Audiohobby.pl

Stax SR-009 najlepsze słuchawki, tak czy nie?

Ged

  • 1714 / 5866
  • Ekspert
20-08-2015, 19:18
Panowie
Jakoś nikogo nie ma w domu i wróciłem do słuchawek :)
Na nowy wzmak od Staxa chyba nie ma co liczyć :(
Od chwili premiery 009 minęło już sporo czasu.
Czy Stax 009 nadal pozostają najlepszymi słuchawkami z aktualnej dostępnej produkcji? I król chyba również pozostaje ten sam - Orfeusz.
Czy może w czasie odsłuchów spotkaliście coś lepszego? Oczywiście w Waszej opinii. Proszę tylko nie opisywać poszczególnych aspektów tylko ocena całościowa, bez kryterium ceny. Czy coś gra lepiej?

aallen

  • 651 / 5314
  • Ekspert
20-08-2015, 20:58
za całokształt na pewno Orfeusz. Realnie dzierżył ten tron z kilkoma innymi kolegami bo jednak każdy dodał do tego świata coś od Siebie.

Czy wzmacniacz od STAXA jest niezbędny ? Jest tyle świetnych konstrukcji. Może doszli do wniosku że nic lepszego nie zrobią nie korzystając garściami z tego co mają i to byłby zwyczajny skok na pieniądze.

Czy coś gra lepiej. A czy patrząc na taką półke jakościową można zadać takie pytanie ? Na chwile obecną posiadam dla przykładu ze STAXów 007 MKI oraz SR-507. Nie stwierdziłbym jednak czy któreś z nich grają lepiej. Może dla osobistych preferencji tak ale samego kształtowania muzyki wątpie. Każde robią to na swój sposób i podobnie jest z Orfeuszem. Jest legendarny przez swoją historie, wykonanie, dźwięk ale biorąc pod uwage sam dźwięk wątpie czy gra lepiej. On po prostu kreauje dźwięk na swój sposób tak jak 007 MKI robią to na swój czy k1000 na swój

chrees

  • 1653 / 5864
  • Ekspert
21-08-2015, 09:23
Dla mnie jest to dość dziwne, że firma posiadająca jednak nieco lepsze zaplecze niż "garażowcy" zostawia pole do popisu dla tych ostatnich. Sam mam SRM-717 i jestem przekonany, że można lepiej. Dlaczego nie ze stajni producenta słuchawek? Szczególnie, że "skok na kasę" STAX praktykuje już samymi słuchafonami :)
.
Obcych ksiąg nie czytajcie. Czego nie wiecie - Księdza pytajcie.

aallen

  • 651 / 5314
  • Ekspert
21-08-2015, 12:27
@chrees

a mi się osobiście wydaje że jest to kwestia bardzo indywidualna i tu zagrałby nie tyle sam wzmacniacz ale fakt ogłoszenia
"a teraz drodzy państwo w końcu długo oczekiwany SRM-909 do modelu SR-009"

Wracając do tematu. Po wielu rozmowach z Wiktorem i osobitych odsłuchach doszliśmy do wniosku że jest to fakt. Różnice między wzmacniaczami STAXA nie są tak duże jak między wzmacniaczami zastosowanymi w dynamikach. Tam możesz zrobić duży skok a tutaj ten skok zmniejsza sie do postawienia stopy na kolejnym stopniu schodów.
Miałem przez chwile (dalej u mnie leży) SRM-717 a sam słucham z SRM xH napędzanego z zasilania akumulatorowego i przyznam szczerze że różnca nie jest powalająca człowieka na twarz i dodatkowo dociskająca stopą ziemi natomiast w cenie a i owszem ale tutaj jeszcze odegrana zostaje rola kolekcjonerska.
Ewentualnie może po prostu oni sami nie mogą nic skonstruować co będą w stanie usłyszeć i będzie to w stanie ich zadowolić. Konstruktorzy sie starzeją. Słuch już nie ten a młodzi może nie "czują klimatu" dziadków aż w takim stopniu. Może 009 był ostatnim takim przedsięwzięciem STAXA ? Oby nie

wiktor

  • 2503 / 5864
  • Moderator Działu Słuchawki
21-08-2015, 21:37
Włodku, w elektrostatach nic się nie zmieniło, w elektrodynamicznych totalny wysyp. Nie sposób te wszystkie nowości przesłuchać. HucznE premiery z 1000 fajerwerków, mimo zapowiedzi, istniejącego ładu nie zburzyły. Sennheiser na swoje 75-lecie szykuje coś ekstra w słuchawkach - powiadają "Orpheus 2". Ale czy będzie lepszy?

Faktem jest, słuchawki stały się bardzo ważnym elementem systemu audio. To już chyba moda i jest przyzwolenie społeczności audio na wysokie ceny. Podobnie wzmacniacze do słuchawek. Tu również mało kiedy dobra jakość idzie w parze z oryginalnym designem.

Moim zdaniem, znacznie prostsze jest zbudowanie bardzo dobrego wzmacniacza dla elektrostatów, niż zrobienie przeciętnych słuchawek elektrostatycznych. Teraz inżynierowie konstruujący sprzęty audio muszą liczyć się z księgowymi, może nie tak dosłownie, ale wiele prawdy w tym jest.  Może dlatego Stax nie chce kolejny raz mieć kłopotów finansowych.

A ja się pytam gdzie pasja, gdzie serce do tej robot? Czy ktoś kiedyś po naszych czasach, będzie miał po co otworzyć taki wątek:

http://www.pinkfishmedia.net/forum/archive/index.php/t-27155.html

asmagus

  • 4439 / 5413
  • Ekspert
26-08-2015, 11:20

A ja się pytam gdzie pasja, gdzie serce do tej robot? Czy ktoś kiedyś po naszych czasach, będzie miał po co otworzyć taki wątek:

http://www.pinkfishmedia.net/forum/archive/index.php/t-27155.html

Piękny wątek, nie stawia się pomników inżynierom z branży audio ale fajnie byłoby wiedzieć chociaż co (jakie rozwiązania techniczne) komu konkretnie zawdzięczamy (gdy da się to ustalić). 

Fatso

  • 290 / 3985
  • Zaawansowany użytkownik
07-09-2015, 18:31
Kilka dni temu naszło mnie na zmiany.
Nie, żeby oryginalne pady były złe, ale odczuwałem mocne braki w scenie wobec innych swoich słuchawek.

Postanowiłem więc pójść po najmniejszej linii oporu i zmienić pady. Testy i poszukiwania zajęły mi tydzień. Na szczęście mam całkiem spory zapas padów od różnych słuchawek i różnych producentów.

Finalnie na słuchawkach wylądowały pady od Beyerdynamic T70. Dodszła też wentylacja drivera od strony głowy. Nic oczywiście czego nie da się przywrócić do stanu fabrycznego.

Co się zmieniło ?
- Słuchawki dobrze się dociążyły, bez utraty jasności.
- Zwiększyła się scena. Pierwszy plan ani drgnął ale rozchodzenie się dźwięków w przestrzeni, wielkość sceny, holografia i głębia przeszły moje oczekiwania :)
- Subbas jest super zejście i faktura.
- Przełom średnicy i góry pięknie się wygładził. Nic mi nie dokucza w dźwięku.

A tak to wygląda.
To co powyżej napisałem to moje zdanie na dzień w którym je wygłosiłem. Dzisiaj mogę mieć już inne przekonania, zgodnie z zasadą, że tylko krowa się nie myli. I nie możesz mieć o to do mnie, drogi użytkowniku, pretensji. Jeśli zaś zawiodłeś się na moim braku stałości w przekonaniach, to trudno.

Krzysztof_M

  • 1467 / 5256
  • Ekspert
08-09-2015, 00:17
Gratulacje udanej modyfikacji :)
A co to znaczy, że doszła wentylacja? Jakieś szczegóły?
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

Baele

  • 753 / 5085
  • Ekspert
08-09-2015, 07:12
Kilka dni temu naszło mnie na zmiany.
Nie, żeby oryginalne pady były złe, ale odczuwałem mocne braki w scenie wobec innych swoich słuchawek.

Postanowiłem więc pójść po najmniejszej linii oporu i zmienić pady. Testy i poszukiwania zajęły mi tydzień. Na szczęście mam całkiem spory zapas padów od różnych słuchawek i różnych producentów.

Finalnie na słuchawkach wylądowały pady od Beyerdynamic T70. Dodszła też wentylacja drivera od strony głowy. Nic oczywiście czego nie da się przywrócić do stanu fabrycznego.

Co się zmieniło ?
- Słuchawki dobrze się dociążyły, bez utraty jasności.
- Zwiększyła się scena. Pierwszy plan ani drgnął ale rozchodzenie się dźwięków w przestrzeni, wielkość sceny, holografia i głębia przeszły moje oczekiwania :)
- Subbas jest super zejście i faktura.
- Przełom średnicy i góry pięknie się wygładził. Nic mi nie dokucza w dźwięku.

A tak to wygląda.

Od T70??? A one pasują? ??

Fatso

  • 290 / 3985
  • Zaawansowany użytkownik
08-09-2015, 07:52
Gratulacje udanej modyfikacji :)
A co to znaczy, że doszła wentylacja? Jakieś szczegóły?
Między podkładką pada a samym driverem jest uszczelka gumowa. Zamieniłem ją na pasek z miękkiej gumy, który ma przerwy i ograniczyłem jego zadanie tylko do dociskania stalowej siateczki ochronnej.
To co powyżej napisałem to moje zdanie na dzień w którym je wygłosiłem. Dzisiaj mogę mieć już inne przekonania, zgodnie z zasadą, że tylko krowa się nie myli. I nie możesz mieć o to do mnie, drogi użytkowniku, pretensji. Jeśli zaś zawiodłeś się na moim braku stałości w przekonaniach, to trudno.

Fatso

  • 290 / 3985
  • Zaawansowany użytkownik
08-09-2015, 07:53
Kilka dni temu naszło mnie na zmiany.
Nie, żeby oryginalne pady były złe, ale odczuwałem mocne braki w scenie wobec innych swoich słuchawek.

Postanowiłem więc pójść po najmniejszej linii oporu i zmienić pady. Testy i poszukiwania zajęły mi tydzień. Na szczęście mam całkiem spory zapas padów od różnych słuchawek i różnych producentów.

Finalnie na słuchawkach wylądowały pady od Beyerdynamic T70. Dodszła też wentylacja drivera od strony głowy. Nic oczywiście czego nie da się przywrócić do stanu fabrycznego.

Co się zmieniło ?
- Słuchawki dobrze się dociążyły, bez utraty jasności.
- Zwiększyła się scena. Pierwszy plan ani drgnął ale rozchodzenie się dźwięków w przestrzeni, wielkość sceny, holografia i głębia przeszły moje oczekiwania :)
- Subbas jest super zejście i faktura.
- Przełom średnicy i góry pięknie się wygładził. Nic mi nie dokucza w dźwięku.

A tak to wygląda.

Od T70??? A one pasują? ??
Na pierwszy rzut oka nie, brakuje im ze 4mm średnicy. Ale odpowiednia ilość motywacji i siły, spowodowała, że pady zmieściły sie na mocowanie, a do wnętrza udało mi się nawet bezproblemowo schować czarną siateczkę ochronną.
To co powyżej napisałem to moje zdanie na dzień w którym je wygłosiłem. Dzisiaj mogę mieć już inne przekonania, zgodnie z zasadą, że tylko krowa się nie myli. I nie możesz mieć o to do mnie, drogi użytkowniku, pretensji. Jeśli zaś zawiodłeś się na moim braku stałości w przekonaniach, to trudno.

Krzysztof_M

  • 1467 / 5256
  • Ekspert
08-09-2015, 16:06
Bardzo mnie zaintrygowało to co piszesz. W SR-009 najbardziej brakuje mi przestrzenności z SR-007 Mk1. To jest czego nie umiem wybaczyć temu modelowi.
W dużej mierze nadrabia w innych aspektach, ale tego jednego mi strasznie w nich brakuje.
Dlatego cieszy mnie, że chociaż w jakimś stopniu jest możliwa poprawa w tym zakresie. I to w tak mało inwazyjny sposób.
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

Fatso

  • 290 / 3985
  • Zaawansowany użytkownik
11-09-2015, 15:19
Bardzo mnie zaintrygowało to co piszesz. W SR-009 najbardziej brakuje mi przestrzenności z SR-007 Mk1. To jest czego nie umiem wybaczyć temu modelowi.
W dużej mierze nadrabia w innych aspektach, ale tego jednego mi strasznie w nich brakuje.
Dlatego cieszy mnie, że chociaż w jakimś stopniu jest możliwa poprawa w tym zakresie. I to w tak mało inwazyjny sposób.
Minęło już kilka dobrych godzin odsłuchowych. Nie ma szans, żebym wrócił do stockowych padów.
- Bas jest SPEKTAKULARNY. Coś co mi sie nawet nie śniło. Jest po prostu fenomenalny, i objętościowo i fakturowo.
- Holografia przez olbrzymie H
- Scena na oko 50% większa.

Po dodaniu IC na "ruskim sreberku z miga" jest jeszcze trochę jaśniej i sporo szybciej. Jest agresja, jest moc. A w Jazzie i Chilloucie jest spokój i odpoczynek.

Bez wątpienia najlepsze słuchawki ever :) Oczywiście moim zdaniem.
To co powyżej napisałem to moje zdanie na dzień w którym je wygłosiłem. Dzisiaj mogę mieć już inne przekonania, zgodnie z zasadą, że tylko krowa się nie myli. I nie możesz mieć o to do mnie, drogi użytkowniku, pretensji. Jeśli zaś zawiodłeś się na moim braku stałości w przekonaniach, to trudno.

Krzysztof_M

  • 1467 / 5256
  • Ekspert
11-09-2015, 18:31
Fatso, przez Ciebie teraz nie mogę przestać myśleć o zakupie 009 ;)
Upgrade w dziedzinie przestrzenności najbardziej mnie w Twoim eksperymencie intryguje.
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

Baele

  • 753 / 5085
  • Ekspert
12-09-2015, 08:12
Bardzo mnie zaintrygowało to co piszesz. W SR-009 najbardziej brakuje mi przestrzenności z SR-007 Mk1. To jest czego nie umiem wybaczyć temu modelowi.
W dużej mierze nadrabia w innych aspektach, ale tego jednego mi strasznie w nich brakuje.
Dlatego cieszy mnie, że chociaż w jakimś stopniu jest możliwa poprawa w tym zakresie. I to w tak mało inwazyjny sposób.
Minęło już kilka dobrych godzin odsłuchowych. Nie ma szans, żebym wrócił do stockowych padów.
- Bas jest SPEKTAKULARNY. Coś co mi sie nawet nie śniło. Jest po prostu fenomenalny, i objętościowo i fakturowo.
- Holografia przez olbrzymie H
- Scena na oko 50% większa.

Po dodaniu IC na "ruskim sreberku z miga" jest jeszcze trochę jaśniej i sporo szybciej. Jest agresja, jest moc. A w Jazzie i Chilloucie jest spokój i odpoczynek.

Bez wątpienia najlepsze słuchawki ever :) Oczywiście moim zdaniem.

intrygujesz :-(
mam (chyba) gdzieś pady od T70, może Ci podeślę ze swoimi SR009, żebyś mi wymienił pady ;-)
wiem wiem, mogę sam to zrobić, ale boję się spieprzyć Staxy :-(
a może masz zdjęcia jak wyglądał proces wymiany? :-)