Audiohobby.pl

Jakich daców używacie?

TomekMad

  • 19 / 5762
  • Nowy użytkownik
27-05-2017, 07:57
...
Podpinałeś tego Korga do swojego głównego systemu? Możesz coś powiedzieć o Korg vs 2Qute (oba jako DACi)?

Przez jakiś czas używałem Korga w głównym systemie (NUC - MSI N Cube 8GB RAM, SDD, Windows 2012). Słuchałem poprze oprogramowanie AudioGate. Ujęła mnie w Korgu ta "analogowość" (bardzo dobrze słuchało mi się z upsamlingiem CD do DSD).  Problem był z Tidalem który mam w wersji Hi-Fi. Co prawda dzięki foobarowi i jego dodatkom udało mi się dźwięk z Tidala tak przepuścić że był w fobarze upsamlowany i Korg grał jako DSD ale była to trochę "rzeźba" i nie zawsze od razu działało. Właśnie te niedostatki funkcjonalności i brak działania pod linuxem spowodowały, że zacząłem szukać czegoś bardziej uniwersalnego, z dobrym wejściem USB a jednocześnie o podobnym sposobie grania. Urządzenia na SABRE odpadły - jakoś nie podchodzą mi (szukałem do kwoty ok 5tys - nie było tego dużo). Przez moment mogłem pobawić się Chord Mojo i spodobał mi się, tyle że to DAC do słuchawek. Zacząłem czytać, że Chord 2Qute to rozwinięcie Mojo z bdb USB (nieczułym na jakość tego wejścia) do tego nie na SABRE tylko na procesorze z własnym programem dekodującym. Problem miałem by go wypożyczyć. Więc zaryzykowałem, wytargowałem dobrą cenę (4300 za nowy na gwarancji) i kupiłem. Jak ma się Chord do Korga, hmm przy plikach DSD na swoim sprzęcie (Quad 99 pre + 2 x 99 power mono , Epos Elan 15) różnice są minimalne (Chord ciut bardziej szczegółowy ale dalej analogowy). Przy płytach CD (rip-y) Chord wyciąga jakby więcej z płyt, jest lepsza motoryka, drive, scena jak w Korgu szeroka, może też tak samo głęboka ale ciut bardziej rozlokowanie lepsze. Czy jest to warte różnicy (4300 do 1000). Ja nie żałuję. Mam w obydwu systemach (głównym i sypialnianym) podobne, analogowe granie, w tej chwili używam Roona, który też umożliwia upsampling w locie, do tego daje niesamowitą funkcjonalność. Dzięki Chordowi mam jeszcze możliwość podpięcia w razie czego do niego innych urządzeń (wejścia BNC i Optyk) no i gra w linuxie, w przyszłości chcę rozdzielić system, aby Roon Server został na NUC natomiast Chorda chciąbym podpiąć (z Roon Bridge) do dedykowanego transportu np SOtM sMS-200.
« Ostatnia zmiana: 27-05-2017, 10:33 wysłana przez TomekMad »

zyzio

  • 960 / 5781
  • Ekspert
27-05-2017, 08:27
Konwersja do DSD tylko na Audiogate faktycznie, na foobarze tylko można odtwarzać DSD, ja przyzwyczaiłem się do Audiogate - działa bez problemu i sprawnie na aktualnym Windowsie 10. Wiem, że czasem są problemy nawet z tym, że DAC nie chce działać na USB 3.0, ale niczego takiego nie doświadczyłem. Trzeba pamiętać by nie podłączać Korga bez zainstalowanego sterownika, bo też potrafią być potem problemy, tak więc najpierw instalujemy sterownik, audiogate, a potem podłączamy DAC-a. Wzmak słuchawkowy w wersji mobilnej jest przyzwoity, dobry, ale nie jest to taki wykwint jak wyjście liniowe, podobno wersja stacjonarna Korga ma minimalnie lepszy wzmak słuchawkowy - być może chodzi o lepszy potencjometr jedynie, ale wyjście liniowe w obu jest znakomite. Jako mobilnego wzmaka słuchawkowego ja używam lampowego Fostexa HP-V1, którego również mogę w 100 % polecić. Z drugiej strony można dokupić do Korga dedykowane słuchawki PHONON i wydaje mi się, że za 1300 zł (mobilny Korg + słuchawki) są szanse na hi-endowy system słuchawkowy....
« Ostatnia zmiana: 27-05-2017, 08:47 wysłana przez zyzio »

Synthax

  • 2323 / 4106
  • Ekspert
27-05-2017, 10:58
Wadą Korga z mojego punktu widzenia jest to że ma tylko USB, a ja pootrzbuję wejścia coax...

ciekawe czy to działa w 2 strony?

mirhon

  • 438 / 5775
  • Zaawansowany użytkownik
27-05-2017, 11:17
@TomekMad
Czy ten NUC od msi pozwalał na konwersję w locie pcm/dsd (via audiogate)? Jaki tam masz procesor?

Co ma wpływ na jakość konwersji pcm/dsd? Jaki soft polecacie? Audiogate jako odtwarzacz dla mnie odpada - brak sensownego sterowania via tablet. Jeśli brzmieniowo materiał skonwertowany z pcm do dsd, będzie grał w mojej konfiguracji lepiej od mojego DACa to rozważę konwersje wszystkiego co mam (ripy z CD,pcm) i kupię może tego roona.

misiekkb

  • 92 / 4412
  • Użytkownik
27-05-2017, 11:36
HiFace 2 działa w jedną stronę, a po drugie bardzo słaby konwerter, lepiej dołożyć 300 zł więcej i kupić Gustarda U12, a używki chodzą za 400-500 zł.

pastwa

  • 3815 / 5887
  • Ekspert
27-05-2017, 15:14
Do Chorda 2Qute warto sobie z czasem dokupic zewnetrzny zasilacz (MCRU albo Teddy), poprawa nie jest moze jakas dramatyczna (jak w przypadku wczesniejszych wydan tego DACa) bo projektant mocno sie tutaj postaral ale na transparentnych systemach jednak slyszalna i warta wydanych pieniedzy (ok 1kPLN).

misiekkb

  • 92 / 4412
  • Użytkownik
27-05-2017, 16:12
Jak najbardziej polecam do 2quta zmienić zasilacz, właśnie słucham na Tomanku i jest duża różnica w kontroli i rozdzielczości na plus, żeby tak jeszcze wysokie nie były przygaszone.

pastwa

  • 3815 / 5887
  • Ekspert
27-05-2017, 16:57
Ciekawe z czego to przygaszenie wysokich sie bierze. Mialem wczesniej MDACa ktory mial generalnie dosc jasna sygnature i generalnie mocna gore, ale 2Qute w porownaniu nie ma ani troche mniej wysokich tylko sa one plynniejsze, nie nazwalbym tego przygaszeniem, jest bowiem ta dzwiecznosc na talerzach, a trabka przeszywa swym dzwiekiem (Wadada Leo Smith). Pojde dalej, uwazam, ze gdyby ta czesc pasma byla u mnie bardziej podkreslona zostalby zaburzony ogolny balans tonalny.


ps. celowo zapuscilem sobie teraz dawno nie sluchanego Mozdzera 'Piano'. Fortepian brzmi bardzo zdrowo, gora pasma ma duzo lepsze dociazenie w porownaniu do MDACa ale jest tez blask i bardzo ladne wysycenie, zadnej suchosci.
« Ostatnia zmiana: 27-05-2017, 17:07 wysłana przez pastwa »

misiekkb

  • 92 / 4412
  • Użytkownik
27-05-2017, 19:06
No właśnie mi w nim brakuje blasku wysokich tonów, wolę tutaj bardziej techniczną prezentację góry, ale bez ostrości czy suchości. Pod tym względem Yulong D18 był dużo lepszy, faworytem jest DCS Debussy, później Mytek Manhattan oraz Schiit Gungnir Multibit

TomekMad

  • 19 / 5762
  • Nowy użytkownik
27-05-2017, 23:41

Czy ten NUC od msi pozwalał na konwersję w locie pcm/dsd (via audiogate)? Jaki tam masz procesor?
Co ma wpływ na jakość konwersji pcm/dsd? Jaki soft polecacie? Audiogate jako odtwarzacz dla mnie odpada - brak sensownego sterowania via tablet. Jeśli brzmieniowo materiał skonwertowany z pcm do dsd, będzie grał w mojej konfiguracji lepiej od mojego DACa to rozważę konwersje wszystkiego co mam (ripy z CD,pcm) i kupię może tego roona.
Procek to 4 core Intel Pentium CPU N3700 1,6GHz. Dawał radę - przy konwersji do DSD obciążenie nie przekraczało 60%. Audiogate funkcje upsamplingu ma tylko z DAC Korga. Audiogate z innymi DACami to tylko podstawowe funkcje (licencja dla programu zaszyta w dac). Jeżeli chcesz przetestować upsampling wypróbuj np HQPlayer w wersji trial (podobno lepszy upsampling niż Roon)

zyzio

  • 960 / 5781
  • Ekspert
28-05-2017, 10:14
Wadą Korga z mojego punktu widzenia jest to że ma tylko USB, a ja pootrzbuję wejścia coax...

Może Fostex ? http://www.fostexinternational.com/docs/products/HP-A4.shtml#content-2-tab-tab     - też ma dedykowany odtwarzacz, nie robi konwersji do DSD jednak, chociaż widzę że nie chodzi na Windows 10 (Anniversary Edition & Creators Update)  :(

mirhon

  • 438 / 5775
  • Zaawansowany użytkownik
30-05-2017, 17:37
Korg przyjechał :-)
Całość wygląda faktycznie fajnie. Te nóżki dają taki audiofilski sznyt... serio nie nabijam się.
Duży zestaw staxa się rozgrzewa a w między czasie na lapku (i5, 1,8GHz) odpaliłem bez problemu konwersję w locie PCM do DSD128 - bez problemu działa Audiogate i HQplayer. Obciążenie procka na poziomie 40%.
Czekając na staxy podpiąłem do Korga moje stare AKG K280 Parabolic. Uważam że zagrały mi ciekawiej (na razie nie piszę lepiej/gorzej) niż z dziurki Myteka. Z pamięci przywoływam Chorda Hugo i z Korgiem też jest ciekawiej.
Jak potestuję więcej, zwłaszcza w zestawie Staxowym (vs Mytek Stereo 96) to napiszę...

TomekMad

  • 19 / 5762
  • Nowy użytkownik
30-05-2017, 18:11
Ja testowałem AKG K550 i było moim zdaniem za chudo, brakowało wypełnienia, za dużo wysokich (jak dla mnie). K550 lepeij grały z dziurki IPada. Beyerdynamics DT150 dociążyły całość (bardzo mi się pod tym względem podobały), ale chyba lubią więcej prądu i do tego nawet z welurowymi padami "uszy mi się w nich gotowały. PHONON SMB-02 DS-DAC EDITION mniej grzeją i ładnie zgrywają się z Korgiem, mają jaśniejsze granie niż DT150. Staxy chodzą mi po głowie lub KingSound KS-H04. Jak wygląda "przewiewność" Stax-ów?

mirhon

  • 438 / 5775
  • Zaawansowany użytkownik
30-05-2017, 18:36
L700 bardziej grzeją w uszy niż 507. 507 nigdy mnie nie grzały.

zyzio

  • 960 / 5781
  • Ekspert
30-05-2017, 19:21
Z Korgiem najlepiej zagrają słuchawki niskoohmowe, 50-ohmowe Technicsy RP F30 grają z nim bardzo dobrze. 40-ohmowe Phononony dedykowane pewnie grają z nim świetnie.