Audiohobby.pl

Focal Utopia

lancaster

  • Gość
24-08-2016, 16:17
dustus, gryzonie z fotki to przesympatyczne lemingi :-) Francuz, dobrze prawi, niemniej wsrod wykształconych są i mądrzy wtedy jest co zapamiętać. Jakis czas temu oglądałem statystyki na ten temat i wyszlo ze w kazdej grupie spolecznej jest podobny odsetek osobnikow z  podobnym IQ. Bylem zdziwiony ze przykladowo stolarz moze dysponowac wyzszym IQ od niejednego profesora do czasu kiedy nie obejrzalem listy najinteligentniejszych ludzi na świecie a tam obok fizyków amerykański striptizer :-)
Niemniej inteligencja do mądrości ma sie średnio zauwazylem. Szybkosc procesora daje fantastyczne wyniki dopiero kiedy ma co obrabiać i dane są dobre (bo rownie sprawnie obsluzy złe, np. na liscie norymberskiej chyba nikt nie mial IQ ponizej 140).

Sorki za offtopa tak czy inaczej a nowych Focali chętnie poslucham jesli dane mi będzie :-)

ductus

  • 1247 / 4836
  • Ekspert
24-08-2016, 17:04
@Lancaster: Słusznie. Podzielam. :)

pastwa

  • 3815 / 5891
  • Ekspert
31-08-2016, 08:16
Pytanie czy to tylko marketing?


Nie widzialem jeszcze nausznikow powyzej 1000euro ktorych poczatkowy marketing mialby pozniej stosowne przelozenie na jakosc brzmienia,  bez wzgledu czy mowa tu o topowych dynamikach czy szczytowych elektrostatach...a tak poza tym to nie ma jednych i zarazem najlepszych sluchawek na swiecie.

Synthax

  • 2323 / 4110
  • Ekspert
02-09-2016, 09:51
Muzyy których gościłem, zajmujący się różnymi gatunkami od klasyki po rock, nie wskazywali wielkich różnic między flagowcami a klasą średnią. A ja sam obecnie wolę Q701 dobrze napędzone niż wiele spośród drogich modeli :)

Focale okazałe, ale czas pokaże jak wspaniałe są. Kiedy już echa recenzji i hajpu wygasną :)

asmagus

  • 4439 / 5440
  • Ekspert
08-09-2016, 10:59
Lan przypomniał mi o tym wątku i przypomniał mi się filmik z przetwornikiem, przewińcie sobie tak od 30 sekundy.










lancaster

  • Gość
08-09-2016, 12:17
podatnosc zawieszenia mega duza, nie znam sie na sluchawkach ale wydaje sie to dobrym pomyslem, standardowe wytloczki z mylaru sa sztywniejsze, z tylu widac niezla baterie neodymow (neodymy czsto uzywane w sluchawkach akurat ale nie taki kaliber :-)). To jest w zasadzie maly glosnik dynamiczny, cos nowego w swiecie sluchawek nie widzialem jak pracuje driver w AKG K1000 tam tez ponoc jest cos podobnego.  Dla mnie rpzynajmniej ciekawa rzecz i nie pisze tego komentu zeby nastukac wpisy we wątku ;-)

asmagus

  • 4439 / 5440
  • Ekspert
08-09-2016, 12:40
(...) nie pisze tego komentu zeby nastukac wpisy we wątku ;-)

Jasne ... ;)

Bardziej serio jednak, nie widziałem nigdy tak reagującego głośnika (zawieszenia).

lancaster

  • Gość
08-09-2016, 13:31
ulatwia to osiagniecie niskiego rezonansu i moze sprzyjac lepszym charakterystykom impulsowym, ale to juz zalezy od  budowy calego glosnika.

asmagus

  • 4439 / 5440
  • Ekspert
08-09-2016, 14:05
ulatwia to osiagniecie niskiego rezonansu i moze sprzyjac lepszym charakterystykom impulsowym, ale to juz zalezy od  budowy calego glosnika.


Potencjał jest.

tetejro

  • 2745 / 2982
  • Ekspert
09-09-2016, 21:21
Całkiem niechcący rozkręciłem wątek. Głośników z kopułkami berylowymi nigdy nie słuchałem, więc trudno oceniać mi ich wyjątkowość/przewagę. Pytanie czy to tylko marketing? wg testów przeprowadzonych przez pana z pierwszego postu technicznie wypadają całkiem nieźle, bardzo niskie zniekształcenia podobnie jak w słuchawkach planarnych.

Pomyślałem, że skoro kiedyś membrany z celulozy były jakimś postępem, to może beryl jest krokiem dalej? Ale nie mnie to oceniać.

Wątek jest o słuchawkach czy o głośnikach? Producenci ciagle szukaja nowych materiałów, lżejszych i sztywniejszych. W głosnikach beryl, a w słuchawkach celuloza bakteryjna (Fostex).

Tytus1988

  • 148 / 1716
  • Aktywny użytkownik
30-03-2020, 02:51
Utopie są ciekawym wyborem, ale tak jak jak wspomniał pastwa, trzeba trafić na odpowiedni egzemplarz i niekoniecznie udaje się  to przy pierwszym, czy drugim podejściu. Obecna sytuacja jest bardzo poważna, ale czasami też potrafi do podjęcia wielu decyzji (w tym zakupowych) szybciej niż w normalnych warunkach.

Karol

  • 2011 / 4321
  • Ekspert
30-03-2020, 11:22
@Tytus1988, skąd masz te informacje o niepowtarzalności egzemplarzy Focal Utopia?
Mógłbyś podrzucić jakiś link? Chciałbym o tym poczytać...

gruesome

  • 778 / 5829
  • Ekspert
30-03-2020, 12:02
https://www.innerfidelity.com/content/seven-focal-utopias-measured

Jak dla mnie wygląda to dobrze. Poza tym wadliwym pojedynczym egzemplarzem, na podstawie którego Tyll napisał recenzję.

Osobiście uważam, że większość przypadków gdy te same słuchawki brzmią inaczej na różnych sesjach odsłuchowych, to wynik normalnych różnic w adaptacji słuchu, wpływ poprzednio słuchanych słuchawek itp.

pastwa

  • 3815 / 5891
  • Ekspert
30-03-2020, 12:13
Poza tym wadliwym pojedynczym egzemplarzem, na podstawie którego Tyll napisał recenzję.

Egzemplarz Tylla na podstawie ktorego pisal oryginalna recenzje nie byl wadliwy, wrecz przeciwnie, gral sporo lepiej niz pozniejsze produkcyjne egzemplarze, stad Tyll zdecydowal sie zmienic ich pozycjonowanie na scianie slawy uznajac ze jego wysoka ocena nie odzwierciedla realiow.

Mozna sie generalnie przyzwyczaic/zaadaptowac do charakteru kazdych sluchawek, ale ciezko przeoczyc kiedy jedne Utopie maja np. znakomita holografie a inne juz nie, itd. Te sluchawki sa robione recznie (!) tak samo jak malowanie obrazow, nigdy nie bedzie dokladnie identycznych ruchow pedzla, tak samo jak i formacji przetwornika berylowego, co odbywa sie jednym super sprawnym, precyzyjnym ruchem. Bez wzgledu na sam proces QA w fabryce, odchylki beda, zazwyczaj male, ale trafia sie i wieksze, tak samo jak 4 listna koniczyna.

saudio

  • 724 / 5271
  • Ekspert
30-03-2020, 13:01
Czemu w klubie Grado piszemy o Utopii ?
Mnie jakoś statystyka uszkodzonych przetworników z head-fi nie zachęca też. Te których słuchałem jedyne co można by poprawić to szerokość sceny i nie porównuję to do HD800.