Audiohobby.pl

Dekalog początkującego audiofila

colcolcol

  • 925 / 5283
  • Ekspert
18-09-2021, 18:08
I to jest ucho na miarę audiofila!

Zmelmag

  • 1280 / 1757
  • Zmelmag
18-09-2021, 19:08
nie jeden sie przejechal na pojedynczym sinusie

https://banbye.pl polecam :-)

Bacek

  • 2366 / 5891
  • Ekspert
18-09-2021, 19:32
mnie do oceny interesuje pomiar calego widma sygnalu  czasie rzeczywistym. porownanie in -out. czyli sytuacja wystepujaca naturalnie. Nie spotkalem takiej metodologii.
Bo ja wiem. IMD w zasadzie to robi tylko tych częstotliwości trochę więcej trzeba pchnąć w testowy sygnał. Oczywiście "prawdziwy" sygnał jest jeszcze bardziej skomplikowany i pewnie nie można przeprowadzić tu 100% paraboli że jeżeli system doskonale radzi sobie z testowym sygnałem prostym lub złożonym to też idealnie przetwarza prawdziwy sygnał muzyczny.

Natomiast jeżeli system nie radzi sobie w wypadku prostego sygnału testowego złożonego z jednego lub dwóch tych przysłowiowych sinusów to skąd wiara że poradzi sobie ze złożonym sygnałem muzycznym.
Oczywiście ocena tego nie jest prosta bo dochodzą jeszcze kwestie tego co faktycznie jest rozpoznawalne przez ucho ludzkie. Bo raczej dla człowieka system o thd z pierwszą cyfra na 20 miejscu po przecinku nie musi być lepszy od takiego z tą cyfra na trzecim miejscu, co najwyżej nierozróżnialny w takim wypadku.

Poza tym jak w tych wypadkach sprawdzić że dany system jest lepszy bez pomiarów i odrzucając też ślepe testy.
Wchodzimy wtedy w te same obszary gdzie wyznawcy kościoła latającego spagetti twierdzą że ich wiara jest prawdziwa a wszyscy buddyści, muzłumanie i chrześcijanie się mylą.

W jakiejś dyskusji ktoś podrzucił argument że wierzy temu co słyszy i zdaniu swoich znajomych którzy też słyszą. Ale w każdym kościele znajdzie się co najmniej kilka osób prawdziwie wierzących.
« Ostatnia zmiana: 18-09-2021, 19:36 wysłana przez Bacek »
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

Zmelmag

  • 1280 / 1757
  • Zmelmag
18-09-2021, 21:05
"Natomiast jeżeli system nie radzi sobie w wypadku prostego sygnału testowego złożonego z jednego lub dwóch tych przysłowiowych sinusów to skąd wiara że poradzi sobie ze złożonym sygnałem muzycznym."

tez jestem ciekaw, jak ktos ma taka wiare moze odpowie :-) w tym watku czegos takiego nie czytalem, ale moze ktos kto czyta wierzy w cos takiego i odpowie.

Bacek mozna zalozyc ze samochod powinien miec takie wlasciwosci jezdne ze z gorki pojedzie z predkoscia 20km/h i kol nie urwie.
Co nie oznacza ze jest bryka sunaca 200+km/h z niskim poziomem halasu i wysokim komfortem jazdy.

Lepszy system to dla mnie taki ktory wlascicielowi daje wiecej funu od tego systemu ktory daje mniej :-)

Oczywiscie mozna zrobic konkurs na najlepszy system pod wzgledem przebiegu sinusa.
I wreczyc mu puchar galaktyki w tej konkurencji.

Tylko czy przykladowy Gustaw w zwiazku z tym pokornie wyjmie kase i go zakupi ciezko powiedziec. Jakbym posluchal i byl bomba to bym pomyslal, jak oprocz medalu za sinusa stulecia bylaby pupa to bym chetnie zrobil zdjecie pamiatkowe ;-)


https://banbye.pl polecam :-)

Zmelmag

  • 1280 / 1757
  • Zmelmag
18-09-2021, 21:17
chodzi o to Bacek, ze nie ma 100% miarodajnej metody pomiarowej odpowiadajacej na pytanie : ktory system jest lepszy.
I to nawet czysto technicznie. masz tuby, niskie thd, glosniki sie nie wychylaja przy burczybasach praktycznie, ale gdzie tam jest 15Hz ? Zapytasz : po co ?
colcol z przyjemnoscia odpowie :-)


Dla mnie lepszy system to taki o ktorym moge powiedziec ze bardziej mi przypomina to co slysze na zywo. Nic oryginalnego pewnie kazdy tak ma, z wyjatkiem tych ktorzy maja systemy brzmiace lepiej niz na zywo, bo i takie opinie bywaja. Ja tam prosty, malo wymagajacy chlopak jestem, odcinam tylko pitolenie i z grubsza zostaje to co powinno.

jak sie nie ma co sie lubi to sie lubi pojedynczy sinus. Albo jak ja olewa taki pomiar. Raczej jest spoko. Nie wyobrazam sobie zebym wybral urzadzenie ktore mi sie nie podoba dxwiekowo z takiego powodu ze ma lepszy sinus od tego urzadzenia ktore mi sie podoba.
Gdzie sens ? Edukacja ma polegac na tresurze ze jak jest ladny sinus to sie musi podobac ?:-)
Ja jestem ciekaw czy mistrzowie od solosinusa rozpoznaja urzadzenie z "lepszym sinusem". Bo jesli nie uslysza roznicy to jeszcze pomysle ze szamanstwo :-)
https://banbye.pl polecam :-)

Zmelmag

  • 1280 / 1757
  • Zmelmag
18-09-2021, 21:23
hihihi, albo jak nie rozpoznaja roznicy (moj typ !;-)) to o co kruszyc kopie ?
Nawet zdaniem solosinus szamanow tego nie slychac.

Chyba ze zdaniem ktoregos slychac...a juz zupelnym koszmarem byloby dla jegomoscia wskazanie urzadzenia ze slabszym sinusem jako lepszego, brrrrr...horror
https://banbye.pl polecam :-)

Gustaw

  • 3856 / 3317
  • Administrator
18-09-2021, 21:39
I to jest ucho na miarę audiofila!

Porządne źródło dźwięku każdego rasowego audiofila-metrologa

Wuelem

  • 201 / 1705
  • Aktywny użytkownik
18-09-2021, 21:45
Pogodzę Was. Panie, Panowie... firma SinusAudio.

Kupować, nie pytać - znają się, co widać po samej nazwie!

http://sinusaudio.pl

colcolcol

  • 925 / 5283
  • Ekspert
19-09-2021, 07:01
jak w tych wypadkach sprawdzić że dany system jest lepszy bez pomiarów i odrzucając też ślepe testy
Bardzo rozsądnie.

Lepszy system to dla mnie taki ktory wlascicielowi daje wiecej funu od tego systemu ktory daje mniej :-) ....  lepszy system to taki o ktorym moge powiedziec ze bardziej mi przypomina to co slysze na zywo...
I tu przebiega jedna z granic niezgody. Dla mnie system ma oddawać przestrzeń, w której dokonano nagrania. Różnicować to tak, jak by mnie przenosił ze studia w NY do budy z psem Watersa a za chwilę przed Anne German z orkiestrą i dalej do kościoła z organami. "to co na żywo" nie ma związku z nagraniem.
Pamiętam sąsiada i jego opowieści o jakości Poloneza 1.4 z dumnymi 16V Miał być zrywny, dobrze prowadzący się, duży i komfortowy.
Jednym słowem dawał wlascicielowi wiecej fanu od innego auta i urzeczywistnial wyobrazenie o dobrym samochodzie. Miałem wtedy (92`) Forda Scorpio. Ford miał większe wymiary, 2x większy silnik, szybciej się rozpędzał i szybciej hamował, palił podobnie koło 10.   

Jakiś pomiar musiał być pominięty skoro mieliśmy podobne zdanie o dwóch różnych autach.

colcolcol

  • 925 / 5283
  • Ekspert
19-09-2021, 09:28
Gustawie i Zmelmagu, jak Wam jakaś raszpla zrobi loda za Biedronką, to nie róbcie z niej od razu Klaudii Schiffer.
W ślepym teście mogłaby polec :P:P

Zmelmag

  • 1280 / 1757
  • Zmelmag
19-09-2021, 10:15
colcol, widze ze plynnie doszlismy do sedna Twoich wywodow :-)

I jak Twoim zdaniem wrazliwy melomanie ten pojedynczy sinus ma Ci odpowiedziec na pytanie czy masz dobra przestrzen, barwe, transjent, dynamike ?

pojedynczy sinus dla odpowiedzi na ww pytania to nawet nie jest "raszpla",
to jest dziura w plocie.

nie oceniam Twojego systemu bo go nie slyszalem wiec nie bierz niczego personalnie ;-)
https://banbye.pl polecam :-)

Zmelmag

  • 1280 / 1757
  • Zmelmag
19-09-2021, 10:29
i jeszcze z doswiadczenia powiem ze o ile wywalenie lapy za okno w jakiejs bryce ma sens bo bryka jest bryka i jeden "Janusz" bez problemu zaimponuje drugiemu to w audio juz tak rozowo nie jest.
Nie wystarczy wydac $$$$$$$ zeby miec dxwiek nawet nie top ale chociaz taki jaki sobie czlowiek wyobraza ze by chcial. Kierowanie sie pomiarami nie jest moim zdaniem najszczesliwszym pomyslem, ale jak kto tam lubi i ma mozliwosci oceny. Pewnie sa ludzie ktorzy beda wpierniczac szpinak (bardzo lubie) choc im nie smakuje po tym jak im ktos "naukowo udowodni" ze jest smaczny.
Jeszcze lepszym sportem jest np. fotografia, tam to juz w ogole mozna sie zdziwic kupujac sprzet za dziesiat kpln i z otwarta paszcza ogladac kadry ludzi z ery analogowej albo nawet robione telefonami.

PS. musi sie dziac u Was za ta biedronka towarzyszu, nie mowiac o tym jak musial wydech chodzic w scorpio kiedy mieliscie jeszcze .... dobry sluch :-))))
https://banbye.pl polecam :-)

colcolcol

  • 925 / 5283
  • Ekspert
19-09-2021, 11:18
:)
Metacontrast  jest wykorzystywany m.in w TV oraz przez .... muzyków jazzowych. To samo zjawisko robi mętlik w mózgu przy próbie odtworzenia słuchanych wcześniej dźwięków. Części nie pamiętamy a za część nigdy nie zagraną, ale pamiętaną (!) oddalibyśmy życie, niekoniecznie swoje.
Zdjęcia są utrwalaniem chwili, które możemy w dowolnej chwili przywołać. Realnie, w postaci cyfrowej lub fizycznie.
Muzykę oceniamy wyłącznie z danych historycznych, sprzed sekundy, minuty, lat... Nie możemy jej zatrzymać jak fotografii.

Zmelmag

  • 1280 / 1757
  • Zmelmag
19-09-2021, 12:33
5+3=8 a zima jest zimniej niz latem.

a pojedynczy sinus to sinus...i nie wiem czy metacontrast moze komus zrobic taki mentlik w glowie ze dojdzie do wniosku ze basu jest 20dB wiecej niz reszty pasma w materiale muzycznym, ale wiem ze sluchajac generatora przynajmniej 1 osoba wybrala dla siebie sprzet :-)
« Ostatnia zmiana: 19-09-2021, 12:36 wysłana przez Zmelmag »
https://banbye.pl polecam :-)

Zmelmag

  • 1280 / 1757
  • Zmelmag
19-09-2021, 12:41
chociaz widze ze sprawy ida ku dobremu. Juz jest wniosek ze muzyki nie mozna zatrzymac (ale mozna odtwarzac bez konca tak jak bez konca mozna podlegac procesowi ogladania obrazu). Niezla masz fizyke w glowie trzeba przyznac, na niejednym plocie musiales przeczytac "dupa" :-)))

Pamietaj colcol, nie ten jest nietenteges ktory nie wie tylko ten ktory brnie :-)
https://banbye.pl polecam :-)