Audiohobby.pl

Nakamichi CR-5E

AUDIOTONE

  • 9375 / 5804
  • Ekspert
21-01-2020, 22:04
A jak wyciągasz szczotki bez ich pogięcia ? Chyba ze koniec osi już wychodzi z łożyska... I można komutator delikatnie wysunąć bokiem wzdłuż szczotek.... tak ?
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

artekk

  • 1694 / 5851
  • Ekspert
21-01-2020, 22:17
No właśnie nie przyjmuje mi zdjęć przyrządu do wyciągania dekielka bez pogięcia szczotek :)

« Ostatnia zmiana: 21-01-2020, 22:22 wysłana przez artekk »
Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

AUDIOTONE

  • 9375 / 5804
  • Ekspert
21-01-2020, 22:30
A już widzę jak to robisz tymi dwoma bolcami włożonymi od strony dekielka :)
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

nano

  • 9079 / 4957
  • Ekspert
22-01-2020, 07:54
szkoda ze nie wszystkie silniki maja  takie otwory  niestety

AUDIOTONE

  • 9375 / 5804
  • Ekspert
22-01-2020, 11:05
Teraz Nano pamiętam jak to kiedyś pokazywałeś.
Arturo odnośnie tego przesłuchu to daj znać jak coś podziałasz, bo nie ukrywam że jestem ciekaw jak to wyjdzie.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

artekk

  • 1694 / 5851
  • Ekspert
10-02-2020, 11:56
Arturo odnośnie tego przesłuchu to daj znać jak coś podziałasz

Niestety przesłuchu nie dało się zniwelować. Jest to przesłuch z drugiej strony kasety, słyszalny w prawym kanale w przerwach między utworami. Analogicznie jak w 4 śladowych magnetofonach szpulowych, lecz z niższym poziomem. Dodam, że zjawisko nie występuje z taką samą intensywnością na wszystkich kasetach. Zmierzony poziom przesłuchu to kilka, góra kilkanaście mV. Zjawisko praktycznie nie jest słyszalne przy odsłuchu na kolumnach, da się to usłyszeć na słuchawkach i to przy odkręceniu volume niemal na max.

Regulacja głowicy odtwarzajacej za pomocą szablonu i kasety Track Height Alignment T10 ANT Audio nic nie dała.
Na dziś zjawisko zostało potwierdzone także w magnetofonie Nakamichi CR7E, który mam na stanie i BX-300 kolegi z innego forum. Na forum tapeheads problem jest znany  i rzekomo występuje w magnetofonach trzygłowicowych Nakamichi z mechanizmem Sankyo.

http://www.tapeheads.net/showthread.php?t=53087&fbclid=IwAR0vWlvrPY8A6OwUka0ByG8z3JXEyeJ_LkA9DVkii9KaFDc4KW1gEiLhmA4

Na dziś nie da się z tym niz zrobić, trzeba z tym żyć, tym bardziej, że zjawisko nie jest uciążliwe. Można podejrzewać, że problem wynika z zużycia lub wady fabrycznej głowicy odtwarzajacej.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

AUDIOTONE

  • 9375 / 5804
  • Ekspert
10-02-2020, 12:24
Arturo nie ukrywam że bardzo martwi mnie ten fakt. Wiem że mój CR-7E jest wolny od tej wady (sprawdziliśmy go razem), ale ZX-7 i BX-300E muszę sprawdzić. I już się boję najbardziej o ZX-7.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

artekk

  • 1694 / 5851
  • Ekspert
10-02-2020, 12:28
Wojtek, o ZX7 mozesz być spokojny.
Problem dotyczy tylko Nakamichi z mechanizmami Sankyo, w których jak wiadomo jest inny zestaw głowic niż w Classic/Standard.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

AUDIOTONE

  • 9375 / 5804
  • Ekspert
10-02-2020, 12:39
Widzisz nawet napisałeś o tym powyżej, ja za szybko coś pisze.... mój błąd i niedopatrzenie. Czyli pozostaje BX-300E, owszem jest w dobrym stanie ale cóż dopóki nie sprawdzę tego się nie dowiem.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

paluch.

  • 277 / 2732
  • Zaawansowany użytkownik
14-02-2020, 23:49
Mam i ja
Magnetofon kiedy dotarł do mnie, tak naprawdę nie zrobił na mnie oczekiwanego wrażenia muzycznego. Pomyślałem wtedy: i gdzie ten"potencjał każdej taśmy". Oprócz idealnego wyglądu zewnętrznego, takiego jak ze sklepowych półek z lat 1986-90 (niestety nie naszych PRL) to lipa.
No cóż pomyślałem nie jest to moje granie :( na dodatek po paru godzinach grania nastąpiło zatrzymywanie taśmy a następnie wciąganie jej na rolki. Mechanizm Sankyo, który jest na pokładzie CR5E nie znosi przestojów zwłaszcza tych długich. Wątpliwości czy dam radę z rozłożeniem silniczka w Nakamichi zmusiły mnie do oddania magnetofonu do kolegi z forum, który mechanizmy tego typu zjada na śniadanie,przy okazji bardzo dziękuję za pomoc.
Rozdział II. Deck po tygodniowym SPA wraca do mnie po czyszczeniu silniczka i regulacjach............. Kurcze teraz to jest granie, klarowność dźwięku i jego muzykalność, znakomita czystość barw instrumentów, scena to wszystko robi na mnie  znakomite wrażenie TO JEST TO.
Tomek

AUDIOTONE

  • 9375 / 5804
  • Ekspert
15-02-2020, 09:08
Mechanizm Sankyo, który jest na pokładzie CR5E nie znosi przestojów zwłaszcza tych długich.

Kiedyś o tym pisałem, na innym forum (forum Andrzeja).

Tomku teraz nic nie pozostaje tylko się cieszyć wybornym dźwiękiem.
A Arturowi nalezą się wielkie brawa za serwis Nakamichi. Bo obecnie jest jedyną osobą której powierzyłbym swój magnetofon do serwisu. Jeszcze raz Arturo, odwaliłeś kawal dobrej roboty (jak zwykle zresztą).
« Ostatnia zmiana: 15-02-2020, 10:39 wysłana przez AUDIOTONE »
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

paluch.

  • 277 / 2732
  • Zaawansowany użytkownik
15-02-2020, 20:03
Wojtku masz rację co do Artura to znakomity fachowiec i przesympatyczny człowiek .
 
Tomek

JaKub92

  • 1822 / 5451
  • Ekspert
16-02-2020, 01:47
Mechanizm Sankyo, który jest na pokładzie CR5E nie znosi przestojów zwłaszcza tych długich.

Kiedyś o tym pisałem, na innym forum (forum Andrzeja).


"AndŻeju, jak ci na imię?" ;)

Wojtku masz rację co do Artura to znakomity fachowiec i przesympatyczny człowiek .
 

Potwierdzam :)
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

artekk

  • 1694 / 5851
  • Ekspert
18-02-2020, 09:54
Nie przesadzajmy koledzy, czasami coś się uda, raz lepiej, raz gorzej, a i czasem coś się popsuje :( Ale trzeba się jeszcze dużo, oj dużo nauczyć. Przede wszystkim wiedzy w zakresie elektroniki brak, bo i skąd, jak się do ogólniaka chodziło, a i potem nauki pobierało w innych dziedzinach :)

Magnetofon Tomka jest naprawdę w wyśmienitym stanie, wygląda jak wyjęty z kartonu, wewnątrz również zdaje się dziewiczy. Mechanizm ma wyśmienite osiągi w zakresie nierównomierności prowadzenia taśmy, działa jak nowy.

Deck wymagał jedynie remontu silnika przewijania i kalibracji, bo trochę się rozjechał po latach. Więc zasługi moje są tu naprawdę niewielkie.
Co do odczuć Tomka... Czasami kalibracja przynosi tak dobrze słyszalne efekty, z tym absolutnie się zgadzam. Tu mieliśmy niewielką korektę ustawienia głowic, poziomu odczytu, zapisu oraz biasu. Przed kalibracją czasami był problem z ustawieniem biasu, brakowało zakresu, teraz raczej ten kłopot nie występuje.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

Radmar

  • 1138 / 5868
  • Ekspert
18-02-2020, 19:32
Nie przesadzajmy koledzy, czasami coś się uda,

Nie przesadzamy, znamy to z autopsji. Sam również potwierdzam.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Marek