Audiohobby.pl

Dekalog początkującego audiofila

Wuelem

  • 201 / 1705
  • Aktywny użytkownik
29-08-2021, 22:11
Przybywaj. Co będziemy gadać, to forum jakieś czy co...

Lutkowi się przebój zaciął na zapraszaniu do siebie, to ja nie mogę raz w tę nutę? :)
« Ostatnia zmiana: 29-08-2021, 22:20 wysłana przez Wuelem »

Zmelmag

  • 1280 / 1758
  • Zmelmag
29-08-2021, 22:43
jak przeprowadzisz sie do Poznania daj znac ;-)
dajesz, to chyba nie jakis produkt z darknetu ? :-)
https://banbye.pl polecam :-)

pień

  • 2239 / 1033
  • Ekspert
30-08-2021, 09:39
kupiłem na ebayu 120 płyt

120 płyt po 50 zł = 6 000 zł.

No i dobrze, bo za 6 tysiaków PLN niczego dobrego ze sprzętu nie kupisz :)


Nie po 50 złoty a za 30euro za wszystkie plus 6.99 za paczkę.  Za to też pewnie niczego dobrego nie kupię ze sprzętu.
 Nic straconego- dosyć złomu już mam w chałupie.

Lutek

  • 535 / 5863
  • Ekspert
30-08-2021, 11:31
do muzyki na zywo jej najczesciej baaardzo daleko
Niestety, przykra prawda.

Choc Wuelem napisal, ze " Lutkowi się przebój zaciął na zapraszaniu do siebie ", to widzac, ze mieszkasz tak blisko ode mnie nie sposob i Ciebie nie zaprosic.  Wuelem przyjechac na nasze tereny nie bardzo chce. Mnie rowniez zapraszal, ale zdrowie nie to na pokonywanie takich odleglosci. Chociaz, gdyby ktos sie wybieral, to kto wie..., moze i bym sie zabral, bo nie musialbym prowadzic samochodu cala droge.
Kurcze jak ten czas zlecial... A gdzie te lata, kiedy niemal nie bylo tygodnia , aby ktos nie wpadl z czyms ze sprzetu audio -  albo bez - posluchac, jak i ja wciaz kursowalem aby posluchac u kogos.

Wuelem

  • 201 / 1705
  • Aktywny użytkownik
30-08-2021, 12:31
dajesz, to chyba nie jakis produkt z darknetu ? :-)

O nie, @pień chciał fotkę (Ty też!) mojego wynalazku w obudowie suba - zamieściłem i... ani słowa Waszego komentarza. Żadnych zachwytów, gratulacji, przejawów zazdrości. Ewentualnie krytyki, że to nie może zagrać (oczywiście bez słuchania). Sytuacja jakby podzielić się dymem z papierosa i po godzinie oczekiwać czegoś namacalnego. Niestety, nie palę. Dałem się raz namówić na zaciągnięcie się, ale mi nie smakowało :-)

Efektów patrzenia nie ma, to i nie podejrzewam u Was efektów słyszenia. Wiem już swoje...

 

Gustaw

  • 3856 / 3317
  • Administrator
30-08-2021, 13:16

Efektów patrzenia nie ma, to i nie podejrzewam u Was efektów słyszenia. Wiem już swoje...

Jeżeli nie było pozłacanych napisów typu "Reference" ,"Statement" lub " Anniversary Edition" to co się dziwisz? :)

Bacek

  • 2366 / 5891
  • Ekspert
30-08-2021, 13:47

Cytat: colcolcol w 28-08-2021, 13:41
    6 - mylą subiektywną przyjemność z obiektywną jakością

Pytanie podstawowe. Z jakiego powodu słuchamy muzyki?
To zawsze ma być "hedonistyczna" przyjemność a ze względu na różne upodobania i preferencje musi być również subiektywna.

No tak ale chyba lepiej kierować się własnymi upodobaniami i preferencjami a nie cudzymi. Inni ludzie mają zupełnie spaczony gust. Z perspektywy lat widzę to coraz wyraźniej ;)
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

Gustaw

  • 3856 / 3317
  • Administrator
30-08-2021, 14:08
Oczywiście. Moja własna opinia jest dla mnie zawsze w pełni obiektywna ;-)

Lutek

  • 535 / 5863
  • Ekspert
30-08-2021, 14:16
O nie, @pień chciał fotkę (Ty też!) mojego wynalazku w obudowie suba - zamieściłem i... ani słowa Waszego komentarza. Żadnych zachwytów, gratulacji, przejawów zazdrości. Ewentualnie krytyki, że to nie może zagrać (oczywiście bez słuchania)

Zachwytow, gratulacji, przejawow zazdrosci, a nawet krytyki nie bylo, bo raz, jak Gustaw mowi: pozlacanych napisow nie ma, a dwa, jak zobaczyli te budke dla ptakow, ktora wg. Wuelema gra tak:
" Teraz - w tej samej kwocie ok. 1500 zł za używane - upichciłem secik na monitorach, który gra jak systemy za 200 000 zł. ",

to szystkich z wrazenia zatkalo pewnie az tak, ze nie mieli sily juz nic pisac.
http://audiohobby.pl/index.php?action=dlattach;topic=13753.0;attach=195569;image
« Ostatnia zmiana: 30-08-2021, 14:21 wysłana przez Lutek »

Gustaw

  • 3856 / 3317
  • Administrator
30-08-2021, 14:20
Phi... i co to niby ma być? Jeden głośnik do wszystkiego? Do tego jeszcze zamiast grubych kabli high-endowych (wartych pół domu z basenem i lądowiskiem dla helikopterów, np w Wilanowie) podłączono to szerokie pasmo za pomocą kabli DNM Reason?
Uuuuuuu....panie szanowny. To nie może zagrać.. Tam nie ma nawet skórki i nie będzie efektu naskórkowości :)

P.S. Ta dziupla, w lewym górnym rogu obudowy, to dla kukułki czy dzięcioła? Echhh audiofil i ornitolog.
« Ostatnia zmiana: 30-08-2021, 14:25 wysłana przez Gustaw »

Wuelem

  • 201 / 1705
  • Aktywny użytkownik
30-08-2021, 14:23
Lutek, dla uściślenia na wszelki wypadek dodam, że słowo "teraz" odnosi się do tego, co jest po misiowatych kolumnach z budki dla ptaków.

Za budkę dla ptaków masz GIGANTYCZNEGO plusa. Gdybym miał te kolumny, od razu by mi lepiej grały...

Gustaw

  • 3856 / 3317
  • Administrator
30-08-2021, 14:27
A tak bardziej poważnie. To Fostex?
« Ostatnia zmiana: 30-08-2021, 14:29 wysłana przez Gustaw »

Lutek

  • 535 / 5863
  • Ekspert
30-08-2021, 14:31
To nie może zagrać.. :)
Bezwzglednie..., logika podpowiada, ze absolutnie nie moze, a juz jak kolumny za 200 000 PLN ?
Logika, logika, ale z drugiej stron,y czy mozemy byc calkowicie przekonani, co do braku wybitnego, czy nawet zadawalajacego poziomu grania, jesli nie slyszelismy ?
Dlatego tez, juz dla samego zaspokojenia ciekawosci, co do poziomu grania tych budek..., przepraszam monitorow, wartoby bylo do Wuelema podjechac. Kto wie..., a moze zrobiloby sie nam glupio. Przeciez w  audio dzieja sie rozne cuda :-)

majkel

  • 7476 / 5895
  • Ekspert
30-08-2021, 14:33
Z pomiarami to jest tak, że producent wie, czym się pochwalić, żeby było super, a czego nie podawać, bo tam jest lipa. Dlatego w elektronice najchętniej podaje się THD dla dużej amplitudy sinusa 1kHz. Czyli możliwie daleko od wszelkich krańcowych problemów - nieliniowości przejścia przez zero, ograniczonego slew rate, a z drugiej strony braków rezerwy pojemności w zasilaniu dla prowadzenia niskich częstotliwości. Jak ognia unika się domeny czasu, gdzie chętnie by człowiek obejrzał odpowiedź na prostokąt. Sinus po przejściu przez cokolwiek, to dalej sinus, najwyżej przesunięty w fazie lub z inną amplitudą, ale kto to zauważy i czy to ma w ogóle znaczenie? ;)

Wiele realizacji stopni wyjściowych z DACów jest taka, że na 1kHz sinus bajka, ale od około 4kHz zapierniczają THD w górę wykładniczo. Na 10kHz potrafi być 100 lub bardziej razy gorzej. Jeszcze jakby zobaczyć, jak się pochylają zbocza prostokąta, overshooty, dzwonienia, itp. I już wiadomo, skąd zły dźwięk.

Ja na przykład uważam, że parametry są ważne, ale te ważne, a nie te, co ładnie wychodzą zawsze. :) Przykładowo - pewien wzmacniacz słuchawkowy, który uważam za dobry, potrafi przenieść nawet sygnał S/PDIF, tzn. gra to ciut gorzej niż bez niego po drodze, ale on normalnie te megahercowe schodki przenosi, a DAC je rozumie i nie trzaska nawet. Na oscyloskopie to dalej wygląda jak S/PDIF, a nie jakieś garbate trójkąty. Tymczasem, jakby to wrzucić na ASR, to by się zostało zakrzyczanym, że ważne jest to, co do 20kHz, i po co takie absurdy mierzyć?

DACa też mam takiego, co w pomiarach powinien wyjść mniej więcej idealnie, ale nie gra "ozięble". ;) Tyle, że stopień wyjściowy w nim przynajmniej w teorii tak samo będzie lubił 100kHz jak 1kHz, bo takie tam są elementy. Oczywiście to jest filtr dolnoprzepustowy, ale znanym jest fakt, że do dobrego filtra dolnoprzepustowego potrzeba szybkich elementów aktywnych, żeby nadążały za dowolnie wysokimi częstotliwościami, żeby je skutecznie wyciąć.

Podsumowując - dobry pomiarowo sprzęt musi dobrze grać i vice versa, a jak coś gra źle, a w pomiarach było dobre, to albo pomiary skopane, albo mierzone były nieistotne parametry zamiast istotnych.

Tak, że Gustaw, w tych DACach jakieś parametry były słabe na pewno. Inna sprawa, że audio jest do dziś ubogie w wiedzę wiążącą psychoakustykę z metrologią, bo sprowadza się to do equalizacji, THD, IMD, TIM, i to by było na tyle, czyli bardzo niewiele. Dlatego zamiast szukać odpowiedzi w liczbach, lepiej posłuchać.

Wuelem

  • 201 / 1705
  • Aktywny użytkownik
30-08-2021, 15:06
Bezwzglednie..., logika podpowiada, ze absolutnie nie moze, a juz jak kolumny za 200 000 PLN ? Dlatego tez, juz dla samego zaspokojenia ciekawosci, co do poziomu grania tych budek...,

Lutek, ja tych "budek" NIE MAM. Kwota jest dla obecnej sytuacji, na kolumnach PRO (firmowych). Nie róbmy dezinformacji, że te ze zdjęcia grają na 200 tysięcy zł. Może i grają, już nie pamiętam... :-)

--------

Głośnik to SONIDO - 20 cm.