Audiohobby.pl

EMS LB12 w JE Labs Open Baffle

lancaster

  • Gość
21-09-2016, 18:57
Konieczność dzielenia pasma zwrotnicami wpływa w istotny sposób na skuteczność całego układu i wymusza stosowanie silniejszych wmacniaczy które kompensują niską efektywność. To nie współgra ze wzmacniaczami SET których moce są zbyt niskie dla wysterowania tak złożonego układu

Bajki. Na poprzednim Audioshow graly kolumny Destination Audio, z dwoma basami ( na strone )15 cali, hornem sredniotonowym i wysokotonowa tubka, pedzone SETem 1.5W i calosc urywala dupsko. Ja co prawda ponarzekalem na jakosc wyzszego basu, ale poza tym gralo miodnie.

o widzisz to juz jakies pole do dyskusji. Jak dla mnie Destination audio najlepiej zagraly 3 lata temu w malym pomieszczeniu  w sobieskim, akurat zawsze trafialem na spokojny repertuar w stylu wokal + 2 instrumenty ale szło to jak dla mnie bardzo łądnie, dwa lata temu z lampizatorem jak w słabo naglośnionym kinie a rok temu na narodowym moze nie porywajaco ale spoko bez uniesien z pierwszej prezentacji ale tez bez problemow  z drugiej.
Na narodowym dxwiek faktycznie najbardziej przypominal to co mozna uslyszec z klasycznych kolumn.

tetejro

  • 2745 / 2982
  • Ekspert
21-09-2016, 19:15
tetejro, skoro nie slyszales to sie nie wypowiadaj,
Mówiłem ze słyszałem, ale nie czwórki bo to coś innego jest już. Linkwitz trochę tych KITów naprodukował już.

tetejro

  • 2745 / 2982
  • Ekspert
21-09-2016, 19:25
Tetejro>
Przywołane przez Ciebie - w tonie dość stanowczym - OB wg założen Linkwitza są przykładem kierunku idei konstrukcyjnej OB wg której OB winien w kwestii rozmiarów być "zamiennikiem" normalnego wolnostojącego głośnika i tym samym umożliwiać jego stosowanie w normalnych, typowych wnętrzach ...
Czyli OB wysoki, ale wąski - w największym uproszczeniu. Implikuje to znacznie słabsze działanie odgrody jako takiej i powoduje iż dla uzyskania wymaganych poziomów ciśnienia konieczne jest stosowanie systemu wielodrożnego ...
Konieczność dzielenia pasma zwrotnicami wpływa w istotny sposób na skuteczność całego układu i wymusza stosowanie silniejszych wmacniaczy które kompensują niską efektywność. To nie współgra ze wzmacniaczami SET których moce są zbyt niskie dla wysterowania tak złożonego układu
A jeśli lubię brzmienie pojedyńczego głośnika fullrange?  Wtedy wkładam wysokoefektywny głośnik do odgrody i wzmacniacz o mocy kilku watów jest zupełnie wystarczający ...
Nie ma jednej drogi i jednego rozwiązania
« Ostatnia zmiana: 22-09-2016, 11:49 wysłana przez tetejro »

lancaster

  • Gość
21-09-2016, 19:42
tetejro, bierzesz po prostu fulla obslugujacego cale slyszane przez Ciebie pasmo czyli do 8KHz ;-) a tak serio z dobra kierunkowoscia 15KHz od dolu bas 200Hz podzial z rozsunieciem centr akustycznych mozliwie niewielkim, albo model W-F-W bas wtedy mozna zrealizowac nawet bez dipola  pasywnie 10 -12 cali a jak aktywnie to bym widzial 10-ke.
Beda testowane takie rzeczy na razie moge Ci pwoiedziec ze sie kopie jak obejsc efekt psucia dxwieku  kondensatorem dla fulla, nie brzmi to xle ale w porownaniu do glosnika solo odstaje. Niestety elementy bierne zwrotnic uśredniaja i nie jest to kwestia pasma, Cervantes chyba wczesniej pisal mozesz dac konda szeregowego na poziomie 10 000uf zeby nic z dolu nie urwalo i zbocznikowac go silver oilem mundorfa (real test) a dxwiek i tak siada po calosci.

lancaster

  • Gość
21-09-2016, 20:11
m.in dlatego podoba mi sie pomysl avantgarde dajacy sredniotonowca w tubie bez zwrotnicy, kiedys mialem problem ze zdobyciem takiego, obecnie nie mam problemu z zaprojektowaniem ale nie mam tez przekonania do uzycia go w zestawach 3 way domowych, ogolnie na chwile obecna jestem zdania ze drogi nie sa po to zeby je mnozyc tylko mnozy sie je kiedy glosniki inaczej nie pozwalaja.
Przykladowo w wiekszym pomieszczeniu gdzie jest potrzeba uzycia glosnika 15 cali mozna rozwazyc 3way.
Do 12 cali spokojnie jeszcze 2 drogi na dzien dzisejszy widze, ktos powie ze sporo ze jak zoptymalizuje sie glosnik do odtwarzania srednicy to bas nie zejdzie do 20Hz itd. Z życia wziete :-) wszystko sie zgadza, basem trzeba sie zadowolic od 35-40Hz efektywnosc tez nie 100dB tylko dla 12 calowki powiedzmy 92-92dB/8ohm obudowy dla 12-ek 80-100l z dobrym opoxnieniem grupowym idac w gore nie tniemy glosnika 3KHz :-) bo wtedy faktycznie średnio, ale taka 12-ke przy odpowiedniej geometrii membrany dac do 1500Hz nie jest problem, lekki trik z pasmem ze wzgledu na kierunkowe i jest ciekawie, przyznam ze sie zdziwilem kiedy porownalem srednice do 2KHz z tak zaprojektowanych 12 cali i  7 calowki niskosredniotonowej ciagnacej sporo wyzej ale do celu testu odpowiednio ulozonej zwrotnica tak by pasma byly zbiezne. Przy porownaniu glosnosc tez wyrownywana.

Dlatego uwazam ze z tego EMS-a przynajmniej teoretycznie moze sie odezwac niekiepsko, aczkolwiek nie wiem na ile uniwersalnie, akustyka powinna dać koncert..

lancaster

  • Gość
21-09-2016, 20:41
Wally, miales Lorthera, masz EMS, pokusilbys sie o porownania ? Subiektywny odbior podzakresów  + to co sie podoba najbardziej a co mniej w obu miedzy sobą.

Z  Lowtherem jest o tyle problem ze gra dobrze na wszelkich prezentacjach "szołowych" rownie czesto jak widywany jest Yeti. Kiedy zagra OK robi robote, niedawno  Gustawa z naszego forum sponiewierało a facet jest fanem lekkiego misia na basie tak ogolnie, po tym odsluchu kupil Klipscha Heresy i piękne Focale z 10 calowka na basie na razie czekaja na lepsze czasy (system kina domowego).

wally

  • 173 / 2789
  • Aktywny użytkownik
21-09-2016, 21:40
Lowther  EMS? Hmm ... to skomplikowane ...
Myślę że można je rozpatrywać w kategoriach szybkości, objętości i wypełnienia przestrzeni
SZYBKOŚĆ. Tu Lowther jest bezkonkurencyjny. Nic go nie dogoni ... reakcja jest absolutnie natychmiastowa. EMS nie jest jednak aż tak obłędnie szybki, ale z kolei równiej prowadzi ( choć nie z aż tak nieprawdopodobnie dużą szybkością) znacznie większą masę ...
Porównanie do aut
« Ostatnia zmiana: 22-09-2016, 20:48 wysłana przez wally »

wally

  • 173 / 2789
  • Aktywny użytkownik
21-09-2016, 21:49
Ostatnio miałem możliwość posłuchania głośnika Altec Lansing 604 ... EMS jest gdzieś pomiędzy Lowtherem a nim ... i to nie jest zła konkluzja ...
« Ostatnia zmiana: 22-09-2016, 21:39 wysłana przez wally »

meloV8

  • 1552 / 5860
  • Ekspert
21-09-2016, 23:39
Konieczność dzielenia pasma zwrotnicami wpływa w istotny sposób na skuteczność całego układu i wymusza stosowanie silniejszych wmacniaczy które kompensują niską efektywność. To nie współgra ze wzmacniaczami SET których moce są zbyt niskie dla wysterowania tak złożonego układu

Bajki. Na poprzednim Audioshow graly kolumny Destination Audio, z dwoma basami ( na strone )15 cali, hornem sredniotonowym i wysokotonowa tubka, pedzone SETem 1.5W i calosc urywala dupsko. Ja co prawda ponarzekalem na jakosc wyzszego basu, ale poza tym gralo miodnie.

o widzisz to juz jakies pole do dyskusji. Jak dla mnie Destination audio najlepiej zagraly 3 lata temu w malym pomieszczeniu  w sobieskim, akurat zawsze trafialem na spokojny repertuar w stylu wokal + 2 instrumenty ale szło to jak dla mnie bardzo łądnie, dwa lata temu z lampizatorem jak w słabo naglośnionym kinie a rok temu na narodowym moze nie porywajaco ale spoko bez uniesien z pierwszej prezentacji ale tez bez problemow  z drugiej.
Na narodowym dxwiek faktycznie najbardziej przypominal to co mozna uslyszec z klasycznych kolumn.

Mam dokładnie takie samo zdanie. Pierwszy pokaz  sobieskim był super. Wtedy te kolumny mnie oczarowały i dla mnie w tamtym roku to był jeden z najlepszych dzwiekow wystawy. Później było już tylko gorzej, ale na poziomie.

wally

  • 173 / 2789
  • Aktywny użytkownik
22-09-2016, 10:15
Niestety ... nie słuchałem tego ....
« Ostatnia zmiana: 22-09-2016, 19:59 wysłana przez wally »

wally

  • 173 / 2789
  • Aktywny użytkownik
23-09-2016, 13:46
Cóż taka cisza? ;- )
Mam nadzieję że moje dywagacje nikogo nie obraziły ;-)

lancaster

  • Gość
23-09-2016, 20:01
czuje sie dotknięty do żywego ;-) czyli posluchalbym tych glosnikow :-)

wally

  • 173 / 2789
  • Aktywny użytkownik
23-09-2016, 20:32
 Niby których

lancaster

  • Gość
23-09-2016, 20:32
tytułowych oczywista

wally

  • 173 / 2789
  • Aktywny użytkownik
23-09-2016, 21:28
Konkrety jakieś?
« Ostatnia zmiana: 23-09-2016, 21:30 wysłana przez wally »