Audiohobby.pl

Forumowe kolumny - decydujące stracie :-)

jjurek

  • 2058 / 5795
  • Ekspert
15-11-2016, 14:19
>tetejro

OK- jasne.
Kupiłem  do zabawy te magnesy.
I Monacory SPH135AD.
Porównam z Tonsilami.

meloV8

  • 1552 / 5833
  • Ekspert
15-11-2016, 14:45
No, ciekawe co tam Wam w pomiarach TS wyjdzie :)

lancaster

  • Gość
15-11-2016, 15:41
a co moze wyjsc ?:-) dokleja magnesik to sie qes i qts zmniejszy troche, bl troche w gore, spl kosmetycznie w gore, reszta bez zmian. Wyjdzie glosnik do nieco mniejszej objetosci z wlos lepsza motoryką.
Nie bawilbym sie w to bo majac 2 glosniki spl bedzie calkiem ladne a ciut wiecej basu mile widziane.
Takie tam moje sugestją ale nie ja to bede robil wiec Wielka Orkiestra :-)

cadam

  • 4401 / 5866
  • Ekspert
15-11-2016, 16:10
Jeśli rezonans będzie przy 70Hz to niewiele da się z tym zrobić.

lancaster

  • Gość
15-11-2016, 17:00
wtedy sie odesle i poprosi o glosniki z katalogu. Nie bedziemy sie kopac z glosnikami majacymi takie fs to by nie bylo dobre ani dla nas ani dla firmy

tetejro

  • 2745 / 2956
  • Ekspert
15-11-2016, 19:33
Skąd pewność, że potrafimy zmierzyć fs tak jak to robił Tonsil?

Kiedy oglądam różne internetowe konstrukcje, w połowie przynajmniej od razu na oko widac ze filtracje sa skopane. A mimo tego autorzy prezentują płaskie wykresy pomiarowe z ładnym reverse null i prawidłowym przebiegiem zawady. Więc o co chodzi?

Zresztą to takze słychać. Wkleiłem pare stron wcześniej yutubowy filmik z konstrukcja DIY Siesta sat - to projekt opisany na Elektrodzie (nie chce mi sie teraz szukać, autor robił cały zestaw 5.1). Nie pokazał schematu zwrotnic ale przynał ze filtry są II rzędu  robione na podstawie pomiarów. A co słychać na filmiku z yutube? Że kolumna "dzwoni" na basie i średnich. W innym filmiku gdzie prezentował prototyp frontów (MTM) to mam nadzieje ze macał reką po mikrofonie bo brzmiało jak ocieranie cewki z powodu przekroczenia limitu wychylenia głośnika.

« Ostatnia zmiana: 15-11-2016, 19:47 wysłana przez tetejro »

tetejro

  • 2745 / 2956
  • Ekspert
15-11-2016, 19:45
>tetejro

OK- jasne.
Kupiłem  do zabawy te magnesy.
I Monacory SPH135AD.
Porównam z Tonsilami.

Róznica w Bl między GDN 13/40/2 a 13/40/4 jest około 13% - w zaleznosci do której wersji GDN 13/40/2 porównujemy, bo było kilka tak samo oznaczonych i tak samo wyglądajacych.

Co oznacza ze dokładajac magnes do wersji 8-omowej z Mite zrobisz głośnik aż "za dobry". Żeby pociagnął od 55hz bedzie trzeba dać cewkę o wiekszej impedancji włożyć go w nieco za dużą dla niego obudowę - w tym wypadku 8 litrów, dokładnie wytłumic i dostroić b-r nieco wyżej od obliczonego.
Analogiczne zmiany zajda po dołożeniu magnesu do wersji ze Staffów, tylko skala zmian będzie inna.

lancaster

  • Gość
15-11-2016, 19:47
kalibrowalem swoj prywatny system pod system pro, roznicy w fs powyzej takich w stylu 2-3Hz nie stwierdzono,  ale o dziwo qes i qts pokazywalo mi wyzsze, na szczescie rozrzut byl staly wiec przy uwzglednieniu jego wartosci jestem w stanie podac dosc dokladne wyniki. NA upartego pod system uzywany m.in przez seasa tez moge glosnik zabrać.

tetejro

  • 2745 / 2956
  • Ekspert
15-11-2016, 19:52
Fajnie byłoby gdybyś mógł te głośniki zweryfikowac pomiarami.

cadam

  • 4401 / 5866
  • Ekspert
15-11-2016, 20:06
NA upartego pod system uzywany m.in przez seasa tez moge glosnik zabrać.

Masz dostęp do aparatury Klippela?

meloV8

  • 1552 / 5833
  • Ekspert
15-11-2016, 20:33
Skąd pewność, że potrafimy zmierzyć fs tak jak to robił Tonsil?
A po co mialbys mierzyc tak jak to Tonsil robil? A jesli mierzyl glosniki duzymi sygnalami poza liniowa praca glosnikow, to wcale nie uznalbym tego za dobry pomiar.

Bardzo latwo mozna samemu zweryfikowac poprawnosc pomiarow. Najpierw mierzymy T-S glosnika, nastepnie symulujemy obudowe zamknieta z pomiarow, a na koncu wkladamy glosnik w taka sama obudowe i mierzac mikrofonem porownujemy odpowiedz czestotliwosci. Jesli sa zgodne, to znaczy ze nasz pomiar T-S ma odpowiednio duza dokladnosc.

Bierzcie pod uwage, ze parametry T-S caly czaly czas sa zmienne w zaleznosci od podanego napiecia. Mimo to norma pomiarowa opisana na  AES2-2012, mowi o uzyciu niskiego napiecia i pomiaru parametrow liniowych. Czyli zwykle uzywa napiec 0.1-1V. Na jednym volcie mierzy np Sba, czy Accuton, a juz bodajze Seas uzywa 2 voltow rms o ile dobrze pamietam.

Oczywiscie mozna napisac, ze bez Klippela nic sie nie da zrobic, ale to nieprawda, szczegolnie dla zastosowan amatorskich.

lancaster

  • Gość
15-11-2016, 20:33
cadam, do klippela tez by mozna po znajomosci ze tak powiem :-)  nie wystarczy sprzet na ktorym glosniki sa projektowane ?
http://www.loudsoft.com/FINE-R-D---Fast-Anechoic-measurement

zapytam, we firmie nie sadze zeby robili klopot

przeciez tu chodzi o pdstawowe TSy nikt glosnika nie projektuje tylko chce zmierzyc i to mysle tylko wtedy gdyby Wam jakies cyrki wychodzily.

cadam

  • 4401 / 5866
  • Ekspert
15-11-2016, 20:39
przeciez tu chodzi o pdstawowe TSy nikt glosnika nie projektuje tylko chce zmierzyc i to mysle tylko wtedy gdyby Wam jakies cyrki wychodzily.

No to wszystko co amatorom potrzeba to:

http://www.artalabs.hr/
http://allegro.pl/panasonic-wm-61a-wkladka-mikrofonowa-elektretowa-i6496149649.html
http://allegro.pl/aluminiowa-obudowa-do-mikrofonu-wm-61a-czarna-i6576420981.html

tetejro

  • 2745 / 2956
  • Ekspert
15-11-2016, 20:41
A co mówi norma DIN wg której mierzył Tonsil? A co mówi jego norma zakładowa - której chyba nikt już nie zna?

Robiłem pomiary może ze dwóch Tonsili do tej pory i otrzymywałem przebiegi spl podobne do publikowanych przez Tonsil.

parametrami TS raczej sie dotad nie przejmowałem. Gdyby były mocno różne od podanych ( a nie tylko rózne z powodu innych norm pomiarowych) do raczej dałoby sie usłyszeć niedopasowanie obudowy.

Błędem nie jest zmiana norm pomiaru, tylko wiara w możliwość jego powtórzenia, przy nieznanych warunkach. Z powodu tej wiary wychodzą takie kwiatki jak ładnie narysowany wykres spl a dżwięk wyciskający krew z uszu.
« Ostatnia zmiana: 15-11-2016, 20:47 wysłana przez tetejro »

lancaster

  • Gość
15-11-2016, 20:43
tak jak Melo powyzej pisze, nawet jesli TSy beda sie roznic od katalogowych ale beda powtarzalne i do tego znosne w czym klopot ?
Nie czje sztucznych problemow.
Co innego gdyby glosnik  gral charakterem ktory nam nie odpowiada, ale zarowno SBA jak 13-ki tonsilu graja ładnie uwazam. Nie porownywalnie niestety ale oba łądnie. To ze dxwiek z Tonsilowskiej 13-ki jest uboższy (biorac pod uwage chyba 4 kotna roznice ceny raczej nie problem) nie oznacza ze slabo sie go slucha.

Jak sie dobrze glosniki ulozy bedzie OK i raczej tu sie nalezy pochylic nad tematem