Audiohobby.pl

Forumowe kolumny - decydujące stracie :-)

lancaster

  • Gość
22-10-2016, 09:22
tak czy unaczej ja prywatnie robilbym basrefleks dla klasycznych glosnikow. zaleta tqwt czy mltl jest szersze dzialanie portu co pomaga utrzymac spl ma odowiednim poziomie np we fullu trzeba pamietac ze mimo wszystko jet to promieniowaniee ukladu rezonansowego a nie glosnika. Dobry kompromis w niektorych wypadkach (full, niskie rfektywnosci midbasu lub budowa kolumny wysokoskutecznej ogolnie). W mtm z glosnikami 7cali na pokladzie mogacymi miec realne 88-90dB/4ohm  nie widze prywatnie potrzeby.  Basrefleks zamknalby sie w 100cm z kolcami

tetejro

  • 2745 / 2957
  • Ekspert
22-10-2016, 10:12
A czy można by poprosić o info :

1.  MTM w MLTL - to będzie jak pisał melo,  110-120 cm wysokości, szerokość ?, głębokość ?
2.  MTM  z  B-R  - jakie wymiary?


Ja niestety, czy może raczej stety, mam więcej kasy, niż miejsca na następne kolumny ;)

Dokładnie tak samo. Jeżeli robisz MTM z BR obliczasz obudowe jak do BR czyli wg parametrów TS. Teoria BR nie uwzględnia wymiarów obudowy i jej kształtu.
Dla głośników  wskazanych przez melo - SB-A  SB17NAC35-8  zalecana obudowa BR 25 L @ 32Hz na głośnik. Czyli około 50 litrów na parę. Z płyty 18mm wymiary zewnętrzne np. 114x20x32 cm

Jeżeli tak obliczoną obudowę BRzrobisz w formie wysokiego prostopadłościanu np. 110cm i otwór BR przy jego końcu to wypromieniuje rezonans ćwierćfalowy od wysokości obudowy i zniekształci obliczone działanie rezonatora BR.
To jest cała "tajemnica" odkrywców MLTLi i innych TQWTLi którzy zastanawiali się dlaczego niektóre kolumny BR mają głosnik wysoko, a ujście BR przy podłodze.

Teoria BR wymusza by rezonanse własne powstające od wymiarów obudowy traktować jako pasożytnicze. Robi sie wszystko żeby uniknąć powstawania jednego podstawowego rezonansu na niskich częstotliwosciach. Ale czasem jest to niemożliwe, dlatego BR należy dostrajać indywidualnie.

Jeżeli obudowa jest mała na przykład 36x20x32 i strojenie BR wypada przy 42Hz, to jej najniższe rezonanse leżą znacznie wyżej niż rezonans BR.

« Ostatnia zmiana: 22-10-2016, 10:15 wysłana przez tetejro »

lancaster

  • Gość
22-10-2016, 10:27
tetejro basrfleks nie da tak szerokiego pokrycia pasma co jest minusem i plusem jednoczesnie, zalezy co sobie Szanofny Pan życzy ?:-)

z innych komentow dla glosnika o sd 118cm2 25l to sporo, wiem ulozyli tak T-S. Padli ofiara możliwości :-) Melo uwazam dobrze wybral glosnik do konceptu bo potrzebuje niskiego strojenia a wylot tez by sie jakis sensowny przydal. Natomiast sam glosnik ładne pasmo T-S ... mozna uwazam sprobowac magnes dorzucic bo spl nie rozpieszcza a qts jak lekko spadnie i "zejscia" w symulacji troche obetniemy nic sie nie stanie 

tetejro

  • 2745 / 2957
  • Ekspert
22-10-2016, 10:52
Jak napisałem stroi sie BR indywidualnie czyli tak by uwzględnić ten rezonans ćwierćfalowy z obudowy zniekształcajacy szyt rezonansu BR. Duzy tunel BR tez jest czasem potrzebny ale także jego wymiar wnosi własne rezonanse ćwierćfalowe - im wiekszy tym niżej te rezonanse leżą.
BR teoretycznie jest doskonalczy ale praktycznie nie da się uciec od rezonansów ćwierćfalowych bo każda konstrukcja ma jakies wymiary akustycznie nieobojętne. Należy je uwzgłedniać podczas strojenia, doboru głosników czy planowania wymiarów, zeby potem ni ebyło zdziwienia mocnego ze tak ładnie wyszło w komputerze, a gra zupełnie nie tak :-)

Nie wiem czy na ten SBA wejdzie magnes, bo nabiegunnik jest profilowany. Trzeba by to sprawdzić. Gdyby sie dało zmniejszyć Qts to mógłby być bardziej uniwersalny głośnik.

Ewentualnie mozna taki pojedynczy głośnik dać do 35-40 litrowej OZ i też moze być ciekawie. A zdaje się podałem nawet Xavian Giulia jako przykłat takiej OZ w układzie TMM z szeregowymi zwrotnicami.

meloV8

  • 1552 / 5834
  • Ekspert
22-10-2016, 13:17
Lan, taka obudowa bez portu na końcu rozszerzającego się tunelu będzie miała wyższy rezonans niz wskazuje obliczenie na ćwiartkę. Do tego mocno sypie rezonansami, a po osiągnięciu rezonasnu fundamentalnego dostajemy nagły spadek promieniowania, podobnie jak w hornie. Dlatego dobra opcja jest stosowanie wyjścia w podłogę. Takie obudowy stosuje firma Blumenhofen czy jakoś tak. Wysokosc kolców najlepiej dobierać pomagajac sobie pomiarem impedancji. Będziesz dokładnie widzial jak wpływa to na prace tunelu i rezonanse.

Co do wielkości forumowej obudowy, to zaproponowana wysokość dla mltl mtm ma na celu podniesienie wysokości tweetera, gdzie dla typowej wysokości 1m może być trochę za nisko. Można również pomyśleć o 2,5 droznym MMT, w którym ustawienie midwooferow wyjdzie jeszcze lepiej wpasuje się do offsetu w mltl ale i klasycznego br. Na te chwile nie mogę określić dokładnych wymiarów szerokości i glebokosci, bo to trzeba obliczyć dla wybranych przetworników. Napewno mogę powiedzieć ze przekroczenie szerokości 20cm będzie slabym pomysłem od strony wizualnej.

Lan, dla wysokości wewnętrznej miedzy 94-110 cm, rezonans ćwierćfalowy będzie oscylował w granicach 80hz, dlatego dołożenie portu z masa obnizy ten rezonans do wymaganych.

Zastosowanie obudowy zamknietej dla takich głośników i to tak dużej uważam za marnotractwo. Wytrzymałość mocowa będzie slaba, a zejscie nie dorowna możliwościom dobrze zaprojektowanej mltl. Oz dla dwudrożnych wymaga głośników o naprawdę solidnym wychyleniu objetosciowym i sporym Sd. Tutaj nadawałby się weglowe scany classic lub wybrany model rewelatora. Ale nawet przy tych głośnikach w modelu mltl wyciśnie się więcej. Jestem zdania, ze energie drugiej strony membrany należy wykorzystywać, a nie tracić zamykając zamykając głośnik w klozet. Sa wyjatki oczywiście ale to nie w tym temacie.
Oczywiscie podtrzymuje swoje zdanie o ogromnej przydatności symulacji, ale nie wiem czy można sie opierać na pomiarach producenta. Oczywiście mogę zrobić przykladowa symulacje wybranych midwooferow w oparciu o znane parametry. Choc nie ukrywam, ze wolałbym je sam pomierzyć.
« Ostatnia zmiana: 22-10-2016, 13:39 wysłana przez meloV8 »

tetejro

  • 2745 / 2957
  • Ekspert
22-10-2016, 14:10
Każda obudowa rezonansowa umożliwi niższe zejście niż OZ.
W przyapdku tych konkretnych SBA wielkośc OZ wynika z zachowania Qc. Może miec bardzo szeroki zakres od 23 litrów do 45 litrów żeby nie przekroczyć 1,1 wartosci dobroci.
Xavian Giulia wykorzystuje własnie Scan Speaki serii revelator. A mimo ukladu 2,5dr i tak zejscie basu jest niewielkie w porównaniu do zaangażowanych kosztów i wielkości obudowy. Obudowa Zamknieta ma jednak inne zalety.
« Ostatnia zmiana: 22-10-2016, 14:16 wysłana przez tetejro »

meloV8

  • 1552 / 5834
  • Ekspert
22-10-2016, 14:20
Jakie zalety ma obudowa zamknięta? Poza niskim GD i ogólna prostota budowy i projektowania.

lancaster

  • Gość
22-10-2016, 14:49
"Dlatego dobra opcja jest stosowanie wyjścia w podłogę. Takie obudowy stosuje firma Blumenhofen czy jakoś tak."

dokladnie tak albo podobnie to u mnie wyglada przeciez :-)

lancaster

  • Gość
22-10-2016, 14:55
Melo, czysto z teorii 344(predkosc dxwieku)/4 (ćwiartka fali)/powiedzmy 45Hz = 1,9m po zlamaniu i usrednieniu niech bdzie metr wysokosci. So tego odpowiednio podniesc na kolcach i zaskakuje "turbo" :-)

Realnie w pomieszczeniu mam liniowe pasmo do troche ponizej 50Hz a -6dB ponizej 40Hz, przy niektorych techniawkach nikt mi nei wmowi ze nie ma tam subwoofera ;-)

lancaster

  • Gość
22-10-2016, 15:04
Melo, rozwaz dopalenie midbasow sba magnesami. Obudowa sie zmniejszy. Nie wiem czy ferryt wlezie bo jak tetejro pisal nabiegunnik jest profilowany ale nawet dowalic neodym (Enes magnesy do wyboru).
Dobre strony glosnika to gladkie wrecz rewelacyjne uwazam jak na alu pasmo, ogolnie OK T-Sy, slabsza strona jest efektywnosc, na "szczescie" jest tez nadmiarowa dobroc. Na oba pryszcze dobrze zrobi większe pole.

cadam

  • 4401 / 5867
  • Ekspert
22-10-2016, 18:53
Jeśli miałaby być opcja na tańszych midbasach to można by wziąć też od SBA?

http://www.sbacoustics.com/index.php/products/midwoofers/pfc/6-sb16pfc25-8/
« Ostatnia zmiana: 22-10-2016, 18:59 wysłana przez cadam »

meloV8

  • 1552 / 5834
  • Ekspert
22-10-2016, 20:36
Melo, rozwaz dopalenie midbasow sba magnesami. Obudowa sie zmniejszy. Nie wiem czy ferryt wlezie bo jak tetejro pisal nabiegunnik jest profilowany ale nawet dowalic neodym (Enes magnesy do wyboru).
Dobre strony glosnika to gladkie wrecz rewelacyjne uwazam jak na alu pasmo, ogolnie OK T-Sy, slabsza strona jest efektywnosc, na "szczescie" jest tez nadmiarowa dobroc. Na oba pryszcze dobrze zrobi większe pole.

Dla mnie "na oko" TS sa wporzo do MLTL, ale musze jeszcze je sprawdzic dokladniej w symulacji.

Jeśli miałaby być opcja na tańszych midbasach to można by wziąć też od SBA?

http://www.sbacoustics.com/index.php/products/midwoofers/pfc/6-sb16pfc25-8/

Czemu nie? Cena Tonsila, a parametry i wykonanie duzo lepsze ( na oko ).

tetejro

  • 2745 / 2957
  • Ekspert
22-10-2016, 22:33
Jakie zalety ma obudowa zamknięta? Poza niskim GD i ogólna prostota budowy i projektowania.
Przewidywalną i krótką odpowiedź impulsową oraz łagodne opadanie SPL. Mniej żródeł emisji więc brak zmienności fazowych między nimi. W pomieszczeniu wykorzystujemy room gain tylko od emisji głośnika. OZ realizuje idee nieskończonej odgrody.

meloV8

  • 1552 / 5834
  • Ekspert
23-10-2016, 00:02
Przewidywalną i krótką odpowiedź impulsową oraz łagodne opadanie SPL.
Ale to samo mozna zrobic nawet z BR. Kwestia odpowiednich parametrow TS glosnika. Nisko zestrojony BR bedzie operowal co prawda na wyzszych GD, ale przy czestotliwosciach ponizej 35hz roznica w GD i tak jest dla naszego sluchu niewykrywalna.

Mniej żródeł emisji więc brak zmienności fazowych między nimi.
Ewentualne roznice zaleza od czestotliwosci strojenia rezonatora.

W pomieszczeniu wykorzystujemy room gain tylko od emisji głośnika.

Mocno naciagana teoria. Dla dlugich fal niskotonowych, zarowno BR jak i OZ sa obudowami omnipolarnymi i beda generowac dokladnie takie same problemy w pomieszczeniu bez adaptacji akustycznej.

OZ realizuje idee nieskończonej odgrody.
Nie realizuje. Zmienia parametry glosnika, tworzy poduszke powietrzna. Idea nieskonczonej odgrody dziala tylko w teorii.

tetejro

  • 2745 / 2957
  • Ekspert
23-10-2016, 02:14
Wszystko ci sie pomieszało.

Nie mozna zrobic tego samego z BR bo filtracja akustyczna wymusza inne spadki. W teorii byc może dojdzie się do podobnej odpowiedzi impulsowej - w praktyce sie nie da. Ostrzejszy spadek wypadkowego spl oznacza gorszą odpowiedź impulsową.

OZ realizuje ide odgrody nieskończonej bo odgradza tył membrany. Parametry głosnika nie maja tu nic do rzeczy. Odgroda nie jest dla głośnika żeby mu było wygodnie, tylko dla słuchacza zeby oddzieliła go od promieniowania tylnej strony membrany.

Omnipolarne są zestawy realizowane jako omnipolarne. Mylisz promieniowanie dookólne z przenoszeniem kompresyjnym, co nie ma ze sobą nic wspolnego. Zestaw nie stanie sie omnipolarny dla fal dłuższych od wymiarów pomieszczenia, może najwyżej lepiej lub gorzej wytwarzać kompresje powietrza. I robi to przeważnie duzo gorzej niz dla przenoszenia akustycznego

Każdy rodzaj odtwarzania dzwięku przez głosnik dynamiczny podlega zależnościom fazowym. Im zmian fazowych od wzbudnika fali jest mniej tym lepiej.  A głosnik 6,5" zaczyna spadek na 70Hz więc jest jak najbardziej w zakresie przenoszenia akustycznego typowego pomieszczenia mieszkalnego.

Wszystkie obudowy rezonansowe sa tylko protezą głosników dynamicznych wykorzystującą ich odpad w postaci promieniowania tylnej strony membrany, dodawany do zródła bezpośredniego. Zreszta nawet sama nazwa BR to tlumaczy jako obudowa odwrotnofazowa.
« Ostatnia zmiana: 23-10-2016, 02:19 wysłana przez tetejro »