Audiohobby.pl

Forumowe kolumny - decydujące stracie :-)

tetejro

  • 2745 / 2982
  • Ekspert
29-11-2016, 09:52
Gdyby Tonsil był rzeczywiście zainteresowany taka wspópracą z forum i przełożeniem jej na sprzedeaż to sam by wskazał głośniki które jest w stanie wyprodukowac na potrzeby DIY.

jjurek

  • 2059 / 5822
  • Ekspert
29-11-2016, 10:35
Gdyby Tonsil był rzeczywiście zainteresowany taka wspópracą z forum i przełożeniem jej na sprzedeaż to sam by wskazał głośniki które jest w stanie wyprodukowac na potrzeby DIY.

Na razie to kilkuosobowe forum  próbuje zainteresować swoim rzeźbieniem sporą firmę :)
Dość cienki partner...


lancaster

  • Gość
29-11-2016, 11:01
cienko to Ci myslenie idzie jjurek, tak po PRLowsku

nie przejmuj sie. jjurków ktorzy nigdy nic nie zorganizowali za to sie naczytali mamy wiekszosc narodu, cos tam pomarudzic, cos tam sie podppierdalac, blysnac geniuszem w świecie rownie dobrze poinformowanych jak oni sami. I leci.

Powiem jak to widze. Propozycja tetejro jest rewelka uwazam, pytanie czy tonsil skorzysta.
Mowisz jjurek spora firma a forum kilkuosobowe ?

Zalozmy ze kilkuosobowe, nawet 3 osobowe, Ty , tetejro i ja :-) A firma co z tego ze spora ? przejrzyj oferte. Nie przydałby sie nowy modbas  jak proponuje tetejro ?
Cos konstruktywnego masz do powiedzenia czy tylko projekcje ze śmiertelnik jak tetejro nie opracuje ? No bo nie opracujesz, prawda ?

« Ostatnia zmiana: 29-11-2016, 14:54 wysłana przez lancaster »

meloV8

  • 1552 / 5860
  • Ekspert
29-11-2016, 12:42
Gdn 13/40/2 zawsze były w mite, tylko wersja 4 ohm do 2001 roku, a po 2001 az do dzis 8 ohmowa. Gdn 13/40/9 moglbyc  w t-mite, który jest głośnikiem centralnym. To były czasy, w których jeszcze wiele osób miało zwykle telewizory crt i ekranowanie było wymagane. Wiec być może nic nie zmieniali i dalej pakuja tam gdn 13/40/9.

tetejro

  • 2745 / 2982
  • Ekspert
29-11-2016, 15:09
No rzeczywiście, sprawdziłem - mieli cos takiego. Skrzyneczka 11,2litra objętości.
A do Staffów podobno była nieco inna wersja tego głośnika. Staffów już nie ma w ofercie więc może tonsilowi został tylko jeden rodzaj tego GDNa.

tetejro

  • 2745 / 2982
  • Ekspert
29-11-2016, 23:53
Ale moim zdaniem nie warto robic takiej konfiguracji. MTM w dwóch drogach i takiej obudowie nic nie da poza wiekszą efektywnoscia z mniejszej impedancji. Basu bedzie symboliczny.
Zeby troche dołu wydobyć z tych głosniczków trzeba 2,5 drogi z jednym torem pracujacycm w bardzo niskim zakresie i objetosć od 11 do 14 litrów na głośnik. W takim układzie sa juz problemu z własiwa odpowiedzia impulsową, powstaje zafalowanie spl i spadek jest nierówny.

To samo miał Tonsil ze Siestą, dlatego zrobili dwie komory strojone z róznicą około 5hz. Tak samo było z Sonatami 160, tam wstawili w jedną komorę dwa głośniki o różnej dobroci.

meloV8

  • 1552 / 5860
  • Ekspert
30-11-2016, 00:02
No ja mam nieco inne zdanie. Dwa gdn 13/40/9 w MTM symuluja sie bardzo dobrze w obudowie MLTL, dajac zejscie, czego z jednego wycisnac sie nie da.

tetejro

  • 2745 / 2982
  • Ekspert
30-11-2016, 00:49
Jak sa dwa małe głosniki to nadal są małe tylko głosniejsze. Nie bede tego robił w TLu na tych głosnikach.

meloV8

  • 1552 / 5860
  • Ekspert
30-11-2016, 01:53
W mojej symulacji mam strojenie jakos powyzej 40hz i liniowy bas do 50hz. W monitorze masz to samo tylko ciszej?

tetejro

  • 2745 / 2982
  • Ekspert
30-11-2016, 13:28
pisaliśmy o jednym głosniku vs dwa, a nie o rodzaju obudowy.
Dwa głosniki w dwóch drogach nie dają nic ponad jeden głosnik w dwóch drogach - poza podniesieniem obciażalności i ogólnej wypadkowej SPL. Limitacją Fb sa parametry pojedynczego głośnika
Niższe strojenie na basie odbywa się kosztem tonów średnich.
Dopiero przechodząc w trzy drogi można odniesć pewne korzyści z łaczenia głosników na basie. Nie chce mi się teraz rozwijać tematu.

W przypadku BR vs TL porownujemy inne strojenia rezonatora. TL w ogóle nie rozważałem. W obudowie MTM stojącej ewentualnie metr wysokości plus giety w dół duży port BR ok. 26cm długosci moze spowodowac rozpłaszczenie szczytu rezonansowego i emisje rezonansu ćwierćfalowego obudowy.
Ale będzie on także wtedy bardziej rozciagnięty. Także pomysł z dwoma rezonansami BR lekko od siebie rozsunietymi także rozciaga rezonans w tym samym celu.

W mojej symulacji BR jest GDN 13/40/2 obudowa 11,5L strojenie 51Hz i -3dB wypadaja przy 50Hz, -9dB przy 39Hz. Ale głosnik jest słabiej odciażany w okolicach 70Hz. Tam będzie  przenosił z najmniejszymi zniekształceniami około 8W.
Jezeli strojenie pójdzie jeszcze niżej to moc przenoszona prawidłowo spadnie jeszcze bardziej. Limituje ją wychylenie objetosciowe głośnika.

Dlatego szukam głosnika o na tyle niskich współczynnikach dobroci zeby mogły pracowć liniowo w małych wysoko strojonych obudowach.
Powiedzmy GDN 13/40/4 - wtedy psamo nie zejdzie tak nisko. Obudowa musi byc mniejsza i wyżej nastrojona, bas będzie miał do 55Hz-60Hz/-3dB, ale BR odciazy głosnik w szerszym zakresie i więcej mocy przyjmie dla maksymalnego liniowego wychylenia.

Zdwojenie głosników pomaga w tym nieznacznie, poprawiając liniowość przenoszenia mocy. Wydobycie basu wymaga i tak odjacia midbasom tonów średnich. Obawiam się o to ze brzmienie stanie sie ubogie tony średnie. Więc sensowniej w tym celu zrobic jest układ 2,5 drożny (tak samo w BR jak i mysle że w TL).

A najsensowniej jest nieużywać takich małych głośników, bo jeden 8" w cenie nawet może niższej od tych dwóch zrobi lepiej na basie te samą robotę. Dla 8" takie 50Hz/-3db to "pikuś", nawet sie przy tym nie spoci.
« Ostatnia zmiana: 30-11-2016, 13:42 wysłana przez tetejro »

meloV8

  • 1552 / 5860
  • Ekspert
30-11-2016, 14:39
Dwa głosniki w dwóch drogach nie dają nic ponad jeden głosnik w dwóch drogach - poza podniesieniem obciażalności i ogólnej wypadkowej SPL. Limitacją Fb sa parametry pojedynczego głośnika
Oj nie zawsze tak jest, szczegolnie dla rezonatora cwiercfalowego.

Niższe strojenie na basie odbywa się kosztem tonów średnich.

W jaki sposob?

W przypadku BR vs TL porownujemy inne strojenia rezonatora. TL w ogóle nie rozważałem. W obudowie MTM stojącej ewentualnie metr wysokości plus giety w dół duży port BR ok. 26cm długosci moze spowodowac rozpłaszczenie szczytu rezonansowego i emisje rezonansu ćwierćfalowego obudowy

Wysoka obudowa slupowa, zawsze wygeneruje rezonans cwiercfalowy, ktory jest obciazony masa w porcie ( jesli port jest na jej koncu) I to jest dobre, bo dla tej samej pojemnosci co zwykly BR, przy tym samym strojeniu port bedzie duzo krotszy.


W mojej symulacji BR jest GDN 13/40/2 obudowa 11,5L strojenie 51Hz i -3dB wypadaja przy 50Hz, -9dB przy 39Hz. Ale głosnik jest słabiej odciażany w okolicach 70Hz. Tam będzie  przenosił z najmniejszymi zniekształceniami około 8W.
Jezeli strojenie pójdzie jeszcze niżej to moc przenoszona prawidłowo spadnie jeszcze bardziej. Limituje ją wychylenie objetosciowe głośnika.
Heh, zawsze jest cos za cos. Albo stroisz nizej i tracisz moc na nizym basie, albo w druga strone. Pytanie jakiej muzyki sluchasz, jakie ma widmo niskich czestotliwosci.

Dlatego szukam głosnika o na tyle niskich współczynnikach dobroci zeby mogły pracowć liniowo w małych wysoko strojonych obudowach.
Powiedzmy GDN 13/40/4 - wtedy psamo nie zejdzie tak nisko. Obudowa musi byc mniejsza i wyżej nastrojona, bas będzie miał do 55Hz-60Hz/-3dB, ale BR odciazy głosnik w szerszym zakresie i więcej mocy przyjmie dla maksymalnego liniowego wychylenia.

Nie wiem skad takie zalozenie? BR wcale nie odciazy w szerszym pasmie, tylko bedziesz mial wysokie strojenie. Port bedzie dzialal z wysoka dobrocia, co przeklada sie na gorsze wlasciwosci impulsowe, a po osiagnieciu strojenia bedziesz mial nagly spadek efektywnosci, czyli spadek wytrzymalosci mocowej. Dlatego wszystko zalezy od tego jakiej muzyki bedziesz na tym sluchal, co Ci po wysokim strojeniu, jesli bedziesz mial szerokie widmo na basie ponizej 50-40hz i wypierdzisz glosnik w na kilku watach. Niestety male glosniczki to zawsze jest kompromis mocy, a jak chcesz to ominac, to tylko aktywny uklad z filtrem odcinajacym ponizej strojenia portu, tak jak to sie robi w dobrych monitorach aktywnych. Co prawda to dalej jest padaka w impulsie, ale przyloic juz mozna.

Zdwojenie głosników pomaga w tym nieznacznie, poprawiając liniowość przenoszenia mocy. Wydobycie basu wymaga i tak odjacia midbasom tonów średnich. Obawiam się o to ze brzmienie stanie sie ubogie tony średnie. Więc sensowniej w tym celu zrobic jest układ 2,5 drożny (tak samo w BR jak i mysle że w TL).
Nie wiem skad takie zalozenie o ubogich srednich tonach? Tak jak pisalem wczesniej, tak czy siak maly glosnik mozna latwo przeciazyc, wszystko zalezy od widma sygnalu. To czy zestroisz obudowe na 55hz czy 45hz nie bedzie mialo zadnego przelozenia na srednie tony.

tetejro

  • 2745 / 2982
  • Ekspert
30-11-2016, 19:43
TL, są problematyczne do powtórzenia. Choc teraz przekładam zestaw na tonsilu z małego BR do małej TL, ale nie wiem co z tego wyjdzie, to sie okaże, bo idzie mi jak po grudzie.
Dwa głosniki w jednym TL rozpłaszczaja bardziej rezonans. To samo sie robi w BR z dwoma inaczej strojonymi rezonatorami - ale to juz pisałem. Brzmi wtedy przeważnie mniej ciekawie od jednego przyzwoitej wielkości głosnika - przykład Siesta.

Odpowiedź impulsowa nie zalezy od wysokości strojenia tylko od dopasowania głosnika do obudowy - najlepiej do Qtc 0,5 ale przewaznie jest znacznie wyższe. Duża obudowa i niskostrojona to długi czas odpowiedzi w impulsie. Za mała i za wysoko strojona to wieksze przerzuty na wykresie odpowiedzi. Dlatego potrzeba optymalnego głosnika do małej obudowy który będzie jak najlepiej spełniał warunek odpowiedniej dobroci - przeważnie mały głosnik o niskiej dobroci w małej obudowie dostarczy niewiele basu.

Wyżej strojony BR - dla odpowiedniego głosnika o tej samej wielkości, odciąża głośnik mocowo wyżej ale siodło na wykresie mocy jest wtedy węższe oddawanie mocy przez BR szersze (choć położne także wyżej pasma) bo głosnik wyrabia się łatwiej z wychylleniem objetościowy. Mozna sprawdzic na WinISD dla przypadku GDN 13/40/2 w dużej obudowie vs GDN 13/40/4 w małej obudowie - napisałem o tym w poście wyżej.

Założenie o ubogich średnich tonach z doświadczenia - żeby miec więcej basu z tych głośników trzeba je niżej odciąć im wiecej basu tym mniej średnich. Taka jest - a przynajmniej kiedyś była, specyfika polipropylenowych tonsili. Jeżeli się nie odetnie dosć nisko, spl przebiega wysoko i na basie powstaje taka zapadłość spl jak w Maestro S albo Maestro 180 gdzie głosniki o małym wychyleniu objętosciowym pracuja w dużej obudowie. Podobne problemy powstaja przy zbyt niskim odcieciu głosnika filtrem elektrycznym - nie wiem dlaczego nie zastanawiałem, moze z powodu wchodzenie pasma filtra elektrycznego w zakres działania filtra akustycznego. W kazdym razie 2,5 drogi maja tę niedogodność przy niskim odcięciu basu (czesto stosuje sie pułapki na drugi szczyt  rezonansowy BR). Przy wysokim odcięciu basu w układach 2,5 droznych powstają wieksze problemy z fazą w okolicach podziału z pasmem wysokotonowy.



« Ostatnia zmiana: 01-12-2016, 09:40 wysłana przez tetejro »

tetejro

  • 2745 / 2982
  • Ekspert
02-12-2016, 20:06
Gdyby Tonsil był rzeczywiście zainteresowany taka wspópracą z forum i przełożeniem jej na sprzedeaż to sam by wskazał głośniki które jest w stanie wyprodukowac na potrzeby DIY.

Na razie to kilkuosobowe forum  próbuje zainteresować swoim rzeźbieniem sporą firmę :)
Dość cienki partner...

ta "spora firma" na razie nie daje rady nawet sklonować wiekszoci głosników produkowanych dwadziescia lat temu przez bardziej "sporą firmę". I z tego wynika jej podejście do tematu.
« Ostatnia zmiana: 03-12-2016, 09:57 wysłana przez tetejro »

meloV8

  • 1552 / 5860
  • Ekspert
04-12-2016, 20:59
Nie wiem jaki widzisz problem w klonowaniu TL? Kupujesz owate poliestrowa w odpowiedniej gramaturze, wazysz ilosc tlumienia i umieszczasz wg projektu. Faktycznie strasznie trudne...

Co do odciazenia glosnika, to przy wysokich pikach impedancji, waskim i glebokim siodle bedziesz mial wlasnie waska prace portu. Szerokie siodla oraz odciazenie w szerszym zakresie pasma wystepuja zwykle z glosnikami o wyzszym Qtc we wlasciwie dobranej obudowie. Szczegolnie ma to znaczenie w obudowach TL, lecz nie tylko.

tetejro

  • 2745 / 2982
  • Ekspert
05-12-2016, 11:00
Powtarzasz to samo zmienjac szyk zdań.