Audiohobby.pl

FORUMOWE KOLUMNY

Krs47

  • 1037 / 5887
  • Ekspert
03-09-2008, 00:01
Jak nieduże 3 drogi za niewielkie pieniądze to proponuję takie combo:

Dayton RS225 lub Seas L22RNX/P + Dayton RS52 + neodymowy Seas 27TAFNC/D

Krs47

  • 1037 / 5887
  • Ekspert
03-09-2008, 00:08
Ewentualnie na dół można dac jakiegoś papierzaka jeśli ma by bardziej "żywo", np. CA22RNX. Zaletą użycia kopułki na środku poza oszcżędnością miejsca wewnątrz obudowy jest dobra kierunkowośc ze wzgledu na małą średnicę membrany i stosunkowo prosty low pass (kompensacja rezonnasu średniaka jest w takim układzie zbędna). Dodatkowo górny podział można zrobic w okolicach 3kHz z użyciem taniego, neodymowego gwizdka celem zbilżenia centrów akustycznych. Zarówno Dayton RS52 jak i 8 calowe Seasy z serii Prestige to tzw. high value i oferują naprawdę bardzo dobre osiągi za nieduże pieniądze...

second_edition

  • 249 / 5836
  • Aktywny użytkownik
03-09-2008, 00:10
ach, bo ja założyłem OZ dla basu... i tylko ta komora u mnie miała być duża - pewnie tu mógł by być dużo mniejszy głośnik:)
bo ja raczej będe próbował wejść w coś bezkompromisowego;)
jak marchew może nie nęcić królika?!

Krs47

  • 1037 / 5887
  • Ekspert
03-09-2008, 00:12
W tym wątku chyba chodzi o coś trochę innego, nie każdy może sobie pozwolic na zakup i wstawienie 3 dróg na 10 calach do pokoju... Zaproponowana koncepcja z 8 calowcem w BR i kopułką na średnicy jest z założenia prostsza, mniejsza i tańsza a nadal posiada zalety 3way :)

bartek_z

  • 404 / 5889
  • Zaawansowany użytkownik
03-09-2008, 10:19
>>było właśnie wiele incjatyw dotyczących dwudrożnych kolumienek - chociażby wspomniane ostaino, clony totemów, pochyła ścianka na seasach... wielu osobom marzą się poprawnie zbudowane 3 drogi w normalnych kosztach. Wiele osób jakoś się upora w pojedynkę z małą kolumienką - ale do budowy takiej powiedzmy 3 drożnej podłogówki to przydała by się już burza muzgów:)

Całkowicie błędne myślenie. Jeśli coś ma by dobre to cały projekt od początku do końca musi ogarniać jedna osoba. Pozostałe mogą udzielać uwag i wskazowek, ale koncepcja, projekt obudowy i "sklejanie" głosników to musi wykonać jedna osoba, która ogarni układ 3-way. 5 odób ogarniajacych tylko 2w i burza mózgów to jeszcze wększa gleba niż jedna, bo jednak to posiedzi tak dugo a się nauczy, a 5 osob to będze ciągnac ten wózek każdy w inną stronę.

Poza tym własnie dlatego, że mało kto ogarnia 3w to nie powinno się za to zabierać. Mam "w szufladzie" kilka dopracowanch i łatwych do wykonania projektow, ale nie ma mowy, żebym to komuś udostępnił za darmo. Sukinsyn ze mnie? Pewnie wielu tak powie, ale niech sobie pomyślą, ze mi to się jeszcze może przydać, a łatwo mi to nie przyszło. łatwo to przychodzi wziąć pierwsze z brzegu głosniki i "na chama" je posklejać, ale jaktrzeba zakombinować, zeby konstrukcja była jak najlepsza to okazjuje się, że trzeba wypróbować kilkanaście, czasem nawet kilkdziesiąt opcji zanim trafi się tą optymalną. Projekt 2d to prędzej da się zrobic charytatywnie.

A dyskusja o doborze glośników do 3d jest IMO bezprzedmiotowa. Jak sie znajdzie ktoś, kto czuje się na siłach zrobić takie kolumny to najlepiej jak sam wybierze głosniki. Pewnie, że nie musi być drogie, ale wyciśnięcie dobrego dźwieku z tańszych głośników wymaga więcej doświadczenia. A więc tym bardziej wszystko wskazuje na 2d. Przykłady które rzucieś, czyli seasy i Visatony są drogie. Do tego Visaton AL 130 - to nie jest łatwy w aplikacji głośnik, tym bardziej nie jest uniwersalny. Dla Ciebie całość jest "do przełknięcia", ale sukces odnoszą rzeczy nie te które są "do przełknięcia" tylko na tyle tanie, że studenciak kilka razy zrezygnuje z popijawy i dymanka, zaoszczędzi kasę ze stypednium i kieszonkowego od starych, kupi za to graty i zbuduje sobie kolumny. Znow się posłużę przykładem Gain Clone\'a - koszt dobrego wykonania to jest 1500 PLN, ale większość ludzi wykonuje to połowę taniej. Później to nie gra to już tak jak by mogło, ale i tak są zadowoleni. Taniość to jest priorytet w takich projektach, warunek absolutnie podstawowy, zeby ludzie chcieli to składać, drugi priorytet to instrukcja jak to wszystko zrobić przysłowiowym scyzorykiem. Trzeci warunek konieczny to taki, żeby w kategoriach bezwzględnych grało przyzwoicie, a dopiero na końcu można myśleć jak to zrobić, żeby był wypas kasujący wszystko co w sklepie audiofil moze usłyszeć.



>> Krs47, 2008-09-03 00:12:48
W tym wątku chyba chodzi o coś trochę innego, nie każdy może sobie pozwolic na zakup i wstawienie 3 dróg na 10 calach do pokoju... Zaproponowana koncepcja z 8 calowcem w BR i kopułką na średnicy jest z założenia prostsza, mniejsza i tańsza a nadal posiada zalety 3way :)

Tu niestety nie mogę się zgodzić calkowicie. Oczywiscie 3 drogi na 10 calach nie wejdą do każdego pomieszczenia, ostatnio przerabiałem taki numer, że 8 calowy głośnik w pomieszczeniu 30 metrów spowodował wzbudzenie się fali stojącej. Pomieszczenie to było połączone z kuchnią i jadalnią, to jest akustyczny horror, ale bardzo wiele mieszkań tak własnie jest urządzonych, a w dodatku mają jeszcze mniejszy metraż, bywają więc problemy nawet z 2 drożnymi kolumnami, dlatego własnie jeśli robimy coś, co ma być "do wszystkiego" i atrakcyjne dla początkujących to nie może być wiecej niż 2-drożne.

Natomiast całkowicie się nie zgodzę, że oversized ma wszystkie zalety 3-drożniaka - nie ma nawet polowy zalet konstrukcji 3d, ma po prostu troszkę inną "mieszankę" wad i zalet normalnego 2drożniaka, z głosnikiem 18 cm, ale nie łączy w żadnym wypadku mocnego i nieskiego basu z dynamiczną i otwartą srednicą. Albo robi się głośniki wide-range, które z basem mają cienko, albo robi się coś jak Davis, który ma z basem co prawda lepiej niż wide-Range, ale w dalszym ciągu cienko w porównaniu do 8-calowego Peerlessa HDS chociażby, albo robi się typowo niskotonowe głośniki, które schodzą poniżej 40 Hz, ale 1kHz to jest max do czego są w stanie dociągnąć. Seasy o których mowa wyglądają na zrobione tak, żeby był wilk syty i owca cała, ale jak to się mówi - jak coś jest do wszystkiego... Może i SPL wygląda dobrze, ale jak patrzęna te datasheety to jakoś nie jestem przekonany, że można z tego uzyskać dynamikę środka choćny porównywalną z dobrą 18stką, a co dopiero z 3d. A dla mnie środek jest ważniejszy niż bas, bo środkiem idzie 80% muzyki, jedśli muszę isć na jakiś kompromis to w pierwszej kolejności uderzam w bas - ważne tylko, żeby się nie ciągnął, ale zarówno gorsza dynamika jak i jego rozciągnięcie sięgające np 40 Hz a nie 35 to jeszcze nie jest dramat.
 

lancaster

  • Gość
03-09-2008, 10:28
Bartek no wiadomo ze jedna osoba nie bedzie robiła zwrotki do tweetera a druga do woofera...tak to tylko McGyver daje rade :))))
Chodzi o ustalenie ciekawych glośnikow, wstepne założenia i budujemy w kilku miejscach to samo.
Projekt nie chce zeby byl bardzo kosztowny, bo to ograniczy liczbę ludzi nim zainteresowanych....apropos...nie widzial ktoś misiomora ?:)
W kazdym razie na glośniki to myślę max 1000-1500zl i wyciskamy z jich maxa.
Seasa aluminiowy na gorze - uwazam swietny pomysl
Seas na srednicy....moznaby sprobowac ER15....ale est tez mnostwo innych glośnikow i nie trzeba sie tak tego seasa znow uczepiać
woofer(jezeli ma byc 3 way)....widzieliscie na partsexpress jakie woofery pioneera sprzedają ?
Jezeli parametry nie sa przewalone to za 80zł mamy glośnik spokonie klasy najlepszych seasów prestige - 90dB fs kolo 30Hz

Średniotonowy lub midas poproszę :)
...albo wrzuccie jakieś inne propozycje....
Na razie za komlet seasów alu mamy ok 250zł
za woofery pioneera ok 200zł
pozostają sredniotonowce - czyli serce i tu zostaje jak widzicie w budzecie miejsce na ułańską fantazję.

wtedy mozna wypchnać zakres średniowysokotonowy na odgrodę a woofer w np. OZ.

\'Wiadomo, ze taki a taki pomysl jest nie
    do zrealizowania. Ale zyje sobie jakis
    nieuk, ktory o tym nie wie. I on wlasnie
    dokonuje tego wynalazku.\'

bartek_z

  • 404 / 5889
  • Zaawansowany użytkownik
03-09-2008, 10:42
>> second_edition, 2008-09-03 00:10:49
ach, bo ja założyłem OZ dla basu... i tylko ta komora u mnie miała być duża - pewnie tu mógł by być dużo mniejszy głośnik:)

heh, ja kocham OZ, nawet bardziej niż OB, ale takie kolumny muszą być dobrze dobrane do pomieszczenia, wbrew pozorom nawet lepiej niż B-R. Dlaczego? z prostej przyczyny, B-R można zatkać, albo wsadzić w niego luźną gąbkę zmieniając całkowicie charakterystykę zestawu. W przypadku OZ trzebaby przygotować tak naprawdę dwa zestawy, a i tak będzie się zdarzało, że trzeba będzie zmniejszać objętość.

Co do marchwi, która moze nie nęcić królika - mojego kota przestalo nęcić surowe mięso, zasmakowały mu chrupki i tylko to zjada. Poza tym w przypadku królika grasowanie po polu gospodarza i wyjadanie jego marchwi może się źle skończyć, przyjdzie pies i ciach, albo nawet oberwie z wiatrówki między uszy od gospodarze i skończy jak pasztet na jego stole. Dlatego królik powinien uważać gdzie włazi, dokładnie wybierać słabo pilnowane pola tak jak audiofil dokładnie powinien wybierać kolumny. A jeśli nie ma takiej możliwości, jeśli jest do wyboru tylko jedno pole to powinien źreć trawę jak chce sobie trochę pożyć, tak samo początkujący audiofil jak chce wykonać gotowca to musi być to gotowiec dający się łatwo dostosować do wielu pomieszczeń i do wielu rodzajów elektroniki. Można sobie zrobić 3-drożniaka z aluminiowymi głosnikami, ale ile osób to zbuduje dla siebie? Ile osób z ograniczonym budżetem będzie miało solidny 100 watowy wzmacniacz? Bezkompromisowe kolumny są fajne, ale na coś takiego nikt nie zdecyduje się w ciemno, a decyzja o samodzielnym wykonaniu jakiegoś wynalazku to zawsze jest mniej lub bardziej "w ciemno".

Krs47

  • 1037 / 5887
  • Ekspert
03-09-2008, 10:44
Bartek, przecież ja pisałem o 3 drogach z 50mm kpoułką na średnicy i delikatnym neodymowym gwizdkiem, a nie o "oversized 2way", co Ci nie odpowiada w tej koncepcji?

lancaster

  • Gość
03-09-2008, 10:54
Przy 50mm kopułce to mzoe nawet tweeter bylby niepotrzebny(jakby dobrze zwrotnica dograć a kopulka wystarczajaco na taki trik efektywna) - PODOBA MI SIE TAKIE COS :)

Puścić calosć od np. 1K....na dole woofer 25 cm....kolumny moga wyjsć bajka.- - i nikt takich nie robi !:)


\'Wiadomo, ze taki a taki pomysl jest nie
    do zrealizowania. Ale zyje sobie jakis
    nieuk, ktory o tym nie wie. I on wlasnie
    dokonuje tego wynalazku.\'

second_edition

  • 249 / 5836
  • Aktywny użytkownik
03-09-2008, 10:59
mój "pożyczony" audiofilski kot zjadał tylko kaczkę w marchewce od whiskasa. Musiałem go "odać" - był kosztowniejszy niż prąd do a klasowego wzmaka;) Mój królik chce tylko marchewke - obejdzie się bez kaczki - to chyba nie majątek?;)
można by wstępnie przygotować kilka koncepcji i zrobić ankietę...
ale pomysł z maksymalnie tanim sprzetem i wyciśnieciem z tego maksa - tak aby w sklepach dilerom pospadały buty też jest ciekawy. Podobno na którymś audioshole niejaki arturp z AS popełnił śmiesznie tanie głośniczki, które w duecie z clonem pogoniły nie jeden stosunkowo drogi zestaw firmowy. taka koncepcja tez wydaje się mieć sensowną myśl przewodnią:)

lancaster

  • Gość
03-09-2008, 11:56
no wlasnie sluchalem paczek Artura i pomimo tweetera stx bylo clakiem OK...jedno co niedobor basu....ale nie na kazdej muzie dalo sie to wyczuć...zresztą nawet z tym mneijszym basem gralo to lepiej od 50% prezentacji....nie mulio, był strzal...mi ta w kazdym razie sie podobala a cen atk jak psizesz smiech.


\'Wiadomo, ze taki a taki pomysl jest nie
    do zrealizowania. Ale zyje sobie jakis
    nieuk, ktory o tym nie wie. I on wlasnie
    dokonuje tego wynalazku.\'

lancaster

  • Gość
03-09-2008, 11:57
hej, tu nie chodzi o to zeby dealerom buty pospadaly z wrazenia tylko nam :)))) Bo to nie dla nich robimy tylko dla siebie i ew chętnych w przyszlości.


\'Wiadomo, ze taki a taki pomysl jest nie
    do zrealizowania. Ale zyje sobie jakis
    nieuk, ktory o tym nie wie. I on wlasnie
    dokonuje tego wynalazku.\'

Yotomeczek

  • Gość
03-09-2008, 12:16
Ciekawy pomysł z kopułką na średnie.
Można to zrobić na Daytonach (tanie i dobre):
RS270OS-8 10" (8 Ohm i SPL: 90.5 dB 2.83V/1m )
RS52AN-8 2" Dome Midrange (8 Ohm i SPL: 91 dB 2.83V/1m) choć do pełnej góry chyba nie za bardzo ..
i uzupełnić wysokie o Seasa 27TBFC/G
I mamy całkiem sprawną kolumnę. Koszt głośników ogólem to ok. 1200PLN.
Jak komuś 25 cm za duży może zastosować RS225S-8 8".

marivs

  • 220 / 5720
  • Aktywny użytkownik
03-09-2008, 12:27
A czy nie lepiej zamiast oklepanego Seasa 27TBFC/G dać lżejszą i szybszą 19mm kopułeczkę? W końcu stosując średniotonowca nie musimy już mieć tweetera z Fs na poziomie 500Hz?

Yotomeczek

  • Gość
03-09-2008, 12:31
Może on i oklepany - ale bardzo dobry. Nie wiem czy do 130 zł można dorwać lepszą kopułkę ...