Audiohobby.pl

Magnetofon

nano

  • 9079 / 4956
  • Ekspert
18-05-2020, 13:17
wlasnie dostalem zawalu
mialem taki oto srebrny sprzet az  sie poplulem
na serio nie wiem z jakiego smietnika go wziolem 
i nie wiem gdzie  teraz jest ... 
ja to krece
z przrazenia chab go nawet nie otworzylem
dzialal  szok


« Ostatnia zmiana: 18-05-2020, 13:32 wysłana przez nano »

radziulasek

  • 73 / 1467
  • Użytkownik
18-05-2020, 18:44
Mam pytanie do Szanownych Kolegów:
Czy nagranie na dobry odtwarzacz MP3 (Sansa Clip)  pliku z tonem o częstotliwości 1kHz, podłączenie takiego odtwarzacza do wejść REC magnetofonu i wyregulowanie podkówkami REC ADJ tak by pokazywały równo oba kanały,a potem przełączenie z source na tape i wyregulowanie podkówkami playback level adjustment można uznać za zgrubną kalibrację, czy to zły pomysł?
Bardzo proszę doświadczonych Kolegów o poradę. Pozdrawiam serdecznie

AUDIOTONE

  • 9375 / 5803
  • Ekspert
18-05-2020, 19:58
Mam pytanie do Szanownych Kolegów:
Czy nagranie na dobry odtwarzacz MP3 (Sansa Clip)  pliku z tonem o częstotliwości 1kHz, podłączenie takiego odtwarzacza do wejść REC magnetofonu i wyregulowanie podkówkami REC ADJ tak by pokazywały równo oba kanały,a potem przełączenie z source na tape i wyregulowanie podkówkami playback level adjustment można uznać za zgrubną kalibrację, czy to zły pomysł?
Bardzo proszę doświadczonych Kolegów o poradę. Pozdrawiam serdecznie

Taka regulacja nic nie da. Nie ustawisz odczytu za pomocą sygnału podanego na wejście magnetofonu. A jeszcze bardziej rozregulujesz tor audio.

Najpierw robimy, przykładowo:
1. ustawiamy mechanikę i tor prowadzania taśmy wraz z głowicą itp.
2. regulacja obrotów
3. poziomy odczytu
4. Eq. odczytu
5. poziomy wskaźników
6. regulacja generatora prądu podkładu i kasowania
7. poziomy zapisu
8. Eq. zapisu

To tak na szybko, jeśli instrukcja serwisowa nie przewiduje inaczej.
Najpierw musisz mieć kasetę z sygnałem np. 315Hz o poziomie 0dB i bardzo ważne by miała ona odpowiedni strumień by ustawić poziom odczytu. Dalej zapis, warunek żeby to się udało tor prowadzenia taśmy musi być ustawiony poprawnie.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

nano

  • 9079 / 4956
  • Ekspert
18-05-2020, 21:36
jak masz tylko troche rozjechane wskazniki   np na dany typ kasety  a reszta  wsio ok
czyli tor   

czyli   nie  caly magnetofon jest skopany
wez ulubiona kasete 


zrob fotki  podkowek
i do dziela  nie bac sie sprzetu


wrocic mozna zawsze do stany  wejsciowego z fotek


nie poddawac sie
to hobby nie zapomnajcie o tym  zabawa

AUDIOTONE

  • 9375 / 5803
  • Ekspert
18-05-2020, 22:44
Nano nie namawiaj ludzi do kręcenia czym popadnie bo to nie jest w porządku... I bywa i tak że nie wrócisz do stanu pierwotnego. I co wtedy? Będziesz później ten magnetofon kalibrował??? Jeśli będzie pokręcony już maksymalnie...
Trzeba robić to z głową, niech kolega napisze w jakim magnetofonie i postaramy się pomóc. A nie tak na pałę....
To chyba lepsze ? Co nie ? :)

Nie mam nic Nano jak Ty prowadzisz "kalibrację". Ale starajmy się ludziom przedstawić choć odrobinę wiedzy, a nie takie coś jak jeszcze większe szkody... po tych pseudo naprawach lub regulacjach. Nie odbierz Nano tego źle ale jak to tak właśnie widzę :)

Kolega zapytał to już dobrze, teraz dalej co to za magnetofon itp... Jak pisałem wyżej postaramy się pomóc.

Jest to Hobby owszem, ale do nauki i zabaw w serwisowanie tudzież naprawy bierzmy tanie złomki.
Mam nadzieję że nikt nie odbierze mojego wpisu źle, po prostu chcę wam oszczędzić nerwów i rozczarowań.
Nigdy nie miałem i nie mam niczego złego na myśli, jeśli kogoś mój wpis uraził to przepraszam :)
« Ostatnia zmiana: 18-05-2020, 23:11 wysłana przez AUDIOTONE »
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

nano

  • 9079 / 4956
  • Ekspert
18-05-2020, 23:27
co ty
ja juz za wczasu wiedzialem jak zaregujesz  he he he
przepraszam cie ze znow cie sprowokowalem


masz  racje


ale jak czlek zrobi fotki to przeciez wroci do tego spowrotem co bylo
idiotami my tu nie jestesmy


a co zabawa to jego
nie zabieraj nam   zabawy     he he he he


nigdy nie namiam na psucie sprzetu
ale na zabawe tak


z glowa oczywiscie !


przeciez sie wszyscy czegos uczymy

AUDIOTONE

  • 9375 / 5803
  • Ekspert
18-05-2020, 23:32
My się za długo znamy Nano :) Zobaczymy co kolega napisze, poczekajmy.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

nano

  • 9079 / 4956
  • Ekspert
19-05-2020, 00:00
tak  musi sie zdecydowac  czy krecic czy  nie
..


strach ma wilekie oczy


ech nie byly by tych cyrkow jakby sie mialo za rogiem  specow od starych  hifi sprzetow
rzucasz 100zl  ustaw pan  tapedeck  ....i wychodzisz
ty masz fajnie  bo masz pojecie i hardware do tego
u mnie  to gleba   samouk , len    i lubie sie pazyc i to pare razy  he he he
jak ktos powie  gorace  to musze sprawdzic  i tak jeszcze raz  i jeszcze  i jeszcze  he he he

radziulasek

  • 73 / 1467
  • Użytkownik
19-05-2020, 00:01
Dziękuję Audiotone.

Zapytałem, bo byłem ciekaw, czy taka "kalibracja" ma sens. Magnetofon przy nagrywaniu pokazuje że mocniej nagrywa prawy kanał. Nie jest to dużo ale wyraźnie i na wszytskich utworach, Przy odtwarzaniu także prawy kanał jest mocniej nagrany. Oczywiście lekkie ruszenie przy nagrywaniu pokrętłem rec balans ustawia wszystko na zero i wtedy i nagrywania i odtwarzanie jest OK. Kaseta nagrana fabrycznie przy odtwarzaniu oba kanały równo.

 Sprawdziłem potem kasetę na innym magnetofonie, i tam też jest tak samo, tzn nagrane z balansem na zero - pokazuje za mocny kanał prawy, pokrętło rec balans lekko w lewo na godz 11 i przy odtwarzaniu kanały równo. Kusi by w tej sytuacji lekko podciągnąć podkówkę  REC LEVEL LEFT ale na pałę nie ma co.

Mam drugie pytanie jeśli można. Przy kalibracji kasety nie starcza pokrętła BIAS na niektórych taśmach - jest na maksa w prawo a mimo to brakuje, a na innych starcza ale zawsze BIAS jest prawei na maksa.  Czy dobrze myślę, że duży BIAS to mało tonów wysokich?  Jak wy kalibrujecie taśmy - zawsze przy użyciu generatora, czy np jeśli chcecie więcej tonów wysokich to celowo nie ustawiacie obu wskaźników an zero tylko np. low na zero a high na lekki plus?
Pozdrawiam serdecznie a magnetofon to SONY TC-K 750ES. Pozdrawiam i przepraszam, jeśli pytam głupio ale dopiero rozpoczynam fascynację magnetofonami.

Trzecie pytanie: czy to normalne, że na 750ES wskaźniki przy nagrywaniu ustawione są do końca niebeskiego pasma czyli 0 dB i tylko leciutko czasem któraś wskoczy na czerwone pole w okolicę +2dB a na innym magnetofonie SONY TC-K611S  pokazuje znacznie więcej - paski włażą na czerwone pole wskaźnika dość głęboko?

Przepraszam raz jeszcze że Wam truję  i serdecznie pozdrawiam
 
« Ostatnia zmiana: 19-05-2020, 00:11 wysłana przez radziulasek »

JaKub92

  • 1822 / 5450
  • Ekspert
19-05-2020, 01:01
Wymieniłem Sony na takie coś. Nawet niezły. Lepiej nagrywa jak gra.

Mam go od kilku lat (zresztą właśnie od Wojtka) i bardzo lubię. Nagrywa rzeczywiście pięknie, ale odtwarzanie też niczego sobie. Wielu mówi, że brzmienie dosyć "ciemne" i "zza kotary", ale dość ciepłe i jak dla mnie przyjemne :) Na pewno wolę jego brzmienie niż SONY ;)
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

Sekator

  • 447 / 3282
  • Zaawansowany użytkownik
19-05-2020, 06:17
rzucasz 100zl  ustaw pan  tapedeck  ....i wychodzisz
Ja rzuciłbym chętnie i 300 zł tylko nadal nie wiem czy w Gdańsku i okolicach ktoś się tym zajmuje.

Mam go od kilku lat (zresztą właśnie od Wojtka) i bardzo lubię. Nagrywa rzeczywiście pięknie, ale odtwarzanie też niczego sobie. Wielu mówi, że brzmienie dosyć "ciemne" i "zza kotary", ale dość ciepłe i jak dla mnie przyjemne :) Na pewno wolę jego brzmienie niż SONY ;)
No właśnie dla mnie trochę za ciemne to brzmienie, ale da się słuchać. Nagrywa jednak jakby jaśniej niż odtwarza. Ja ogólnie preferuje brzmienie jaśniejsze niż ciemniejsze z lekkim i nie rozlazłym basem.
« Ostatnia zmiana: 19-05-2020, 06:21 wysłana przez Sekator »

Sekator

  • 447 / 3282
  • Zaawansowany użytkownik
19-05-2020, 06:21
No właśnie dla mnie trochę za ciemne to brzmienie, ale da się słuchać. Nagrywa jednak jakby jaśniej niż odtwarza. Ja ogólnie preferuje brzmienie jaśniejsze niż ciemniejsze z lekkim i nie rozlazłym basem.

nano

  • 9079 / 4956
  • Ekspert
19-05-2020, 08:02
ja bede miec  sony tc k750  z pare dni
mozemy wtedy porownac   1:1   jak bedzie sie moj  egzemlaz zachowywac ..


pokazesz  jaka kaseta masz i  potestujemy
zrobie film   i  porownamy twoj i moj egzemplarz


.....


Cytuj
Ja rzuciłbym chętnie i 300 zł tylko nadal nie wiem czy w Gdańsku


to byl tylko sarkastyczny przyklad  :-)  z 100 zl
« Ostatnia zmiana: 19-05-2020, 08:08 wysłana przez nano »

radziulasek

  • 73 / 1467
  • Użytkownik
19-05-2020, 10:06
Oki Nano, nie mniej ja jestem perfekcjonistą niestety i nie spocznę dookąd nie dam tego cudnego decka w ręce kogoś kto go ustawi idealnie fabrycznie. A jak nie znajdę to sam się nauczę i to zrobię.
Brzmi cudnie a na taśmach chromowych brzmi rewelacyjnie. Tak jak oryginał tylko bardziej miękko i analogowo. Cudnie. 
Pozdrawiam

nano

  • 9079 / 4956
  • Ekspert
19-05-2020, 10:51
tak tak   zauwazylem  :-)


w analogu trudno jest byc  ale perfekcjonista ostrzegam  :-)
zawsze cos sie znajdzie do poprawienia  :-)


dam tylko przykad  ze jak czlek wymieni rolke dociskowa
to mozna  na nowo kalibrowac caly magnetofon