Audiohobby.pl

Magnetofon

artekk

  • 1694 / 5851
  • Ekspert
19-05-2020, 11:19

Też mi się trafił TC-K750ES w kolorze tytan, niestety jest kompletnie rozjechany, w szczególności tor przesuwu taśmy. Poza tym zacina się prawy talerzyk i nie działa Dolby. W tej chwili nie nadaje się do użytku. Żal było nie wziąć i nie spróbować uratować tego ciekawego magnetofonu. Będzie co robić przy nim.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

nano

  • 9079 / 4957
  • Ekspert
19-05-2020, 11:25
tak   ja   kiedys juz o tym gadalem
sony  z tym wrednym machanizmem sa  "upierdliwe"




znam paru ludzi ktorzy  maja wywalona  lewa rolka calkiem
dwa powodu  gnicenie tasmy   i  "wysokie " sie co pol roku rozjezdzaly



Hammer

  • 4654 / 2265
  • Ekspert
19-05-2020, 11:35
Oki Nano, nie mniej ja jestem perfekcjonistą niestety i nie spocznę dookąd nie dam tego cudnego decka w ręce kogoś kto go ustawi idealnie fabrycznie. A jak nie znajdę to sam się nauczę i to zrobię.
Brzmi cudnie a na taśmach chromowych brzmi rewelacyjnie. Tak jak oryginał tylko bardziej miękko i analogowo. Cudnie. 
Pozdrawiam
nie zrobisz, bo nie masz odpowiednich taśm testowych to podstawa jeśli mówimy o "fabrycznym ustawieniu".
Są tacy co ponoć mają ale są zarobieni  na rok do przodu ponoć.

artekk - dam Tomkowi Marantza 64 on ma 3 głowice i będzie dobry mam nadzieje do tego o czym gadaliśmy w trójke.

radziulasek

  • 73 / 1468
  • Użytkownik
19-05-2020, 11:39
artekk
 czy zamiast obiecanego TC-K 611S na jesieni mogę poprosić Cię o przejrzenie i kalibrację 750ES? Oczywiście na priv szczegóły?

Czy możecie mi odpowiedzieć na moje pytania o BIAS a wyokie tony, kalibrację i fakt  że na TCK 750ES poziomy są ok, a na 611s na wskażnikach zbyt wysokie po nagraniu? Będę wdzięczny i czegoś się nauczę

artekk

  • 1694 / 5851
  • Ekspert
19-05-2020, 11:57
 czy zamiast obiecanego TC-K 611S na jesieni mogę poprosić Cię o przejrzenie i kalibrację 750ES? Oczywiście na priv szczegóły?

Oczywiście pisz na PW, nie zaśmiecajmy forum.

Podejrzewam, że w Twoim Sony leży tor przesuwu taśmy, lewa rolka etc. dlatego nie kręciłbym niczym, do czasu uporządkowania problemów z mechanizmem. Stąd kłopoty z kalibracją, ustawieniem biasu etc. Taki magnetofon nie będzie też kompatybilny z innymi i nagrania nie będa wymienne.
Na tym etapie nie mają sensu żadne porównania zachowań tego magnetofonu do innych, bo jest zwyczajnie nie sprawny.
Najpierw trzeba zrobić porządek z mechaniką, a wtedy może się okazać, że elektronika magnetofonu nie była ruszana i jest on sensownie skalibrowany, dlatego nie kręć żadnymi peerkami. 
Jest jeszcze jedno, o ile dobrze pamiętam ten 611S był kręcony, więc tak naprawdę masz dwa niewyregulowane decki i mamy kompletny galimatias.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

nano

  • 9079 / 4957
  • Ekspert
19-05-2020, 12:04
Panowie  moge  zadac jedno nieprywatne  pytanie ...
bo ja raczej nie lubie niedomowien


CZY WY WSZYSCY  TUTAJ NO FORUM  SIE ZNACIE  PRYWATNIE


przewija mi sie  pare  nickname ciagle  i  w jaki do siebie piszecie  to chcialbym zrozumiec  czy wy sie znacie nie tylko z internetu ??


dzieki
« Ostatnia zmiana: 19-05-2020, 12:51 wysłana przez nano »

artekk

  • 1694 / 5851
  • Ekspert
19-05-2020, 12:53
CZY WY WSZYSCY  TUATAJ NO FORUM  SIE ZNACIE  PRYWATNIE

Z niektórymi użytkownikami udało się poznać w realu, ale nie z wszystkimi.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

Gustaw

  • 3846 / 3286
  • Administrator
19-05-2020, 13:09
http://www.highfidelity.pl/@main-3709&lang=

Tekst o cyfrowych magnetofonach szpulowych - Mitsubishi ProDigi.
« Ostatnia zmiana: 19-05-2020, 13:13 wysłana przez Gustaw »

nano

  • 9079 / 4957
  • Ekspert
19-05-2020, 13:15
ech wy ,,,  :-)



to po co tu sie bawic sie  w ciciubake  i kotka i maszke  i gadac  prze  ploty   :-)
walmy prosto z mostu
wsio zostaje w "rodzinie "   he he he he he 


he he he he
jak wiele innych deckow  i ten rowniez


byl moj


zanim wyladuje u ciebie   na stole i bedziesz wsio na nowo zrobic


powiem co wiem o tym modelu


1  caly mechanizm  byl rozebrany na pierwsze czesci  nasmarowany kontakty przeczyszczone
2  maly pasek jest nowy
3  duzy  pasek nigdy nie wymieniam go  bo jeszcze nigdy nie byl zajechany w zadnym sony z tym mechaniolem
4  rolki sa stare ale jeszcze bardzo dobre
5  przy wyjmowaniu machnizmu trzeba  roki usunac  tak wiec  tor przesuwu jest  naruszony
    moim zdaniem ale  jest  bardzo dobrze  ustawiony  ( na UCHO    :-)   )   
6  podkowki nie byly ruszane przeze mnie   bo nie robie tego z wiadomych powodow
7  elektronika jest orginalna zadnych  lutowan  wymiany  kondesatorow itp
8  zadne czesci nie sa klejone


to ten magnetofon







--




Gustaw
ale tekstu
to na weekend poczytam
dzieki
« Ostatnia zmiana: 19-05-2020, 13:18 wysłana przez nano »

AUDIOTONE

  • 9375 / 5804
  • Ekspert
19-05-2020, 13:21
Dziękuję Audiotone.

Zapytałem, bo byłem ciekaw, czy taka "kalibracja" ma sens. Magnetofon przy nagrywaniu pokazuje że mocniej nagrywa prawy kanał. Nie jest to dużo ale wyraźnie i na wszytskich utworach, Przy odtwarzaniu także prawy kanał jest mocniej nagrany. Oczywiście lekkie ruszenie przy nagrywaniu pokrętłem rec balans ustawia wszystko na zero i wtedy i nagrywania i odtwarzanie jest OK. Kaseta nagrana fabrycznie przy odtwarzaniu oba kanały równo.

 Sprawdziłem potem kasetę na innym magnetofonie, i tam też jest tak samo, tzn nagrane z balansem na zero - pokazuje za mocny kanał prawy, pokrętło rec balans lekko w lewo na godz 11 i przy odtwarzaniu kanały równo. Kusi by w tej sytuacji lekko podciągnąć podkówkę  REC LEVEL LEFT ale na pałę nie ma co.

Mam drugie pytanie jeśli można. Przy kalibracji kasety nie starcza pokrętła BIAS na niektórych taśmach - jest na maksa w prawo a mimo to brakuje, a na innych starcza ale zawsze BIAS jest prawei na maksa.  Czy dobrze myślę, że duży BIAS to mało tonów wysokich?  Jak wy kalibrujecie taśmy - zawsze przy użyciu generatora, czy np jeśli chcecie więcej tonów wysokich to celowo nie ustawiacie obu wskaźników an zero tylko np. low na zero a high na lekki plus?
Pozdrawiam serdecznie a magnetofon to SONY TC-K 750ES. Pozdrawiam i przepraszam, jeśli pytam głupio ale dopiero rozpoczynam fascynację magnetofonami.

Trzecie pytanie: czy to normalne, że na 750ES wskaźniki przy nagrywaniu ustawione są do końca niebeskiego pasma czyli 0 dB i tylko leciutko czasem któraś wskoczy na czerwone pole w okolicę +2dB a na innym magnetofonie SONY TC-K611S  pokazuje znacznie więcej - paski włażą na czerwone pole wskaźnika dość głęboko?

Przepraszam raz jeszcze że Wam truję  i serdecznie pozdrawiam
 

Odnośnie pierwszego to na pewno poziomy zapisu są do wyregulowania. Skoro nagrywa z zbyt dużym poziomem.
Może też być problem z kalibracją i już na tym etapie jest coś rozregulowane. Odnośnie "biasu" to jeśli Ci brakuje podczas kalibracji to przyczyn może być wiele, od osadu (zanieczyszczenia) na potencjometrach od kalibracji, źle ustawionej głowicy, poprzez rozkalibrowany generator prądu podkładu i kasowania aż do złego ustawienia equalizacji nagrywania. Czyli tutaj trudno określić co jest pokręcone, pełna kalibracja na pewno mu jest potrzebna.
Odnośnie wskaźników i ich wskazań to jest coś nie tak bo oba magnetofony SONY z tego okresu powinny wskazywać identyczne wartości. Oba są ustawiane podczas kalibracji do tych samych poziomów. Więc różnice są oznaką rozregulowania. I wychodzi na to że oba są pokręcone i to konkretnie.
To tak na szybko. :)
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

artekk

  • 1694 / 5851
  • Ekspert
19-05-2020, 13:28
Niezłą "ścieżkę zdrowia" dostał ten Soniak na filmiku nano :)
Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

nano

  • 9079 / 4957
  • Ekspert
19-05-2020, 13:38
tak bo ten machaniol  jest wredny .. musi dzialac  przez pyk
wy tam lepiej wiecie  dlaczego ale  przcicski w sony  sa specyficzne
jak sie dluzej przytrzyma  to  wsio bedzie dzialac
jak krotko to nie
to moje doswiadczenie
dlatego tak  to testuje w sony
krotkie dotkniecie
« Ostatnia zmiana: 19-05-2020, 13:58 wysłana przez nano »

radziulasek

  • 73 / 1468
  • Użytkownik
19-05-2020, 14:27
Nano to nie ciuciubabka tylko lojalność. Nie wiedziałem czy życzysz sobie ujawniania faktu że deck jest od Ciebie zatem tego nie robiłem. U mnie dyskrecja jest ważna. Co do nagrywania u Ciebie poziomy są równe na filmie u mnie prawy kanał jest ciur mocniejszy niż lewy. Może podróż a może się muszę przyjrzeć okablowaniu?  Tak czy 8naczej z zakupu jestem zadowolony ale chciałbym doprowadzić decka do możliwie najlepszego stanu dlatego pytam na forum. I ostatnia sprawa: czy jeśli podczas kalibracji taśmy ustawiam celowo więcej na high a low na zero to uzyskuje na nagraniu więcej wysokich tonów? Pozdrawiam serdecznie

nano

  • 9079 / 4957
  • Ekspert
19-05-2020, 14:32
radziulasek nie chodzilo  o ciebie
tak jak gadalismy   prosilem zebys nie mowil     
bo tak zawsze robie   takie mam zasady

i bylo   ok dotrzymales slowa
za co dzieki

chodzilo o mnie   i moja " ciucibabke "  :-)
tutaj jak widac i tak sie wszyscy znaja ...czyli po co mi zabawa w chowanego
za dlugo mnie nie bylo i zauwazylem  po wpisach  , ze krzysiu rysiu i slawek kapustnik  za pan brat  ..itd  he he he


jak zawsze nie potrafie  sie pozadnie wyslowic
sorry
przepraszam cie
« Ostatnia zmiana: 19-05-2020, 14:39 wysłana przez nano »

AUDIOTONE

  • 9375 / 5804
  • Ekspert
19-05-2020, 14:47
I ostatnia sprawa: czy jeśli podczas kalibracji taśmy ustawiam celowo więcej na high a low na zero to uzyskuje na nagraniu więcej wysokich tonów?
W skrócie pisząc, to tak.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.