowe głośniki,tylko między nimi lata troszkę zamkniętego powietrza w te i nazad,haha.
Czy ja jakiś nienormalny w fizyce jestem?
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: Cashlack w 27-05-2020, 08:05
Za cenę drugiego głośnika I spadku efektywności, dostajesz niższe Q. Siła elektromotoryczna jest 2x większa na tą samą Sd membrany. Młot pneumatyczny vs żagiel.

Jak dojdę do TEGO basu który "słyszę" z małego full range w odgrodzie to nie omieszkam się pochwalić..
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: almagra w 27-05-2020, 23:08
No ale membrana jest 2 razy cięższa przecież plus masa powietrza między.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: Cashlack w 28-05-2020, 12:22
Ideałów nie ma. Jakby membrana była idealnie sztywna i bezmasowa to aproksymacja była by blisko idei. W linn Sara I Wilson benesch jakoś działa, sila dodatkowego napędu wnosi więcej niż zabiera masa drugiej membrany.

Kupujesz za prąd objętość obudowy, siła elektromotoryczna przeważa nad sprężystą w bilansie ogólnym .
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: meloV8 w 03-06-2020, 20:58
A jaki głośnik zaproponowalibyście wyłącznie do odtwarzania basu w obudowie TL,zakładając optymalny stosunek jakości do ceny?
Zmieniłem koncepcję budowy.Głośnik szerokopasmowy nie będzie przetwarzał basu.
Będzie pracował na średnich i górze,przez co nie będzie takich zniekształceń dopplerowskich i modulacji basem,a bas będzie lepszy bo z odpowiedniego przetwornika o małej dobroci.
Głośnik może być duży,bo chcę go zainstalować w boku kolumny.

Kazdy glosnik, ktory nadaje sie do BR bedzie dzialac w TL, ale optymalnie jest aby nie mial on bardzo niskiego Qts. Najlepiej gdy dobroc glosnika bedzie w granicach 0.32-0.4 i w miare mozliwosci nieduzy Vas. Wybor jest naprawde spory, od tanich STX po topowe egzotyki. Kwestia tego jakie strojenie f3 chcesz uzyskac, efektywnosc i wielkosc obudowy.

Podany wyzej Dayton rowniez bedzie nadawal sie do TL, ale jesli chcesz uzyskac sensowne rozciagniecie to trzeba sie liczyc z pojemnoscia okolo 80-100 litrow. Dla operowania w waskim pasmie TL nadaje sie bardzo dobrze, tlumienia nie musi byc jakos szczegolnie duzo i takie klasyczne linie o zwezajacym sie przekroju dzialaja najlepiej. Do tego offset 1/5-1/3. Nie trzeba sie obawiac malych Sd na wyjsciu, dzieki czemu krotsza linia bedzie nizej zestrojona, wypluje z siebie slabsze rezonanse harmoniczne, a turbulencje powietrza nie beda slyszalne.

Natomiast jesli chcesz robic duza obudowe z jednym basem na boku, to mysle ze lepszym rozwiazaniem jest uzycie dwoch mniejszych glosnikow, po przeciwnych stronach waskiej obudowy. To znacznie poprawi propagowanie fal w pomieszczeniu oraz pozwoli na zbudowanie lzejszej obudowy, poniewaz dwa glosniki pracujace na przeciw siebie znacznie obniza wibracje obudowy.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: almagra w 03-06-2020, 21:35
Właśnie o tym pomyślałem,żeby głośniki założyć z obu stron.A gdyby tandemy z obu stron?
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: meloV8 w 03-06-2020, 22:08
Jak dla mnie trochę przerost formy nad treścią, bo obudowa znacznie się komplikuje jak również jej szerokość. Jak juz chcialbys kombinowac to moze lepiej sam push pull bez tandemow izobarycznych.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: almagra w 03-06-2020, 23:21
Rozumiem,że nie dostrzegasz miażdżącej przewagi tandemów? Bo ta konstrukcja to jest w zasadzie bez ograniczeń wymiarowo-kształtowych i nie musi nigdzie pasować.
100 litrów to w ogóle mała jak dla mnie.Tak,że luzik jeżeli o to chodzi.

Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: almagra w 03-06-2020, 23:46
W zasadzie to raczej miałby być wspólny klocek basowy,czyli subwoofer...a może w takim razie z czterema głośnikami tzn po dwa naprzeciwko w różnych punktach,aby zminimalizować zafalowania rezonansowe?
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: meloV8 w 04-06-2020, 01:03
Ja uważam, że to pomieszczenie jest krytycznym elementem jakości basu. Możesz mieć wymyślne rozwiązania na basie, ale bez dobrej akustyki nic z tego nie będzie. Oczywiście można zrobić takie izobaryki, ale wtedy musiałbyś mieć aż 8 głośników, których napedzenie nie będzie łatwe. Poza tym jakość głośnika ma również krytyczne znaczenie dla dobrego basu. Izobaryki były modne w czasach kiedy przetworniki miały dość nędzne parametry i wymagały stosunkowo dużych pojemności, ponieważ ich zawieszenia miały duża podatność, aby osiągać niskie rezonanse, a przy tym nie tracić zbytnio efektywności. Izobaryk miał glownie dawać mniejsza obudowę przy takim samym f6. Natomiast stosowanianie w TL głośników w różnych miejscach w celu eliminacji harmonicznych nie jest skuteczne. Tak jak mówiłem, dla basu pasmo jest i tak ograniczone i tutaj bardzo dobrze sprawdzają się zwykle rozwiązania takie jak taper i offset.  Przy niskich podziałach na basie, można nawet zrezygnować z tłumienia, ale to i nie zawsze jest dobry pomysł, bo dzięki tłumieniu głośnik ma nieco mniejsze wychylenia poniżej częstotliwości strojenia obudowy. Dobrze zaprojektowana TL może mieć większą wytrzymałość mechaniczna głośnika niż obudowa zamknięta i bas refleks, ale to wymaga analizy konkretnego przypadku.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: almagra w 04-06-2020, 11:14
Wielkie dzięki za wyczerpującą odpowiedź,melo!
Czyli najlepiej dwa dobre woofery po obu stronach takiej tl.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: meloV8 w 04-06-2020, 12:30
Jak mozesz miec szeroka scianke, to po prostu uzyj jednego glosnika na froncie i tez bedzie dobrze, bez wydawania kasy na dodatkowe glosniki, tym bardziej, ze chcesz przetestowac brzmienie i cala koncepcje. Dokupic glosniki, to mozesz w kazdej chwili.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: almagra w 04-06-2020, 13:55
a jeżeli mógłbyś jeszcze wytłumaczyć na czym polega wada takiego rozwiązania z głośnikami w różnych punktach linii,no bo skoro poprawia to liniowość amplitudową,to pewnie pitoli odpowiedź impulsową,czy co?
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: colcolcol w 04-06-2020, 14:00
..uważam, że to pomieszczenie jest krytycznym elementem jakości basu
Święte słowa, ale najczęściej są jak grochem o ścianę. Można mieć głośniki odtwarzające nawet 20Hz i nie usłyszeć tego w miejscu odsłuchu. A jak już się znajdzie ten sweet point, to znów room gain potrafi tam dowalić 35Hz +9dB i robi się kakofonia.
Niezmiennie promuję za friko 26W w wersji aluminiowej Scan Speaka. A do zabawy wystarczy 70 litrów w BR prostej jak budowa cepa. Mogliby mi odpalić za to jakąś nowinkę spod szyldu ellipticor.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: meloV8 w 04-06-2020, 14:58
a jeżeli mógłbyś jeszcze wytłumaczyć na czym polega wada takiego rozwiązania z głośnikami w różnych punktach linii,no bo skoro poprawia to liniowość amplitudową,to pewnie pitoli odpowiedź impulsową,czy co?

Niewiele programow potrafi symulowac takie rozwiazania, a bez symulacji to szkoda czasu i kasy na budowanie. Tak jak pisalem wczesniej, dla TL ktora bedzie pracowac wylacznie na basie, takie rozwiazanie nie daje zadnych korzysci. Znacznie wazniejsze jest dokladne dopasowanie ksztaltu tunelu i jego objetosci do posiadanego glosnika, oraz wlasciwe dobranie materialu tlumiacego.


Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: meloV8 w 04-06-2020, 15:02
Święte słowa, ale najczęściej są jak grochem o ścianę. Można mieć głośniki odtwarzające nawet 20Hz i nie usłyszeć tego w miejscu odsłuchu. A jak już się znajdzie ten sweet point, to znów room gain potrafi tam dowalić 35Hz +9dB i robi się kakofonia.
Niezmiennie promuję za friko 26W w wersji aluminiowej Scan Speaka. A do zabawy wystarczy 70 litrów w BR prostej jak budowa cepa. Mogliby mi odpalić za to jakąś nowinkę spod szyldu ellipticor.

Ciezko kruszyc beton, ktory niestety w swiecie audio istnieje i to duzej ilosci. Niektorzy audiofile przypominaja mi takich fanow motoryzacji i pseudo tuningu. Beda zmieniac w aucie wszystko, moc podnosic, silniki, zawieszenia, ale calosc nadal laczyc sie z ziemia przez opony, ktore maja ciezka robote. Nie da sie wykorzystac potencjalu sportowego auta, z kolami od Tico i tak bardzo czesto wygladaja systemy audiofilskie. Drogie klocki, wymyslne systemy i zero adaptacji akustycznej. Na szczescie powoli to sie zmienia.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: tetejro w 04-06-2020, 21:08
W zasadzie to raczej miałby być wspólny klocek basowy,czyli subwoofer...a może w takim razie z czterema głośnikami tzn po dwa naprzeciwko w różnych punktach,aby zminimalizować zafalowania rezonansowe?

Wspólny klocek basowy - czyli pojedynczy sub ale zasilany z dwóch kanałów, to było kiedyś czesto stosowane rozwiązanie. Tak w latach 80 Visaton Convention Sub+Sat https://www.visaton.de/en/products/archive/convention-mk-iv-sub

Dwa głosniki basowe pracowały w układzie izobarycznym push-pull w jednej obudowie BR. Jeden głosnik był zasilany z lewego drugi z prawego kanału wzmacniacza stereo. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie by zasilac go aktywnie z pojedynczego wzmacniacza lub dwóch przeciwsobnych lub w ogóle ze specjalnie jemu przeznaczonego wzmacniacza stereo.

Ideą która przyświecała takim konstrukcjom było zmniejszenie wymiarów całego zestawu stereo. Wbrew pozorom nie chodziło o osiąganie tektonicznych drgań na basie czy efektów pracy młota pneumatycznego za ścianą.
Po prostu w takim układzie sub był jeden w dodatku o połowę mniejszy od objętości obudowy BR dla jednego głośnika
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: almagra w 04-06-2020, 23:15
W moim przypadku gabaryty,ani uroda nie jest istotna.Ma grać najlepiej jak tylko się da!
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: almagra w 05-06-2020, 09:41
Obudowa TL z wytłumieniem wydaje się mi najlepszym wyborem.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: Cashlack w 06-06-2020, 00:43
powodzenia :-). Ja tam ekspertem nie jestem, ale podwójny izobarik w układzie przeciwsobnym w OZ wydaje mi sie idiotoodporny i wykonalny w domowych warunkach, a aktywacja w ogóle rozwiązuje większość problemów i przy okazji pozwala na aktywną equalizację, czyli filtry wysokiego rzędu i filtry fazowe all-pass. Układ elektryczny jako równoległo-szeregowy pozwala wrócić dla 4 głośników na kanał do nominalnych 8 Ohm jak dla pojedyńćzego głośnika, co każdy cyfrowy wzmak uciągnie.

TL to kupa drewna, cięcia i klejenia, a na końcu się uda albo nie uda. Z głośnikó które mierzyłem DATSem , część była blisko danych katalogowych (np. SB acoustics), a część była odległa od tego co widniało w specyfikacji. Należało by więc długo wygrzewać głośnik, tak z 200 godzin na szumie różowym, później jeszcze ciepły zmierzyć co do faktycznych parametrów T-S i dopiero na tej podstawie symulować i projektować TL.

W OZ to będzie grać od razu, i nie bawisz sie w szkutnictwo. Dużo dużych membran w układzie przeciwsobnym dla dwóch tandemó izobarycznych to minimalne przesunięcia membrany, skasowane harmoniczne, niskie Q, niska podatność obudowy, duża tolerancja dla błędów obliczeń i wykonania ;-)
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: meloV8 w 06-06-2020, 12:32
Głośników basowych nie wygrzewa się szumem różowym, tylko sinusem i nie 200 godzin. Nie mierzy się ciepłego głośnika, bo ciepły głośnik to wyższa rezystancja cewki i inna dobroć elektryczna TSP. Takie są zasady pomiaru niskimi napięciami dla parametrów liniowych, a tylko takich możesz użyć za pomocą DATS.

Faktem jest, ze obudowa zamknięta jest idiotoodporna, ale przy porównaniu możliwości zastosowania jednego głośnika, bez aktywnej korekcji oferuje po prostu mniej od dobrze zaprojektowanej TL. Klasyczna obudowa TL również jest dość elastyczna w projektowaniu i nie wymaga aż takiej precyzji symulacji i strojenia jak niektóre układy BR, BP czy Horn. Po to mamy dziś dokładne programy symulacyjne TL, aby nie tracić czasu na motanie się z wariantami tuneli i ich wytłumienia.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: almagra w 06-06-2020, 17:24
Cashlack,jaka komplikacja? Jedna deska więcej w środku?
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: tetejro w 07-06-2020, 01:08
A jakie gośniki chcesz w to włożyć? Bo rozumiem że będzie ich cztery - po jednym tandemie na jeden przewód TL ?
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: almagra w 07-06-2020, 22:33
Melo doradził,że nie ma to większego sensu.Raczej dwa symetrycznie po bokach,a jakie,to ja się właśnie Szanownych Kolegów zapytowywuję! Jakieś olbrzymy raczej!
To nie musi być laska.Może być szpetna,gruba baba,ten subwoofer!
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: meloV8 w 08-06-2020, 01:48
Musisz mniej więcej określić jak to ma wyglądać. Czy to maja być osobne moduły basowe, czy jedna, wielka kolumna? Jaka efektywność chcesz osiągnąć, jakie zejście, na ile litrów objętości naprawdę możesz sobie pozwolić? Generalnie najtansze co działa dobrze w TL, to STX. Dwa 12 calowe głośniki będą potrzebowały pewnie ze 160-200 litrów netto jeśli to ma być klasyczny układ bez isobaryka.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: almagra w 08-06-2020, 15:22
Spoko,może być i 200 litrów.No oczywiście jak najniższe zejście i duża sprawność pożądane.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: Zmelmag w 12-06-2020, 16:57
sub aktywny + dobrze policzony horn(2-3 drogi)

zamiast 200l obudowy robisz sobie regal na szkocką ;-)
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: Zmelmag w 12-06-2020, 17:04
mi sie wydaaje czy sezon ogorkowy zaczal sie predzej niz zazwyczaj ? Mam nadzieje ze wszyscy zdrowi na ciele a zwlaszcza duchu i w scieme medialna nie wierza ?:-)
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: Zmelmag w 13-06-2020, 00:24
ale zarabiste zestawy, w wolnej chwili napisze recenzje
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: almagra w 13-06-2020, 21:00
Lan,ja chcę mieć duży nieaktywny subwoofer typu tl z dwoma wielkimi głośnikami po bokach zasilany ze wzmacniaczy stereo w mostku,które będą napędzać satelity na szerokopasmowcach.Taki mam kaprys i poproszę o sugestię rodzaju głośników,bo się na tym nie znam po prostu.
Spoko,szkocka będzie w środku do brania przez dziurę!
Dużo ma wejść.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: Zmelmag w 13-06-2020, 21:53
ostatnio na stronie sbacoustics widzialem gustowne 15 calowce honeycomb, powinny sie nadac ;-)

a jak za wielkie to mam sprawdzone ich 10 i 12 calowce, na basie bardzo bardzo :-)
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: almagra w 14-06-2020, 09:03
Zapewne chodzi Ci o ten SB42blablabla?
No super...Ale teraz uwaga...Skup się...
To samo tylko 5 razy tańsze poproszę!
Tzn poproszę o towar z niższej półki,ale
z bardzo dobrym stosunkiem jakości do ceny.
Np dobroć może być nieco wyższa podobno i moc może być
zdecydowanie niższa.Pożądana wysoka sprawność i niska f rez.
Ale dzięki za pomoc!
Jak mi to się spodoba,to będzie wersja extremalna kiedyś na pewno zrobiona!
Weź brachu pod uwagę,że to mój pierwszy raz,haha.

Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: Zmelmag w 14-06-2020, 10:59
STX rządzi :-)
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: Zmelmag w 14-06-2020, 11:04
STX ma ten plus ze zaplacisz za glosnik 150zl a jak bedziesz mily i nie spieszysz sie ze swoim pierwszym razem to mozna poprosic o wyzsza dobroc np. przez cewke o wyzszej rezystancji albo nawet brac jak leci nie grymasic i dorzucic pare gram na membrane, nie sledze watku wiec nie wiem czym to chcesz macać, ale polecam zainwestowac 1000zł w mikrofon behringera + karte obslugujaca arte, kabelki do pomiaru impedancji robisz sobie na motywach instrukcji w artasoft, poza tym klopotow nie widze, osiagasz poziomy koncentracji odpowiednie, powinienes dojsc bez problemu ;-)
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: almagra w 14-06-2020, 11:43
Powiedzmy do 5 stów za głośnik,nie 2 tysiące i będzie dobrze myślę.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: Zmelmag w 14-06-2020, 13:14
a jaki kaliber ? z nieaktywnym subem bedzie klopot, zalezy gdzie ustawisz i czy na "sztywno" ? sprawdx jaka efektywnosc potrzebujesz, czytam ze chcesz dac na srodek i gore fulla co jest pomyslem zbożnym, ale chyba nie chcesz miec 10dB wiecej basu ? albo co gorsza 5 mniej ?;-)
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: almagra w 14-06-2020, 17:30
Głośny ma być.Zawsze łatwiej pocienkować niż go potem pogrubasić.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: Zmelmag w 14-06-2020, 20:20
niby tak, ale na basie jestes w mylnym wielbłądzie :-)

melo tez pisal o stx, jest on Twoim przenaczeniem na początek mlody padawanie (glosnikowy) nie kombinuj jak szumowinowski z "pandemia" tylko zrob co trzeba, inwestycja typu flacha znosnej szkockiej Cie nie powali mysle, a jak/jeśli bedziesz niezadowolon pisz jakie warunki postawileś i z czego a ja i mysle melo doradzimy.
Zrobisz to, mały ;-)

robiłeś kiedyś próbe mikrofonu ? :-)))
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: Zmelmag w 14-06-2020, 21:18
 pisz tu: markieaudo@wp.pl moje minuty mozliwe ze sa policzone :-)))

Gustaw wex zostaw kontakt do mnie, rozmawiac nie mamy o czym ale z almagra i owszem.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: Gustaw w 14-06-2020, 21:22
pisz tu: markieaudo@wp.pl moje minuty mozliwe ze sa policzone :-)))

Gustaw wex zostaw kontakt do mnie, rozmawiac nie mamy o czym ale z almagra i owszem.

OK. Nie ma problemu.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: Zmelmag w 14-06-2020, 21:28
oK to znaczy "dobrze"? bo anglosaska "kultura " stala mi sie rownie bliska jak sovietskaja :-)
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: Gustaw w 14-06-2020, 21:35
OK to znaczy OK. Jeżeli nie rozumiesz to nie jest mój problem.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: almagra w 14-06-2020, 21:35
No jakby było za dużo tego basu w stosunku do reszty,to przecież można trochę go ująć w sensie korekcji we wzmacniaczu.Ważne żeby ten bas był maxymalnie dobry.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: Zmelmag w 14-06-2020, 23:44
OK to dla mnie znaczy "wypieralaj",  nie ma problemu, ale jakis taki niemily jestes :-)
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: Zmelmag w 14-06-2020, 23:48
No jakby było za dużo tego basu w stosunku do reszty,to przecież można trochę go ująć w sensie korekcji we wzmacniaczu.Ważne żeby ten bas był maxymalnie dobry.

jak leci z odrebnego wzmaka to tak. bralbym po 1 szt 30cm stx na start i byc moze final i jesli wznak odrebny robil korekte lustrzna.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: almagra w 15-06-2020, 00:14
To ma być wspólny subwoofer zasilany z obu kanałów naraz w przeciwfazie w mostku poprzez cewkę zwrotnicową,a satelitki przez kondziory i te mostki allpass filter.
Ten STX to jaki typ konkretnie?
W 30.200.8,czy W 32.500.8 może?
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: Zmelmag w 15-06-2020, 00:36
 czy w przeciwfazie to sie okaze, dlatego dobrze miec opcje krecenia faza 0-180, taka moja rada
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: Zmelmag w 15-06-2020, 00:42
PS. znam firme ktora popelnila zestaw 2x30cm + horn, podzial ok 1,2K i do 50Kzł daje rade. glosniki deko modyfikowane, ale nie tak zeby  stockowe nie daly rady ;-) bedzie trioche slabiej z wypelnieniem i tyle, dla fulla i podzialu ok 100 - 200 Hz bez wiekszego znacznia, kwestia ulozenia i olaniu 5-10Hz na dole.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: almagra w 15-06-2020, 10:30
Nie,źle mnie zrozumiałeś.Te wzmacniacze będą w przeciwfazie wzajemnej,a głośniki basowe między nimi,czyli układ mostkowy dla basów będzie,a satelity normalnie włączone.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: Wuelem w 15-06-2020, 10:36
Czy w okolicy Elbląga jest ktoś, kto na użyczonym materiale mógłby potrenować, a przy okazji by powstały ciekawe i niebanalne skrzynki?

Może nie aż tak - zwykły podstawkowiec 2-drożny. Chodzi o to, aby spełniał podstawowe kryteria poprawności i nisko-średniotonowy wynalazłem taki (20 cm - kupiony), że nigdzie nie ma jego parametrów ani pomiarów.

Cel: użycie zewnętrznej zwrotnicy (crossovera PRO 2-way) oraz dwóch identycznych wzmacniaczy (1 x HIGH i 1 x LOW-MID), czyli brak zwrotnicy w środku. Projekt całości nie jakiś docelowy, typowo dla stworzenia czegoś, czego nie ma.
A fajnie, jakby było :-)

Nie chcę nic wysyłać ani zlecać. Dlatego jeśli nikt w okolicy się nie ujawni, pomysł nie ruszy.

Oczywiście w razie powstania projektu (CD -> PRE -> ZWROTNICA HIGH/LOW-MID -> POWER HIGH + POWER LOW-MID -> MONITORY 2-WAY) jesteście WSZYSCY zaproszeni. Najwyżej zestaw będzie prezentowany na gatunku Disco-Polo, który to zawsze i na wszystkim wypada dobrze.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: almagra w 17-06-2020, 10:38
No i jak te głośniki takie dobre i tanie,to może jednak dwa tandemy,co?
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: almagra w 18-06-2020, 17:29
No i jak to zgrabnie zamaskować taki głośnik z dupą na wierzchu w przypadku takich tandemów? Obudowa musi wychodzić poza rozmiar wystającego głośnika jakoś.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: meloV8 w 18-06-2020, 20:34
Daj sobie spokoj z tymi tandemami, przerost formy nad trescia. Gdybys robil obudowy zamkniete to i owszem, mozna by bylo cos tu podumac, ale nie w przypadku TL. Dla TL taki tandem mialby sens wylacznie w momencie, w ktorym wysoki Vas glosnikow, wymuszalby zastosowanie ogromnej pojemnosci calej obudowy. W przypadku dobrej jakosci glosnikow nie ma takiej potrzeby, bo sporo 10-12 calowek zadowoli sie pojemnoscia okolo 100 litrow, a skoro dla Ciebie 200 litrow dla dwoch nie stanowi klopotu, to po co utrudniac sobie zycie?
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: almagra w 19-06-2020, 08:42
Rozumiem.To nic nie da brzmieniowo w sytuacji nielimitowanej objętości oprócz problemu z wystającymi głośnikami.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: tetejro w 21-06-2020, 09:55
To ma być wspólny subwoofer zasilany z obu kanałów naraz w przeciwfazie w mostku poprzez cewkę zwrotnicową,a satelitki przez kondziory i te mostki allpass filter.
Ten STX to jaki typ konkretnie?
W 30.200.8,czy W 32.500.8 może?

Czyli Stary "dobry" Visaton Convention 
https://www.visaton.de/en/products/archive/convention-mk-iv-sub
https://www.visaton.de/en/products/archive/convention-mk-iv-sat

Da radę zrobic go na Tonsilach - juz przeliczałem objętosci  i to zaledwie GDN 25/60 wystarczą. W mojej młodości szkolnej gość tym Visatonem nap..dalał pod blokiem żeby pokazać innemu koledze jaki sprzecior wymodził. Dawało radę.
Na Tonsilach też powinno dac radę - wszystkie klamoty czekaja na mój zapał w piwnicy - i głosniki do naprawy i wielkie obudowy do pociecia na sklejke do nowego projektu :-D
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: tetejro w 21-06-2020, 10:04
A jeśli to ma być w TL to układ izobaryczny chyba nieistotnie wpływa na długość tunelu.

Radziłbym jednak zastanowic sie nad układem isobarycznym jeżeli ma to być zrobione z tanich głośników.

Ale tanio i dobrze to się nie da:

Może być To: https://www.intertechnik.de/shop/lautsprecher-chassis/gradient/gradient-mds/mds12dvc_1768,de,6803,4435

Albo moze być to: https://stx.pl/w-27-500-8-fcx.html
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: Cashlack w 22-06-2020, 18:12
ja tam stawiam taką hipotezę, że więcej tańszych głośników wyjdzie w łącznym rozrachunku lepiej niż jeden czempion.

tyły głośników izobarycznych jakimś modnym czarnym hidżabem owinąć, jakąś maskownicę na ramce rozpiąć, cokolwiek.

niektórzy sobie w ogóle nic z tego widoku nie robią:

http://www.wilson-benesch.com/wp-content/uploads/reviews/wilson-benesch-eminence-reivew-the-absolute-sound-issue-294.pdf
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: Cashlack w 22-06-2020, 18:20
w cenie ośmiocalowych proponowanych przez kolegów powyżej, to można kupić CZTERY 12 CALOWE

https://www.blackdotaudio.eu/glosnik-dayton-audio-dc300-8-12-8ohm-glosnik-niskotonowy-p-592.html

niski Qts, niski Fs, wysoka efektywność, wentylowany magnes, solidna firma, niska cena - czego tu jeszcze chcieć ?

przy tak niskiej cenie, to już można się o zabawy z izobarikami kusić!

z czterech możesz zrobić pełne stereo na izobarikach, albo jeden kanał na dwóch parach przeciwsobnie po bokach obudowy - poszerzasz trochę deskę frontową o wystające magnesy po prawej i lewej i nie widzisz niczego "niepokojącego" jak kosz czy spider itp.

jak ci DWIE DWUNASTKI NA STRONĘ , aktywne i aktywnie equalizowane, NIE ZAGRAJĄ, to znaczy że jesteś przypadek beznadziejny i polecam małe owalne Saby w odgrodzie - bardzo ładny bas mój mózg odtwarza z harmonicznych >200hz, idealny jak marzenia, wspomnienia i pierwsze pocałunki.

myślałeś o wybiciu dziur w ścianie do pokoju obok, najlepiej garderoby pełnej wełnianych płaczczy ?  Też będzie niskie Q.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: almagra w 22-06-2020, 23:51
Ale ten STX W 32.500.8  to aby nie lepsze ma parametry?
To nie jest do subwoofera aktywnego i equalizowanego.
To ma być po przekątnej wzmacniaczy lampowych.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: Zmelmag w 24-06-2020, 09:22
przynajmniej na poczatek bierz stx-a, pare takich glosnikow wysterowywuje 2A3, moze nie jest to top bas jaki slyszales, ale w relacji cena-jakosc nie znam lepiej.  sprawdzone. Z tym ze mial podkrecona dobroc z 0,3 na 0,35, jak bedziesz kupowal zapytaj Slawka czy "przypadkiem" takich nie ma ;-) łatwiej wycisniesz co potrzebujesz

Za kolejne 20% lepiej zaplacisz 3-5x wiecej. A jak pojdziesz w PA to bez aktywnych korekcji nie podchodź, chyba ze lubisz bas typu karton ;-)
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: Zmelmag w 24-06-2020, 09:27
kaszlak, a nie myslales, zeby wybic dziure do sasiada i zagospodarowac np. wełną owcza cala jego chalupe ?
To chyba najekonomiczniejsze rozwiazanie, niskie Q a przede wszystkim sasiad placi czynsz :-)

"idealny jak marzenia, wspomnienia i pierwsze pocałunki."

teraz mozna wybrac jedna z 50 plci, decyzja robi sie nieznośna ;-)
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: Cashlack w 24-06-2020, 18:09
nie tylko można, ale wręcz trzeba coś wybrać, w końcu bycie białym heteroseksualnym mężczyzna jest już passe.

Sąsiad może mieć odmienne zdanie co do dobroci parametru dobroci głośników basowych, i ta niska dobroć może stkutkować niską dobrocią sąsiada. Z sąsiadem zawsze lepiej po dobroci.. 

A tak serio, to nawet blokowym m3, jeżeli jedna ze sćian salonu graniczy z kolejnym twoim pokojem, to przecież jeżeli dziecko pojechało już na studia typu kulturoznawsto i europeistyka, stosunki międzynarodowe ;-) (!), dziennikarstwo, politologia, socjologia, gender, terapia lesbijskim tańcem lub filozofia teoretyczna, to można w tym drugim pokoju nawet zostawić wszystko jak jest, tylko wstawić tam tył głośnika i masz z 12m2 pokoju jakieś trzydzieści tysięcy litrów obudowy...
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: Zmelmag w 24-06-2020, 20:44
kaszlak, jesli wybierzez sciane nosna zwroc sie o dofinansowanie projektu do gatesa, kwesteie depopulacji sa bliskie jego sercu :-)

obiecalem Gustawowi a nawet sam nie chcem.... ;-)

a tak zupelnie serio (jak piszesz), kiedy powiesz sasiadowi ze czyniąc projekt jego mieszkania projektem wnetrza swego zestawu glosnikowego walczysz o pokoj, zwlaszcza jego pokoj (i być moze kuchnie oraz przedpokoj) powinien sie uspokoic, odetchnąć, pamietaj ze w ostatnim rozdziale Smith zdaje sie doznaje ostatecznej ekstazy pokochujac wielkiego brata :-)

apropos orwelowskiego 1984, pewnie juz wszyscy wiecie ze slynny test rt-pcr zostal stworzony dokladnie w tym pięknym roku ? Winnice we Francji owocowaly wspaniale (nie sprawdzalem ;-)), Wojtek zdjął noge z gazu, a Kulcik śpiewa jakby nagral kawalek miesiac temu :-)

&index=5
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: Zmelmag w 24-06-2020, 20:45
chyba tylko Gustaw nie uwierzyl ze na klipie sprecords wystepuje topowy audiofilski gramofon, pewnie z zazdrosci ;-)
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: Zmelmag w 24-06-2020, 20:49
zaudiofilskiego obowiazku dodam, ze zapisalem sie na 2 plytowego vinyla Kazika i mnie oszukali, opierdzielili album jakims handlarzom, a ja bym nie smial z folii odplabowac i przekazal nastepnym pokolenim.

ból ukoić mozesz Ty jeden :-)
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: Zmelmag w 25-06-2020, 07:40
almagra, jakie Ty masz w ogole pomieszczenie do naglosnienia ?

I jak nisko chodzacego basu oczekujesz ?

glosniki filtrowane pasywnie, piszesz o "przekatnej wzmacniaczy lampowych", jesli dobrze rozumiem ma byc zasilony z tych samych ampow co reszta pasma ?

Rozwazales konfiguracje w ktorej filtrowany pasywnie woofer zasili dedykowany wzmacniacz ? Nie chodzi o o moc tylko mozliwosc odrebnego ruszenia galka wzmocnienia.

Wtedy dajac odpowiednio duza cewke mozna skorygowac calosc na ile pozwoli moc wzmacniacza i xmax glosnika.

I nie idx w male q (ponizej 30), chyba ze robisz tube basowa, czego ze wzgledow praktycznych nie polecam(nie robilbym nawet majac katedre do dyspozycji).

odrobina dobroci,w zaleznosci od potrzeb jest mile widziana, do przesymulowania w np. winisd, przy wiekszych wartosciach dostaniesz "fajny basik" czyli pulchniutki pulsujacy cieplutki choc mozesz marudzic na lekkie jego usrednienie w swoim pięknie :-) Jak pojdziesz w strone (za)niskiego q bedziesz sie cieszyl impulsem i klarownoscia w solowkach basowych, duza roznorodnoscia, a wypelnienie....dopowie mozg jak to kaszlak ujal, zalezy kto co tam lub, jednego(jedną, jedno itp ;-)) bardziej zakreci wersja 1 , kogo innego wersja 2 a jeszcze kto inny wexmie po trochu godzac sie ze majac jakies tam swoje "optimum" nie ma dolu ani tak szybkiego jak z przykladowo glosnika PA o niskiej dobroci ani takiego "mruczka" jak wiele ....no powiedzmy mruczków :-)

stx pod tym wzgledem jest dobrze skomponowany, jak bedziesz chcial mu nieco dobroc podniesc uzyj cewki szeregowej o wiekszym oporze (cienszy drut, tansza cewka - wersja poznanska :-)), albo o czym wypada wspomniec dociaz membrane,w  przypadku stx konkretmego jakies 20-30g bym proponowal, zyskasz dodatkowo obnizenie rezonansu, w obu przypadkach stracisz na efektywnosci, dlatego wlasnie warto rozwazyc uzycie dodatkowego wzmacniacza ktorym mozna wyrownac "ile trzeba".

Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: Zmelmag w 25-06-2020, 07:48
poza tym w takich zabawach z pomoca zwykle przychodzi regulacja fazy, wiecej pomaga niz psuje uwazam.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: Cashlack w 25-06-2020, 16:04
zabawne, akurat wczoraj przypominałem sobie teorię odnośnie wpływu fitrów na opóźnienie grupowe i zakresu słyszalności przesunięć, a tu widzę akurat w temacie.


dwie paczuszki mi dzisiaj przyszły! DT990 32 i Hiraga LeMonstre 8W - kondy dali Muse KZ zamiast Cerafine. Ostatnio stałem się "wyznawcą" bipolarnych Muse ES, ale mam tylko 1000uF zamiast 100uF w kicie - myślicie, że coś się stanie, jak wstawę te 1000 uF ?


Jak tylko wysiorbię herbatkę, odpalam lutownicę i rozgrzewam beyerki.. ;->
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: Cashlack w 25-06-2020, 17:22
ciekawy artykuł o psychoakustycznej słyszalności opóźnień w zależności od częstotliwości:

http://mail.sea-acustica.es/fileadmin/publicaciones/Sevilla02_psy03001.pdf

przyjazne przedstawienie zależności dobroci układu i wartości opóźnień:

http://speakerdesignworks.com/group_delay.html

(http://speakerdesignworks.com/GDsealedresponse.gif)

po zestawieniu tych faktów, wynika, że maniackie gonienie za Q=0,5 z "obudową" z mieszkania sąsiada, albo szaf gdańskich z linią transmisyjną w piwnicy jest po prostu poniżej naszej zdolności usłyszenia, choć oczywiście burczybas bass-refleksu generuje już przesunięcia jak najbardziej słyszalne.

tu jest gdzieś rozsądny użytkowo kompromis w obudowie wielkości średniej lodówki.

ogólnie w za przyjęty powszechnie wzorzec uważa sie tą tabelę:
https://trueaudio.com/post_010.htm - czyli w skrócie do 1-2 ms nie słyszymy różnic w słuchawkach w komorze bezechowej.

2ms z wąskopasmowym pikiem do 3ms widzialem w kalkulatorze filtrów aktywnych dla SZÓSTEGO rzędu (bessel 6h):

https://tools.analog.com/en/filterwizard/ 

tak więc odgrody nieskończone i ich symulacje w ogromnych OZ i liniach transmisyjnych jest już walką o coraz mniejsze różnice, leżące jakowoż poniżej granicy percepcji..

tutaj są wykresy opóźnień względnych w obudowach typu bas-reflex - i tu już są konkretne dziesiątki milisekund "zastanowienia" nad czyms, co dzieje się teraz i dzieje się raz:

http://www.neumann-kh-line.com/neumann-kh/home_en.nsf/root/prof-monitoring_knowledge_faqs_general-answers_question13
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: Zmelmag w 25-06-2020, 18:27
"po zestawieniu tych faktów, wynika, że maniackie gonienie za Q=0,5 z "obudową" z mieszkania sąsiada, albo szaf gdańskich z linią transmisyjną w piwnicy jest po prostu poniżej naszej zdolności usłyszenia, "


:-)
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: Zmelmag w 25-06-2020, 18:34
jak uda Ci sie w pasmie od powiedzmy 35Hz zmiescic w 10ms bedziesz chodzil po prezentacjach ultra drogich zestawow i ciezko bedzie Ci znalexc takie gdzie dol sie nie ciagnie.

Przepowiednia od wróża zmelmaga :-D
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: Cashlack w 25-06-2020, 19:37
dwie dwunastki membrany w układzie dwóch przeciwsobnych izobarików (cztery głośniki na kanał), w obudowie OZ wypełnionej wyjałowioną kruchą i łamliwą wełną oraz perforowanyim panelami wiskotycznymi celem zasymulowania maksyamlnie dużej objętości akustycznej, ale w sumie aby Q było gdzieś między 0,5<Q<7,07 i bez spinania się na równe 0,5, popędzone osobnym wzmacniaczem i aktywną zwrotką.

czy to 0,7 czy to 0,5, oba dla 35 Hz mieszczą się poniżej 10ms opóźnienia grupowego. Z tego co widziałem do tej pory na AudioShow, większość woli "masować" bas-refleksem w niewytłumionych pokojach, to mamy i po 100ms..

Szkoda lamp na produkcję basu.  Nie lepiej tego >300-400 Hz w górę na szerokopasmowca puścić ?

3/4 energii zostaje w tych <400 Hz.

http://www.bnoack.com/index.html?http&&&www.bnoack.com/audio/speech-level.html

typowy rozkład częstotliwości "średniego" programu muzycznego:

(http://www.bnoack.com/graphics/formant_singer.jpg)

energia fali rośnie wraz ze zmniejszaniem częstotliwości
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: meloV8 w 26-06-2020, 11:17
jak uda Ci sie w pasmie od powiedzmy 35Hz zmiescic w 10ms bedziesz chodzil po prezentacjach ultra drogich zestawow i ciezko bedzie Ci znalexc takie gdzie dol sie nie ciagnie.

Przepowiednia od wróża zmelmaga :-D

To nic trudnego w przypadku TL. Trzeba tylko dobrać właściwy przetwornik o średniej dobroci i niskim rezonansie. Po właściwym wytłumieniu kolano GD będzie płaskie i szerokie, spełniające najbardziej wyśrubowane "normy" niezamulania basu.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: Zmelmag w 28-06-2020, 17:09
łikend minąl pewnie efektywnie, oprocz degustacji powstal basowy antymasonski (ze szczegolnym uwzglednieniem handlujacych srodkami antykoncepcyjnymi,  bliskich sercu papieza - kawalerow matanskich :-)) basonapierniczacz ?

almagra, czy sie dzieje, czy sie nie dzieje ????
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: almagra w 02-07-2020, 00:25
4 tysiące zrobiłem na Zuzi uprawiając medytacje wiejskiego motorzysty i nic...
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: almagra w 09-11-2020, 23:49
8 tysięcy zrobiłem na Zuzi,a z głośnikami nic...
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: Zmelmag w 25-11-2020, 22:39
wrrrrrum, wrrrrrrrrrruuuuuummmm....nadal nic ?
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: almagra w 16-09-2021, 16:42
W tym roku zrobiłem 9 tysięcy...i pomysł wrócił!!!
P.S. ale ten czas zapierdala...
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: almagra w 16-09-2021, 21:32
Mam przebłysk świadomości co do tandemów głośnikowych. Przecież w nich następuje kasowanie nieliniowości między pchaniem a ssaniem i to pewnie jest powodem przewagi tandemu nad singlem.On gra symetrycznie dla obu połówek sygnału.Czyli nie generuje parzystych harmonicznych.Ale czy zawsze jest to korzystne?
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: almagra w 16-09-2021, 21:40
Niesymetrię między pchaniem,a ssaniem głośnika udowadnia proste doświadczenie.Jeżeli podpinamy głośnik do wzmacniacza SE,obarczonego wrodzoną wadą do preferowania jednej z połówek sygnału,to jedno z dwóch możliwych włączeń jest lepsze brzmieniowo.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: almagra w 16-09-2021, 21:51
A ponieważ jedno z tych włączeń jest dużo głośniejsze oznacza to,że musi być dużo większa amplituda sygnału,a to z kolei oznacza,że jest to włączanie takie kiedy i wzmacniacz i głośnik preferują tą samą połówkę sygnału i dają większy dźwięk i z większą zawartością parzystych harmonicznych.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: almagra w 16-09-2021, 22:02
No i taki tandem to wytwarza dźwięk uśredniony między pchaniem a ssaniem,czyli nie ma właściwości polarnych.Jak go podłączymy do wzmacniacza SE to uplasuje się brzmieniowo gdzieś między brzmieniem głośnika pojedynczego włączonego w jednej,albo drugiej fazie.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: almagra w 16-09-2021, 22:07
Natomiast w przypadku wzmacniaczy PP kierunkowość włączenia pojedynczego głośnika,ani tandemu nie przełoży się na zmianę brzmienia.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: almagra w 16-09-2021, 22:11
Wniosek końcowy jest taki,że dla wzmacniacza SE lepiej zagra pojedynczy głośnik,a dla PP nie ma znaczenia,czy pojedynczy,czy tandem.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: almagra w 16-09-2021, 22:13
To są teoretyczne dywagacje starego dziada i nie miejcie pretensji o brak wykresów,badań i innych powodów.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: almagra w 16-09-2021, 22:27
I teraz najlepsza część i absolutnie nie do ogarnięcia przeze mnie teoretycznie. Mój sub ma mieć dwa głośniki po obu bokach i TL. Ciekaw jestem jak lepiej to zagra,czy jak będą zasilane niezależnie z obu wzmacniaczy lampowych kanałowych czyli mono bloków niezależnie,czy jak będą spięte razem szeregowo,albo równolegle i zasilane push pullowo z tych mono bloków?
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: meloV8 w 17-09-2021, 11:50
Dwa, zasilane jednym wzmacniaczem. Tylko i wyłącznie.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: almagra w 17-09-2021, 23:57
Głośniki jak mniemam należy włączyć równolegle?

Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: Bacek w 18-09-2021, 19:51
To już zależy od głośników i wzmacniacza. Impedancja zastępcza ma być optymalna dla wzmacniacza i tyle.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: almagra w 19-09-2021, 01:34
A gdyby taką wysoką kolumną jak Voight Pipe zrobić?
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: almagra w 19-09-2021, 14:13
Jako subwoofer.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: meloV8 w 19-09-2021, 20:24
Podchodzisz do tematu od tylu, albo od budowania domu od dachu. Najpierw wybierz glosniki basowe i majac ich parametry TSP nalezy sprawdzic, co mozna z nich wycisnac w w falowodzie. Dopiero pozniej bedziesz myslal o ksztalcie docelowej obudowy.
Ogolnie mowiac, Voight pipe nie jest zbyt optymalnym rozwiazaniem na suba TL.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: almagra w 21-09-2021, 13:00
Czyli jednak konwencjonalny TL. Tzn chcę zrobić taką stojącą kolumnę z pionowymi plecami i skośnym przodem z głośnikami po bokach u dołu.Góra otwarta.
Chcę,żeby TL nie była łamana.
Nie widzę powodu,żeby sobie takiej nie zrobić.Takiej bezkompromisowej prostej,długiej.
Można też będzie dokładnie dobrać rozmiary poprzez przesuwanie przedniej pochyłej ścianki.
A po dobraniu dociąć boczki.Tak chyba będzie najłatwiej zoptymalizować taką TLkę.
Dla bezpieczeństwa można ją przymocować do ściany.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: Bacek w 21-09-2021, 16:27
Nie widzę powodu,żeby sobie takiej nie zrobić.Takiej bezkompromisowej prostej,długiej.
Jak masz choć ze 4 metry wysokości dostępne to możesz próbować. Jak nie to jednak będzie kompromisowa.
A i to może być mało. Poza tym to oczym piszesz to będzie miało profil typu conical który nie jest optymalny raczej dla tuby basowej. Lepszy był by expotential a tego jedną prostą ścianką regulowaną nie osiągniesz.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: almagra w 21-09-2021, 21:01
A iddźcie w pizdu z tymi swoimi poradami.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: Bacek w 21-09-2021, 22:21
Nie bardzo rozumiem. Chcesz zrobić coś co będzie wyglądało i zagracało pokój, to ta regulowana ścianka Ci do niczego nie jest potrzebna. Ale jak chcesz zrobić coś co będzie grało to jednak fizyki przeskoczyć się nie da.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: almagra w 21-09-2021, 22:37
Jak to nie da? Będę mógł na etapie projektu dobrać precyzyjnie objętość i skos zmniejszania się tunelu.
To NIE jest TUBA basowa. To ma być zwężająca si wytłumiona TL.
Jaki CONICAL,jaki EXPOTENTIAL?
Coś co będzie mało w podstawie 30 na 40 cm i będzie wysokie do sufitu nie zagraci pokoju.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: Bacek w 22-09-2021, 00:15
Pomiksowałem TL z TH.

No dobrze, to jaki jest sens robienia subwoofera TL?
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: almagra w 22-09-2021, 23:34
No wyłącznie z powodu chęci otrzymania najlepszego basu.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: almagra w 23-09-2021, 15:14
A co z Tonsilami 30/60 bo mają przecież małą f rez 25 Hz i odpowiednią Qts 0,57? Czyż nie okażą się lepszymi od tych STXów? Do obudowy TL rzecz jasna.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: almagra w 23-09-2021, 17:43
Jaki przekrój tunelu byłby optymalny dla dwóch GDN ów 30/60?
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: meloV8 w 23-09-2021, 21:34
Po to sie uzywa symulacji komputerowych TL, zeby pozniej 10 razy nie przerabiac i docinac obudowy. Po to, aby w komputerze przesledzic wszystkie sensowne warianty tunelu i wybrac ten najlepszy.

Sub TL ma jak najbardziej sen, poniewaz dobrze zaprojektowana TL oferuje lagodny spadek, oraz wieksza obciazalnosc glosnika ponizej rezonansu w stosunku do BR czy TH. Moze rowniez powalczyc z obudowa zamknieta w tym zakresie.

Natomiast o glosnikach Tonsila w TL radze zapomniec. One sie do tego nie nadaja, maja za duzy VAS. No chyby, ze marzy Ci sie sub wielkosci szafy, ktorego slabym punktem beda miernej jakosci glosniki. Niskie Fs i Qts to nie wszystko.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: almagra w 24-09-2021, 08:56
No właśnie pytam jaki byłby potrzebny przekrój wlotu tunelu i wylotu dla dwóch GDN 30/60.Przyjmuje się,że wlot powinien mieć 1,6-2 razy większe pole od pola membrany głośnika,ale od jakiego pola? Geometrycznego pi R kwadrat,czy pola czynnego działania membrany.Pewnie tego drugiego.
Podane jest,że wynosi ono 480 cm kw.
Dla dwóch głośników będzie 960 cm.
1,6 to będzie 1530 cm kw, a 2 razy to 1920 cm kw.
Czyli gdyby zrobić przekroje kwadratowe miały by bok od 40 do 44 cm.
Jakoś nie poraża mnie takie rozmiary i szafą gdańską bym tego nie nazwał.
A jak się ma ten VAS do objętości tunelu TL?
Bo biorąc pod uwagę,że ma mieć 3 metry wzrostu,to objętość będzie większa od tego VAS wynoszącego 327 litrów.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: Bacek w 24-09-2021, 09:16
No wyłącznie z powodu chęci otrzymania najlepszego basu.
Ok ale tak konkretniej pytam, co ten TL dla subów daje że jest lepszy od innych rozwiązań?
Nie bardzo rozumiem idę suba z kanałem z jednej strony i direct radiatorem z drugiej.
Ok załóżmy że ta część od kanału robi za filtr i bije wszystko co powyżej "częstotliwości" subowej, ew coś na dole podbija.
Ale ta część z drugiej strony membrany idzie w całości, z całym dobrodziejstwem inwentarza, "pełnopasmowo". Także i tak trzeba ją elektrycznie wycinać z sygnału.

Oczywiście suby z bas reflexem mają podobną ideę w sensie że direct radiator z jednej strony a port z drugiej, ale je przynajmniej prosto zrobić.


Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: almagra w 24-09-2021, 10:42
Robi to,że bas jest niskoschodzący i jednocześnie precyzyjny.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: meloV8 w 24-09-2021, 12:26
W projektowaniu TL, parametr VAS ma takie samo znaczenie, jak  innych obudów. Jeśli jakiś glosnik potrzebuje do uzyskania optymalnego pasma obudowę BR o pojemności 100 litrów, to taka sama pojemność będzie musiała mieć TL.

Jeśli obie obudowy zestroimy podobnie, to TL bedzie miala mniejsze turbulence powietrza z portu, oraz wieksza obciazalnosc ponizej i powyzej rezonansu obudowy. Zwykle takie obudowy maja lagodniejszy spadek, co pozwala nam lepiej integrowac sie z pomieszczeniem i jego room gain. Z drugiej strony mozna zrobic TL bez tlumienia, wykorzystujac waskie pasmo subwoofera, otrzymujac wysoka sprawnosc, ale w tym przypadku lepiej zwrocic uwage na to, co sie stanie ponizej rezonansu obudowy. W systemach aktywnych najczęściej stosuje sie filtr zapobiegający przeciążeniu mechanicznemu glosnika, ponizej czestotliwosci strojenia, gdzie obudowa/rezonator nie kontroluje wychylenia membrany glosnika.

Zacznij moze lepiej od nauki teorii zasady dzialania i projektowania TL

http://www.quarter-wave.com/TLs/TL_Theory.html
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: almagra w 24-09-2021, 12:55
Czy dla 2 głośników objętość TL musi być 2 razy większa? Czy mam rozumieć,że te równania całkowe i macierzowe zgłębiłeś?
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: meloV8 w 24-09-2021, 15:10
Tylko systemy izobaryczne pozwalają zmniejszyć objętość obudowy. Poza tym,  2 glosniki, to 2x wieksza objetosc obudowy, nie wazne czy jeden jest push, czy pull.

Nie musisz znac wzorow na pamiec, ani nawet z nich korzystac. Wzory pokazuja rownanie matematyczne, ktore jest uzywane w symulacji i tyle. Program lub arkusz kalkulacyjny liczy za Ciebie. Ty masz tylko podac wlasciwe dane i wiedziec, co symylowac.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: almagra w 24-09-2021, 16:56
To znaczy,że nie muszę jedbnak zgłębiać teorii linii transmisyjnych tylko wpisać dane do arkusza kalkulującego.No proszę,a już miałem stan przedzawałowy...
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: tetejro w 29-09-2021, 10:52
Zależy dla jakich GDN 30/60 - jaka cyferka za nimi? Czy się nadają jeszcze do BR? Bo jeżeli bardziej do OB to musiałbyś mieć TL jak pół mieszkania.

Jeżeli masz na myśli GDN30/60/1 to na dwóch takich można rozważać jakąś odgrodę, lub obudowę otwartą. Może Obudowę Zamknięte. Teoretycznie dałoby się zrobić taką TL która miałaby właściwości zbliżone do  OZ - to znaczy zwarcie akustyczne dla bardzo niskich częstotliwości. Ale na tej samej zasadzie można rozważać zrobienie nisko strojonego BR... Tylko po co? To bardzo słabe głośniki w roli subów. Może jakby dać kilka w OZ i zasilać to aktywnie z dużym podbiciem basu to jakoś by grało, chociaż wątpię - nie do tego je projektowano.

Na tych głośnikach to wyjdzie raczej jakiś piecyk gitarowy  w obudowie otwartej, i to chyba niebyt mocny. Lan zrobił na tym 2 drożny OZ - zdaje się to "forumowa" kolumna.

Względnie tani sub na tonsilach to na dwóch GDN 30/120 w isobariku i BR lub TL. Nic sensowniejszego u Tonsila nie widzę do subwoofera. Oczywiście aktywne zasilanie i filtracja.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: almagra w 30-09-2021, 13:43
Tetejro,zatem jaki Twoim zdaniem proponujesz głośnik do takiej TL-ki.
Powiedzmy do 5 stówek za sztukę.
Z tego co mi wiadomo powinien mieć niską Frez czyli coś rzędu 25 Hz.
Dobroć Qts rzędu 0,5-0,7
I jak najmniejszy VAS,aby pudło było jak najmniejszej objętości.
Co jeszcze powinien mieć?
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: meloV8 w 30-09-2021, 23:04
Najlepszy Qts do TL to tak 0.35-0.45, max 0.5. Wyzej to juz obudowa robi sie duza poprzez koniecznosc niskiego strojenia, a do tego zwykle potrzebuje wiecej tlumienia do osiagniecia rownego pasma.

Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: almagra w 01-10-2021, 14:26
Dzięki. A konkretnie to co byś sugerował?
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: Zmelmag w 02-10-2021, 09:38
almagra, ten modul ma byc dolem dla Tannoy ?
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: almagra w 03-10-2021, 03:57
Nie,nie. Ma to być zestaw satelitek szerokopasmowych na papierzakach eliptcznych z epoki w obudowach otwartych z allpass filtrami plus wspólny subwoofer grający basem uzyskiwanym ze sterowania ich a przeciwfazie,czyli mostkowo.


Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: meloV8 w 03-10-2021, 12:26
I jakieś male satelitki szerokopasmowe chcesz wspomagać dużym subem, na dwóch 12 calowych głośnikach? Nie bardzo widzę z tym sens.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: tetejro w 03-10-2021, 15:19
Nie widzę sensu w takiej koncepcji. Nie rozumiem też sposobu zasilania.

Jeżeli ma to być zestaw typu sub+sat 2.1 zasilany pasywnie to wtedy można się wzorować na zestawie Visaton Convention MK4
https://www.visaton.de/en/products/archive/convention-mk-iv-sub/bauanleitung

Wtedy widzę tam np. dwa GDN 30/120/1 w układzie push-pul i jako satelity zestaw zamknięty zbudowany w oparciu o głośniki z  Totem Mite.
Zwrotnica oczywiście inna, ale układowo prawdopodobnie pozostałaby podobna.

Gdyby w satelitach zastosować jakieś TangBandy-Monacory szerokopasmowe to sub mógłby być odpowiednio mniejszy na przykład na dwóch GDN 25/60/1 ( 80/1 czy 100 - nie wiem jak się teraz nazywają te zamienniki Tonsila).
Oczywiście to typowy BR.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: almagra w 04-10-2021, 09:45
To nie będą małe satelitki.To będą satelity duże.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: tetejro w 04-10-2021, 10:40
Ale jak Duże? Przecież nie pełno-pasmowe bo nie byłyby satelitami. Sub i tak musi pracować do 80-120 Hz. Sensownie jest zrobić go na osobnym wzmacniaczu, również z tego powodu.

Myślę że za bardzo kombinujesz. Puść te głośniki które masz pełnym pasmem. Dostaw do tego jakiś sub aktywny i posłuchaj co uzyskałeś. Potem będziesz miał jakiś obraz czego potrzebujesz.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: almagra w 04-10-2021, 16:36
Nie nadają się.Mają olbrzymią dobroć.
Poza tym w założeniu mają nie przenosić basu,żeby zminimalizować zniekształcenia.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: meloV8 w 04-10-2021, 22:03
Nie nadają się.Mają olbrzymią dobroć.
Poza tym w założeniu mają nie przenosić basu,żeby zminimalizować zniekształcenia.

To nie lepiej wrzucic te owalne szerokopasmowce w waska deche i dorobic bas w dipolu H czy U?
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: almagra w 05-10-2021, 08:48
Co jest ''nie tak''z pomysłem zrobienia bezkompromisowej prostej wspólnej obudowy TL w celu odtwarzania basu,że tak uparcie próbujecie mnie od tego odwieść???
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: almagra w 05-10-2021, 12:09
Ja chcę mieć bas nie z dipola, bo to nie jest żaden bas.Ja chcę mieć bas z TLki prostej i koniec.Poproszę o doradzenie w zakresie przetwornika,a nie o zmianę koncepcji.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: Zmelmag w 05-10-2021, 15:37
wex mu melo zaprojektuj, bo męki beda trwaly wiecznie :-)
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: Lutek w 05-10-2021, 18:12
Ja chcę mieć bas nie z dipola, bo to nie jest żaden bas.

A sluchales, iz uwazasz, ze z dipola, to nie bas ?

U mnie na dniach beda odgrody z basem z 18-tu cali (przynajmniej mam nadzieje, ze juz na dniach) Nie wiem jakiej jakosci bedzie z nich bas, ale jesli uznam (wraz z meloV8), ze jest wysokiej proby ( tzn. wyzszej, niz mam obecnie z moich monitorow), to moge Cie powiadomic o tym fakcie i mozesz wpasc do mnie posluchac, gdyz jak zapewne doskonale wiesz, lepiej przed decyzja o budowie czegokolwiek w audio koniecznie najpierw posluchac, aby pozniej nie plakac.  Ja wprawdzie odgrod ( jedne swietne, drugie kiepskie) sluchalem bardzo dawno, ale jak mi do konca nie podejda, to zawsze moge zostac przy tym co mam.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: Zmelmag w 05-10-2021, 23:22
moge tylko powiedziec ze obecnie mam pod reka m.in paczki z 2x18cali w dipolu na strone i bas zdecydowanie jest konkretny :-)

rozwiazanie aktywne ze wzgledu na wysoka skutecznosc (ok 95dB) panelu powyzej i elastycznosc kompensacji dsp.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: almagra w 06-10-2021, 15:10
Dobra,koniec.Zamykam temat.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: Zmelmag w 06-10-2021, 22:25
co sie almagra denerwujesz ? pomysl masz miodzio, ja uwazam ze suby ze sporymi patelniami tez sa spoko (zapraszam) i basu nie szczedza.
Jakbys sam mial tl prjektowac to bys nie pytal, tylko juz by stala,melo ma doswiadczenie spore, dlaczego nie skorzytac (nie mylic z wykorzystywaniem) ?
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: tetejro w 07-10-2021, 14:40
Zasadniczo liczysz tunel dla dolnej częstotliwości rezonansowej lub wyżej (radze wyżej - dla GDNów na jakieś 33-35 Hz). Wlot powierzchni 2x Sd wylot powierzchni 1x Sd - ze zmniejszeniem nawet do x0,8 Offset do 1/5 długości (chyba tak na oko) od początku tunelu i masz suba. Bardzo nie musisz się przejmować bo suba odetniesz na 80-90 Hz więc raczej jeszcze przed kolejnym rezonansem.

Nie wiem jak będzie jeżeli dasz dwa głośniki push-pul izobaric - tak na oko nie powinno to wpłynąć na powierzchnie przekroju tunelu. Efektywność oczywiście spadnie.

Zasilanie tego i tak musi być aktywne, żeby miało jakiś sens. Więcej porad nie otrzymasz bo raczej mało kto próbował.

Sub TL na wzór jedyny jaki kojarzę to ten Visaton Sub TL30

https://www.visaton.de/en/products/subwoofer/tl-sub-30/bauanleitung

To ma wielkość szafy. Wydaje się ze na 2x GDN 30/120/1 nie będzie wiele mniejszy. Może trochę niższy bo tunele mogą być krótsze, ale w sumie bez znaczenia. Jest to kawał mebla.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: meloV8 w 14-10-2021, 10:11
wex mu melo zaprojektuj, bo męki beda trwaly wiecznie :-)

Nie mam czasu :) jestem zakopany po uszy. Poza tym widze, ze kolega jest jakis oporny na wiedze, mimo ze podsylam mu pod nos niemal gotowe rozwiazania. Trudno.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: Lutek w 14-10-2021, 12:18
Cytat: Zmelmag w 05-10-2021, 15:37
wex mu melo zaprojektuj, bo męki beda trwaly wiecznie :-)

Dajcie na razie spokoj melo-wi i nie meczcie go na razie o cokolwiek. Potwierdzam, ze zapewne musi byc zakopany po uszy, gdyz w innym wypadku nie czekalbym juz tak dlugo na moje odgrody :-)
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: Zmelmag w 17-10-2021, 19:42
Almagra, pochwal sie co wzniosleś ?
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: almagra w 18-10-2021, 17:52
10 tys na moto w tym roku i dyskoteki do 3 rano ostatnio.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: almagra w 19-10-2021, 13:40
Satelity w sumie mogą być w deskach zamontowane,bo i tak miały być w otwartych skrzynkach tzn bez pleców.Czyli w odgrodach.
Mam pomysł na materiał.Jest to taka superwytrzymała sklejka stosowana na podłogi na scenach.Sklejka antypoślizgowa z wzorem ala plaster miodu.
Pytanie jest takie,czy wystarczy 9 mm sklejka na obudowę TL w której raczej duże ciśnienia nie występują.
Czy macie w tej materii jakieś doświadczenie?
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: tetejro w 26-12-2021, 13:23
Sklejka antypoślizgowa to raczej jest normalna sklejka wodoodporna i okleiną.

Na wewnętrzne przegrody niedużego TL powinna wystarczyć sklejka 9mm. Jezeli ma być duża obudowa to i sklejka powinna być grubsza.

Sklejka na skutek składowania  ulega ugięciu. W budowlance to bez znaczenia, bo po ułożeniu na na stropie czy na  podeście dognie się do jego kształtu po jakimś czasie.
Ale do produkcji obudowy trzeba ją odpowiednio wyprostować lub kupować sklejki wysokiej jakości już wyfrezowane na wymiar.

To uginanie płyt nie dotyczy tylko sklejki. Każda płyta się ugnie przy składowaniu lub po oklejeniu jeżeli nie ma  przeciwnej warstwy prężnej.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: pień w 30-12-2021, 12:10
  Muszę jakoś odstresować :)
  Obiecałem koledze taką zajebiście wielgachną białą szafę i gdy ją rozkręcałem z robieniem fachowej dokumentacji fotograficznej gdzie co było, gdy wyjąłem tylną ścianę to reszta mnie się ma łeb poskładała
   hahahahah
Dzisiaj z rana dla odmiany byłem na promocyjnym badaniu słuchu.   No i sobie tam posiedziałem- trochę posłuchałem- guzik naciskałem itd...   
   Wyszedł jakiś tam wykres i pytam się jak tam z moim słuchem.   Pani doktor dała mi taką odpowiedź że gdy przyszedłem do domu to na wszelki wypadek popatrzyłem w lustro.
   I mi się coś mocno nie zgadza.

No a teraz tak sobie myślę że skoro mam mnóstwo paździerza :) co mi na łeb zleciał a w szufladzie głośniki

(https://obrazki.elektroda.pl/1562490700_1640861186_thumb.jpg) (https://obrazki.elektroda.pl/1562490700_1640861186.jpg) (https://obrazki.elektroda.pl/8392810400_1640861214_thumb.jpg) (https://obrazki.elektroda.pl/8392810400_1640861214.jpg) (https://obrazki.elektroda.pl/3429678300_1640861231_thumb.jpg) (https://obrazki.elektroda.pl/3429678300_1640861231.jpg) (https://obrazki.elektroda.pl/1767900700_1640861212_thumb.jpg) (https://obrazki.elektroda.pl/1767900700_1640861212.jpg) (https://obrazki.elektroda.pl/4585820600_1640861233_thumb.jpg) (https://obrazki.elektroda.pl/4585820600_1640861233.jpg)

   No to sobie wystrugam jakieś kolumienki.
Dużych mi nie trzeba ale coś małego, jakieś takie monitorki zgrabne.  W sam raz głośniki na ok 10 litrów skrzynkę.
  I zastanawiam czy bass reflex do przodu czy może z boku-  a może tylko szczelinę zrobić ?
Typ zamknięty odpada bo te głośniki to jednak najlepiej pasuję w basreflexy.
Drugi problem to kopułki - zapomniałem jakiego producenta są przez ten czas gdy nabierały mocy urzędowej w szufladzie.
   Ale to cholery berylowe i w dodatku 4-ro omowe.   Kiedyś je próbowałem to mi uszy podziurawiły :)
Może jakie odpowiednie podejście do nich znajdę-  żeby tylko ciut-ciut świerszczy dodawały.
  Bo to ma być dwudrożne oczywiście.
   Jaki wasz typ ?   W sprawie umiejscowienia wylotu tunelu.


Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: tetejro w 30-12-2021, 12:50
Jaki wasz typ ?   W sprawie umiejscowienia wylotu tunelu.

Przedni, szczelinowy.

Dobrze wygląda w wąskich  i niskich obudowach regałowych - maja ładniejsze proporcje.
Obudowa może być głębsza niż wyższa jeśli potrzeba
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: meloV8 w 30-12-2021, 13:29
  Muszę jakoś odstresować :)
  Obiecałem koledze taką zajebiście wielgachną białą szafę i gdy ją rozkręcałem z robieniem fachowej dokumentacji fotograficznej gdzie co było, gdy wyjąłem tylną ścianę to reszta mnie się ma łeb poskładała
   hahahahah
Dzisiaj z rana dla odmiany byłem na promocyjnym badaniu słuchu.   No i sobie tam posiedziałem- trochę posłuchałem- guzik naciskałem itd...   
   Wyszedł jakiś tam wykres i pytam się jak tam z moim słuchem.   Pani doktor dała mi taką odpowiedź że gdy przyszedłem do domu to na wszelki wypadek popatrzyłem w lustro.
   I mi się coś mocno nie zgadza.

No a teraz tak sobie myślę że skoro mam mnóstwo paździerza :) co mi na łeb zleciał a w szufladzie głośniki

(https://obrazki.elektroda.pl/1562490700_1640861186_thumb.jpg) (https://obrazki.elektroda.pl/1562490700_1640861186.jpg) (https://obrazki.elektroda.pl/8392810400_1640861214_thumb.jpg) (https://obrazki.elektroda.pl/8392810400_1640861214.jpg) (https://obrazki.elektroda.pl/3429678300_1640861231_thumb.jpg) (https://obrazki.elektroda.pl/3429678300_1640861231.jpg) (https://obrazki.elektroda.pl/1767900700_1640861212_thumb.jpg) (https://obrazki.elektroda.pl/1767900700_1640861212.jpg) (https://obrazki.elektroda.pl/4585820600_1640861233_thumb.jpg) (https://obrazki.elektroda.pl/4585820600_1640861233.jpg)

   No to sobie wystrugam jakieś kolumienki.
Dużych mi nie trzeba ale coś małego, jakieś takie monitorki zgrabne.  W sam raz głośniki na ok 10 litrów skrzynkę.
  I zastanawiam czy bass reflex do przodu czy może z boku-  a może tylko szczelinę zrobić ?
Typ zamknięty odpada bo te głośniki to jednak najlepiej pasuję w basreflexy.
Drugi problem to kopułki - zapomniałem jakiego producenta są przez ten czas gdy nabierały mocy urzędowej w szufladzie.
   Ale to cholery berylowe i w dodatku 4-ro omowe.   Kiedyś je próbowałem to mi uszy podziurawiły :)
Może jakie odpowiednie podejście do nich znajdę-  żeby tylko ciut-ciut świerszczy dodawały.
  Bo to ma być dwudrożne oczywiście.
   Jaki wasz typ ?   W sprawie umiejscowienia wylotu tunelu.

Port okrągły, profilowany, z tylu obudowy.

Porty szczelinowe technicznie są pod każdym względem gorsze od portów okrągłych.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: tetejro w 30-12-2021, 13:37
technicznie lepsze w popierdółce na głośniku wielkości jak z soundbara .

Przedni szczelinowy pozwoli zachować jakieś sensowne proporcje obudowy. A jak chce to może go sobie wyprofilować.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: meloV8 w 30-12-2021, 14:14
Profilowanie niewiele pomaga, bo taki port szybciej cierpi na kompresje. Przestrajanie portow szczelinowych rowniez jest bardziej klopotliwe od portow okraglych.

Poza tym, kazdy port na froncie obudowy, to wiekszy problem z rezonansami falowymi i znieksztalceniami, jakie wypromieniuje wlasciwie kazdy port. To samo z turbulencjami. Dlatego lepszym rozwiazaniem jest stosowanie portow na tylnej sciance, nawet jesli kolumny stoja stosunkowo blisko tylnej sciany.

Do tego obudowa bez dziury na froncie wyglada zdecydowanie bardziej estetycznie.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: pień w 30-12-2021, 22:13
Profilowanie niewiele pomaga, bo taki port szybciej cierpi na kompresje. Przestrajanie portow szczelinowych rowniez jest bardziej klopotliwe od portow okraglych.

Poza tym, kazdy port na froncie obudowy, to wiekszy problem z rezonansami falowymi i znieksztalceniami, jakie wypromieniuje wlasciwie kazdy port. To samo z turbulencjami. Dlatego lepszym rozwiazaniem jest stosowanie portow na tylnej sciance, nawet jesli kolumny stoja stosunkowo blisko tylnej sciany.

Do tego obudowa bez dziury na froncie wyglada zdecydowanie bardziej estetycznie.

W sumie to wsio ryba w którą stronę jeżeli zapomnieć na chwilę o rezonansach itp...   
  Jednak argument o estetyce podoba mi się :)    Przód odpada
  Może być jeszcze do góry-  albo do dołu :)  Ew w bok- najlepiej gdyby kolumny zrobić lewą i prawą to na mój chłopski rozum daje przynajmniej dwie różne opcje ustawienia.   
Wymyśliłem że to będzie źródło dźwięku > awaryjne w drugim pokoju.
   Chyba jutro tam zatargam moje stare ulepy na takim samym głośniku głównym- które zrobiłem jako podłogówkę z basreflexem do tyłu .  Może jakieś wyobrażenie mi to da bo pokój niesymetryczny- poddasze.  Dwa spady na suficie  i ściany boczne jak kopnięty domek :) 
-- prawdę mówiąc to mi została do poważnych rozważań opcja wylotu tunelu - szczeliny do tyłu albo do góry (bo nie mam żadnych portów okrągłych na stanie)
   w bok i do dołu odpada z przyczyn technicznych.
   :)
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: Zmelmag w 31-12-2021, 10:38
pień, w Polinku grosze takie porty kosztuja, a glosniki masz widze warte zachodu :-)
ze szczelina sa problemy o jakich pisal melo (dociecie portu przy strojeniu i jego zachowanie wzgledem okraglego), w praktyce jesli masz mozliwosc podfrezu wokol szczelinowego i zamkniecie go jakas siateczka, maskownica moim zdaniem z przodu wyglada bardzo ladnie.

decydujac sie na port z przodu warto zmierzyc czy nie rezonuje za mocno w  pasmie srednich tonow i ew. powalczyc zeby zniwelowac klopot.
Dajac port z tylu ew. klopot jest pomijalny.

Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: pień w 31-12-2021, 16:54
Dzięki za radę Zmelmag
   Dzisiaj trochę siedziałem z kalkulatorem- liczyłem-  między innymi proporcje miłe dla oka.
Nawet z jakiegoś pudła w którym Amazon coś wysłał zrobiłem symulację optyczną  :)   I wiesz co- w sumie masz rację- port z przodu nie będzie taki tragiczny w odbiorze wizualnym.    A jakaś siatka żeby go przytkać też się znajdzie bo w tej szafie co mnie się na łeb zleciała to
jest taka jedna szuflada na majtki co to z fajnej siatki zrobiona.
   Nooo :)
  Czyli sprawa się wyklarowała.
Konstrukcja oparta w miarę możliwości o złote proporcje :)   Z portem szczelinowym do przodu- wymaskowanym siatką na majtki.
 Całość uczyniona z paździerza szafowego i MDF-u szufladowego.  Normalnie ekologiczne na max i bez niepotrzebnej emisji CO2

   Powinno grać - hahahahah

Co do portów okrągłych to ja rozumiem że grosze stoją ale nie chce mi się czekać aż skądeś dojdą.    Zrobię jak leci po taniości z tego co w chałupie mi się nawinie.    Na pewno nie znalazłbym jakiś wkrętów do mocowania głośników i dzisiaj jeszcze zdążyłem pojechać do sklepu i kupić.
  Tak się napaliłem na nie że jeżeli jutro rano koniec imprezy będzie wyglądać lepiej niż na obrazku:
(http://www.radiowroclaw.pl/img/articles/10194/MTFjanV73L.jpg)
  To być może je zrobię :)

Przy okazji Wszystkiego Najlepszego !
   Wszystkim

nawet Amazonowi.
   Wspomniałem o pudle od nich.   Mój bank poinformował mnie wczoraj wieczorem że Amazon pobrał sobie 7,99 euro że niby jakąś stałą płatność mam u nich.
       Ja niczego z nimi nie podpisywałem - ale oni uznali że skoro mam u nich profili to niby zrobią ze mnie klienta premium ale to jest płatne-  7,99 na miesiąc.  Ale dzięki temu zyskam natychmiastową informację na maila jeżeli jakiś nowy produkt dostaną albo rezerwację domyślną czegoś co już jest na wyczerpaniu magazynu.
  Zajebiście- nieprawdaż ?


      Oczywiście po odkliknięciu mój bank zabrał 7,99   Tak więc uwaga na Amazon.
  Koniec roku- cienko przędą widać- prezes to jak by ruskie powiedzieli>  biedniaga z kołchozu na Kołymie.
Trza poratować jakby, żeby na nowe rakiety mu starczyło.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: pień w 01-01-2022, 21:43
Nie skończyło się tak jak na obrazku :)   Jednak sąsiedzi chyba trochę słabo i odpuściłem plany cięcia paździerza.
  Jednak praca idzie i dopracowywałem szczegóły konstrukcyjne

(https://obrazki.elektroda.pl/1428568700_1641069535_thumb.jpg) (https://obrazki.elektroda.pl/1428568700_1641069535.jpg)

Paździerzaka  :)
  Mark 1
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: panterka w 01-01-2022, 22:23
Z niecierpliwością czekam na efekt końcowy. Sam chowam w szafie takie cudeńka jak na zdjęciu i myślę, że czas je wykopać z stamtąd. :)
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: pień w 01-01-2022, 23:21
Pewnie- co tam mają gdzie zalegać.
    Jeżeli potrzebujesz kawałek szafy na budę to nie ma sprawy :)
Albo jak ci się twoja znudziła to masz problem z głowy i po materiał nigdzie łazić nie trzeba.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: panterka w 02-01-2022, 13:06
Z materiałem to już nie jest problem - Castorama  lub Kronopol nie daleko.

Większy problem z wycięciem i pod frezowaniem, ale może coś wymyślę. :)

Pozdrawiam w Nowym Roku.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: pień w 02-01-2022, 20:01
  Nie myśl za dużo :)    dłuto-tarnik w łapę i do dzieła.
   Ja byłem po parę wkrętów w sklepie i oczopląsu dostałem od tej ilości dech jakie tam mieli.   Powstrzymałem się jednak z zakupem i będzie z paździocha robione :)
   Zawsze jest szansa że coś nie wyjdzie a fajnego drewna szkoda.
Dzisiaj choroba też nic nie zrobiłem (poza leczo)  tak dla zasady- niedziela.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: Zmelmag w 03-01-2022, 13:12
pien, klient premium za 7,99/mc ?
to brzmi luxusowo.

Jak tak dalej pojdzie zaczna Ci wysylac to co potrzebujesz a nie to co zamawiasz :-) cudowni ludzie, cały zarząd, jesli jest ich osmiu ktoremus obcieli premie ;-)
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: pień w 03-01-2022, 21:46
A ja nie doceniłem i sprawiłem im przykrość :)
  Przynajmniej temu ósmemu.

   No ale żeby nie było że nic nie robię to pociąłem trochę szafę :)    Ale machnąłem się  górę i dół uciąłem dwie klepki.
   Jutro dotnę :)   No i kilka jeszcze mniejszych-  dzisiaj już mi się nie chciało.

(https://obrazki.elektroda.pl/3226640300_1641242443_thumb.jpg) (https://obrazki.elektroda.pl/3226640300_1641242443.jpg)
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: MAG w 03-01-2022, 23:17
A ja nie doceniłem i sprawiłem im przykrość :)
  Przynajmniej temu ósmemu.

   No ale żeby nie było że nic nie robię to pociąłem trochę szafę :)    Ale machnąłem się  górę i dół uciąłem dwie klepki.
   Jutro dotnę :)   No i kilka jeszcze mniejszych-  dzisiaj już mi się nie chciało.

(https://obrazki.elektroda.pl/3226640300_1641242443_thumb.jpg) (https://obrazki.elektroda.pl/3226640300_1641242443.jpg)

Trzymam kciuki jestem ciekaw co z tego wyjdzie.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: pień w 04-01-2022, 08:59
Trzymam kciuki jestem ciekaw co z tego wyjdzie.

Prawdę mówiąc to ja też :)
   Ja już kiedyś miałem sparing z revelatorem-  naczytałem się jaki to on zajebisty itp..   Popełniłem ulepa który mi służy już dosyć długo ale walki było dużo.   
  Bo to mi się zachciało w basy ciągnąć i nisko strojenie puszczać poniżej jego rezonansu własnego.
 I to był błąd- przynajmniej w warunkach amatorskich.  Jakoś tam w końcu wyszło ale ulep nie nadaje się do grania >wszechstronnej muzy<
   Tam gdzie jakieś smyczki-kontrabasy i nie za wiele tego to ok. A tam gdzie jazgotu dużo i wszystko w kupie to piździec :)
Tutaj chcę się poprawić i wcelować w strojenie 45.
  Boję się jeszcze tego że ten wysokotonowiec nie będzie za dobrze zgrywał się z revelatorem.
     No ale że innego nie ma na stanie :) to co zrobić.
Front zamierzam wymienny zrobić na wszelki wypadek żeby można było dociąć nowy na wypadek zmiany głośnika.
   Gdybym miał jakiego fajnego zwykłego papierzaka to bym na bank go wykorzystał zamiast kopułki.

(a co do 15W8530K00    w fabryce mówią że on ma rezonans 30Hz - kurna- może i ma ale po 2-3 latach grania.   Kupiłem kiedyś cztery i wszystkie miały pod 40 Hz )

A co mi tam- stary Ulep :)

(https://obrazki.elektroda.pl/5271150100_1641284673_thumb.jpg) (https://obrazki.elektroda.pl/5271150100_1641284673.jpg) (https://obrazki.elektroda.pl/7671280700_1641284675_thumb.jpg) (https://obrazki.elektroda.pl/7671280700_1641284675.jpg)
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: maciekk@maciekk.pl w 04-01-2022, 18:38
Chodzi mi o to że nie trzeba być druidem aby coś zrobić :)) zachęcam do zabawy w stolarkę i akustykę :) pozdrawiam wszystkim którym chciało się to przeczytać :))
Ale fajnie że to napisałeś :-)
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: pień w 05-01-2022, 22:11
Żeby nie było że nic nie robię

(https://obrazki.elektroda.pl/7323787000_1641416421_thumb.jpg) (https://obrazki.elektroda.pl/7323787000_1641416421.jpg) (https://obrazki.elektroda.pl/3171627100_1641416449_thumb.jpg) (https://obrazki.elektroda.pl/3171627100_1641416449.jpg) (https://obrazki.elektroda.pl/6407170200_1641416454_thumb.jpg) (https://obrazki.elektroda.pl/6407170200_1641416454.jpg) (https://obrazki.elektroda.pl/1531191200_1641416474_thumb.jpg) (https://obrazki.elektroda.pl/1531191200_1641416474.jpg) (https://obrazki.elektroda.pl/8307576700_1641416483_thumb.jpg) (https://obrazki.elektroda.pl/8307576700_1641416483.jpg) (https://obrazki.elektroda.pl/8066737200_1641416499_thumb.jpg) (https://obrazki.elektroda.pl/8066737200_1641416499.jpg)

Powiem tak:
   Kolumny ze szczelinowym portem spotyka się stosunkowo rzadko nie dlatego że są technicznie i dźwiękowo kiepskie- tylko dlatego że
rzeźbić takie coś z deseczek to jednak masa zachodu.    Tak by walnął sobie człowiek kwadratową skrzynkę i wsadził w nią kawałek rury i po zawodach.
  Ale zachciało się kolumny ze szczeliną :)
     Jakoś będzie. 
Na koniec wziąłem paździochy na kołkach do domu  żeby trochę wyszpachlować, przed następnym etapem.
 Bo to tak szlachetny materiał że nie można z dziurami zostawić, grzech.

zostawić :)
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: meloV8 w 05-01-2022, 22:53
To beda docelowe obudowy?
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: pień w 05-01-2022, 23:45
To beda docelowe obudowy?

 A co- złe?
     Tak źle ze mną nie jest :)    Cierpliwości
   Tam na obrazku wstępnie dechy tylko ściskami łapałem żeby sprawdzić czy gdzie się nie machnąłem
 hahahahaha
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: pień w 13-01-2022, 21:40
Sam po sobie ale to nie szkodzi.

Miałem kiedyś takiego majstra który mawiał :
     Robi się, robi aż się zrobi !
   Nooo panieeee  kochany ale kiedy będzie?
  No przecież mówię  że będzie gdy się zrobi  :)

A na poważnie to praca i takie tam inne przeszkadzające w robocie sprawy.
  Ponadto zrobiłem zgrubny przesłuch i wypadło że się tak wyrażę-   niezazbytnio rewelacyjnie :)
  w zasadzie jak pierwsza z brzegu,  podobna gabarytem buda z bas reflexem w  miarę przyzwoitej firmy :)
Porównałem z Denonami które kupiła sobie moja mama i d......   nie urwało
  moje paździochy oczywiście-  bo denony spoko :)
Spowodowało to że projekt poddałem drobnym zmianom- trochę się skomplikował ale mam nadzieję że będzie OK- dzisiejsza ponowna próba wypadła pomyślnie :)
   Ktoś tutaj zdaje się wspomniał o zniekształceniach szczelinowego portu no i mi wykrakał- choroba nooo :(
w zasadzie to nie o zniekształcenia jako takie idzie tylko o tendencję to robienia szmerów - tak, szmery sobie drań robi.
Ze dwa dni z tym gó...........   walczyłem zanim opanowałem.
   Zdjęć tym razem nie wkleję - dopiero gdy skończę całkiem.
 Żeby kto jeszcze tutaj nie odwalił kity z wrażenia

(robię sobie nadzieję że w ten weekend będzie już po zawodach)
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: pień w 16-01-2022, 22:18
Jak zwykle plan nie został wykonany z przyczyn-
  no bo kurna za dokładnie wszystko a tak się nie robi w gospodarce socjalistycznej i dlatego są obsuwy w terminach :)
     No ale że połowa planu wykonana jak by nie patrzył, to wlepię fotki
Uwaga !     Paździoch  V-1    nr.   001    czyli nowa inkarnacja szafy co mi się na łeb zj......    zleciała znaczy
     Podłączony pod prąd i rozpoczął proces wygrzewania
Może rana- z naciskiem na może :)     nr.  002 dołączy do kolegi.  Bo teraz już padam na mordę zwyczajnie i odstawiam wszystko i piję wino.
     Bo paździoch spełnił pokładane w nim nadzieje

(https://obrazki.elektroda.pl/9487183200_1642367128_thumb.jpg) (https://obrazki.elektroda.pl/9487183200_1642367128.jpg) (https://obrazki.elektroda.pl/7498771900_1642367135_thumb.jpg) (https://obrazki.elektroda.pl/7498771900_1642367135.jpg) (https://obrazki.elektroda.pl/5739013100_1642367143_thumb.jpg) (https://obrazki.elektroda.pl/5739013100_1642367143.jpg) (https://obrazki.elektroda.pl/4263974600_1642367177_thumb.jpg) (https://obrazki.elektroda.pl/4263974600_1642367177.jpg) (https://obrazki.elektroda.pl/8487430800_1642367185_thumb.jpg) (https://obrazki.elektroda.pl/8487430800_1642367185.jpg)

Pograją sobie parę dni, ciutek się wygrzeją i fajnie się składa bo,  moja latorośl przyjedzie do tatusia -   a ona ma słuch znacząco przewyższający normę dla normalnych ludzi i pewno przyp..........    się do paździocha w -   bo ja wiem?
   No ze 20 punktów wytknie :)  Lekko  (to jest wersja optymistyczna jak by co)
  Ale spoko- to jest lepsze niż mikrofon podłączony do kompa.

 
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: Wuelem w 17-01-2022, 19:20
Wizualnie projekt wart patentu.

Od kiedy można zamawiać dla siebie?

PS. Mnie zwykle nie podoba się to, co szerszemu ogółowi, więc pewnie to MÓJ dźwięk {:-)
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: AUDIOTONE w 17-01-2022, 19:50
Nabiera to wyglądu :)
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 17-01-2022, 20:59
Pieniu, zwyczajem użytkownika "elektrody.pl" zapytam, co to takiego tam w tle? Telewizor? jaki ekran? ile kanałów? czy te kolumny będą dobrze współpracować z nim?
Sorry musiałem ;-)
Projekt, wykonanie i krocie samozaparcia na poziomie nieosiągalnym dla mnie, szacun.
Mie sie podoba :) .
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: Krysew w 17-01-2022, 21:28
Pieniu, zwyczajem użytkownika "elektrody.pl" zapytam, co to takiego tam w tle? Telewizor?
Drogi Arturze, to nie jest telewizor. To jest mikrofalówka. Do wygrzewania głośników :) Pomysł jest super.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: pień w 17-01-2022, 22:51
Mikrofalówka do wygrzewania kabli jest :)
   Jak się skręci kabel w prawo na lewej łapie to on jest wtedy w lewo kierunkowy z przepływem prądu
   jak się skręci w lewo na prawej łapie to on jest wtedy w prawo kierunkowy z przepływem. 
I tak spreparowany kabel podłączamy do odpowiedniej kolumny.  Przy czym prawa to nie jest tam gdzie prawa strona jak się patrzymy tylko tam gdzie północ
geograficzna :)    Kompas się przydaje.
  Lewa to wiadomo że na południu jest.
    Nie ustawiamy kolumn wschód<>zachód bo wtedy piździec-   nie grają
No chyba że mamy ściany wyłożone himalajskim kamieniem.   Polecam :)
Nawet nie drogo wychodzi bo jakie 100 dolców za kilo (plus koszt wysyłki ma się rozumieć) a na przeciętny pokój wystarczy ze 2-3 tony.

A na poważnie to trochę dłubania jednak jest

 (https://obrazki.elektroda.pl/6549365900_1642455004_thumb.jpg) (https://obrazki.elektroda.pl/6549365900_1642455004.jpg) (https://obrazki.elektroda.pl/7362259800_1642455050_thumb.jpg) (https://obrazki.elektroda.pl/7362259800_1642455050.jpg) (https://obrazki.elektroda.pl/4682243000_1642455090_thumb.jpg) (https://obrazki.elektroda.pl/4682243000_1642455090.jpg) (https://obrazki.elektroda.pl/6530983600_1642455119_thumb.jpg) (https://obrazki.elektroda.pl/6530983600_1642455119.jpg) (https://obrazki.elektroda.pl/7531606600_1642455149_thumb.jpg) (https://obrazki.elektroda.pl/7531606600_1642455149.jpg) (https://obrazki.elektroda.pl/7835840700_1642455186_thumb.jpg) (https://obrazki.elektroda.pl/7835840700_1642455186.jpg) (https://obrazki.elektroda.pl/7175638700_1642455204_thumb.jpg) (https://obrazki.elektroda.pl/7175638700_1642455204.jpg) (https://obrazki.elektroda.pl/6640164500_1642455239_thumb.jpg) (https://obrazki.elektroda.pl/6640164500_1642455239.jpg) (https://obrazki.elektroda.pl/8060621800_1642455286_thumb.jpg) (https://obrazki.elektroda.pl/8060621800_1642455286.jpg) (https://obrazki.elektroda.pl/6214259900_1642455317_thumb.jpg) (https://obrazki.elektroda.pl/6214259900_1642455317.jpg) (https://obrazki.elektroda.pl/5636924800_1642455377_thumb.jpg) (https://obrazki.elektroda.pl/5636924800_1642455377.jpg) (https://obrazki.elektroda.pl/9937937100_1642455400_thumb.jpg) (https://obrazki.elektroda.pl/9937937100_1642455400.jpg) (https://obrazki.elektroda.pl/5519243400_1642455417_thumb.jpg) (https://obrazki.elektroda.pl/5519243400_1642455417.jpg)
  itd...

Wnerwiają mnie zwrotnice-  muszę zrobić swoje w miejsce kupionych na Amazone-     jakieś tam pierwsze z brzegu.
     no i są ch................
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: pień w 23-01-2022, 21:02
Dobra- dzisiaj dobiłem Paździochy do końca  i  jeżeli jeszcze  coś zrobić to najwyżej kilka minut zajmie.
 :)  Optymistycznie
(https://obrazki.elektroda.pl/5326550900_1642967148_thumb.jpg) (https://obrazki.elektroda.pl/5326550900_1642967148.jpg) (https://obrazki.elektroda.pl/1630706900_1642967168_thumb.jpg) (https://obrazki.elektroda.pl/1630706900_1642967168.jpg) (https://obrazki.elektroda.pl/3202147700_1642967194_thumb.jpg) (https://obrazki.elektroda.pl/3202147700_1642967194.jpg) (https://obrazki.elektroda.pl/1668091200_1642967215_thumb.jpg) (https://obrazki.elektroda.pl/1668091200_1642967215.jpg) (https://obrazki.elektroda.pl/9835740200_1642967222_thumb.jpg) (https://obrazki.elektroda.pl/9835740200_1642967222.jpg)

  Właśnie mi się przypomniało że nóżki jakieś by się przydały.    Miałem nawet jakieś za 1.99 ze sklepu ale gdzieś zgubiłem.
No i pies je trącał bo pasowałby jak garbaty do ściany.
   Cały dzień mi zajęły takie drobiazgi jak poszukiwanie nieszczelności i trzeba było sięgnąć do ostatecznej broni ze szparami.
  Silikon :)
Głównie to głośniki wysokotonowe nie za bardzo szczelne wbrew deklaracji producenta.  Pamiętam że na fiszce pisali że one to na bank nic nie puszczą i nie wymagają jakiejkolwiek zabudowy ekstra.
   Taaaa- gdy przepompowywałem na generatorze to jeden syk był tylko gdy się trochę powera dorzuciło z pieca.
Aż się dziwię sobie że na początku tego nie sprawdziłem bo miałbym mniej wk....   przy strojeniu.
  No ale teraz już wszystko OK  i pozostał mi dylemat

Wysokotonowe zaśrubować tak :
(https://obrazki.elektroda.pl/9201943300_1642968012_thumb.jpg)

Czy też tak ?
 (https://obrazki.elektroda.pl/9201943300_1642968012.jpg) (https://obrazki.elektroda.pl/9688209900_1642968041_thumb.jpg) (https://obrazki.elektroda.pl/9688209900_1642968041.jpg)
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 24-01-2022, 16:39
Te górne jakieś takie zbyt gwiazdorskie hyhy.
Te dolne wyglądają bardziej diabelsko hyhy. Na dole pentagram na górze krzyż hyhy (takie bardziej kaczolickie :)  ).
Pomysł z wygrzewarką kabli dla mnie bąba.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: pień w 29-01-2022, 23:02
Tak mnie naszło coś-trochę :)
  Zanim zacznę robić nowe kolumny to postanowiłem podrasować trochę moje stare ulepy- coby smutne nie były.
    Najpierw chciałem na czerwono walnąć nowe fronty.  Przemyślałem jednak sprawę i stwierdziłem że za bardzo po oczach będzie waliło i postawiłem na prostotę w kroju :)

(https://obrazki.elektroda.pl/3709930800_1643493358_thumb.jpg) (https://obrazki.elektroda.pl/3709930800_1643493358.jpg) (https://obrazki.elektroda.pl/9019831400_1643493369_thumb.jpg) (https://obrazki.elektroda.pl/9019831400_1643493369.jpg)

Potem trochę dopchałem wytłumienia żeby zobaczyć czy kiedyś nie dałem za mało ale szybko > ? odwaciłem do stanu początkowego.
ed:   na metce tych podkładów skórzanych pod talerz dla prosiaków (użyłem ich jako źródła skóry na front)  pisało że to niebieskie jest.
Tytuł: Samodzielne zestawy głośnikowe
Wiadomość wysłana przez: pień w 16-04-2022, 13:31
 Trochę przestawiałem graty na chacie i sprawdzałem nowe miejsce dla kolumn :)
   Trochę powera w druty puściłem żeby lepiej było słychać co i jak.
Miejsce kiepskie okazało się ale też :
  (https://obrazki.elektroda.pl/7013853900_1650108482_thumb.jpg) (https://obrazki.elektroda.pl/7013853900_1650108482.jpg) (https://obrazki.elektroda.pl/3080096400_1650108485_thumb.jpg) (https://obrazki.elektroda.pl/3080096400_1650108485.jpg) (https://obrazki.elektroda.pl/1946756000_1650108500_thumb.jpg) (https://obrazki.elektroda.pl/1946756000_1650108500.jpg)
trochę przedmuchało -hahahahahahhaha

Mała przerwa niech klej złapie i przestawię jeszcze trochę.
   Spawdzałem na kawałku w którym Zina z tatą sobie grają.