Audiohobby.pl

Projekt 3way - zbiór i weryfikacja koncepcji oraz pomysłów

janko

  • 186 / 5502
  • Aktywny użytkownik
19-07-2009, 00:15
dla czystego sumienia zmierzę jutro na ogrodzie. dzięki

piotrsz

  • 96 / 5895
  • Użytkownik
19-07-2009, 11:06
Jak daleko obudowa stała od tylnej ściany pomieszczenia ?

Podbicie od podłogi dałoby góra +6 dB. Tutaj dochodzi do +10dB. Wydaje mi się, że źródłem jest ograniczenie kąta bryłowego pierw od podłogi (z 4Pi do 2Pi) a dalej od tylnej ściany (z 2Pi do Pi)

Przykład ten pokazuje także jak bezsensowna jest pełna kompensacja baffle-step w rzeczywistych warunkach odsłuchowych.

piotrsz

misiomor

  • 2094 / 5898
  • Ekspert
19-07-2009, 13:00
>> piotrsz, 2009-07-19 11:06

Pełna BSC służy m.in. temu żeby 200Hz nie brzmiało za cienko.

lancaster

  • Gość
19-07-2009, 14:08
Panowie, a co byscie powiedzieli na projekt :

góra - wstęga Fountek NEO2(na czuja sporo lepsza i niewiele droższa od 3-ki), lub3
średnica - TB 75mm, lub flat W4-1798S (moim zdaniem nokaut dla scan speaków, vif, seasow, accutonów w temacie zniekształcenia na srednicy)
Pozostaje bas. W wersji ekonomicznej CA22RNY a w wersji nie do ultimate ?:)

Podział 400-500Hz, 2,5-3KHz

Budowa modulowa(jak szaleć to szalec :)) nierownolegle ścianki etc z możliwie blisko siebie osadzonymi przetwornikami.

Paczka jak zwykle w moim przypadku powinna byc prosta do poprowadzenia(efektywnoć ok 90dB/6-8ohm)
i brxmieć ultra high end :)))
W tym przypadku stawiam na inne brzmienie niz z fullrange i horna...czyli moze bez takiego strzalu i stopienia w calość ale za to minimum znieksztalcen thd w calym paśmie(tak by dxwięk nie był ujednolicony bo to mnie wpienia najbardziej chyba a i paczkom za 100Kzł sie zdarza) przy jednoczesnej żywości przekazu.

janko

  • 186 / 5502
  • Aktywny użytkownik
19-07-2009, 14:19
obudowa stała blisko środka pomieszczenia, ze skośnym sufiem, mikrofon umieszczony około 1m na wprost głośnika. Mimo to pomieszczenie zawsze swoje wniesie.
Przy pomiarze na otwartej przestrzeni górki sie wyrównały jednak podbbicie nieco mniejsze bo +6dB, pozostało. Mniemam, że z powodu ograniczenia kąta promieniowania ze strony podłoża, jednak ja kompensacji B-S nie stosowałem, a głośnik zawieszony w powietrzu i mierzony z bliska jest liniowy w tym zakresie.

Z tego co wiem większość programów jeśli nie dają tego wyboru, symulują właśnie promieniowanie w przestrzeń 2pi.

Molibden

  • 1906 / 5899
  • Ekspert
19-07-2009, 14:19
Hm, 3 drogi, a nie lepiej użyć CA22RNX i zrobić 2-drożny?
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

lancaster

  • Gość
19-07-2009, 14:27
molibden z Fountekiem to(podzial z 22RNY) nierealne....a jeśli realne to mogę nie użyc TB zawsze :) - konstrukcja modulowa - wyjmuję srodkowy modul i mam 2 way :)....znów wrocimy do Seasa 27TBFC/G ? - jak dla mnie super tweeter, tyle że ile już tego było :)))
A Fountek ma szanse zagrać lepsza góra i górnym środkiem od Seasa, jesli TB75 spełni oczekiwania to szycie powinno wyjść super.
No i nie sadze żeby jakikolwiek 15cm przetwornik miał szanse na tak precyzyjne odtworzenie srednicy jak 75mm kopułka...to będzie konstrukcaj ktra pewnie zabrzmi mniej naturalnie od dobrego horna czy OB, ale za to bardziej po "audiofilsku"....no i przy okazji rozjedzie "najlepsze" burczybasy :D

Pozostaje bas...22RNY wydaje sie OK.
Magnezowe seasy w temacie znieksztalceń na basie mogą okazac sie lepsze....a moze co innego....?

misiomor

  • 2094 / 5898
  • Ekspert
19-07-2009, 14:32
>> lancaster, 2009-07-19 14:08

Pytanie tylko po co łączyć kopułkę o ekstremalnie niskich zniekształceniach z wstęgą czyli "upiększaczem". Do tego duże rozmiary wstęgi (3-calowa kopułka również mała nie jest) sprawią że cały podział "rozjedzie się" już dla małych zmian wysokości odsłuchu zwłaszcza że trzeba będzie dzielić w okolicach 4k żeby wstęga nie jazgotała za bardzo - limitując użyteczność do audiofilskiego plumkania.

Sam do tekstylnej kopułki średniotonowej wolałbym tekstylnego neodymowca - większe zbliżenie centrów i jeszcze da się zrobić niższy podział niż dla wstęgi. Vifa D26NC55 (b. niskie zniekształcenia) albo Seas 27TFFNCG (łatwość obsadzenia) ew. nowy Illuminator D2004/6020 - wszystkie pozwolą na bezstresowy podział 2.5kHz przy sensownym zbliżeniu centrów akustycznych.

Modułowiec - pytanie po co, skoro kopułki mają swoje komory wytłumiające, a więc nie będą atakować ścianek dźwiękiem tylnej strony membrany. Ja bym raczej zrobił coś avalonopodobnego - ze ścięciami i grubym frontem.

Bas - CA22RNY, do wersji "wypas" może Excel W22NY a może coś z estrady, choć przy podziale 500Hz estradowce mogą mieć niżej położone mody membran - Seasy mają pierwsze mody w oolicach 600 - 800Hz.

misiomor

  • 2094 / 5898
  • Ekspert
19-07-2009, 14:35
>> lancaster, 2009-07-19 14:27

Magnezowy W22EX ma napęd beznadziejny na basie.

lancaster

  • Gość
19-07-2009, 15:02
misiomor, NEO2 u Zapha wypada nienajgorzej.

Poza tym audiofile ubią upiększacze...nawet jak te upiększaja wcale nie upiększają tylko np. kaszania :))))
Ostatnio mialem kilka dni okazje poobcować z kolejną legandą pism audiofilskich...paczkie nie tanie bo ok 12 Kzl a dźwięk smutny z  "przestrzenią" - w cudzyslowiu bo wrazenie bylo jak z kamery pogłosowej :)))

Z wstegowcow podobały mi się prezentacje Ancient Audio(Raven R1) i wstęga w Legacy.....co tu dużo mwić pod wzgledem życia tradycyjne kopuki sa nieco sklejone/slaszczone.
Nie ma wrazenia ze dobre aplikacje wstegi podbarwiają.
Fountek NEO3 ma front 110mm - klasyczny tweeter.


lancaster

  • Gość
19-07-2009, 15:08
misiomor, NEO2 przy 27TBFC/G i podziale 3-4KHz naprawdę nie ma sie czego wstydzić.

...w tym zakresie np. Scan Speak 7100 jest na wodospadzie bardziej zasyfiony od nich obu.

lancaster

  • Gość
19-07-2009, 15:10
.

lancaster

  • Gość
19-07-2009, 15:12
Po lewej Seas p prawej Fountek a poniże Scan Speak 7100

misiomor

  • 2094 / 5898
  • Ekspert
19-07-2009, 15:12
Fountek mierzony przez Zapha był duży i miał długą wstęgę - a i tak wypadł znośnie dopiero powyżej 4k. Krótsza wstęga NeoCD3.0M będzie w związku z tym gorzej radziła sobie przy 4k.

lancaster

  • Gość
19-07-2009, 15:15
misiomor, wiem - widze wyniki pomiarów....dlatego jestem za użyciem NEO2 nawet kosztem troche słabszych ch-k kierunkowych w pionie(zwykle nie skacze słuchając muzyki :))