Audiohobby.pl

Jakich daców używacie?

aulait

  • 1365 / 5524
  • Ekspert
06-12-2017, 21:06
Trochę jeszcze pomęczyłem Korga i Marantza na Luxmanie L-530 i jednak Marantz trochę lepiej się spisał. Korg ma lekko osłabione krawędzie ataku, w sumie na wielu nagraniach daje to przyjemniejszy efekt, ale znając dobrze te nagrania i dźwięki z natury to jest lekkie od niej odstępstwo. Podobne zjawisko można wyłapać na pulsie basu. Dla mnie Korg ucieka w stronę miękkości, relaksu.

Nie zmienia to jednak mojego postrzegania Korga, jako bardzo atrakcyjnego sprzętu.

Swojego czasu porównując mojego Marantza i Luxmana z kombo Sennheisera HDVD 800, Lux i Marantz zgarały zdecydowanie lepiej niż Sennheiser, HD800 też lepiej zrobiły, więc myślę, że Korgowi to nic nie ujmuje.

Może jeszcze dwa słowa o metodologii testu. Oba urządzenia były wpięte do takich samych wejść, i odtwarzały w tym samym czasie te same płyty. Więc wybierając źródło selektorem miałem natychmiast wgląd jak brzmi ten sam dźwięk np triangla na drugim urządzeniu. Oczywiście przy ustawieniu płyty w drugim urządzeniu z na przykład jedno, dwu sekundowym opóźnieniu. Zależnie od długości porównywanej próbki. Dla mnie to pokazuje jak na dłoni dokładnie różnice w danym dźwięku. Może to mało romantyczne i nie audiofilskie porównanie , ale dla mnie bardzo skuteczne :)
« Ostatnia zmiana: 06-12-2017, 21:21 wysłana przez aulait »

Vinyloid

  • 2470 / 5079
  • Ekspert
06-12-2017, 21:39
Przy okazji. Mój DAC nie ma opcji DSD natomiast oprogramowanie ma taką opcję.

Czy ma sens konwersja DSD -> PCM i następnie wyjście na DAC-a?

Foobar z odpowiednią wtyczką (foo_input_sacd) robi to w locie. Oczywiście pod warunkiem, że się ma peceta, a nie nadgryziony (zębem czasu) owoc zakazany. :)

Tutaj do ściągnięcia:
https://sourceforge.net/projects/sacddecoder/files/foo_input_sacd/

zyzio

  • 960 / 5758
  • Ekspert
07-12-2017, 08:30
Trochę jeszcze pomęczyłem Korga i Marantza na Luxmanie L-530 i jednak Marantz trochę lepiej się spisał. Korg ma lekko osłabione krawędzie ataku, w sumie na wielu nagraniach daje to przyjemniejszy efekt, ale znając dobrze te nagrania i dźwięki z natury to jest lekkie od niej odstępstwo. Podobne zjawisko można wyłapać na pulsie basu. Dla mnie Korg ucieka w stronę miękkości, relaksu.
Nie zmienia to jednak mojego postrzegania Korga, jako bardzo atrakcyjnego sprzętu.
Dlatego właśnie potrzebuje liniowego zasilania, które go dopala. Wtedy następuje zmiana ze znakomicie na wybitnie....

mirhon

  • 438 / 5752
  • Zaawansowany użytkownik
07-12-2017, 12:41
Po za tym cały  czas mowa o najmniejszym/mobilnym korgu.
Ja mam 100 (bez "m" na końcu) i podpinam po XLR do wzmacniacza.
Model i sposób połączenia raczej też ma znaczenie.

aulait

  • 1365 / 5524
  • Ekspert
07-12-2017, 12:46
Trochę jeszcze pomęczyłem Korga i Marantza na Luxmanie L-530 i jednak Marantz trochę lepiej się spisał. Korg ma lekko osłabione krawędzie ataku, w sumie na wielu nagraniach daje to przyjemniejszy efekt, ale znając dobrze te nagrania i dźwięki z natury to jest lekkie od niej odstępstwo. Podobne zjawisko można wyłapać na pulsie basu. Dla mnie Korg ucieka w stronę miękkości, relaksu.
Nie zmienia to jednak mojego postrzegania Korga, jako bardzo atrakcyjnego sprzętu.
Dlatego właśnie potrzebuje liniowego zasilania, które go dopala. Wtedy następuje zmiana ze znakomicie na wybitnie....

 to pewnie kupię, jak się powiedziało a... :)

zyzio

  • 960 / 5758
  • Ekspert
07-12-2017, 13:03
Po za tym cały  czas mowa o najmniejszym/mobilnym korgu.
Ja mam 100 (bez "m" na końcu) i podpinam po XLR do wzmacniacza.
Model i sposób połączenia raczej też ma znaczenie.
Raczej niewielki z tego co wszędzie czytam, oba dac-i są identyczne, na pewno zmienia na lepsze liniowe zasilanie, nawet wzmak słuchawkowy ma lepszy drive, no i to smoliste czarne tło z dźwiękiem z czarnej dziury ;) Na pewno jest to słyszalne. Mam Nostromo i robi robotę, sam się zdziwiłem, że jeszcze coś dało się poprawić. Wydaje się też, ale tego na 100 % pewien nie jestem, że minimalnie ogranicza Korga dołączony kabel usb. Polecam bardziej przyzwoity, za ok. 20 zł Ednet (Nostromo akurat sprzedaje je drożej, ale są dostępne w sieci taniej) - dobrze wykonany i tani, bez audiosyfilijskiego narzutu i otoczki windującej cenę na 1700 zł :D. Po sprawdzeniu Edneta sprzedałem Furutecha GT2, bo nie było sensu go dłużej trzymać....no i próbujcie też wejście usb-c jak macie ;)  Używam takiej przejściówki: https://hee24.eu/product-pol-73409-Qoltec-Adapter-USB-3-1-typC-meski-USB-3-0-zenski-uniw.html?gclid=EAIaIQobChMI2b3h1vX31wIVl5QYCh0tGQQcEAQYAiABEgIq1PD_BwE       Na tacy podaję Wam przepustkę do nirwany :D
« Ostatnia zmiana: 07-12-2017, 13:41 wysłana przez zyzio »

Gustaw

  • 3846 / 3286
  • Administrator
07-12-2017, 14:29
Na tacy podaję Wam przepustkę do nirwany :D

:)

-Pawel-

  • 4720 / 5469
  • Ekspert
07-12-2017, 18:13
Panowie, czy tego DACa da się jakoś wyłączyć czy tylko przez odpięcie USB? Brakuje mi tej opcji bo świeci nawet po wyłączeniu komputera :/

aulait

  • 1365 / 5524
  • Ekspert
07-12-2017, 19:37
Ustaw porty USB, żeby nie puszczały napięcia przy wyłączonym kompie.

Jak DAC, ok czy jednak nie? :)

-Pawel-

  • 4720 / 5469
  • Ekspert
07-12-2017, 21:01
Z poziomu BIOS powinienem znaleźć taką opcję?

Wydaje się, że to dokładnie to czego oczekiwałem, góra ciut szklista z LST, reszta natomiast bardzo OK, właśnie takiej alternatywy dla swoich bajkowych lampek szukałem :-) Więcej pisania jutro, jeszcze z komputerem walczę, przy okazji reinstall Windy mi wyszedł :/

Gustaw

  • 3846 / 3286
  • Administrator
07-12-2017, 21:06
Z poziomu BIOS powinienem znaleźć taką opcję?

Wydaje się, że to dokładnie to czego oczekiwałem, góra ciut szklista z LST, reszta natomiast bardzo OK, właśnie takiej alternatywy dla swoich bajkowych lampek szukałem :-) Więcej pisania jutro, jeszcze z komputerem walczę, przy okazji reinstall Windy mi wyszedł :/

Hłe, hłe, hłe    i tym właśnie się różni Pecet i Łindołs od Mekintosza.

;-)

mirhon

  • 438 / 5752
  • Zaawansowany użytkownik
07-12-2017, 21:52
Z poziomu BIOS powinienem znaleźć taką opcję?

Wydaje się, że to dokładnie to czego oczekiwałem, góra ciut szklista z LST, reszta natomiast bardzo OK, właśnie takiej alternatywy dla swoich bajkowych lampek szukałem :-) Więcej pisania jutro, jeszcze z komputerem walczę, przy okazji reinstall Windy mi wyszedł :/

Puszczasz z konwersją do dsd?

Gustaw

  • 3846 / 3286
  • Administrator

-Pawel-

  • 4720 / 5469
  • Ekspert
07-12-2017, 22:04
Puszczasz z konwersją do dsd?

Oczywiście. Na lampiaku mam ustawione DSD 6.1 MHz przez foobara z każdego pliku i od 2-3 lat tylko tak słucham. Korga wziąłem głównie  uwagi na możliwość konwersji do DSD bez dodatkowych czarów bo bardzo polubiłem ten sposób podania muzyki. Jest przestrzenny, lżejszy, mniej mięsisty, za to uderza dynamiką i szybkością. Lampiak brzmi bardziej realistycznie, ale taki delikatny skok w bok to fajne doświadczenie, nazwałbym to "brzmieniem studyjnym". No i mam drugi odtwarzacz/źródło z wyjściowym DSD ;-)
« Ostatnia zmiana: 07-12-2017, 22:08 wysłana przez -Pawel- »

-Pawel-

  • 4720 / 5469
  • Ekspert
07-12-2017, 22:10
Kurczę, nie mogę tego ErP w BIOSie wyłączyć. Znalazłem opcję, ale automatycznie się przełącza, widocznie jest z czymś innym powiązana. Łącznie z wężami na myszce i monitorami będę miał w nocy więcej światełek LED niż na choince w te święta :D
« Ostatnia zmiana: 07-12-2017, 22:13 wysłana przez -Pawel- »