Audiohobby.pl

Dekalog początkującego audiofila

Zmelmag

  • 1280 / 1757
  • Zmelmag
18-09-2021, 00:25
Muzyka słuchana kiedyś na Radmorze i Altusach 120A dawała mi więcej fanu niż teraz na audiofilskich sprzętach.
Bo byles sporo mlodszy i mozg zakodowal tamte odczucia zwiazane ze sluchaniem, ktore w mlodym wieku, w poczatkowym okresie sluchania - jeszcze bez bogatszego doswiadczenia w tym zakresie - wywarly silne, pozytywne wrazenia.

nie ma co kombinowac, wystarczy powtorzyc doswiadczenie zeby sie przekonac. Efekt raczej pewny ;-)
w czasach kiedy mialem okazje posluchac na sprzetach radmoroaltusopodobnych jarala mnie muzyka bez ogladania sie na sprzet.
Pewnie dlatego ten dxwiekowy puchar ambrozji nie odcisnal pietna na mojej mozgownicy :-)
https://banbye.pl polecam :-)

Zmelmag

  • 1280 / 1757
  • Zmelmag
18-09-2021, 00:26
Ach no tak. Szkoda mi czasu na pisanie odpowiedzi.
Zaproponuję Ci tylko: powiększaj swoją wiedzę, bo ta posiadana jest tylko wielkiej wiary. Bez obrazy.

przeiez to Ty piszszesz o wierze w to ze pojedynczy sinus reprezentuje instrument muzyczny :-)
pojedynczy sinus reprezentuje pojedynczy sinus, jak chcesz posluchac odpal sobie generator.
https://banbye.pl polecam :-)

colcolcol

  • 925 / 5283
  • Ekspert
18-09-2021, 06:40
Osoby uważające się za techniczne podważają celowość pomiarów i opierają się w ocenie na  własnym, ułomnym "aparacie", który z kolei działa wyłącznie o dane historyczne (sprzed minuty, godziny, a nawet lat) zabawne ;)
Muzyka słuchana kiedyś na Radmorze i Altusach 120A dawała mi więcej fanu ...
Aż zszedłem do piwnicy z wrażenia. Miałem już dawno porąbać to gówno, ale siostrzeniec zapałał miłością.
Przypomina mi to zauroczenie pryszczatą cizią bez jednego zęba z przetłuszczonymi włosami. No, ale to pierwsza miłość, widzi w niej potencjał na N. Campbell :P

Gustaw

  • 3856 / 3317
  • Administrator
18-09-2021, 09:22
O
Aż zszedłem do piwnicy z wrażenia. Miałem już dawno porąbać to gówno, ale siostrzeniec zapałał miłością.
Przypomina mi to zauroczenie pryszczatą cizią bez jednego zęba z przetłuszczonymi włosami. No, ale to pierwsza miłość, widzi w niej potencjał na N. Campbell :P

Wiem, wiem. Sinusy słabo się "mieżom" więc muzyki nie budiet. :-)

Jeżeli "sinus" zapłaci za mój sprzęt to spoko, ale jeżeli to ja płacę za sprzęt to ja mam być zadowolony a nie sinus, nawet jeżeli jestem najbardziej ułomny. Czy tabakiera jest dla nosa czy to może nos jest dla tabakiery ?

To kolejny raz. Sprzęt A i sprzęt B, z dobrymi pomiarami, grają słabo natomiast sprzęt C, również dobrze zmierzony, gra dobrze to mam prawo przypuszczać, że czegoś jeszcze nie zmierzono  w przypadku zarówno A,B,C oprócz tego mitycznego sinusa.
« Ostatnia zmiana: 18-09-2021, 09:35 wysłana przez Gustaw »

pień

  • 2239 / 1033
  • Ekspert
18-09-2021, 12:31
Eeeee, chyba nie.  Sinusy są łatwe i dobrze się mierzą i pewno dlatego są stosowane, coby ładnie na wykresach wyglądało.
  Mam dwa wzmacniacze,  identyczne na papierze po tych pomiarach sinusów.  Jeden nawet ciut lepszy ( 0 zero,000cośtam) jest ale to ten drugi - niby ciut gorszy gra > ładnie.   A ten lepszy może nie że całkiem ch.....o  - ale gra tak se.
  Czyli ?   Faktycznie czegoś nie zmierzono.
A może tego juz nie da sie zmierzyć bo to w Nas  siedzi i te kable z prądem trzeba by gdzie indziej podłączać.
« Ostatnia zmiana: 18-09-2021, 12:34 wysłana przez pień »

colcolcol

  • 925 / 5283
  • Ekspert
18-09-2021, 12:46
mam prawo przypuszczać, że czegoś jeszcze nie zmierzono 
Oczywiście.
https://www.geers.pl/

colcolcol

  • 925 / 5283
  • Ekspert
18-09-2021, 12:52
Teoria majkela zakłada możliwą modulacje dwóch sinusow a to jak rozumiem wiąże się z doprowadzeniem  sygnału o dwóch różnych amplitudach i Hz do miejsca, w którym następuje modulacja. Pomińmy stopnie różnicowe. Przy czym nie doczekałem się ani jednego przykładu praktycznego.
Zmelmag poszedł o krok dalej i zakłada, iż w jednostce czasu (1/20000 sekundy wystarczy?) Przez urządzenie przepływają wszystkie sinusy ;) wszystkich instrumentów, harmoniczne itd.. czyli z grubsza mamy na wejściu np przedwzmacniacza w 1/20000 sekundy dwa i ćwiartke  trylionia sinusow i każdy o innej Hz i innej amplitudzie.
Zgodzę się zatem z wnioskami, iż marna i w miarę czysta sinusoida 1 kHz o stałym napięciu 0.2 V  nie jest dla wzmacniacza wyzwaniem ;)
Jeszcze uwaga, dlaczego nie mierzy się  harmonicznych dla 10 kHz szczególnie 3, 5, 7 :) Ale może majkel odpowie?

Gustaw

  • 3856 / 3317
  • Administrator
18-09-2021, 13:17
mam prawo przypuszczać, że czegoś jeszcze nie zmierzono
Oczywiście.
https://www.geers.pl/


Znam te argumenty od zawsze. Kiedy kiedyś stwierdziłem, że top-owe słuchawki grają do bani to też padały tego typu sugestie. Sekta druidów audio miała te same argumenty co teraz sekta robotów-technokratów :-)

Co zmienia np. to, że ktoś ma upośledzony słuch? Czy ma się męczyć "idealnym sinusem"?
Dodatkowo, ten link nijak ma się do tego co napisałem bo słuch przecież się nie zmienił podczas odsłuchów urządzenia A, B oraz C. Po co więc kontrola czegoś co się nie zmienia? Rozumiem kwestie psychologiczne ale badanie słuchu? Niestety nie ma w tym logiki a raczej symulacja prostych figur erystycznych. :)
« Ostatnia zmiana: 18-09-2021, 13:20 wysłana przez Gustaw »

Zmelmag

  • 1280 / 1757
  • Zmelmag
18-09-2021, 14:09
colcol, jesli dobrze rozumiem "teorie majkela" to zaklada ona pomiar rzeczywistego instrumentu/muzyki, ktorej widmo nie jest pojedynczym sinusem. Mierzac cale widmo jednoczesnie in-out w czasie rzeczywistym faktycznie mozna rozmawiac o wiernosci odtworzenia sygnalu. Czy im wierniej tym lepiej ? Zalezy, dluzszy temat i troche know how (nie tylko w kategorii gustów roznistych) ;-)

Moze myslisz ze Gustaw jest jakis masochsta, wydaje kase na DAC ktory "sinusem" dobrze rokuje a poxniej sobie wmawia ze mu sie mniej podoba od jego obecnego i sorzedaje ze strata ?:-)

Mielismy kiedys dlugie rozmowy o basie ktory wydawal Ci sie w kazdym materiale muzycznym lacznie z np. gitara 10-20dB(bywalo ze w materiale muzycznym wyrokowales i 50dB nadurodzaju basu :-)))) glosniejszy od reszty pasma bo galy wlepiales w analizator widma nad ktorym nawet nie chcialo mi sie pochylac, bo taki wynik jest bzdura i pokaze to kazdy mikrofon, jesli nawet nie wpadles na to zwyczajnie sluchajac.
Wtedy tez na papierze/ekranie wszystko Ci sie zgadzalo przeciez:-)))

"Co zmienia np. to, że ktoś ma upośledzony słuch? Czy ma się męczyć "idealnym sinusem"?"

jest dokladnie odwrotnie, jesli ktos ma takie niedomaganie i uparl sie poszalec sprzeciorem to pozostaje mu odbior muzyki przez ogladanie pomiarow albo ja wiem...mrugajacej kuli disco :-) no bo niby jak inaczej ? Tak wiec "meczyc sie sinusem" jest przeznaczeniem tych ktrorzy nie potrafia sie cieszyc muzyka, albo osob ktore naprawde nie dadza rady obiektywnie ocenic bo czesto niewiele poza tym co im w chacie stoi slyszeli. A jak slyszeli i nie bylo podobne do tego co znaja to zjechali, prawda col ? :-)









« Ostatnia zmiana: 18-09-2021, 14:23 wysłana przez Zmelmag »
https://banbye.pl polecam :-)

Zmelmag

  • 1280 / 1757
  • Zmelmag
18-09-2021, 14:19
"Zmelmag poszedł o krok dalej i zakłada, iż w jednostce czasu (1/20000 sekundy wystarczy?) Przez urządzenie przepływają wszystkie sinusy ;) wszystkich instrumentów, harmoniczne itd"

nie wszystkie tylko te ktore w tej jednostce czasu "przeplywaja" :-)

widze ze zrozumienie tematu nmasz na lvl master, wiec Ci wyjasnie ze pelnego cyklu 1/20000s  zapewne nie slyszysz gdyz odpowiada on jak sama nazwa wskazuje 20KHz.
Czestotliwosc 20KHz nazywa sie 20KHz gdyz jest to wlasnie 20 000 cykli/s :-)
Tak, na sekunde, nie na godzine ;-)

I co bys chcial zmierzy przy tak krotkiej probce ? cos czego od 30 lat nie slyszysz ?
czy moze ta swoja cwiartke sinusa 5KHz ? Jako zadanie na zimowe wieczory policz jaka czesc sinusa bys zmierzyl dla czestotliwosci 25Hz i od razu sie zastanow nad tym skad bys wiedzial ze zmierzyles to co chciales :-)))

mnie do oceny interesuje pomiar calego widma sygnalu  czasie rzeczywistym. porownanie in -out. czyli sytuacja wystepujaca naturalnie. Nie spotkalem takiej metodologii.
« Ostatnia zmiana: 18-09-2021, 14:21 wysłana przez Zmelmag »
https://banbye.pl polecam :-)

colcolcol

  • 925 / 5283
  • Ekspert
18-09-2021, 14:42
nie wszystkie tylko te ktore w tej jednostce czasu "przeplywaja" :-)
Celowo wybrałem "daną" jednostkę czasu i wiem co chciałem wybrać. Jaka jest lepsza, 30 lat?
Czy Magu naprawdę myślisz, że słuchasz całego widma w czasie rzeczywistym? Nic z tego nie jest prawdą. Słuchamy wyłącznie zmian na tyle sprawnie, na ile nam pozwoli słuch. Te zmiany są przechowywane w pamięci jak matryca i na podstawie tego wyciągamy wnioski.
Posłuchaj fragmentu kłótni dwóch chińczyków. Czy jesteś w stanie przewidzieć po dwóch słowach trzecie :P
Większość ludzi nawet sobie nie zdaje sprawy z wyuczonych od dzieciństwa odruchów.

Ach ten bas. Kolejny przykład niezrozumienia. Również proste doświadczenie: poproś kogoś o postawienie przed Twoimi zawiązanymi oczami różnych przedmiotów. Kubka z porcelany, kawałka płaskiej gumy, wykładziny, kamiennej płyty i deski. Weź w łapę ołówek i spróbuj przesuwając ołówkiem po powierzchni odgadnąć rodzaj materiału.
Zdumiewające jest to, że Twój punkt wrażliwości/czułości mózg przeniesie na koniec ołówka. Jak by tam były sensory. I tak najprawdopodobniej odczuwamy infradźwięki, stopami i całym ciałem.

To my jesteśmy najmniej zbadanym elementem toru. Problemem jest wiara we własne (często nadprzyrodzone) możliwości  z jednoczesną negacją nauki. Taka nasza aberracja ;)

Zmelmag

  • 1280 / 1757
  • Zmelmag
18-09-2021, 14:54
tak sluchasz w czasie rzeczywistym calego widma jakie w tym czasie wystepuje, a Ty pewnie myslales ze czesc z tego widma dochodzi do Ciebie po tygodniu bo pewnie po takim czasie zaczynasz kumac rzeczy ktore burza Ci porzadek religiny. Glupoty wypisujesz, odparuj i zastanow sie chwile

Piszac te slowa w czasie rzeczywistym myslalem/mysle "dzieki Ci dobry losie za to doswiadczenie, musze odpracowac karme osiolka klapoucha z poprzednich wcielen" :-)))


https://banbye.pl polecam :-)

Zmelmag

  • 1280 / 1757
  • Zmelmag
18-09-2021, 14:56
a jesli slyszysz pojedynczy sinus to znaczy ze po prostu siedzisz w komorze bezechowej albo szczelnych sluchawkach zamknietych i ktos Ci zapuscil generator.
https://banbye.pl polecam :-)

colcolcol

  • 925 / 5283
  • Ekspert
18-09-2021, 15:16
Słucham wyłącznie generatora i ustaliliśmy to w wątku o niskim basie. Znaczy normalnym, ale dla wielu będącym doświadczeniem z pogranicza mchu i paproci.
Mamy nową religię: wiara i czczenie własnych uszu i dekalog jak najbardziej potrzebny. Prorok już jest - wielki Mag :P

Zmelmag

  • 1280 / 1757
  • Zmelmag
18-09-2021, 15:32
Na pewno swoim uszom ufam bardziej niz pomiarowi pojedynczym sinusem, nie widze powodu zeby bylo inaczej :-)
...gdyby bylo to bym myslal tak jak Ty :-))))

Nie przejmuj sie, ludzie wiedzacy co im sie podoba to tylko taka sekta. Prawdziwy koneser jak widzi pomiar pojedynczym sinusem portfel sam sie otwiera i wstepuje do raju bukujac sobie namiot przy palacu Proroka oraz 40 kóz :-)

niech pojedynczy sinus bedzie z Toba :-)




https://banbye.pl polecam :-)