Audiohobby.pl

Głosniki estradowe w zastosowaniach domowych

simon19

  • 256 / 4882
  • Zaawansowany użytkownik
08-04-2016, 23:13
Dopracowałem 3 way na tym tweeterze. Taka moja odskocznia od hornów. 2 rząd, pewną górkę likwiduję RC włączonym równolegle z T2010.

Do tego Alpha 6a i na dole mój stary Monacor 12 cali neodym estradowy drugim rzędem z rdzeniową cewką 6mH.

Dół idzie do góry, no ale nie mam takich problemów jak brak basu przy najcichszym słuchaniu. Zawsze swoboda a wykop też. Choć mam ochotę spróbować głośników potężnych z niskim qts. Marzy mi się Beyma 10g40 , zgrabne monitory,1 rząd i polaryzacja bateriami. Myśle ją nawet bez filtrowania dołożyć do wysokociętego horna.

tetejro

  • 2745 / 2982
  • Ekspert
08-04-2016, 23:48
RC działa na obniżenie najwyższej oktawy? Czyli na przykład 1om-3,3uF ? Czy jakos inaczej?
Drugi rząd mniej wiecej w jakich wartościach C i L,  dla jakiego spadku?

meloV8

  • 1552 / 5859
  • Ekspert
09-04-2016, 02:21
Ale podłaczają te wysokie pod jakąś zwrotnice czy tak luzem latają?

ps. słuchał kto moze Beyymy T2010? Jak to brzmi i jak się to filtruje w układzie 3 drożnym na przykład z MC115 albo z 5NP60 ? Próbowałem coś symulować z wykresów producenta ale nie wychodziło ciekawie.

Ja mam ;] glosnik dziwny, jak dla mnie 3khz to max z podzialem. Raczej do trojdroznego zestawu niz dwudroznego. Znieksztalcenia szybko rosna, do tego dzwon powyzej 10khz dajacy specyficzne rozjasnienie dzwieku. Raczej daleki od neutralnego grania. W moim roztoczylem front glosnika, ktory w calosci odkrywa membrane.

simon19

  • 256 / 4882
  • Zaawansowany użytkownik
09-04-2016, 08:37
Ja muszę sprostować bo mam Beyma  t2030.

nie wiem czym jest to RC poza tym że jest Zoblem,ale działa.

lancaster

  • Gość
09-04-2016, 10:30
tpl i drivery przez kondensator dajesz, wex lapka z mikrofonem i kilka wartosci kondow to obie nawet pasmo olozysz :-)

Yotomeczek

  • Gość
09-04-2016, 10:49
tpl i drivery przez kondensator dajesz, wex lapka z mikrofonem i kilka wartosci kondow to obie nawet pasmo olozysz :-)

lanc - czas wytrzeźwieć :)
Ciakaw jestem co ostatecznie tetejro pobuduje - bo na razie skacze od konstrukcji za kilkadziesiąt zyli na tonsilach z rezystorem po kilka tysi na tpl i jakąś popierdółką 20cm...

lancaster

  • Gość
09-04-2016, 10:57
a niech ta skacze, wiekszosc nie skacze tylko robi na "pewniaka" a poxniej biega za kablami itd.
Skaczesz, skaczesz i w pewnym momencie puzzle wskakują w swoje miejsce ;-)

tetejro

  • 2745 / 2982
  • Ekspert
09-04-2016, 11:55
Jojtomeczkowi też skacze... gula :)

Tetejro już dawno pobudował i jest zadowolony. Teraz temat jest o koncepcjach udomawiania głosników estradowych, a nie o tym co tetejro dalej pobuduje.

Za to jojtomeczek zanim zacznie jojczeć mógłby się dokładniej wczytywać. Nie przypominam sobie bym pisał o konstrukcjach z jednym kondensatorem i głośnikach za kilkadziesiat zyli (za tyle to nawet na tonsilach się nic sensownego nie zbuduje). Ciekawe gdzie to wyczytał.
Niech Jojtomeczek więcej wydaje na swoją edukację zamiast na głośniki :)

tetejro

  • 2745 / 2982
  • Ekspert
09-04-2016, 12:07
słuchał kto moze Beyymy T2010? Jak to brzmi i jak się to filtruje w układzie 3 drożnym na przykład z MC115 albo z 5NP60 ? Próbowałem coś symulować z wykresów producenta ale nie wychodziło ciekawie.

Ja mam ;] glosnik dziwny, jak dla mnie 3khz to max z podzialem. Raczej do trojdroznego zestawu niz dwudroznego. Znieksztalcenia szybko rosna, do tego dzwon powyzej 10khz dajacy specyficzne rozjasnienie dzwieku. Raczej daleki od neutralnego grania. W moim roztoczylem front glosnika, ktory w calosci odkrywa membrane.

Tez mi w symulacjach wychodził bardzo nierówno, dlatego dawno dałem sobie siana na ten głosnik.
Odsłonięcie zawieszenia w T2010 przyniosło pozytywne skutki?

Z T2030 robiłem z III i IV rz. oraz pułapkami i l-padem żeby toto jakoś wyrównać. Ogólnie jednak głosnika dało sie słuchać, nie stwierdziłem żadnych szczególnych jego cech, ani mocno negatywnych w porównaniu z aluminiowymi seasami. Ja akurat lubie manierę lekko estradową, czyli niekoniecznie gładko, ale z dobrą motoryką i lekka ostrość brzmienia mi nie przeszkadza na wysokich.

Denerwowały mnie przy dłuzszym odsłuchu tubowe zabarwienia średnich tonów, i tak zawane papierowe (matowe) brzmienie wokali z niskośredniotonowych. Czyli śpiewanie w garnek przeważnie spotykane w konstrukcjach tubowych z duymi midbasami. Klipsch KG i Zingali konkretnie słabo przyjmowałem. Koszt taczki pieniędzy a brzmienie jak z 8" ARN z 2,5"ARV od Tesli po 50 złotych... tylko "głosniejsze" :)

Yotomeczek

  • Gość
09-04-2016, 12:36
Jojtomeczkowi też skacze... gula :)

Tetejro już dawno pobudował i jest zadowolony. Teraz temat jest o koncepcjach udomawiania głosników estradowych, a nie o tym co tetejro dalej pobuduje.

Za to jojtomeczek zanim zacznie jojczeć mógłby się dokładniej wczytywać. Nie przypominam sobie bym pisał o konstrukcjach z jednym kondensatorem i głośnikach za kilkadziesiat zyli (za tyle to nawet na tonsilach się nic sensownego nie zbuduje). Ciekawe gdzie to wyczytał.
Niech Jojtomeczek więcej wydaje na swoją edukację zamiast na głośniki :)

Odpierdol się od mojej edukacji - a jak nie umiesz przepisać nicka to kopiuj cwaniaczku

tetejro

  • 2745 / 2982
  • Ekspert
09-04-2016, 14:18
Odpierdol się od mojej edukacji

A masz jakąś???

Po tym twoim pierdnięciu w wątku, trudno się zorientować.
« Ostatnia zmiana: 09-04-2016, 14:22 wysłana przez tetejro »

simon19

  • 256 / 4882
  • Zaawansowany użytkownik
09-04-2016, 14:59
Z T2030 robiłem z III i IV rz. oraz pułapkami i l-padem żeby toto jakoś wyrównać. Ogólnie jednak głosnika dało sie słuchać, nie stwierdziłem żadnych szczególnych jego cech, ani mocno negatywnych w porównaniu z aluminiowymi seasami. Ja akurat lubie manierę lekko estradową, czyli niekoniecznie gładko, ale z dobrą motoryką i lekka ostrość brzmienia mi nie przeszkadza na wysokich.

Też miałem 3 rząd. teraz mam jakieś 13uF i chyba 0,1mH albo wiecej.  Tubowe zabarwienie albo rozjaśnienie to przez górke na 3,5kHz tuż przy podziale. Ja to wyeliminowałem właśnie tym RC i teraz głośnik nie dre japy.   No i też takie neutralne mam spostrzeżenia-dobre kolumny bez fajerwerków do jazzu i do metalu, a nawet jak jest fajnie nagrany jazz to jest wiecej niż dobrze.

Wracam do odgród i hornów,im szybciej tym lepiej dla moich uszu.

tetejro

  • 2745 / 2982
  • Ekspert
09-04-2016, 15:12
Też miałem 3 rząd. teraz mam jakieś 13uF i chyba 0,1mH albo wiecej.  Tubowe zabarwienie albo rozjaśnienie to przez górke na 3,5kHz tuż przy podziale. Ja to wyeliminowałem właśnie tym RC i teraz głośnik nie dre japy.   No i też takie neutralne mam spostrzeżenia-dobre kolumny bez fajerwerków do jazzu i do metalu, a nawet jak jest fajnie nagrany jazz to jest wiecej niż dobrze.

W T2030 nie stwierdziłem tubowego podbarwienia. Zapewne dlatego że filtrowałem go wysoko

Z tego co pamiętam to cięcie miałem znacznie mniejszym kondensatorem.
To chyba było 4,9uF - 0,16mH + 18uF - 0,27mH, RC 3,3uF+3,3om. Do tego L-pad przy głośniku lub rezystor 2,2om i rezystor 3,9om przed filtrem. To jedna z wielu wersji które próbowałem.

Początkowo filtrowanie miało -6db powyżej 3,5kHz. Potem po wielu próbach zszedłem z odcięciem do 2,5-2,8kHz
« Ostatnia zmiana: 09-04-2016, 15:53 wysłana przez tetejro »

meloV8

  • 1552 / 5859
  • Ekspert
09-04-2016, 17:49
Odsłonięcie zawieszenia w T2010 przyniosło pozytywne skutki?

Wlasciwie bez zmian. Zalezalo mi na efekcie wizualnym.

tetejro

  • 2745 / 2982
  • Ekspert
10-04-2016, 18:59
Odsłonięcie zawieszenia w T2010 przyniosło pozytywne skutki?

Wlasciwie bez zmian. Zalezalo mi na efekcie wizualnym.

Dało sie T2010 jkos ładnie zszyć z MC115? Tak nawet przy bardzo wysokiej częstotliwosci podziału?

Beyma miała kiedyś mozna powiedziec KIT na tych głosnikach i własnej do nich zwrotnicy. Proponowali swoją zwrotnicę 3HiFi
http://www.bluearan.co.uk/index.php?id=BMA3VHIFI

Jak widac na wykresie przebieg elektryczny na obciażeniu wyłącznie rezystancyjnym jest charakterystycznie wymodelowany w stronę częstotliwości 6-7kHz

« Ostatnia zmiana: 10-04-2016, 19:01 wysłana przez tetejro »