Audiohobby.pl

Magnetofony Szpulowe

ArturP

  • 1290 / 2752
  • Ekspert
02-04-2017, 13:46
Może z tym słodzeniem poczekajmy do końca naprawy???
Może być na windowsa jakiś generator, warunkiem użycia jest odpowiedni poziom sygnału na poziomie co najmniej 0,775 mV. Jeśli z karty Ci tyle wyjdzie to OK.
Jestem w trakcie tłumaczenia stronki z ustawieniami kalibracyjnymi, z moimi dodatkami. Może to chwilkę potrwać, a tą czasą oto ona--->  http://en.wikiaudio.org/Analog_tape_recorder_calibration_overview_tutorial
Jak ktoś ma taką wolę, to może sam sobie ją zastosować.
Jest już moje tłumaczenie z dodatkami w pliku tekstowym Notatnika.
Proszę o powiadomienie mnie o zauważonych błędach.
Dziękuję.
« Ostatnia zmiana: 02-04-2017, 17:41 wysłana przez ArturP »

artekk

  • 1694 / 5841
  • Ekspert
02-04-2017, 17:24
Może z tym słodzeniem poczekajmy do końca naprawy???

naprawa została przeprowadzona, teraz regulacja, choć na moje ucho jest dobrze. Ale w przypadku tego magnetofonu nie odpuszczę i zrobię to do końca, jak w serwisówce, bo spokoju nie da mi myśl, że coś może być nie tak, jak powinno.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

AUDIOTONE

  • 9373 / 5794
  • Ekspert
02-04-2017, 23:42
Arturze to może czas na zakup jakiegoś generatora ?
Bo przydałby  się na pewno to napraw teraźniejszych i przyszłych :)
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

artekk

  • 1694 / 5841
  • Ekspert
03-04-2017, 21:02
Wojtek, myśl jest bardzo ok, tylko czy aby mnie nie przeceniasz ? że ja jestem w stanie jakąś elektronikę naprawić ?
Do regulacji, kalibracji owszem, może jakoś bym sobie z pomocą serwisówki i taśm kalibracyjnych poradził, ale z naprawami to bardzo tak sobie u mnie :)
Moim szczytowym osiągnięciem w zakresie napraw elektronicznych jest wymiana potencjometru oraz znalezienie i poprawienie zimnego lutu :)
Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

ArturP

  • 1290 / 2752
  • Ekspert
03-04-2017, 21:52
Szanowny imienniku mój, masz wielką wyobraźnię i wyobraź Sobie, że my też zaczynaliśmy kiedyś.
PORADZISZ SOBIE!!!

AUDIOTONE

  • 9373 / 5794
  • Ekspert
03-04-2017, 21:52
EDIT:
Artur mnie wyprzedził o sekundy....   I co najważniejsze ma rację :)


Od znalezienia i poprawienia lutu się zaczyna :)
Miernik uniwersalny już masz. Proponował bym zakup jakiegoś jeszcze miernika do pomiaru kołysania i drżenia (wow-flutter) . Pomaga w wyłapaniu problemów z torem przesuwu.
Jakiś generator m.cz. by się także przydał i na koniec oczywiście oscyloskop. I sam możesz wtedy wykonywać proste pomiary i sam sobie ustawić magnetofon. To by się przydało...  :) Co sądzisz. Potem można by w dziale serwisowym poczynić pokazy jak zmierzyć to czy tamto. Było by to zasadne .
Ostateczne zdanie i tak będzie należeć do Ciebie. A po za tym do takich pomiarów lub ustawień nie wymagana jest wiedza z wyższych studiów w kierunku elektronika stosowana :) hehe
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

artekk

  • 1694 / 5841
  • Ekspert
03-04-2017, 23:07
Prawdę mówiąc kalibrowanie magnetofonów wg serwisówek to moje marzenie :)
Może pora zacząć je powoli spełniać. 

W sumie takich padniętych elektrycznie magnetofonów to miałem 2-3 sztuki. Naprawianie nie trafia się jak widać zbyt często.
Za to źle ustawiony jest prawie każdy.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

AUDIOTONE

  • 9373 / 5794
  • Ekspert
03-04-2017, 23:36
No to sam dałeś sobie odpowiedz na pytanie :)
Odpowiednie pytania co do zakupów urządzeń pomiarowych możesz zadać w temacie serwisowym :)


hahaha :) Super

Już nie mogę się doczekać  :)
Jestem chyba uczulony pozytywnie na sprzęt pomiarowy. Czasem wywołuje u mnie ślinotok :) Jeśli jest jeszcze ładny, zadbany i przydałby się mi to już w ogóle....

Wiem że to jest choroba. Ale ja już tak mam od 30 lat więc to już za długo. I nie zamierzam tego leczyć hahahahaha   :)
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

AUDIOTONE

  • 9373 / 5794
  • Ekspert
23-04-2017, 22:53
Arturze co taka cisza ? Uporałeś się z tym Tandberg-iem i z ustawieniem głowicy?
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

artekk

  • 1694 / 5841
  • Ekspert
24-04-2017, 09:23
Witaj Wojtku po dłuższej przerwie :)

Głowicę ustawiłem. Magnetofon wg mnie nagrywa poprawnie.
Jednak czeka mnie gruntowna rozbiórka, ponieważ giną kanały - przerywają przełączniki umieszczone na małej pionowej płytce wmontowanej w płytę główną (Playback mode, sync, source/tape). Nie da się psiknąć kontaktem w żaden sposób, bez poważnego demontażu - brak dostępu. Jednak do roboty najlepszy Revox, tam wszystko jest na wierzchu, dostęp rewelacyjny.
Przy okazji będę chciał wymienić peerki od biasu i spróbuję naprawić włącznik sieciowy. Wypadałoby jeszcze wymienić profilaktycznie kondensatory Frako w zasilaczu. A na koniec regulacja.
Jak widzisz niby sprawny magnetofon wymaga jeszcze kilku zabiegów, by mógł w pełni cieszyć. Nie wiem, kiedy zajmę się tym, bo kobieta zaplanowała mi już jakieś remonty w domu i na działce.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

AUDIOTONE

  • 9373 / 5794
  • Ekspert
29-04-2017, 21:38
Arturze podejrzewam że TD20 nigdy nie był serwisowany. I będzie to jego taka pierwsza dokładna rozbiórka.
A że sprzęcik jest wiekowy to należą mu się honory że i tak działa w takim stopniu jak pisałeś wcześniej.
Ja także będę musiał wreszcie zajrzeć do swojego 32 bo wiem że był serwisowany w 1991 roku. A od tamtej pory nic...
Więc jakieś drobne pomiary mu się należą . Bo nagrywa i odtwarza super. I smarowany jest co dwa lata. Ale trzeba przejrzeć kondy itp. By nie było niespodzianek .
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

artekk

  • 1694 / 5841
  • Ekspert
29-04-2017, 22:03
Pewnie masz rację Wojtku. Tandberga przesmarowałem, teraz czas na konserwację elektroniki, ale tyle mam grzebaniaw różnych gratach, że nie wiem, kiedy się za niego zabiorę. Najbardziej cieszy, że normalnie nagrywa, wkurza trochę to okresowe zanikanie kanałów przy odtwarzaniu, ale jak to w sprzęcie vintage, przyzwyczaiłem się już do takich klimatów. Opanuje się i to :)
Co ciekawe Revox jest starszy, ale chodzi dobrze, nic nie trzeszczy, żaden potencjometr, przełącznik. W środku też czysty, widać, że ktoś się już nim zajmował.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

AUDIOTONE

  • 9373 / 5794
  • Ekspert
29-04-2017, 22:38
Może to wina lepszych troszkę komponentów w Revox-ie, nie poniżając oczywiście Tandberga że ma złe komponenty.
Albo to ze już był serwisowany lub lepiej utrzymany przez poprzednich właścicieli.
Zależy bardzo sądzę od tego kto jak dbał o sprzęt , przed tym jak my go kupujemy.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

artekk

  • 1694 / 5841
  • Ekspert
02-05-2017, 22:20
A jeden z moich szpulaczków dzisiaj w końcu trochę popracował.
Nagrywał się Polski Top Wszechczasów z Trójki, wyszło tego dwie duże szpule, każda z dwóch stron. Niestety nie wszystko udało się nagrać, a to przyszedł sąsiad, później listonosz, jedna z taśm okazała się nie do nagrania, i dwa nagrania się zmarnowały.  Poza tym przekładanie szpul, etc. Nagrywał Tandberg, stwierdziłem, że na nagranie z radia szkoda taśmy, żeby nagrywać 2 ślady na Revoxie. I bardzo się cieszę, że się przemęczyłem, bo widzę, że muszę poprawić trochę regulacje, jednak na takim długim dystansie wyłażą różne kwiatki.
A teraz sobie słucham, jak wyszło.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

AUDIOTONE

  • 9373 / 5794
  • Ekspert
02-05-2017, 22:26
To jak posłuchasz to opisz wrażenia :)

Będę czekał z niecierpliwością...
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.