Audiohobby.pl

Samodzielne zestawy głośnikowe

almagra

  • 11514 / 5520
  • Ekspert
09-02-2020, 13:18
Marzy mi się prosta do zrobienia samodzielnie obudowa TL na dużym,starym,eliptycznym polskim głośniku.

Xman Akustic

  • 27 / 1519
  • Użytkownik
09-02-2020, 14:48
Miałem do czynienia z obudową zamk , ale to był tonsil , wtedy ( gdy je widziałem a to było bardzo dawno,) wyglądały jakby miały wybuchnąć a głośniki basowe były w kiepskim stanie. Nie interesowały mnie zbytnio takie zamk, czy nie powstaje wtedy za duże nazwijmy to ciśnienie akustyczne? nie znam się zbytnio na zamk.


Tak tylko patrzeć na obliczenia matematyczne i inne definicje.... hmm , można się rozczarować czasami , a przecież to sami producenci , to oni zaczęli, po analizach, przeszli z zamk na BR.
W czasach komuny to gówno można było osiągnąć. więc i wiedzy było mało , dlatego w większości tylko teorie krążyły. A i dzisiaj chyba mało zamkniętych obudów jest. Ale nie śledzę tematu a niektórzy zaraz mnie pewnie zjadą z góry na dół :D
« Ostatnia zmiana: 09-02-2020, 15:14 wysłana przez Xman Akustic »

Xman Akustic

  • 27 / 1519
  • Użytkownik
09-02-2020, 15:05
Problem w tym, że stosując Twoje rady, nie da się zrobić dobrych kolumn głośnikowych, a jedynie ich namiastkę. Tu nie ma żadnej inżynierii, żadnego projektowania, symulacji, pomiarów. Robisz coś na pałę i zachęcasz ludzi do kopiowania? Zawsze będę piętnować takie podejście, bo jest wiele osób, którzy chcą się uczyć i zrobić coś zgodnie ze sztuka, ale jak trafia im się taki domorosły amator, który sam nie wie co robi, to tylko im to zaszkodzi, a nie pomoże.
 
Internet to wylęgarnia marnej wiedzy, teorii wyssanych z palca i pseudo ekspertów, a to smutne, bo z drugiej strony jest w nim ogromna ilość rzetelnej wiedzy. Trzeba tylko się nad tym pochylić i chcieć się uczyć ale do tego trzeba pokory, cierpliwości, samozaparcia i niewybujałego ego.



słuchaj , uważaj z poniżaniem innych bo to dzisiaj jest karane. Głupoty gadasz , nie da się zrobić porządnych kolumn, najpierw ich posłuchaj zamiast z góry osądzać bo to nie świadczy o dojrzałości. Zapewne masz porażającą wiedzę że aż boję się spytać. Każdy może się uczyć a jak ma laboratorium to niech do śmierci robi symulacje pomiary itp itd uva and many more. problem w tym że większość amatorów ma zwykłą chatę bez labki , w porywach kiepski programik na kompa i wielkie aspiracje. Dlatego ja napisałem , już po testach, co w skrócie mogą zrobić. Jak dalej się rozwiną to ich sprawa. A wszystko zależy jak zrobisz symulację. a symulacja programem po wpisie danych głośników, ale bez głośników, to raczej nierzetelna symulacja. Moje symulacje to były konstrukcje , które robiłem non stop i zmieniałem poznając na żywo efekty. wytrawionych płytek na zwrotnice też był milion. Więc jeśli jesteś dojrzały to nie naskakuj na innych a staraj się dojść do porozumienia jeśli zależy Ci na szacunku innych , pozdrawiam i życzę miłego dnia

Xman Akustic

  • 27 / 1519
  • Użytkownik
09-02-2020, 15:20
Marzy mi się prosta do zrobienia samodzielnie obudowa TL na dużym,starym,eliptycznym polskim głośniku.


ciekawy motyw heh , ciekawe jaki byłby efekt , pomocne by były dane TS głośnika.

colcolcol

  • 925 / 5253
  • Ekspert
09-02-2020, 15:50
...pomocne by były dane TS głośnika
A nie wystarczyłby własny słuch? Przecież kolumny robimy dla siebie a nie na konkurs najrówniejszej charakterystyki przenoszenia na świecie?
Inna sprawa, że basu w muzyce niemal nie ma to po co szaleć z tymi falowodami? Głośnik zamknąć tak na oko w 20 litrach, uszczelnić silikonem i założyć szeregowo jakąś cewkę tak z 3mH można równolegle 10mikro elektrolita jak się znajdzie jakiś... 
 
Byłem kiedyś na spotkaniu w Q21 podczas którego prezentowany były kolumny zrobione w jeden dzień z tego co tam leżało w szufladzie. Z lampą DIY grało wybitnie, tworzyło niepowtarzalny klimat i aurę. To pokaz timingu i synergii.

Xman Akustic

  • 27 / 1519
  • Użytkownik
09-02-2020, 16:02
własny słuch , to jest piękne stwierdzenie :)) , jasne że tak , nasz słuch jest najlepszy:)) , wiem to. Ale gdybyś znał Fs Qts Sd czy nawet Vas to zagrałyby Ci one już w wyobraźni , to by było pomocne. Swego czasu w RE były dane różnych głośników , mam gdzieś kilka części tego katalogu. Jakbyś miał symbol przetwornika może coś by się znalazło, potem wszystko rozrysować, i najlepiej zrobić filtry conajmniej 12dB/okt.

Xman Akustic

  • 27 / 1519
  • Użytkownik
09-02-2020, 16:10
Basu w muzyce od dawna nie ma , dlatego używam Audacity, trochę to trwa ale efekty miodzio :) , taka zwykła obudowa to może dać huczący bas , hałas. Falowód unaturalni bas , głośnik będzie pracował swobodnie w przód i tył prawie bez ograniczeń. Opłaca się go zrobić. Na 40Hz starczy już wys 110cm. Mdfy potnie market a potem ino skręcić. A projekt jakiś musisz zrobić tak czy siak.

meloV8

  • 1552 / 5834
  • Ekspert
09-02-2020, 16:59
słuchaj , uważaj z poniżaniem innych bo to dzisiaj jest karane. Głupoty gadasz , nie da się zrobić porządnych kolumn, najpierw ich posłuchaj zamiast z góry osądzać bo to nie świadczy o dojrzałości. Zapewne masz porażającą wiedzę że aż boję się spytać. Każdy może się uczyć a jak ma laboratorium to niech do śmierci robi symulacje pomiary itp itd uva and many more. problem w tym że większość amatorów ma zwykłą chatę bez labki , w porywach kiepski programik na kompa i wielkie aspiracje. Dlatego ja napisałem , już po testach, co w skrócie mogą zrobić. Jak dalej się rozwiną to ich sprawa. A wszystko zależy jak zrobisz symulację. a symulacja programem po wpisie danych głośników, ale bez głośników, to raczej nierzetelna symulacja. Moje symulacje to były konstrukcje , które robiłem non stop i zmieniałem poznając na żywo efekty. wytrawionych płytek na zwrotnice też był milion. Więc jeśli jesteś dojrzały to nie naskakuj na innych a staraj się dojść do porozumienia jeśli zależy Ci na szacunku innych , pozdrawiam i życzę miłego dnia

Nie zniżam się do poniżania innych osób, co najwyżej mogę je czasami sprowadzać na ziemię, w tematach, w których mogę coś powiedzieć. Przeczytaj swój pierwszy post kilka razy, to może zrozumiesz, że zachowujesz się jak typowy dyletant. Właściwie wyśmiewasz podejście czysto inżynierskie do projektowania kolumn głośnikowych i proponujesz w zamian swoje podejście typu " na oko ". Do dość typowe zachowanie u osób, które nie korzystają dobrodziejstw jakimi są symulacje komputerowe i pomiary, bo zwyczajnie nie potrafią tego robić, wiec najprościej jest je wyśmiać. Generalnie nie nie ma w tym nic złego, jeśli robi się tak byle jak, ale dla siebie. Gorzej jak zachęcasz innych, szczególnie osoby bez żadnego doświadczenia do naśladowania Twoich pomysłów, czyli zwrotnic z kalkulatora, kupowania starych obudów kolumn  TL i wsadzania do nich jakiś przypadkowych głośników, czy inne, podobne rozwiązania przypominające bardziej pomysłowego Dobromira. To Ty wyśmiewasz produkty komercyjne, zaprojektowane zgodnie ze sztuka, ale zbyt drogie jak dla Ciebie. Może to jest furtka do wielkiego biznesu? Ty jako wielki konstruktor "na oko" zrobisz lepiej i szybciej, a do tego za mocno atrakcyjna cenę. Pomysł o tym :)

meloV8

  • 1552 / 5834
  • Ekspert
09-02-2020, 16:59
Marzy mi się prosta do zrobienia samodzielnie obudowa TL na dużym,starym,eliptycznym polskim głośniku.
Nie ma co marzyc, tylko zakasać rękawy i siadać do Hornresp.

Mirek19

  • 688 / 4585
  • Ekspert
09-02-2020, 17:16
głośnik będzie pracował swobodnie w przód i tył prawie bez ograniczeń
Jakieś nowe teorie Waść to budujesz, ale może się mylę, bo zawsze uważałem, że każdy głośnik pracuje przednią powierzchnią membrany.
Żaden falowód nie unaturalnia basu, a jedynie ten bas uwypukla przy jednoczesnym jego spowolnieniu w stosunku do reszty pasma. Może i tego tak nie słychać bo ludzkie ucho posiada pewną bezwładność, ale w pomiarach na pewno wyjdzie.
BR jest łatwiejsze do wykonania, dlatego gro firm stosuje takie rozwiązanie, zaś TL-ka jest bardziej skomplikowanym typem
 obudowy, przez co można stroić taką konstrukcję przez lata i ciągle być niezadowolonym.
Ale mimo wszystko życzę Ci udanych konstrukcji TL.

Jedno co mi się spodobało, to te stwierdzenie
Przecież kolumny robimy dla siebie a nie na konkurs najrówniejszej charakterystyki przenoszenia na świecie?
Żyć można z każdym dźwiękiem, pod warunkiem, że się nie usłyszy czegoś lepszego.

Mirek19

  • 688 / 4585
  • Ekspert
09-02-2020, 17:19
Basu w muzyce od dawna nie ma , dlatego używam Audacity, trochę to trwa ale efekty miodzio :)
Ja też używam Audacity, ale dla Ciebie prościej będzie, jak potencjometr od basu skręcisz na max w prawą stronę  ;)

meloV8

  • 1552 / 5834
  • Ekspert
09-02-2020, 18:08
Może i tego tak nie słychać bo ludzkie ucho posiada pewną bezwładność, ale w pomiarach na pewno wyjdzie.
Skoro nie słychać, to po co się tym przejmować? :)

BR jest łatwiejsze do wykonania, dlatego gro firm stosuje takie rozwiązanie, zaś TL-ka jest bardziej skomplikowanym typem
 obudowy, przez co można stroić taką konstrukcję przez lata i ciągle być niezadowolonym.

Samo projektowanie TL nie jest trudne, ale ich praktyczne upchanie w typowa obudowę generuje pewne trudności, również na etapie produkcji. Poza tym większość konstruktorów uważa, że TL nie daje żadnej przewagi nad dobrze zaprojektowana obudowa BR, a do tego BR prościej wykonać i przestrajać, wiec dla wielu konstruktorów wybór jest oczywisty.

colcolcol

  • 925 / 5253
  • Ekspert
09-02-2020, 19:05
Żyć można z każdym dźwiękiem, pod warunkiem, że się nie usłyszy czegoś lepszego.

Na wystawach AS 2009 - 2019 bardzo często słyszałem: u mnie w domu gra lepiej. To mniej więcej oddaje najpopularniejsze pozycjonowanie jakości własnego sprzętu. Obiektywizm u audiofila jest cechą zbędną, z którą on bardzo często walczy a już na pewno kiedy zajmuje się oceną zawodowo. Te wszystkie stereo i tęczowo, te kluby miłośników, hi-fi-end-bonanza-fidelity są tego doskonałym przykładem.

Natomiast ten sam sprzęt po sprzedaży jest "obiektywnie" dnem i metrem mułu.
Z tego powodu nie czytam i nie słucham opinii innych o sprzęcie. Co innego muzyka... :P

Xman Akustic

  • 27 / 1519
  • Użytkownik
09-02-2020, 20:16
Nie używam gałek potencjometrów , śmieszycie mnie takimi tekstami :D, nie czytacie dokładnie, ja nie wykorzystuję cudzych obudów tylko je wywalam, a o używanych TL mówiłem by je kupić i ich słuchać by nie robić swoich!! 
  Heh wziąłem jeden utwór puściłem przez BR i przez TL , zobaczcie sami różnicę. Ale widzę że nie macie „czuja” a ino wierzycie ślepo w cyferki i wykreski. I potraficie tylko osądzać , ciągle wciskacie te Wasze laby , ja Was nie potępiam ino tłumaczę co zrobić gdy ktoś tego NIE ma. Mnie dojeżdżacie nie wiem czemu, nie uszkodziłem jeszcze żadnego wzmaka ani głośników. Szkoda że nie możecie posłuchać moich projektów. Myślicie że bez laba się nie zrobi , mylicie się . Gadałeś o pokorze a sam jej nie masz bo mnie wyśmiewasz.

 I nie wyśmiewam ani nie drwię różnych praw projektów symulacji , źle myślisz. Po prostu nauczyłem się nie korzystać z nich w stu %. Nie wiem w ogóle po co na mnie tak wsiedliście. Odbieram Wam chleb czy co? gadacie jak dorobkiewicze a nie zawodowcy. Czemu tak? Osobiście kieruję się zmysłami w temacie dźwięku , kto chce ma matematykę fizykę i różne zależne między nimi. Droga nie jest ważna tylko efekt końcowy. Nawet gdybyście byli w NATO dźwiękowym mnie to tito. Wasza sprawa ale ja Was nie wyśmiewam. Pomyślcie co o Was myślą inni gdy tak po trupach przewalacie swoje teorie.  współczuję Waszym „uczniom” , pewnie ich zabijacie milion razy , bo gość myśli inaczej.
 Macie większą wiedzę ode mnie no i super. Chętnie się od Was bym czegoś nauczył, ale widzę że nie umiecie nic normalnie przekazywać. Miałem dużo BR w domu , zrobionych i kupionych, miałem TL , i znam różnicę , nikt mi tego nie odbierze. Używam też własnych określeń na różne zjawiska itp, bo tak mi się podoba ale to nie znaczy że bym nie był skłonny się z Wami zgodzić.
 A co jest celem tego forum?? uczenie się , czy objeżdżanie innych , kt bardziej korzystają ze słuchu?

royal

  • 369 / 1685
  • Zaawansowany użytkownik
09-02-2020, 20:21
Gdzieś zasłyszałem że mądrość polega na mądrym postępowaniu a nie na magazynowaniu  mądrych  danych. Ale to stare juz.