Audiohobby.pl

FORUMOWE KOLUMNY

  • Gość
02-09-2008, 14:37
>> lancaster, 2008-09-02 13:18:08
Przyszedl mi do glowy taki pomysl, zeby wspolnymi silami zlożyc jakiś projekcik .... założeń nie będę robił ....

A jaki miałby być cel takiego projektu:
- stworzenie dobrej kolumny (wspólnym wysiłkiem) i budowa "większej" ilości dla obniżenia kosztów ?
- stworzenie nowego wzorca kolumny DIY (ProAc Response 2.5 do lamusa!) dla rozsławienia AH na cały świat?
  (tutaj proponowałby, jednak klon, ProAc D80 - jako high-end, bo spore szanse na powodzenie)
- stworzenie kloumny "nieortodoksyjnej", bo "żaden tam klon" ?
- inne ?
Obawiam się, że bez jakiegoś wstępnego ukierunkowania, wątek będzie zbiorem chaotycznych propozycji "od Sasa do lasa" i trudno będzie dojść do konsensusu.

cadam

  • 4401 / 5889
  • Ekspert

Arek_50

  • 1130 / 5890
  • Ekspert
02-09-2008, 14:50
Tak mysle ze jezeli to ma byc przyjazna kolumna dla wzmacniacza.Dla muzyki przede wszystkim to mozna by sprobowac glosnika niskosred. bez zwrotnicy, bowiem kazde zwarcie do masy degraduje dzwiek.

bartek_z

  • 404 / 5889
  • Zaawansowany użytkownik
02-09-2008, 15:39
>> Arek_50, 2008-09-02 14:50:23
Tak mysle ze jezeli to ma byc przyjazna kolumna dla wzmacniacza.Dla muzyki przede wszystkim to mozna by sprobowac glosnika niskosred. bez zwrotnicy, bowiem kazde zwarcie do masy degraduje dzwiek.


Nie przestajesz mnie zadziwiać swoimi tekstami... pokaż jeden głośnik dostępny dla DIYowców, który nie jest szerokopasmowcem i nadaje się do puszczena bez filtra.

=============================================================

Wracając do tematu - całkiem nieźle do wymagańprojektu będą pasowały dwa takie wynalazki

http://www.stx.pl/index.php?vMenu=2&vMenuItem=0&vSubPage=421&vItemDB=itemdb

albo jeden taki

http://www.stx.pl/index.php?vMenu=2&vMenuItem=0&vSubPage=488&vItemDB=itemdb

jesli koniecznie trzeba 8 Ohmów.

Nie miałem tego w ręku, ale słyszałem opinie, że to jest dobre. Ma wysoką efektywność, wygląda na sensownie wykonane i jest tanie. Duży VAS - prawdopodobnie bardzo miękkie zawieszenie - wygląda, że cały przetwornik jest pomyślany dla wzmaków o niewielkiej mocy.

Problematyczne będzie tylko wpakowanie tej 18stki w monitor, 20 litrów to dla tego głosnika minimum, a optimum to jakieś 25. Ofkoz założenia są takie, żeby to było jednak wolnostojące, ale nie będzie nawet za bardzo opcji, zeby zrobi z tego monitor. trzebabyeszcze obczaić jak silny i jaki wysoki jest rezonans membrany i przemyśleć jaką dać wysokotonówkę. IMO nieźle powinna pasować 1-calowa kopułka Etona. Kosztuje coś koło 350 PLN, ale mimo niepozornego wyglądu to zdecydowanie pierwsza liga kopułkowych wysokotonówek. Brzmienie raczej chłodne (troszkę w stylu Scan Speaka 9700, ale chyba ciutkę bardziej stonowane), ale dające się modelować w stosunkowo szerokim zakresie.

lancaster

  • Gość
02-09-2008, 15:45
Jarek, klony R2.5 juz od dawna w lamusie stoja :
A reszta tak jak piszesz, bo co innego mam odpowiedzieć na glupoty o jakimś rozsławianiu ?:))))

Celem jest zrobienie możliwie dobrej kolumny, obnizyć kosztow to taki projekt z zalożenia wiele nie obnizy, ale tez nie mam zamiaru rzucac sie na np. wstęgi Raala.

.... szukamy woofera. Na razie propozycja tweetera - Seas jest moim zdaniem bardzo OK, mozna pomyśleć o waveguide



\'Wiadomo, ze taki a taki pomysl jest nie
    do zrealizowania. Ale zyje sobie jakis
    nieuk, ktory o tym nie wie. I on wlasnie
    dokonuje tego wynalazku.\'

lancaster

  • Gość
02-09-2008, 15:51
Co myślicie o Seasie ER15RLY ?
Kupujac w Polinku mozna sie zalapać na rabacik przy większych ilościach....chyba :)

albo hardcorowo jezeli chodzi o cenę tangbang:
Tangband-W5-704D ($25) ... tylko jak to to gra...w pomiarach nie wyglada źle.


\'Wiadomo, ze taki a taki pomysl jest nie
    do zrealizowania. Ale zyje sobie jakis
    nieuk, ktory o tym nie wie. I on wlasnie
    dokonuje tego wynalazku.\'

second_edition

  • 249 / 5836
  • Aktywny użytkownik
02-09-2008, 15:51
wrzuciłem już to w innym watku.
konstrukcja nietypowa - modułowa.
dół - skrzynka zamknięta - duży głośnik basowy
góra - niewielka odgroda dla średnitonowca i wysokotonowca.
Złożenia
przeznaczenie - przeciętny salon - 18 - 25 metrów.
przetwarzanie basu z dużego głośnika w obudowie zamkniętej - a więc ma być szybko, kopliwie, bez basrefleksowej kluchy i łatwo ustawne!!!
góra i średnie to odgroda - aby uzyskac dobre przestrzenne efekty oraz aby było tanio;))
wysterowanie - przeciętnie mocny wzmak ok 80 - 100 Watów.
Z tysunku poniżej to pierwsza propozycja...
głosniki? na górę i średnie to może coś lepszego i droższego? (oszczędności będa na pudle;)) może seas excel?
dół to trudno powiedzieć - coś ok 25 centymetrów. Może też seas?

lancaster

  • Gość
02-09-2008, 15:54

Bartek, mialem w rękach oba stx i naprawdę podziwiam gotowy wyrób z ich udziałem, bo same glośniki są dość niemrawe....choć super wykonane nie tylko jak na kategorie cenową w ktorej startują.

\'Wiadomo, ze taki a taki pomysl jest nie
    do zrealizowania. Ale zyje sobie jakis
    nieuk, ktory o tym nie wie. I on wlasnie
    dokonuje tego wynalazku.\'

Arek_50

  • 1130 / 5890
  • Ekspert
02-09-2008, 15:57
Nigdy nie robilem kolumn wiec nie przebieram w glosnikach.Typowe rozwiazanie jest malo przekonujace.
Posluchaj Loth-x to moze zmienisz zdanie.

lancaster

  • Gość
02-09-2008, 16:02
Sluchalem Loth :) ....chyba nawet topowych - super glosnik, ale nikt tu nie ma myślę nastroju na Lowthera :) A szkoda....nie no to ma  byc myśle projekt z zalożenia bardziej klasyczny ?
Z odgroda jest ten klopot ze wchodzimy juz w 3 drogi....nie mowie ze to źle :)...ale na razie chyba nie robimy bezkompromisowej paczki, ktora "rozslawi" nas na caly swiat :)
To ma być zwyczajnie dobra kolumn, ktora z czasem bedziemy jeszcze dogrywać/dopracowywac aż nie bedzie naprawdę świetnym rozwiazaniem....coś jak udana aplikacja GC.
Czyli prosto i bardzo dobrze.


\'Wiadomo, ze taki a taki pomysl jest nie
    do zrealizowania. Ale zyje sobie jakis
    nieuk, ktory o tym nie wie. I on wlasnie
    dokonuje tego wynalazku.\'

piotrmos

  • 21 / 5890
  • Użytkownik
02-09-2008, 16:05
Moze vifka XT? z seasem sie powinna zgrac, a napędzi ją nawet iphone ;-D

Arek_50

  • 1130 / 5890
  • Ekspert
02-09-2008, 16:18
To bylo do  bartka  z

Mialem na mysli Loth-x BS 1

Arek_50

  • 1130 / 5890
  • Ekspert
02-09-2008, 16:22
...udana aplikacja GC....


Troche wiecej ambicji prosze.

lancaster

  • Gość
02-09-2008, 16:29
Arek, taka jaką mam na myśli jest nie gorsza od np Cayirna na KT88 kosztujacego swego czasu ok 10Kzl. Moze to nie światowy top, ale moze tez nie slyszaleś dobrego GC....fkat ze 2A3 go poniewiera :)

\'Wiadomo, ze taki a taki pomysl jest nie
    do zrealizowania. Ale zyje sobie jakis
    nieuk, ktory o tym nie wie. I on wlasnie
    dokonuje tego wynalazku.\'

lancaster

  • Gość
02-09-2008, 16:32
Vifka XT jest calkiem przyzwoitym glośnikiem....zalezy od aplikacji ale w klku sluchalem i mi sie podobalo...w zasadzie tylko do ednej gdzie gościl komplet XT25+XT18 byo ....dziwnie. No wkażdym razie z alu seasem o ile pojekt dobrze sie zgra ma to szanse miec ręce i nogi....jak juz nie ma byc 90dB ;)


\'Wiadomo, ze taki a taki pomysl jest nie
    do zrealizowania. Ale zyje sobie jakis
    nieuk, ktory o tym nie wie. I on wlasnie
    dokonuje tego wynalazku.\'