Audiohobby.pl

FORUMOWE KOLUMNY

marivs

  • 220 / 5724
  • Aktywny użytkownik
03-09-2008, 12:55
Może być ciężko w tej cenie chociaż sam wybrałem 22TAF/G ale nie o mnei tutaj tylko o pomysłach na konstr.

  • Gość
03-09-2008, 15:18
>> lancaster, 2008-09-02 15:45:03

... nie nadymaj się - o "rozsławianiu" pisałem dla żartu

co do reszty tekstu to niestety przepowiednia spełnia się .... wymieniać różne typy głośników i przerzucać się parametrami można do końca świata i jeden dzień dłużej ... a kolumny z tego nie powstaną

Należy na początek, w drodze dyskusji, ustalić co to ma być - kolumna z 15" basem czy mini-monitor z 7" wooferem ? Inaczej ta rozmowa głuchego ze ślepym o kolorach będzie trwać ..... i trwać ......

lancaster to życzliwa rada nie krytyka czy marudzenie, interesuje mnie kolumna forumowa

lancaster

  • Gość
03-09-2008, 15:24
no co, ponadymac sie nie można ?;)

Jarek....moze na poczatek zrobić kolumne z 7 calowką ?
Mozna przecież zrobic w nastepnej kolejnosci bobasa z 12-15 calowcem :)
A taki projekt z 7 calowcem nawet wolnostojącym na pewno bedzie popularniejszy.
to co ? seas we waveguide ?;)


\'Wiadomo, ze taki a taki pomysl jest nie
    do zrealizowania. Ale zyje sobie jakis
    nieuk, ktory o tym nie wie. I on wlasnie
    dokonuje tego wynalazku.\'

Yotomeczek

  • Gość
03-09-2008, 15:56
12 czy 15" to już raczej nie do mieszkań większości audiofili ... skoro są głosy, że 10" to za dużo.
Czy tanich 6,5-7" dwudrożnych konstrukcji nie ma dosyć dużo ? Począwszy od Teslowych budżetówek.
Myślę, że jak dwie drogi to może właśnie coś mniej typowego 8" - coś na kształt koncepcji eMiLa  ?

bartek_z

  • 404 / 5893
  • Zaawansowany użytkownik
03-09-2008, 18:46
>> Yotomeczek, 2008-09-03 12:31:58
Może on i oklepany - ale bardzo dobry. Nie wiem czy do 130 zł można dorwać lepszą kopułkę ...


Vifa XT 19 - żaden tani Seas nie ma startu. Jest w tym jednak jedno "ale" - nie z każdą 7-calówką da sie to skleić.

Co do kopułki 50mm - fakt, z czymś takim to się sklei, ale:

1. nie będzie całej góry, oczywiscie mozna bez tego żyć, ale wiele osób tego nie przełknie
2. Jest bardzo mały wybór takich głośników.
3. nawet jak znajdziesz coś, co dociagnie powiedzmy do tych 17-18 kHz (w praktyce nikt wyżej nie słyszy) to pozostanie jeszcze problem z charakterystykami kierunkowymi - im większy głośnik tym bardziej gra "na osi", już 1 - calowe tweetery słyszalnie dostają w dupę przy doginaniu kolumn, chyba jednak nie bez powodu stosuje się super tweetery w takich konstrukcjach.  No, ale to się już robi konstrukcja 3-drożna.

Lancaster - ja piszę o trochę czym innym - niech głośniki wybierze osoba, która będzie je "kleić". Oczywiście, ze nikt nie będzie tak, ze jeden zrobi górę a drugi dół, ale dobór głośników to w gruncie rzeczy też skomplikowana sprawa, która rzutuje na całą reszte prac. Kiedyś robiłem takie rzeczy, ze kolo przynosił mi swoje głosniki i chciał , zeby u zaprojektować zwrotkę bo porwał się z motyką na słońce i w efekcie jest w głębokiej dupie, bo kasa wydana a gra beznadziejnie, ale teraz to gonię takich na drzewo, chyba, że akurat ma ktoś układ głośników, co do którego mam pewność że zadziała. Poza tym różne jest doświadczenie konstruktorów, wiadomo , ze nie ogarnie się wszystkiego, więc każdy ma jakąś swoją specjalizację. Oczytwiscie dla dobrego konstruktora to nie problem rozkmninić nowy głośnik, ale lepiej, zeby robił to, na czym się zna.  Trzeba ustalić kryteria, ale wybór konkretnych modeli pozostawić komuś, kto to będzie kleił, inaczej może wyjść z tego wielka kupa. Gdzie kucharek sześć tam nie ma co jeść. Ustalic jakie mają być kryteria, jakie brzmienie, jaka z grubsza ma być konstrukcja (2d czy 3d, 7" czy 8"), jaka efektywność, jaki budzet i poszukać kogoś, kto to zrobi, głośniki niech wybiera sam, byle nie wybrał czegoś, co trzeba będzie ciągnąć z zagranicy (bo jak pokazał przykład Audiocomponents nie zawsze można na to liczyć i moze to się skończyć różnymi niesmacznymi sytuacjami - najlepiej żeby każdy sam mógł skołować sobie głośniki) albo coś, co nie jest w miarę świeże, lub co do czego jest pewnośc, że jeszcze długo pozostanie w sprzedaży (bo wtedy jest ryzyko, ze wyjdzie z produkcji i tak się skończy żywot forumowych szklanych domów, tak, jak się skończyło klonowanie O 2000 jak skończyły się Vify M18WH).

Kolejna rzecz - może jakaś forumowa zrzutka, bo jak ktoś się znajdzie kto będzie chętny zaprojektować takie kolumny to chyba i tak dużo - trudno wymagać, żeby wklejał w to własną kasę (chyba ze akurat ma jakieś głosniki, które moze wykorzystać). Oczywiście "darmowych" chętnych na pewno się kilku znajdzie, co to chętnie zrobią cokolwiek i to za własną kasę, ale przecież chodzi o to, żeby było dobrze. No, chyba że ktoś bedzie miał już gotowy projekt i zgodzi się nim podzielić, ale wtedy to już nie będą forumowe kolumny, tylko jego.

jaz_12

  • 170 / 5839
  • Aktywny użytkownik
03-09-2008, 20:14
ja się na zrzutkę jak najbardziej zgadzam. z tego co zostanie będzie na roadshow po polsce - urządzi się odsłuchy, tak by każdy wiedział, jakie to cudo. a na końcu wybierzemy dom dziecka i przekażemy kolumny. szkoda że nie ma tutaj żadnej fundacji i numeru konta. prywatnego bym nie ryzykował - us nie śpi.
j.
j.

  • Gość
03-02-2009, 10:27
puk, puk ... halo ... jest tu kto ?


Żądam usunięcia Cenzury - poważnie.

mordensiur

  • 934 / 5809
  • Ekspert
03-02-2009, 11:24
Całemu wątkowi przyświecają chyba 2 cele - uniwersalność i chwytliwość.
Żeby się nie rozpisywać podrzucę inną koncepcję.

- 27tbfc/g i CA22RNY - oversized 2 way z niskimi kosztami i wielkim potecjałem

- wersja extreme- 27tbfc/g  i CA26RFX - być może potrzebny będze WG, ale ART Emotion przez "znanych i lubianych redaktorów" zostało uznane za referencję nawet bez. afkt, że przy innym gwizdku, ale jego wybór jest też dyskusyjny.

Sądzę, że wiele osób skusiłoby się na coś takiego: duża szansa na łagodne filtry, spora efektywność, niskie koszty. Co o ty sądzicie?

mordensiur

  • 934 / 5809
  • Ekspert
03-02-2009, 11:26

  • Gość
03-02-2009, 12:03
>> mordensiur, 2009-02-03 11:24:09
Całemu wątkowi przyświecają chyba 2 cele - uniwersalność i chwytliwość.
Żeby się nie rozpisywać podrzucę inną koncepcję.

Może by zdefiniować,
uniwersalniść to ............................
chwytliwość to ..........................
inaczej trudno będzie (ponownie) ruszyć z miejsca.


Żądam usunięcia Cenzury - poważnie.

mordensiur

  • 934 / 5809
  • Ekspert
03-02-2009, 12:30
Uniwersalność czyli możliwość wszestronnego uzytkowania w różnorodnych systemach przy rozsądnej cenie. Żeby studencina sobie na nie odłożył za stypendium, ale i żeby doswiadczony audiofil miał się nimi jak pocieszyć:) Do tego sensowne gabaryty, ustawność w pokoju i kilka czynników które wzbudzają zaufanie dość szerokiego grona odbiorców, lecz niestety różnie przez nich definiowanego.

A, że takich projektów kolumn już kilka to te forumowe muszą mieć coś co spowoduje, że ludzie właśnie je wybiorą, czyli będą chwytliwe - lub rozchwytywane:)

  • Gość
03-02-2009, 13:12
>> mordensiur, 2009-02-03 12:30:43
"Żeby studencina sobie na nie odłożył za stypendium, ale i żeby doswiadczony audiofil miał się nimi jak pocieszyć"
1. Nie uważasz, że to sprzeczność ?

"... to te forumowe muszą mieć coś co spowoduje, że ludzie właśnie je wybiorą"
2. Co ?

Bez prawidłowej (wspólnej) odpowiedzi na te i podobne pytania projekt nie ma szans powodzenia. Tak dzieje się w świecie realnym. Przed rozpoczęciem produkcji ustala się grupę odbiorców i sposób marketingu.
Tu jest oczywiście inna skala, jednak ustalenie "czego ludzie chcą" jest kwestią kluczową.

P.S. Bardziej konstruktywnie. Może by zanalizować hity rynkowe pod względem cech za któr były cenione przez klientów i na tej podstawie stworzyć "profil muzyczny" kolumny forumowej ?

Żądam usunięcia Cenzury - poważnie.

mordensiur

  • 934 / 5809
  • Ekspert
03-02-2009, 13:19
W odpowiedzi: nie uważam, żeby rozsądna cena była sprzętu była czynnikiem uniemożliwiającym cieszenie się jego posiadaniem i użytkowaniem, również przez bardziej doświadczonych ludzi.

Zostałem wywołany i dlatego na miarę możliwości starałem się uzasadnić swóją propozycję. A napisałem o niej aby poddać ją pod dyskusję - nie stawiam się w roli wyroczni.

lancaster

  • Gość
03-02-2009, 17:08
- 27tbfc/g i CA22RNY - oversized 2 way z niskimi kosztami i wielkim potecjałem


mordensiur, to zdecydowanie moj typ na bardzo dobre brzmienie z klasycznych glosników.

lancaster

  • Gość
03-02-2009, 17:14
ew 22cm Excel wyglada równiez bardzo obiecujaco :
http://www.seas.no/index.php?option=com_content&task=view&id=72&Itemid=96