Audiohobby.pl

Głosniki estradowe w zastosowaniach domowych

meloV8

  • 1552 / 5833
  • Ekspert
13-04-2016, 12:48
Taka filtracja jest bardzo dobra, pod warunkiem ze mamy odpowiednie do tego glosniki, a calosc jest zrobiona na podstawie rzeczywistych pomiarow. Mozna powiedziec, ze jestem fanem zwrotnic szeregowych, ale ich projektowanie , to niezla jazda bez trzymanki :) ( na poczatku ).
To wlasciwie jest zwrotnica szeregowa, lansowana kiedys przez acoustic reality http://www.htguide.com/forum/attachment.php4?attachmentid=1789&stc=1

tetejro

  • 2745 / 2956
  • Ekspert
15-04-2016, 00:43
Wracajac do grzebania wśród głosników Beyma.

Znalazłem takie 6"

http://www.beyma.com/products/lowmidfrequency/608BFR8

Beyma 6P200.
Jest to w zasadzie głosnik nisko-średniotonowy do układów line Array.
Rzeczywiste parametry wg DIN to wychylenie liniowe +/-2,5mm i moc ok. 100 W.

Wykorzystując cewkę o duzym Re ok. 4-5 mozna by teoretycznie obnizeyc jego Qc i uzyskac w około 15 litrach zejście o -3db przy 50-55 Hz. Przy powiedzmy 88db efektywności.

Niby niedużo, ale dwa takie głosniki w układzie 2,5 droznym mogłyby pracowac od tych 40 hz do powiedzmy około 2000 hz bez problemu, co daje już pewne mozliwości w zakresie użytku domowego.

Alternatywą moze być jeden głosnik 8P300FE, chociaz ma wyższe zniekształcenia.
http://www.beyma.com/products/lowmidfrequency/108P3FEN8 

I znowy powstaje pytanie - ma to sens? Czy nie sensowniej byłoby poszukac jakiegoś Monacora z serii tajwańskiej, Albo Ushera czy Seasa w rozmiarach 6"-8" ?
Cena przypuszczalnie będzie ta sama. Parametry do użytku domowego wystarczajace, bez kombinowania z wtrącaniem dodatkowych rezystancji ?

tetejro

  • 2745 / 2956
  • Ekspert
15-04-2016, 00:54
przykład zastosowania 8" Beym w monitorze serii Studio.
http://www.faktiskt.se/phpBB3/viewtopic.php?f=3&t=57315

meloV8

  • 1552 / 5833
  • Ekspert
15-04-2016, 01:30
Chyba sie juz pogubilem, co w ogole chcesz osiagnac...

tetejro

  • 2745 / 2956
  • Ekspert
15-04-2016, 11:20
Nie napisałem że chcę coś osiągnąć konkretnego, to nie sa jeszcze zdefiniowane założenia.
Rozważam możliwości i warianty zastosowania głosników estradowych w warunkach domowych. Wszelkie pomysły przyjmuję pod rozwagę.

Czyli zastanawiam się jak z estradowego tłuczka zrobić coś co wyprodukuje w miarę obecny bas w warunkach domowych, nie będzie sie darło jak na estradzie (wysoka efektywnosć w domu może być problemem a nie zaletą). Oraz jak wykorzystac najlepsze cechy głośników pro-audio unikajac ich problematycznych cech.

Wariant z 6" (para) lub z 8" Beymą rozważam nadal do sastosowania z TPL-150.

Po drodze wpadł pomysł z tą kopułka T2030 i MC115 (w 2 droznym lub 3 drożnym wariancie) ale te akurat głosniki nie tworzą typowego problemu estradowców, natomiast można je także brac pod uwagę do połaczenia w torze średnio-wysokotonowym z jakimś 6" lub 8" głosnikiem estradowym.

simon19

  • 256 / 4856
  • Zaawansowany użytkownik
16-04-2016, 14:46
Ja mam pytanie techniczne o wspólne granie suba i monitorka 20-30litrów.  Co tu jest istotne? zgodność fazowa,czasowa?

Bo 8cali z estrady się nie nadaje, obsługuje tylko wyższy bas ale i ten jest ważny i jego zróżnicowanie szybkość,poza tym małe monitorki tłuczki są ładne.

Takie mocne granie,dobre aczkolwiek bez dołu wymagałoby dodania suba na dół. Czy to technicznie jest poprawne? Bez ucinania dołu monitorowi filtrem !

Tetejro- 2 way z estrady to tylko 12 cali,ewentualnie 10 jeśli rezonans i dobroć pozwalają. a i 12 cali bywają bezbasowe,takie które mają rezonans 55 i dobroć 0,19 to podejrzewam że drą pysk,np potężne Precision Devices, ale za to pewnie po korekcji dołu DSP  czy zwykłym equalizerem są wspaniałe.

simon19

  • 256 / 4856
  • Zaawansowany użytkownik
18-03-2021, 23:33


Czyli zastanawiam się jak z estradowego tłuczka zrobić coś co wyprodukuje w miarę obecny bas w warunkach domowych
Chciałem się tu napisać a widzę że już napisałem dawno temu.
Może na niedobory basu TL to dobre lekarstwo?
Mam w TL Beyma 8WR250 i gra. Tylko niska dobroć w tym związku trochę nie pasuje.Chyba. Lepiej mi brzmiały Seasy z dużym qts grające kiedyś w OZ . Myślę że się marnują w TL. Polecą do Horna albo Coral backload albo monitorki Horn z jakimś subem ale jeden sub to takie nieaudiofilskie albo trudne do strojenia.

Zmelmag

  • 1280 / 1726
  • Zmelmag
19-03-2021, 07:50
bez dsp zapomnijcie, te glosniki nie sa projektowane pod prace z poziomami jakich oczekujecie w domu i pod ten zakres o jakim rozmowa.
przykladowo 12 cali beyma 12wr400 z dsp jak jej sie przylozy to dol ma jak 12 cali przykladowo SBA pasywnie.
Z tym ze SBA lepiej chodzi przy niskich poziomach glosnosci a Beyma swoje plusy pokazuje dopiero jak jej sie dolozy.
Dxwiek jest energetyczniejszy po prostu, z SBA bardziej jak ze suba. Za to startuje od duzo nizszych pozimow glosnosi co moim zdaniem ma w domu ogromne znaczenie.

PS. Beyma byla dodatkowo modyfikowana zeby wycisnac wiecej niz stanardowo, czyli po to zeby obnizyc jej rezonans, bez takiego zabiegu potrzeba wiekszej korekcji dsp i konia ampa zeby poszlo cos ponizej 30Hz.

Jak ktos ma salon 100m2 ma to sens ;-)
https://banbye.pl polecam :-)

fakamada

  • 1066 / 5368
  • Ekspert
20-03-2021, 00:22
Polecam wymianę górnego zawieszenia na piankowe. Obniża rezonans, zwiększa podatność, poorawia brzmienie. Końcowy efekt to coś pomiędzy głośnikiem domowym, a estradowym.

meloV8

  • 1552 / 5833
  • Ekspert
28-03-2021, 00:39


Czyli zastanawiam się jak z estradowego tłuczka zrobić coś co wyprodukuje w miarę obecny bas w warunkach domowych
Chciałem się tu napisać a widzę że już napisałem dawno temu.
Może na niedobory basu TL to dobre lekarstwo?
Mam w TL Beyma 8WR250 i gra. Tylko niska dobroć w tym związku trochę nie pasuje.Chyba. Lepiej mi brzmiały Seasy z dużym qts grające kiedyś w OZ . Myślę że się marnują w TL. Polecą do Horna albo Coral backload albo monitorki Horn z jakimś subem ale jeden sub to takie nieaudiofilskie albo trudne do strojenia.

Jak wpadłeś na taki pomysł, żeby te głośniki pakować w TL? Tobardzo kiepskie rozwiązanie.

simon19

  • 256 / 4856
  • Zaawansowany użytkownik
14-01-2022, 17:57


Czyli zastanawiam się jak z estradowego tłuczka zrobić coś co wyprodukuje w miarę obecny bas w warunkach domowych
Chciałem się tu napisać a widzę że już napisałem dawno temu.
Może na niedobory basu TL to dobre lekarstwo?
Mam w TL Beyma 8WR250 i gra. Tylko niska dobroć w tym związku trochę nie pasuje.Chyba. Lepiej mi brzmiały Seasy z dużym qts grające kiedyś w OZ . Myślę że się marnują w TL. Polecą do Horna albo Coral backload albo monitorki Horn z jakimś subem ale jeden sub to takie nieaudiofilskie albo trudne do strojenia.

Jak wpadłeś na taki pomysł, żeby te głośniki pakować w TL? Tobardzo kiepskie rozwiązanie.
Chyba potrzebowałem przyłożyć słuszną moc do tych TL i z korekcją basu to działa. W sensie dobrego tłuczenia basem w celu uwolnienia endorfin a poza tym coś mi nie gra i jest rów mariański przy 100hz chyba.  Tak naprawdę miałem w tych kolumnach Seas bądź ScanSpeak P21 chyba taki jakiś model 8 cali dla OZ . Niestety malutkie rączki jeden mi uszkodziły. A jeszcze wcześniej, tak naprawdę obliczałem te obudowy dla 5 cali i tak próbowałem z małą Vifą i STX AWX dawny symbol.