Audiohobby.pl

Głosniki estradowe w zastosowaniach domowych

tetejro

  • 2745 / 2984
  • Ekspert
05-04-2016, 15:13
Hiszpańskie brzmienie - czy jest cos takiego w odniesieniu do głośników Beymy?

Poczytałem na temat różnych głośników tego producenta i generalnie opinie są takie że robią lepsze głośniki estradowe niż domowe. Seria Studio (Beymy) jest raczej nisko oceniana w Internecie.

natomiast seria Pro jest rozwijana i wygląda że ma coraz więcej fanów budującej na tych głosnikach kolumny domowe.

Znalazłem cos takiego
http://www.avsforum.com/forum/155-diy-speakers-subs/2083938-diy-front-soundstage-build-3-way-triple-12-inch-beyma-tpl-150-amt.html

Dla mnie to jest zbyt rozbudowany zestaw ale widać w nim użyty TPL-150 czyli diafragmę (magnetostat) połączona prawdopodobnie z czymś w rodzaju 12G125


Ta sama Beyma z dwoma Seasami W22 http://www.hifisentralen.no/forumet/diy-og-utvikling-ha-yttalere-forsterkere-etc/40412-beste-element-til-beyma-tpl-150-a-2.html

Kolejne dwa projekty z jej zastosowaniem
http://www.avsforum.com/forum/19-dedicated-theater-design-construction/1416004-bef-norway-diy-uncompromising-theater-2.html
http://www.hifisentralen.no/forumet/hi-fi-generelt/39861-noen-tips-til-ha-ytaler-forsterker-kombinasjon.html

Obudowa otwarta
http://shop.grantfidelity.com/PureAudioProject-Trio15-Beyma-Open-Baffle-Speakers-pair.html


I projekt typowo 3-dr
http://www.bvaudio.sk/f3b.htm

a tutaj pomiary głośnika TPL-150
https://www.hifi-selbstbau.de/index.php?option=com_content&view=article&id=329


Co sądzicie o koncepcji zastosowania głośników estradowych do celów domowych?

Czy da się je udomowić - w tym sensie czy można z nich osiągnąć niskie zniekształcenia, wystarczająco rozciągnięte pasmo, rozdzielczość zwłaszcza przy niskich poziomach dźwięku i czy bardzo wysoka efektywność nie będzie zbyt męcząca w użytkowaniu z normalnymi wzmacniaczami?

Czy taki system np. TPL-150 z jakimś 12" midbasem może zastąpić duży domowy monitor do średnich pomieszczeń ?

meloV8

  • 1552 / 5861
  • Ekspert
05-04-2016, 15:21
Bo seria studio jest mocno przestarzala. Co prawda jest pare ciekawych glosnikow ale po ostatniej podwyżce cen, juz naprawde nie oplaca sie tego kupowac. Troche jak z Tonsilem. Kupa przestarzalych smieci, w ktorych dwa, trzy modele trzymaja jakis poziom.

tetejro

  • 2745 / 2984
  • Ekspert
05-04-2016, 15:25
Dorzuce jeszcze kolejne zagadnienie.

Czy fani 100 litrowych altusów mogliby zbudowac sobie coś podobnego na Beymach w podobnej cenie czyli powiedzmy tak do 5-6 tys. za parę? Oczywiście na jakichś najtańszych ale jednak przyzwoitych estradowych Beymach ?

Czy na głośnikach estradowych do Line Array tak 6"-8" midbasach można zbudować zadowalający mały zestaw domowy - 2 drożny monitor albo 2,5 drożny wąski podłogowy słupek ?

Doświadczenia, przykłady, rozważania ?

tetejro

  • 2745 / 2984
  • Ekspert
05-04-2016, 15:30
Bo seria studio jest mocno przestarzala. Co prawda jest pare ciekawych glosnikow ale po ostatniej podwyżce cen, juz naprawde nie oplaca sie tego kupowac. Troche jak z Tonsilem. Kupa przestarzalych smieci, w ktorych dwa, trzy modele trzymaja jakis poziom.

Które modele Serii Studio uznałbyś za udane?
Słuchałem T 2030 i wbrew wiekszosci opinni nie uważam go za taki zły przy cenie 120-130 złotych. Jego wersją rozwojową sa droższe głoniki car-audio o podobnym wyglądzie.

Ogólnie jednak widze że wprowadzili zmiany modelowe w serii Studio i te zmiany raczej są na gorsze, tak parametrami jak i samym wyglądem głośników.

Niektóre estradowce Beymy ogładane z bliska też nie wyglądają na najlepiej wykończone w porównaniu z renomowanymi głośnikami domowymi. Do użytku domowego ma topewne znaczenie i obawy o powtarzalność parametrów i dokładność montażu.
« Ostatnia zmiana: 05-04-2016, 15:32 wysłana przez tetejro »

chml

  • 54 / 5003
  • Użytkownik
05-04-2016, 21:14
Tannoy robił fajne estradowe głośniki, Puma. Te da się "udomowić" bez problemu, pod warunkiem, że zaakceptujesz paskudne skrzynie.

kendail

  • Gość
05-04-2016, 22:48

meloV8

  • 1552 / 5861
  • Ekspert
05-04-2016, 23:07
Z dobrych glosnikow serii Studio mozna uznac np 5MP60/N, ktory w obecnej wersji ma inne parametry niz stara wersja z nizszym Qts. Wg mnie ta wlasnie zmiana jest na plus, poniewaz aktualna wersja lepiej sie modeluje i doskonale dziala w TL. Warto wspomniec, ze ten glosnik byl stosowany przez Harpie, posiada faradaya i calkiem niezle brzmienie. Niestety jego cena jest obecnie za wysoka. Na dodatek jego kosz z poprzedniej epoki, ktora miala przypominac glosniki JBL, stanowi problem estetyczny przy doborze kopulki. Oczywiscie idealnym partnerem wydaje sie t2010 ale tylko wizualnie, poniewaz jego mozliwosci sa slabe, aby godnie grac w parze z 5MP60/N.

Kolejnym ciekawym glosnikiem jest niewatpliwie 12BR70, midbas ktory umozliwia zbudowanie taniego systemu 2-way o sredniej efektywnosci, oraz dzwieku jak najbardziej Hi-Fi, a z dobrym driverem moze nawet wiecej. Ten glosnik rowniez sprawdzi sie w TL, choc i BR jest zupelnie akceptowalne. Zrobilem na tym glosniku kolumny dla klienta, ktory chcial naglasniac mini bar i jest bardzo zadowolony.

6B30/P dziwny glosnik, z faradayem, ale miekka membrana. Dobry do TL, innej obudowy raczej bym nie polecil. Wymaga bardzo niskiego i ostrego ciecia, w przeciwnym wypadku srednica jest wycofana, bez wyrazistosci, dla mnie to wada. Teoretycznie zagada z filtrem 1 rzedu, ale tweeter musi byc wysokiej klasy, a to juz miezalians. Duza powierzchnia drgajaca, za 99zl bylby ok, ale za 149zl? Za ta kase to biore Tonsila gdn 17 100 bez zastanowienia.

MC115 juz nie produkowany ale dostepny, cena 200zl to raczej przesada, bo realne pasmo tego glosnika to 1-4khz. Glosnik o dobrym brzmieniu, podoba mi sie, jakby ktos chcial zrobic kolumny trojdrozne na stara modle z lat 70/80 plus mala kopulka wysokotonowa, to jak najbardziej, tylko ten wielki front...

6P200Fe wg mnie bardzo dobry glosnik, ale raczej jako sredniotonowy, choc na upartego da sie wydlubac 2way. Bardzo niskie znieksztalcenia, cena juz znaczna, spora efektywnosc, ktora raczej uniemozliwi zestawienie z typowa kopulka, moze w waveguide. Raczej do drivera kompresyjnego lub duzej wstegi.

Mam jeszcze klka innych beym, ale musze jeszcze nad nimi posiedziec, zeby cos wiecej powiedziec. Generalnie te nowe produkty z serii pro mysle, ze sa dobrej jakosci.


tetejro

  • 2745 / 2984
  • Ekspert
06-04-2016, 09:02
nowa 12BR70 też ma inne parametry niż poprzenia wersja
http://www.beyma.com/products/lowmidfrequency/212BR708

Kopułce średniotonowej Beymy MC115 kiedys sie przygladałem, próbowałem nawet jakieś symulacje zwrotnicy pod nią robić, ale bez zadowalajacyh efektów, nie znalazłem opracowań z tym głosnikiem.

Może w Serii Pro znajda sie jakieś niżej schodzące głośniki warte uwagi?
12B125, 12B40, 12WR400 ?

Na srednie tony do duzego woofera mozna uzyć 6P200FE albo 6G40FE, może nawet w jakis podłogowy zestaw do mniejszych pomieszczeń.

Jest w tym rozmiarze podobno niezły średni 6MI90, użyty w jednym z projektów w linkach, które podałem.

Do 2 drożnych nieco większe głosniki 8" - 10" ? Ale 8woofer/P-v2 także ma mocno pogorszone parametry wzgledem poprzedniej wersji.
Może np. 8BR40N czy 10BR40, wygładają lepiej w roli domowych midbasów?

tetejro

  • 2745 / 2984
  • Ekspert
06-04-2016, 09:08
Fajna pralka na Beyma'ch:
www.audiodesignguide.com/HiEff/HiEff2.html
165 litrów to troche dużo. SM-115N teoretycznie daje radę do pasma z TPL-150 ale to chyba juz materiał na 3-drożna konstrukcję.

tetejro

  • 2745 / 2984
  • Ekspert
06-04-2016, 09:09
A może 2 drozny monitor albo podłogówka na Monacor SPH-225C i Beymie TPL-150 ?
Miałoby to jakis sens?

Na dwóch takich monacorach jest opracowany wielki zestaw Monacora Codex lub K+T Mona Lisa

http://www.lautsprechershop.de/index_hifi_de.htm?http://www.lautsprechershop.de/hifi/kodex.htm

http://www.lautsprechershop.de/index_hifi_en.htm?http://www.lautsprechershop.de/hifi/monalisa_en.htm


Może na jednym takim dałoby się zbudować coś w rodzaju 20-litrowego monitora z Beyma TPL-150 i z podziałem na 1500 Hz, a może niżej?
« Ostatnia zmiana: 06-04-2016, 09:43 wysłana przez tetejro »

meloV8

  • 1552 / 5861
  • Ekspert
06-04-2016, 17:36
MC115 zwrotkuje sie technicznie latwo, ale w torze filtra musi byc zobel  i pulapka na rezonans kopulki. Do tego filtr drugiego rzedu elektrycznie. W sumie daje to dosc rozbudowany filtr, no ale tak to ma dzialac.

8woofer/p-v2 nie nadaje sie do 2way, nawet producent proponuje czestotliwosc podzialu na 200hz. To jest glosnik do zestawu trojdroznego z malym midbasem w roli sredniotonowki.

8br40 tez moim zdaniem kicha na 2 way. Mam jeszcze plan polaczenia mc115 z 10br40 przy okolo 900-1000khz. Mysle, ze mogloby zagadac.

Co do tpl150 to juz wchodzimy na przedzial bardzo drogich przetwornikow, ktore z byle czym nie zagraja. Ja tpl150 widze w d'appolito z midbasami 18sound 6ND430 no i cos na bas...



kendail

  • Gość
06-04-2016, 20:58
Co do tpl150 to juz wchodzimy na przedzial bardzo drogich przetwornikow, ktore z byle czym nie zagraja. Ja tpl150 widze w d'appolito z midbasami 18sound 6ND430 no i cos na bas...
Coś jak ten projekt poniżej?

Skoro Kolega tetejro zaczął grać w rytmie flamenco to może trzymajmy się tej hiszpańskiej firmy. Tak popatrzyłem, poczytałem i chłopaki z Iberii cenowo trzymają się na mocnej pozycji. W cenie, którą oferują chyba ciężko znaleźć coś równie interesującego. Jak tak popatrzyłem dokładniej na 6ND430 to ma membranę chyba identyczną z 6P200Fe. Nawet klejenie kopułki i ten wychodzący spod niej glut jest identyczny jak w głośnikach Beymy. Jak już układ d'appolito to może 150TL + 2x6p200Fe i 2xSM-115N? Obawiałbym się tylko "zdrowego pierdolnięcia" wzmakiem, co by mnie nie wbiło w ścianę razem z fotelem.

tetejro

  • 2745 / 2984
  • Ekspert
06-04-2016, 21:51
D'apolito przy tych wymiarach geometrycznych to tylko niewiele znacząca nazwa.
Sa tam dwa głosniki dla podniesienia efektywności, która w domu nie jest niczemu potrzebna. To znowu sa fanaberia fanów wzmacniaczy na pojedynczych żarówkach.

Monacor SPH-225C jest dużym midbasem choć w jego zdolnosci odtwarzania wyższych czestotliwości troche wątpię.
TPL-150 do jest duża diafragma, która z odpwiednio radykalnym dzielnikiem obniżającym jej efektywność o 10-12db ma wystarczającą wytrzymałość do bardzo niskiego filtrowania. W takim układzie mówimy o koniecznosci obniżenia efektywnosci do 88 db na ośmiu omach. To jest najwiekszy problem jaki widzę przy zastosowaniu zwrotnicy pasywnej.

To prawda, cena za same przetworniki oscylowałaby w okolicy 1800 złotych na kolumnę. Wchodzimy w strefę kosztów materiałowych hi-endu.

Wersja 2,5 drożna lub 3 drożna z TPL-150 byłaby oczywiście jeszcze droższa

meloV8

  • 1552 / 5861
  • Ekspert
06-04-2016, 23:37
Ja bym uzyl tpl-150 bez horna. Midbasy w d'appolito bez frezow, nalozone na front tpl-150 dla zblizenia centr akustycznych. Pamietajcie, ze efektywnosc tych 6 calowych midbasow nie jest wcale wysoka. Wieksza od domowych glosnikow, ale tylko troche. Natomiast efektywnosc tpl jest wysoka i szkoda to dusic rezystorami, zamieniac w cieplo. Dlatego gdybym podszedl do tematu bezkompromisowo, to wlasnie d'appolito. SM-115 na bas to nie ta klasa glosnikow, poza tym Beyma konczy juz produkcje tej serii i zastepuja ja nowa seria WR.

Monacor sph-225c to moim zdaniem niewypal do 2way.

tetejro

  • 2745 / 2984
  • Ekspert
07-04-2016, 08:57
Bezkompromisowo raczej widziałbym zwrotnicę cyfrową i  dwa osobne tory wzmacniajace na kolumnę. Wtedy się dopasowuje efektywności bez tracenia energii na ciepło w rezystorach i nie tylko w rezystorach bo także w cewkach i kondensatorach, gdzyż takowych nie ma wtedy w kolumnie.

Te 6" midbasy mają po 92db więc dwa to juz jednak nadmiar na domowe warunki

Monacor SPH-225c miałby za filtrem 88-89db. Beyma ma około 100db co może być problemem. Pytanie czy wartym pokonania tymi resystorami. Znacznie mniejsza moc podawana na TPL w takim układzi emogłaby pozwolic na jeszcze niższe odcięcie na przykład poniżej 1000 Hz.

Szkoda, że mało jest informacji w necie o tym Monacorze, bo on tez ma niektóre parametry napędu przypominajace technikę estradową - poza efektywnością oczywiscie.


Do zastosowań subniskotonowych w domu można tez rozważyć np. Eminence 12-LAB.
Jednak każdy taki układ z duzym głosnikiem będzie wymagał dużej obudowy. A jednak taki Monacor z TPL w 20 litrach kusi.
« Ostatnia zmiana: 07-04-2016, 09:02 wysłana przez tetejro »