Audiohobby.pl

Forumowe kolumny - decydujące stracie :-)

Gustaw

  • 3846 / 3286
  • Administrator
27-10-2016, 08:21
Zadnych tonsilowych tweeterow. To jest lipa i tyle. Tangbandy za 80 zl to przy nich hiend.

W którymś z modeli austriackich WML był Tonsil i całość zdecydowanie lipnie nie grała.

lancaster

  • Gość
27-10-2016, 11:19
perszing to był , z Altusa, on ci to był

kopulki Tonsilu roboty nie ulatwiają, ale bez przesady mi sie Mietkow dobrze sluchalo pomimo tego ze nie byl to tweeter marzen. Dla odmiany wyymienionego 9900 sluchalo mi sie kiepsko pomimo ze kiedy go kupowalem to byl tweeter marzen (nie wiedziec czemu).
z tonsilem jest ten problem ze lubia sie wyglupiac, kiedys myslalem ze nie maja powtarzalnosci ale tak sie zlozylo ze pryz okazji mietkowego zamowienia mialem w domu pomierzone po kilkadziesiat szt GDN13/40/2 i GDWK 10/80 i nie bylo najmniejszego problemu sparowac. 80% glosnikow pasowalo do sebie jak byscie nie chwycili

glosniki mierzyl gratisowo tonsil jako rekompensate za opoxniona realizacje zamowienia

cadam

  • 4401 / 5866
  • Ekspert
27-10-2016, 11:59
Tyle stron zajmuje wątek a nadal jesteśmy w tym samym miejscu z projektem. Jak obserwuję wspólne przedsięwzięcia na innych forach to tam szybciej są w stanie dogadać się i zacząć działać.

W czym jest problem?

Gdyby tylko jedna osoba z odpowiednią wiedzą i budżetem zajmowała się projektem to pewnie byłby już na ukończeniu. Nas jest kilku wiec powinniśmy mieć przewagę nad samotnym konstruktorem, a jest dokładnie odwrotnie.
« Ostatnia zmiana: 27-10-2016, 12:03 wysłana przez cadam »

tetejro

  • 2745 / 2956
  • Ekspert
27-10-2016, 12:16
Nie wiem jak z tym centrowaniem, nie miałem tych głosników. Miałem znacznie starsze w wersjach 9/ - kopułka była klejona do tego plastikowego frontu i żeby sie nie przesuwała w montażu mocowali ją małymi kawałkami tasmy klejacej. To może i były problemy z centrowaniem przy takim unieruchamianiu.

Mocowanie kopułki do plastikowego frontu jest OK. Problemem jest mocowanie frontu do napędu. Świetnie rozwiązano ten problem w GDWK 8/50.

Nie widziałm nigdy tego głośnika. A jesli chodzi o wieksze to są dwa rodzaje. Pierwszy i starszy to jest ten z kopułka przyklejana do korektora. Drugi nowszy to jest taki w której kopułka jest przyklejona do plastikowego elementu z wyprowadzeniami i całośc jest dociśnięta przez korektor przykręcony do nabiegunnika.

W podobny sposób sa budowane Seasy serii prestige. Majace modele z osobnym elementem albo z kopułka klejoną do korektora.

tetejro

  • 2745 / 2956
  • Ekspert
27-10-2016, 12:29
Tyle stron zajmuje wątek a nadal jesteśmy w tym samym miejscu z projektem. Jak obserwuję wspólne przedsięwzięcia na innych forach to tam szybciej są w stanie dogadać się i zacząć działać.

W czym jest problem?

Gdyby tylko jedna osoba z odpowiednią wiedzą i budżetem zajmowała się projektem to pewnie byłby już na ukończeniu. Nas jest kilku wiec powinniśmy mieć przewagę nad samotnym konstruktorem, a jest dokładnie odwrotnie.
Nie sądze. Przecież wybór pierwszego modelu nastapił. MeloV8 się nim zajmuje.

Gorzej jest ze zrobieniem czegosc taniego i przyzwoitego. Nie ma w czym wybierać co ponadto musi być dostępne i powtarzalne.

Raczej niie sa to Tonsila a powtórzenie manewru z pomiarami czy parowaniem nie wchodzi już w grę. Ktoś musiałby złozyc im zamówienie na przetworniki postawić wymagania i zapłacic z góry za hurtowe ilości. To trochę bezsens biznesowy.

Moim zdaniem należy po prostu uczyniśc z z Totem Mite zestaw forumowy. To znaczy wykorzystać przetworniki które podobno Tonsil sprzedaje nadal Totemowi bo moga jeszcze trzymac jakość i parametry. I ewentualnie na tych przetwornikach mozna zbudowac jakieś zestawy rozwojowe w rodzaju 2,5 drogi, albo MTM, upgreadowac głosniki do wersji 13/40/4 lub wybrac zamiast kopułki tons na przykład tkaninowego Seasa (cena dwa razy wyższa za najtańszy model niz za Tonsila). Opracowac większa obudowe jak podałem na przykład z portem szczelinowym do przodu. Tez ni ewiadomo czydługo tonsil będzie się telepał po rynku przy takim podejściu jak obecnie.

Nic tańsz ego o czym mógłbym powiedzieć ze w miare dobrze zagra nie przychodzi mi do głowy. Po prostu nie ma konkurencji w tanich głośnikach.
Próbowałem szukać czegos sensownego i taniego, ale trafiam albo na znacznie wysze ceny albo na tanie chińskie odpadki.

cadam

  • 4401 / 5866
  • Ekspert
27-10-2016, 12:33
Nie sądze. Przecież wybór pierwszego modelu nastapił. MeloV8 się nim zajmuje.

Czyli jedna osoba a nie zespół.

tetejro

  • 2745 / 2956
  • Ekspert
27-10-2016, 12:35
perszing to był , z Altusa, on ci to był

kopulki Tonsilu roboty nie ulatwiają, ale bez przesady mi sie Mietkow dobrze sluchalo pomimo tego ze nie byl to tweeter marzen. Dla odmiany wyymienionego 9900 sluchalo mi sie kiepsko pomimo ze kiedy go kupowalem to byl tweeter marzen (nie wiedziec czemu).
z tonsilem jest ten problem ze lubia sie wyglupiac, kiedys myslalem ze nie maja powtarzalnosci ale tak sie zlozylo ze pryz okazji mietkowego zamowienia mialem w domu pomierzone po kilkadziesiat szt GDN13/40/2 i GDWK 10/80 i nie bylo najmniejszego problemu sparowac. 80% glosnikow pasowalo do sebie jak byscie nie chwycili

glosniki mierzyl gratisowo tonsil jako rekompensate za opoxniona realizacje zamowienia

Maja powtarzalnosc jak sie kupuje z jednej akcji produkcyjnej. Tylko lubią sobie fantazjować z doborem materiałów, ze zmiana parametrów katalogowych bez informowania itp.  No i towaru narobili kiedyś to krazy po rynku i nie zawsze już jest sprawne. Miałem taki wysokotonowy w którym ferrofluid przypominał zasychający klej do papieru. Głosnik był z dawnej produkcji a w tym czasie na rynku były juz Seasy z ferrofluidem o niskiej lepkości.

tetejro

  • 2745 / 2956
  • Ekspert
27-10-2016, 12:40
Nie sądze. Przecież wybór pierwszego modelu nastapił. MeloV8 się nim zajmuje.

Czyli jedna osoba a nie zespół.

No jedna. A teraz dyskutujemy co zrobic taniej.

W przypadku przebudowy Mite cos moge zasugerowac ale poza obudową i propozycjami zwrotnic nic wiecej bo nigdy nie miałem tych głosników z Totemów, nawet w bazach danych pomiarowych.

cadam

  • 4401 / 5866
  • Ekspert
27-10-2016, 12:58
No jedna. A teraz dyskutujemy co zrobic taniej.

tetejro

  • 2745 / 2956
  • Ekspert
27-10-2016, 13:28
Czyli  strukturę organizacyjną mamy juz ustaloną. Teraz Cadamie możesz brać się za realizację

Jako Project Manager (zawsze chciałem to powiedzieć - ja to ten najblizej prawej krawędzi na zdjęciu ktore wkleiłeś - ten w berecie bez antenki :-)
zalecam:
GDN 13/40/4 plus GDWK 10/80/26. Mozna także sprawdzić z GDWK 10/80/19 czy nie ma lepszego centrowania kopułki.
Obudowa 8,5-9 litrów BR wentylowana do przodu portem szczelinowym.
Zwrotnica wysokiego rzedu - dla kopułki IV elektrycznie dla niskotonowego może to być II rzad z linearyzacją. Jeżeli sie uda to z podziałem poniżej 3 khz (nie wiem jak nisko GDWK 10/80/26 ma roll-off)

Jak nie będzie grało to plan B z kopułką Seasa 27TFF - choc moim zdaniem nie bardzo sie opłaca - w razie jakby co i tak pokrywasz koszty przekroczenia budzetu :-D

Wersja rozwojowa w kierunku Staff - czyli MMT 2,5 drogi przez dodanie jednego toru na GDN 13/40/2. Można pokombinować z TL strojonego na około 50 Hz.

Zwrotnica na twojej głowie.

No, to juz masz co robić :-D
Uznanie i dyplomy czekają! :-D


PS. zaczynam rozumiec rumcajsa z jego drygiem do kierownikowania :-)
« Ostatnia zmiana: 27-10-2016, 13:35 wysłana przez tetejro »

lancaster

  • Gość
27-10-2016, 13:41
to moze ja zaproponuje hardkora :

MTM na ohm 13vm polipropylenach a na środku czyli górze - perszing.
WLM szyl z perszingiem 10 calowca wiec mysle ze mozna dac i 17cm.
koszt glosnikow 500zl

tetejro

  • 2745 / 2956
  • Ekspert
27-10-2016, 14:06
a co to jest ohm 13vm?

meloV8

  • 1552 / 5834
  • Ekspert
27-10-2016, 14:23
zalecam:
GDN 13/40/4 plus GDWK 10/80/26. Mozna także sprawdzić z GDWK 10/80/19 czy nie ma lepszego centrowania kopułki.
Obudowa 8,5-9 litrów BR wentylowana do przodu portem szczelinowym.
Zwrotnica wysokiego rzedu - dla kopułki IV elektrycznie dla niskotonowego może to być II rzad z linearyzacją. Jeżeli sie uda to z podziałem poniżej 3 khz (nie wiem jak nisko GDWK 10/80/26 ma roll-off)
Nie chce sie czepiac, ale to jest wlasnie droga zmarnowania pieniedzy i braku otwartosci na realne pomysly. Nawalic cewek i kondesatorow, a noz moze gdwk zagra. Sorry, ale zamiast dokladac elementow, to lepiej dolozyc i kupic lepszy glosnik, ktory zagra na jednym kondensatorze i cewce plus tlumik. Poza tym nawet 4 rzad na gdwk nie zlikwiduje jego duzych zniekształceń w pasmie powyzej 5khz, ktore sa odpowiedzialne za ich charakterystyczne, zapiaszczone brzmienie wysokich tonow.

lancaster

  • Gość
27-10-2016, 15:01
a co to jest ohm 13vm?


ommmmmmmm, hare rama hare krisznaaaa

lancaster

  • Gość
27-10-2016, 15:02
o perszingu pomyslalem bo Gustaw jest dziko najarany wiec bedzie pilot oblatywacz ;-)