Audiohobby.pl

Forumowe kolumny - decydujące stracie :-)

cadam

  • 4401 / 5896
  • Ekspert
06-11-2016, 12:12
O co dokładnie chodzi? rozsunięte o 250mm, ale obraz dotyczy pomiaru z jakiejść konkretnej odległości?

Symulacja pokazuje jak zmienia się charakterystyka w pionie przy częstotliwości podziału i bardziej liczy się kąt, nie odległość. Wystarczy ustawić się trochę wyżej lub niżej osi żeby pojawił się dół na charakterystyce. Odległość między centrami głośników jest większa niż długość fali przy częstotliwości podziału. Może grają dobrze ale wyglądają jakby projektował je dyletant.

lancaster

  • Gość
06-11-2016, 16:35
"Teraz rozumiem dlaczego ukoronowaniem ma być układ WMTMW.
Chodzi o pognębienie Wingów od Ancient Audio :-D"

oczywista oczywistość ;-)

lancaster

  • Gość
06-11-2016, 16:38
cadam takie rozsuniecie daj subiektywne powiekszenie xrodel. Odbywa sie to kosztem precyzji, dla mnie deal jak kazdy inny, akurat dopompowanie basem z procka da mozliwosc wprawdzie nieestradowo glosniego ale jednak sluchania we wiekszym pomieszczeniu gdzie wieksza skala nie zaszkodzi. W takiej konfiguracji rozumiem zamysl. Fazowo tak jak piszesz dla przykladowych 3KHz fala ma 343/3000 czyli 11,5 cm i nie ma wybacz wszystko co wiecej od złego pochodzi.

...ale czasami czlowiek lubi zaszalec wiec nie robmy scen ;-)

cadam

  • 4401 / 5896
  • Ekspert
06-11-2016, 19:15
Jakby DIY-owiec zrobił takie kolumny to byłby zjechany za brak podstawowej wiedzy. Ale gdy jakaś firemka aspirująca do kategorii Hi-End wypuści jakiegoś potworka to wszyscy cmokają i zastanawiają się co megakonstruktor miał na myśli :-)

tetejro

  • 2745 / 2986
  • Ekspert
06-11-2016, 20:34
no bo własni ena tym polega hi-end :-D

Powazniej. Głośniki dynamiczne sa na tyle starymi urządzeniami ze zjawiska z nimi zwiazane zostały juz dogłebnie opisane. Kazdy wie co jak łączyć, a czego unikać. Sprawę konstrukcji optymalnej ogarnełaby kazda chińska fabryka, a wtedy juz nie byłoby miejsca na rynku dla innych. Z tego powodu rodzi się taka pomysłowość.

lancaster

  • Gość
07-11-2016, 01:43
cadam ja nie zgaduje ja wiem bo robilem juz kolumny modulowe i rozsuwalem je w pionie i na glebokosc :-)

osobiscie bym nie rozsuwał uwazam taki dxwiek za slabszy ale efekt o jakim pisalem zauwazylem

tetejro

  • 2745 / 2986
  • Ekspert
07-11-2016, 09:38
Jeżeli Tonsil rzeczywiście "rzuciłby się" głośnikami. Można podejść do tematu tak jak to przedstawiłem w kilku postach wcześniej.
Czyli na Tonsilach układy MT, MTM, WWMT - wszystko na parze jednakowych głośników - powiedzmy że GDN 13/40/9 i GDWK 10/80/19 lub /26 Albo z jakims modem ale łatwym do zrobienia jak np. dodatkowy magnes. Myslę że nie ma co wydziwiać przy cenach tych Tonsili samych siebie nie przeskoczą, a zwiększanie ilości głosników i pasm podziału poprawia pewne cechy brzmienia przy nadal niskim koszcie.
I można rozważać także WMTMW, rozsuwanie, wyrównywanie czasowe, itd.

Ale mozna też zrobić inne podejście do tematu.
Pozostac przy jakmś głosniku midbasowym z Tonsila  by było jeszcze tanio ale wybrać jeden z sensowniejszych. Opracowac optymalna dla niego obudowę i nastepnie doprojektować kilka wariantów z różnymi wysokotonowymi.
To jest ten pierwszy pomysł o którym wspomniałem - MT na Tonsilu z Seasem. Tu widziałbym GDN 15/40/3 lub modowany GDN 15/40/5 (plastikowy kosz i pleciona membrana).
Można przetestowac warianty ze standardowym Tonsilem ze Siest, Seasem 27 aluminiowym/tkaninowym, Vifą PL27 lub D27 (Scan Speak),  i Seasaem 22. Wszystkie są jeszcze we wmiarę niskich cenach w porównaniu z tym midbasem Tonsila. tj ceny powiedzmy w okolicach 150-185 złotych/sztuka przy cenie ok. 110zł. za niskośredniotonowy.

Ciekawi mnie też taki GDN 17/100 z papierową membraną i dużą cewką, GDN 17/50/6F (z zest. Pulse) z polipropylenową membraną oraz GDN 17/50/6 czy 17/60 (bardzo podobne tylko bez korektora fazy).
Niestety w ich przypadku Tonsil nie podaje żadnych sensownych parametrów. Szczątkowe informacje o tych głośnikch są niespójne. Na pewno nie zaryzykuję pieniędzy i czasu żeby to sprawdzać. Chyba że Tonsil byłby gotów dokładnie pomierzyć te głośniki, by można roważyć zastosowania lub modowania.

Przykładowo, biorąc dostepne dane o GDN 17/50/6f (mimo ze uważam je za co najmniej niecalkiem prawdziwe) można by dociążając membranę i dublując magnes uzyskać głośnik o szerokim pasmie przenoszenia do pracy w małej obudowie BR rzedu 12-13 litrów ze spadkiem -3db na 47-48 Hz i dobrym impulsie. Czyli taki który nadaje sie do małego monitora podstawkowego i może miec nadal dobre tony średnie przy lepszym basie niż z głośników 5".
« Ostatnia zmiana: 07-11-2016, 09:40 wysłana przez tetejro »

meloV8

  • 1552 / 5863
  • Ekspert

tetejro

  • 2745 / 2986
  • Ekspert
08-11-2016, 20:58
Widze zę mój rysunek z najmniej mozliwą do realizacji konstrukcją na GDN 17/100 cieszy się wiekszym powodzeniem niż te bardziej mozliwe do realizacji :-D
Powklejam jeszcze pare rysunków nim wątek uschnie.
Może nawet zrobię rysunki do kopii superkolumny Tonsila z 2004 roku - tej pięciodroznej o paśmie przenoszenia 10Hz-100kHz. Będzie pobierany tak masowo że serwery nie wytrzymają  :-D

lancaster

  • Gość
09-11-2016, 13:11
Melo, wyslalem tobie priva.

Panowie negocjuje warunki pozyskania glosnikow sba, trzymajcie kciuki :-)
jesli wejdzie wszyscy łacznie z firmami zainteresowanymi bedziemy mieli mysle +

lancaster

  • Gość
13-11-2016, 16:23
tetejro, cadam, napiszcie ktory w koncu tonsilowski midbas byscie widzieli i posaram sie zalatwic po 4 szt do MTM dla kazdego z Was. Z kolei dla Melo 4 szt 17-ek SBA i wiekszy tweeter, a dla Was jeszcze po 2 szt 19mm SBA.
Oj polubicie baner Tonsilu i Polinku mam nadzieje bo z  pol roku powiszą :-)

Melo mi napisal ktore SBA teraz pora na Wasz typ Tonsili do forumowych projektow.

cadam

  • 4401 / 5896
  • Ekspert
13-11-2016, 20:16
dla Melo 4 szt 17-ek SBA i wiekszy tweeter

Papier, alu czy PP?
« Ostatnia zmiana: 13-11-2016, 20:21 wysłana przez cadam »

lancaster

  • Gość
13-11-2016, 22:10
"SB17NAC35-8 oraz kopulka SB29RDC-C000-4"

taki sam konkret w temacie Tonsil poprosze od Was, do tego postaram sie zorganizowac 19mm SBA dla Was ale na wszelki wypadek wybierzcie tez tweetert Tonsilu.

Na razie to nie jest zadne 100&, po prostu mam napisac co KONKRETNIE chcemy

meloV8

  • 1552 / 5863
  • Ekspert
14-11-2016, 13:48
Trzymamy kciuki Lan :)