Audiohobby.pl

Superzegar

almagra

  • 11514 / 5550
  • Ekspert
04-12-2014, 23:12
W wątku proszę o umieszczanie wszelkich informacji i sugestii dotyczących realnych sposobów obniżenia szumów generatorów.
Zwłaszcza własne doświadczenia i obserwacje mają wysoką wartość.
« Ostatnia zmiana: 04-12-2014, 23:36 wysłana przez almagra »

majkel

  • 7476 / 5895
  • Ekspert
05-12-2014, 09:37
Przyklej klocek ferrytowy do obudowy kwarcu. Taki wyjęty z filtra na kabel o przekroju kwadratowym. Niskoprofilowe kwarce - 1 z góry. Pionowe - po 1 na każdą ściankę. Jeśli przy zegarze stoi jakiś elektrolit - też go możesz osłonić przyklejając ferryt z boku, od strony kwarcu i wcięciem do kondensatora.
Teraz też możesz zewrzeć koralik ferrytowy czy też dławik, jeśli występuje na linii doprowadzającej napięcie DC. Skasujesz ewentualne rezonanse na linii zasilającej.
Ferryty dobrze się tnie obcinaczkami półokrągłymi, gdy trzeba mniejszego klocka. Czasem się rozkruszy, ale też koszt materiału niemal żaden, więc trzeba sobie tego kupić więcej.

-Pawel-

  • 4724 / 5500
  • Ekspert
05-12-2014, 09:42
Mam tak u siebie w cedeku, a myślałem, ze to jakie voodoo ;D

majkel

  • 7476 / 5895
  • Ekspert
05-12-2014, 09:47
Można sobie zrobić próbę bez kleju na zasadzie położenia na lub postawienia obok. Potem zabrać klocek (i szybko za nim zatęsknić).

almagra

  • 11514 / 5550
  • Ekspert
05-12-2014, 17:04
Jak zrobić układ PLL w którym VXO kontrolowane jest z czułego detektora fazy?Detektor fazy też na kwarcach(kwarcu).
Generatory overtonowe mają stabilność proporcjonalną do kwadratu krotności overtonu.Czy szum fazowy też mają mniejszy?
Im mniejsza moc wydzielająca się w rezonatorze,tym mniejszy szum fazowy.
Stabilność długoterminowa nie ma dla nas kompletnie żadnego znaczenia.Tylko poziom szumu fazowego,czyli chaotyczne wahania długości trwania kolejnych okresów drgań rezonatora,a nie powolny dryf średniej częstotliwości z powodu przede wszystkim zmian temperatury.
« Ostatnia zmiana: 05-12-2014, 18:02 wysłana przez almagra »

almagra

  • 11514 / 5550
  • Ekspert
06-12-2014, 12:02
Mostek Meachama? Generatory ze stabilizacją dwoma rezonatorami w różnych obwodach?Generatory overtonowe na wysoką wielokrotność z takim samym dzielnikiem cyfrowym?Filtracja wąskopasmowa?

almagra

  • 11514 / 5550
  • Ekspert
07-12-2014, 00:05
Stary dobry googiel nie ma chyba nic do powiedzenia w sprawie budowy ultralowjitterowych ustrojstw.

almagra

  • 11514 / 5550
  • Ekspert
07-12-2014, 20:43
Może zasilanie bateryjne w tej samej ekranowanej obudowie a wyjście odsprzężone transoptorem?

majkel

  • 7476 / 5895
  • Ekspert
08-12-2014, 11:17
Poczytaj strony 8-9 poniższego PDFa. http://www.ti.com/lit/gpn/sn74lvc1gx04 Coś tu mam wrażenie parcia na wyważenie otwartych drzwi. Ja robiłem zegar właśnie na tym ustrojstwie, gdy chciałem zamienić fabryczną prowizorkę w CDku za nomen omen prawie 14kzł. Zasilanie wzięte z 5Vcc odtwarzacza, lokalnie mały elektrolit OS-CON + ceramik C0G. Dołóż do tego trick z ferrytem i pozamiatane.

Jak chcesz totalny hardcore, to zrób oscylator jak wyżej na kwarcu 27MHz i scalony PLL Texasa. Tam masz gotowe kilka różnych częstotliwości typowych dla formatów CD i DAT na odpowiednich nogach. Niektóre są konfigurowalne przez piny logiczne.

Fascynacji wzbudzenia na wyższej harmonicznej nie rozumiem. Takie wzbudzenie jest mniej stabilne i wymaga dedykowanego kwarcu, albo piszą w nocie aplikacyjnej, że on działa np. na trzeciej harmonicznej. Kluczowe jest natomiast, aby pętla sprzężenia zwrotnego oscylatora nie miała za dużego wzmocnienia, bo jak kwarc wchodzi w przester to się przegrzewa i produkuje masę harmonicznych lecących w powietrze jako elektromagnetyczne śmieci.

almagra

  • 11514 / 5550
  • Ekspert
08-12-2014, 12:58
Generatory overtonowe mają lepsze parametry stabilności i szumów od drgań podstawowych.Generatory rezonansu szeregowego mają lepsze parametry od równoległego.
Generator na bramkach jest jednym z najgorszych możliwych układów.
Ja potrzebuję informacji o budowie supergeneratora,a nie jak najprościej wzbudzić kwarc.
« Ostatnia zmiana: 08-12-2014, 13:01 wysłana przez almagra »

majkel

  • 7476 / 5895
  • Ekspert
08-12-2014, 13:16
To zostaw te kwarce i zrób generator rubidowy, a najpierw test z ferrytem. To naprawdę będzie pouczające. Po prostu się okaże, że ta metalowa puszka na kwarcu nie służy niczemu więcej niż wyrównaniu potencjału elektrostatycznego wokół kwarcu, bo ekranować to to prawie nic nie ekranuje i kwarc sypie jak antena nadawcza, a reszta elektroniki to zbiera i moduluje.

almagra

  • 11514 / 5550
  • Ekspert
08-12-2014, 13:59
Generator rubidowy zbuduję później.Póki co na bazie łatwo dostępnych,zwykłych rezonatorów kwarcowych zbuduję najlepiej brzmiący i nie przekombinowany układ.Zajmie mi to ok. miesiąca dociekań i prób.Po znalezieniu optymalnego układu i optymalizacji wartości i jakości elementów założę do niego wysokiej jakości kwarce.
« Ostatnia zmiana: 08-12-2014, 14:07 wysłana przez almagra »

almagra

  • 11514 / 5550
  • Ekspert
08-12-2014, 23:03
W ogóle całe to moje zainteresowanie tematem niskoszumnego generatora wynika z tego,że niewielkie poprawki w oryginalnym generatorze wpłynęły bardzo znacząco na brzmienie urządzenia.Można stwierdzić,że niewspółmiernie do wkładu technologicznego.Nurtuje mnie o ile lepiej zabrzmi dopracowany zegar.
Usłyszenie wpływu clocka na brzmienie odtwarzacza jest jednym z najbardziej zaskakujących mnie doświadczeń w tej dziedzinie.Wiemy przecież jak z pozoru nieistotne są poziomy tych szumów i każdy zdrowy rozsądek mówi,że są zaniedbywalne i że to nie może wpływać,a jednak...
Jeszcze kilka lat temu nic nie zmusiłoby mnie do zrobienia tak idiotycznej rzeczy!
Jest jeszcze jedna ewentualność o której aż strach pomyśleć.
Chodzi o to,że tak naprawdę,to ja nie wiem jaką zmianą i którego parametru sygnału wpływa się tak pozytywnie na brzmienie.Może istnieje optymalna wartość tego szumu,albo innego zakłócenia,która jest korzystna odsłuchowo.Może nie należy wcale szukać ekstremalnie małego szumu,ale odpowiedniego szumu co do widma i amplitudy.A to już magia...
« Ostatnia zmiana: 09-12-2014, 00:03 wysłana przez almagra »

4m

  • Gość
10-12-2014, 20:02
Ferryty dobrze się tnie obcinaczkami półokrągłymi, gdy trzeba mniejszego klocka. Czasem się rozkruszy, ale też koszt materiału niemal żaden, więc trzeba sobie tego kupić więcej.
Działa, dzięki :) Polecam.

almagra

  • 11514 / 5550
  • Ekspert
11-12-2014, 14:08
Chodzi o stworzenie ekranu magnetycznego wokół rezonatora.Nie bardzo rozumiem jakie są te ferryty,jaki mają kształt.