Audiohobby.pl

Magnetofon

AUDIOTONE

  • 9391 / 5833
  • Ekspert
02-07-2020, 21:53
Wojtku ładnie się prezentują te Naki czy będzie ich więcej? I jeśli tak to które są w kolejce?
Więcej to raczej już nie, muszę tylko naprawić ZX-7 i chyba mi wystarczy.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Piccard

  • 81 / 1830
  • Użytkownik
02-07-2020, 22:24
Ach Wy z tymi Nakami, chciałem kupić Nakamichi CR-7E ale bank odmówił hipoteki. "Pana dom nie jest tyle wart", powiedzieli. Ale już jest lepiej. Godzinna terapia u psychologia i wyszedłem z poczuciem sukcesu. Wiem czego chcę, chcę Nakamichi CR-7E. Mam do czego dążyć. Jak będę blisko celu, może bezdomny da mi kasę, albo samego Naka, może dwa. Trzeba mieć wiarę. Będę czekał. Ale wiem, ze czekam na Nakamichi CR-7E. Ok, jeszcze tabletki, siku i spać.

Hammer

  • 4685 / 2294
  • Ekspert
02-07-2020, 23:14
Hm, tylko że Nakamichi to nie cudo dźwiękowe ani też techniki, wiele innych sprzętów także jest wysokiej klasy i cenowo  bardziej przystępna.
Odstaw tabletki i ciesz się natur ą  . . .

radziulasek

  • 73 / 1497
  • Użytkownik
02-07-2020, 23:31
Koledzy, proszę o pomoc, za Waszą namową odważyłem się i pierwszy raz w życiu postanowiłem spróbować ożywić magnetofon. ...

Kto Cię namówił?

Tu masz serwisówkę do niego:
https://www.vintageshifi.com/repertoire-pdf/pdf/telecharge.php?pdf=Sony-TCD-505-Service-Manual.pdf
Jest rozrysowany mechanizm, serwo, może sobie poradzisz.
Ale wszystko robisz na własną odpowiedzialność.

Usterka jest zbyt kompleksowa i słabo opisana jak dla mnie ale spróbuję coś doradzić.
Uważam, że powinieneś odnaleźć przełączniki rodzaju pracy (switch controller) i przeczyścić.
Chyba, że tam są tylko styki, nie przeglądałem serwisówki.
Potem ręcznie ustawić mechanizm w pozycji "stop" - opuścić sanki z głowicami.
Potem po ponownym włączeniu zobaczyć jak się zachowuje.
Jeżeli miałeś rozpuszczone paski to w rewersach nie układasz ich tak jak w dwukapstanowym.
Zobacz w serwisówce jak jest ułożony pasek na wałkach.

Chyba, że ktoś może coś więcej wywnioskować z tego opisu to może więcej pomoże.

Dzięki serdeczne za informacje. Namówili mnie Koledzy z forum i jestem Im wdzięczny - specjalistów od magnetofonów jest bardzo mało, usługi siłą rzeczy też nie są tanie, więc w przypadku tańszych i mniej wartościowych magnetofonów, warto spróbować samemu. Pasek założyłem dobrze, problemem okazał się mały pasek a ściślej mechanizmna którym ten paseczek trzeba nałożyć - przy nakładaniu przekręcałem go w drugą stronę. Na szczęście, popatrzyłem jak powienien być ustawiony na filmie na YouTube gdzie ktoś serwisował inny magnetofon ale z identycznym mechanizmem. Teraz wszytsko zadziałało, magnetofon ożył i odtwarza oraz nagrywa. Co proawda, z dużym hałasem działą mechanizm opuszczania i podnoszenia głowic, ale może taka uroda tego sprzętu? Jedno co zauważyłem, to kiepskie działanie autorewersu - czasem play prawy i play lewy powoiduje odtwarzanie tej samej strony, ale po kilka próbach zaskakuje. Nie korzystam z rewersu, więc nie ma to dla mnie znaczenia. Po właściwym założeniu pasków i tego mehcanizmu, puściły też blokadu otwierania obu kieszeni. Brakującą szybkę w jednej z kieszeni, zastąpiłem kawałkiem opakowania od płyty cd dociętym pod wymiar i pomalowaną ramką markerem na czarno. Na razie wygląda ok. Synek zadowolony ma swój pierwszy magnetofon. Dziękuję serdecznie za pomoc i pozdrawiam.   

artekk

  • 1694 / 5880
  • Ekspert
02-07-2020, 23:43
Arturo nadszedł ten dzień. Twoja kaseta jest kopiowana :)

To taśma na kopię lepsza niż oryginał :)

Hm, tylko że Nakamichi to nie cudo dźwiękowe ani też techniki, wiele innych sprzętów także jest wysokiej klasy i cenowo  bardziej przystępna.

Może jakieś konkrety, co gra na poziomie CR7E, a jest bardziej przystępne cenowo ? Chętnie bym się dowiedział na co zapolować i pewnie nie tylko ja.
« Ostatnia zmiana: 02-07-2020, 23:50 wysłana przez artekk »
Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

Hammer

  • 4685 / 2294
  • Ekspert
03-07-2020, 00:02
Piccard masz kaseciaka Sony i w tym mechanizmie z czasem pada zębatka funkcyjna - element zbioru D, robi się luźniejsza na osi co powoduje nie przełączania funkcji prawidłowo - silnik działa impulsowo.
Prawdopodobnie to jest źródłem problemu.
Zdarza się to w wielu modelach po dłuższym czasie.
Trzeba by ta mała zębatka na osi silnika nie ruszała się na tej osi - powinno tam się pojawić pękniecie juak wariują funkcje.
« Ostatnia zmiana: 03-07-2020, 01:00 wysłana przez Hammer »

JaKub92

  • 1822 / 5480
  • Ekspert
03-07-2020, 08:29
Hm, tylko że Nakamichi to nie cudo dźwiękowe ani też techniki, wiele innych sprzętów także jest wysokiej klasy i cenowo  bardziej przystępna.

A miałeś do czynienia z sprzętem Nakamichi? Mam prostego BX-2 i gra lepiej, niż wiele wypasionych, 3-głowicowych magnetofonów innych marek.
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

AUDIOTONE

  • 9391 / 5833
  • Ekspert
03-07-2020, 08:55
Zamiast Naków-padaków można pomyśleć o TCD-340A, 440, XK-S7000, 9000, RS-B100, DELTA100, K-03, 05, TC-K777ES itp. Niestety nie będzie to to samo granie co Naki-padaki ale może coś nam do gustu przypadnie. Tylko że to także kosztowne maszyny, ciężko coś znaleźć co będzie tańsze od CR-7E i gralo na choć podobnym (zbliżonym) poziomie.
« Ostatnia zmiana: 03-07-2020, 09:00 wysłana przez AUDIOTONE »
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

nano

  • 9079 / 4986
  • Ekspert
03-07-2020, 10:09
mi sie b b b  podoba

Alpine AL-85    i chcilbym o posiadac 

ale cena rynkowa zabija moje zachcianki


90 ma taka szybe  beeee   czyl izostaje  przy zachciance 85
..
mam tylko jakas  2 head alpine mysze jak wyciaganac kiedys ,,,
« Ostatnia zmiana: 03-07-2020, 10:12 wysłana przez nano »

Piccard

  • 81 / 1830
  • Użytkownik
03-07-2020, 12:31
Zamiast Naków-padaków można pomyśleć o TCD-340A, 440, XK-S7000, 9000, RS-B100, DELTA100, K-03, 05, TC-K777ES itp. Niestety nie będzie to to samo granie co Naki-padaki ale może coś nam do gustu przypadnie. Tylko że to także kosztowne maszyny, ciężko coś znaleźć co będzie tańsze od CR-7E i gralo na choć podobnym (zbliżonym) poziomie.

Wojtku, takie AIWY 7000 czy 9000 też są moim marzeniem,szczególnie 9000 bo ma przetwornik CA. I wygląda obłędnie, nie słyszałem jak gra, więc się nie wypowiem. Tandberg trochę nie w moim guście, ARCAM też - pionowe wskaźniki, dlatego nie mam KX-1100. TEAC R-919X jest też fajny. Jeżeli chodzi o Sonego to mam jakiś uraz chyba, ale to dla tego, że z 10 lub więcej lat temu trafiło do mnie kilka szt, po takiej dużej powodzi w Niemczech. Poza tym miałem swoje dwa 850 i 870 ale ciągle miałem problemy z mechanizmami. Od 10-lat nie mam Sonego magnetofonu. Technics RS-B100 też miałem, miałem go kupić, też kawałek czasu temu. Nie przeczę, że fajny i fajnie gra ale jak go rozkręciłem to mi przez palce przeciekał, jakoś tak się kupy nie trzymał i bałem się się, że wcześniej czy później mi się rozpadnie. Nie wziąłem. RS-B905 też miałem, nawet dwa, jednego fabrycznie uszkodzonego w Peweksie nabyłem i miałem go może godzinę. Drugiego miałem dłużej ale denerwowało mnie, że taśm metalowych nie mogę kalibrować. A specjalnie wtedy jedną nabyłem przy okazji jego zakupu. Teraz mam RS-BX707 oraz 808 i jestem zadowolony. Nakamichi CR-7E mi się bardzo podoba i pewnie wcześniej czy później go zdobędę, tylko póki co to myślę o tańszych magnetofonach, które mogę kupić częściej bez wyrzeczeń. Pewnie ostatecznie skończę z dwoma może trzema takimi, które gdzieś tam są moim wzorem, jak właśnie CR-7E, jak XK-S9000 ale to może potrwać. Póki co cieszy mnie Grundig CT-905, Kenwood KX-9010, Technics RS-BX808 i jeszcze kilka pomniejszych. Ale marzyć o świętym grallu  nie przestanę. No i mam jeszcze ambicje względem MD i DAT. Nie mogę o tym zapominać :)

A jeżeli chodzi o magnetofony, to co mnie fascynowało 30 lat temu to chyba zaczyna wracać. Jakieś takie koło to zatacza. Wcześniej miałem tylko szpulowce i pierwszego decka kasetowego z prawdziwego zdarzenia kupiłem dopiero w 1989 roku i wtedy się karuzela zaczęła :)
« Ostatnia zmiana: 03-07-2020, 12:35 wysłana przez Piccard »

Piccard

  • 81 / 1830
  • Użytkownik
03-07-2020, 13:03
mi sie b b b  podoba

Alpine AL-85    i chcilbym o posiadac 

ale cena rynkowa zabija moje zachcianki


90 ma taka szybe  beeee   czyl izostaje  przy zachciance 85
..
mam tylko jakas  2 head alpine mysze jak wyciaganac kiedys ,,,

Alpine AL-85 fajny, ale mnie się podoba wskaźnik wysterowania w AL-80, obłędna technologia.

AUDIOTONE

  • 9391 / 5833
  • Ekspert
03-07-2020, 14:05
Bogusławie XK-S7000 ma na wyposażeniu dac-a tego samego co w XK-S9000. Zresztą różnica pomiedzy XK-S7000 a 9000 jest "dość" niewielka bo glowice inne są i brak regulacji EQ, brak 4 silnika i lekko inne elementy gdzieniegdzie. I ponoć XK-S7000 brzmi lepiej niż 9000. Ale z kolei taki model jak XK-7000 to jest bardziej zubożona XK-S7000. Swoją XK-S7000 opisalem u nas na forum. RS-B100 to najlepszy Technics jaki kiedykolwiek wyprodukowano,  ale ma i wady szczególnie ta rozłażąca w rekach sie konstrukcja, ale brzmienie jak na Technics-a to jest bardzo dobre.
« Ostatnia zmiana: 03-07-2020, 14:16 wysłana przez AUDIOTONE »
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Piccard

  • 81 / 1830
  • Użytkownik
03-07-2020, 14:58
Bogusławie XK-S7000 ma na wyposażeniu dac-a tego samego co w XK-S9000. Zresztą różnica pomiedzy XK-S7000 a 9000 jest "dość" niewielka bo glowice inne są i brak regulacji EQ, brak 4 silnika i lekko inne elementy gdzieniegdzie. I ponoć XK-S7000 brzmi lepiej niż 9000. Ale z kolei taki model jak XK-7000 to jest bardziej zubożona XK-S7000. Swoją XK-S7000 opisalem u nas na forum. RS-B100 to najlepszy Technics jaki kiedykolwiek wyprodukowano,  ale ma i wady szczególnie ta rozłażąca w rekach sie konstrukcja, ale brzmienie jak na Technics-a to jest bardzo dobre.

Na razie jestem jeszcze na etapie poznawania różnych sprzętów, ale jak on się skończy to właśnie skoncentruję się na próbie zdobycia tych co uważam za wzorzec. Właśnie taką AIWE, też mam w pamięci. Czytałem Twój opis XK-S7000 i bardzo mi się podobał. Magnetofon i opis. Póki co, to może zabrzmi dziwne to jeszcze bym chciał z Pioneerami poeksperymentować  bo nigdy nie miałem magnetofonu tej firmy. Chyba nie, o ile pamiętam. Ale przez 30 lat obcowania z kaseciakami tyle sprzętu się u mnie przewinęło...

JaKub92

  • 1822 / 5480
  • Ekspert
03-07-2020, 15:28
Zamiast Naków-padaków można pomyśleć o TCD-340A, 440, XK-S7000, 9000, RS-B100, DELTA100, K-03, 05, TC-K777ES itp. Niestety nie będzie to to samo granie co Naki-padaki ale może coś nam do gustu przypadnie. Tylko że to także kosztowne maszyny, ciężko coś znaleźć co będzie tańsze od CR-7E i gralo na choć podobnym (zbliżonym) poziomie.

Ostatnio Naki BX-100 i 125 można było kupić taniej, niż chociażby Tandberga TCD-310 i sam miałem ochotę brać, ale sprzedający coś wyraźnie kombinował, bo najpierw były uszkodzone, a później CUDOWNIE "ozdrowiały".
Nie wspomniałeś Wojtku Harmana TD-4600, a jego tutaj warto wziąć pod uwagę, bo ten już gra konkretnie, a może da radę kupić go w normalnych pieniądzach.
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

AUDIOTONE

  • 9391 / 5833
  • Ekspert
03-07-2020, 16:31
Nie wspomniałeś Wojtku Harmana TD-4600, a jego tutaj warto wziąć pod uwagę, bo ten już gra konkretnie, a może da radę kupić go w normalnych pieniądzach.

Tylko Jakubie ja podałem przykłady magnetofonów które miały by być zamiast Naka CR-7E. Bo oto chodziło by znaleźć coś w zastępstwie właśnie CR-7E tyle że nie Nak i było by dobrze gdyby było także i taniej. A niestety chyba żaden HK nie jest chyba w tej klasie co CR-7E... tak ja to widzę.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.