Audiohobby.pl

Jakich daców używacie?

nsk

  • 549 / 4835
  • Ekspert
03-06-2018, 18:57
Jak upadł jak jest większy wybór niż kiedykolwiek :).

mikolaj612

  • 347 / 3567
  • Zaawansowany użytkownik
03-06-2018, 19:06
Układów jest skończona ilość, a wiele z nich ma 25 lub więcej lat.
W mojej ocenie to się kończy.

Zresztą ile znasz porządnych daców NOS? Tam samo zbudowanie filtra za kostką (rekonstrukcyjnego) to jest poważne wyzwanie.
A już pomijam rozbudowane zasilanie do tych układów oraz sekcję cyfrową, która się musi w tych starożytnych standardach dogadać (timingi itp).

nsk

  • 549 / 4835
  • Ekspert
03-06-2018, 19:41
Kończy to nie znaczy upadł, na rynku jest trochę multibitów o innym przeznaczeniu niż do audio więc producenci będą mogli próbować na tych kostkach albo dyskretna droga. Tak czy siak w tej chwili jest większy wybór takich konstrukcji niż w przeszłości.

Do mnie idea NOS nie przemawia więc w sumie mógłbym odpowiedzieć 0, ale kilka ciekawych pozycji się znajdzie. Zasilanie i cyfra są generalnie ważne, niezależnie od architektury więc nie wiem do czego pijesz. Niektórzy też pomijają filtr całkowicie, ucho wtedy robi za filtr :).

mikolaj612

  • 347 / 3567
  • Zaawansowany użytkownik
03-06-2018, 20:17
@nsk.
To tak pięknie nie jest :)

Zazwyczaj dac multibit ma 4 napięcia zasilania, nie przyjmuje I2S.
Więc roboty jest więcej, bardziej rozbudowane zasilanie, sporo grzebania w cyfrze aby to ogarnąć.
Sam filtr rekonstrukcyjny to może być spokojnie 4-5 opampów aby zrobić filtr 8 stopnia np :)

majkel

  • 7476 / 5865
  • Ekspert
03-06-2018, 20:49
@nsk.
To tak pięknie nie jest :)

Zazwyczaj dac multibit ma 4 napięcia zasilania, nie przyjmuje I2S.
Więc roboty jest więcej, bardziej rozbudowane zasilanie, sporo grzebania w cyfrze aby to ogarnąć.
Sam filtr rekonstrukcyjny to może być spokojnie 4-5 opampów aby zrobić filtr 8 stopnia np :)
Ale, ale. W modzie na NOS wcale nie chodzi o inną drogę do jak najwierniejszego odtworzenia oryginalnego sygnału analogowego. Typowy, koszerny NOS nie ma żadnego filtra, konwersję I/V na rezystorze, a na końcu stopień lampowy np. SRPP z co najwyżej pojedynczą, pasywną filtracją dolnoprzepustową.
Najpierw więc jest gwałt na samej idei matematycznej przetwarzania C/A. Nie chce mi się po raz nie wiem który w necie pisać, po co wymyślono oversampling, szczególnie jeśli jest wykorzystywany w duecie z DACem o większej rozdzielczości niż sygnał pierwotny. Następnie mamy konwersję I/V, w której wyjście prądowe DACa pracuje w warunkach napięcia ściśle zależnego od prądu wyjściowego, co nie ma miejsca przy konwersji na op-ampie. Na deser wyjście, które okrasi ten zmaltretowany dźwięk zniekształceniami lampy, zmiatając śmieci pod dywan i dodając własne ornamenty.
Dla mnie dźwięk typowego NOSa na 16-bitowcu jest zbrylony. Jeszcze jest czwarty sposób na dobarwienie i zniekształcenie dźwięku - reclocking. Puszcza się DACa z lokalnym zegarem na np. 12MHz w trybie asynchronicznym, i on tak pracuje nawet przy podaniu sygnału przez S/PDIF. :D Polecam porównać widma jitterów pracy synchronicznej i asynchronicznej z S/PDIFem. Kolorek będzie taki, że lampy nie trzeba. Szkoda tylko, że cały czas ten sam.

pastwa

  • 3815 / 5865
  • Ekspert
03-06-2018, 21:03
Panowie, to nie watek 'filozoficzny', do rzeczy, do rzeczy, wymieniac te udane DACi ;'))

Synthax

  • 2323 / 4084
  • Ekspert
03-06-2018, 22:18
@nsk.
To tak pięknie nie jest :)

Zazwyczaj dac multibit ma 4 napięcia zasilania, nie przyjmuje I2S.
Więc roboty jest więcej, bardziej rozbudowane zasilanie, sporo grzebania w cyfrze aby to ogarnąć.
Sam filtr rekonstrukcyjny to może być spokojnie 4-5 opampów aby zrobić filtr 8 stopnia np :)
Pytanie otwarte do Mikołaja lub Majkela:
Co sądzicie o najprostszym modelu Soekrisa? Wart nabycia czy jest za biedny?

mikolaj612

  • 347 / 3567
  • Zaawansowany użytkownik
03-06-2018, 22:33
@Maciek.

To jest zupełnie inna konstrukcja jak taki (klasyczny wielobit) tam główny mózg to FPGA i dużo zależy od tego jak został do niego napisany kod.
Widać zresztą, że jest na to teraz moda, Audio-GD też coś w tym działa.

O Soekrisie jest sporo na audiostereo, wiele osób z tym walczy od lat.

nsk

  • 549 / 4835
  • Ekspert
03-06-2018, 22:52
mikolaj,a jak do multibita sobie dorzucę fpga to też będzie mózg i zupełnie inna konstrukcja? :D

mirhon

  • 438 / 5753
  • Zaawansowany użytkownik
16-11-2018, 08:43
Jak zadowolony użytkownik daca KORGa ds-dac-100, z zainteresowaniem będę śledził ten model:

http://hd-opinie.pl/7838,aktualnosci,nowy-korg-nu-1-nutube.html
https://darko.audio/2018/09/korgs-nu-1-puts-mm-mc-phono-adc-dac-nutube-in-one-box/

zwłaszcza że po głowie chodzi mi wymiana na ds-dac-10r (mam gramofon i kusi mnie nagrywanie do dsd) a ten nowy ma jeszcze dodatkowo analogową sekcje pre dla mm i mc (!). Oby z ceną nie pojechali...

nsk

  • 549 / 4835
  • Ekspert
17-11-2018, 01:57
Cena jest około 15000 zł w Japonii więc jest lekki przeskok :). Myślę, że sprzęt warty jak się będzie wykorzystywało jego wszystkie funkcje, a jest to w sumie DAC-10R w wersji na bogato. Przedwzmacniacz i wzmak słuchawkowy są chyba jako jeden układ. Nie wiadomo też czy urządzenie będzie dostępne poza Japonią. Z pewnością za rok czy dwa pojawi się tańsze urządzenie z obciętym phono i ADC. I później jeszcze tańsze, zasilane przez usb. W sumie bez tego bufora z tą lampą to nawet lepiej, bo to taki generator zniekształceń tylko.

mirhon

  • 438 / 5753
  • Zaawansowany użytkownik
17-11-2018, 13:41
U nas pewnie jeszcze sporo drożej...
Chyba lepiej jednak kupić 10r (zależy mi na zgrywaniu winyli) i jakieś dobre pre gramofonowe. Pytanie jeszcze jak będzie brzmiał sam DAC bo może jednak warto...

Alucard

  • 2535 / 3573
  • Ekspert
17-11-2018, 16:08
Temat jest jakich DACów uzywacie? No to ja się pochwalę, Chord Qutest, przyszedł wczoraj. Dynamika, szybkość, szczegółowość, ilość informacji i trójwymiarowość dźwięku wgniatają w fotel. Czekam tylko na kabel optyczny, na razie spięty z kompem USB który był w zestawie. Potem naskrobię coś o nim jak już będzie ten kabel i trochę sobie ten DAC jeszcze pogra.
Największy słuchawkowy GURU w Polsce.

nsk

  • 549 / 4835
  • Ekspert
17-11-2018, 16:12
O ile u nas będzie, ale podejrzewam zbliżoną cenę. Nie wiadomo jeszcze co tam w środku dokładnie siedzi, bo zdjęć nie ma, ale nie spodziewam się lipy więc nie powiedziałbym, że lepiej kupić osobne phono. Zwłaszcza, że mało jest dobrych dyskretnych, a takie chyba ma być. Do tego cała konstrukcja jest niby w balansie. Główną atrakcją tutaj jest możliwość zripowania swojej kolekcji i granie z plików. Jeśli masz jakiś słaby gramiak to może i nie warto.

nsk

  • 549 / 4835
  • Ekspert
17-11-2018, 16:16
@Alucard, widzę, że Qutest ma oddzielone zasilanie na usb i chyba galwanizację. Do mnie to bardziej przemawia od optyka więc przetestuj dobrze :).