Audiohobby.pl

Topowe monitory

Ged

  • 1715 / 5895
  • Ekspert
05-09-2014, 09:17
Dziękuję za dużo wiadomości i komentarzy :)

Pomieszczenie ma 5 x 3 m. Schemat w załączeniu.

Nie słyszałem systemu audio, który gra dźwięk live z sali koncertowej. Szukam raczej czegoś co będzie grało równie dobrze jak Stax 009, ale z charakterystyką głośników a nie słuchawek. Jasny, analityczny dźwięk.
Moim marzeniem są Wilsony Sophia 3, ale jak jestem w tym pomieszczeniu (jeszcze bez mebli) to wydaje mi się niemożliwe aby dobrze zagrały (2 metry od membrany do ucha słuchacza).

Max

  • 2204 / 5390
  • Ekspert
05-09-2014, 09:53
Ja to chciałem całkiem niedawno wrzucić sobie do sypialni Arie 926, ale jak zobaczyłem gabaryty tych paczek, to dałem spokój. Jak już dzieci wyemigrują to je sobie wrzucę do salonu.
http://www.focal.com/en/207-aria-900

Do sypialni wystarczą nowe Chorusy 714 (monitory mam)
http://www.focal.com/en/181-chorus-700

A słuchawki i tak rządzą ! ;-)
Są, niestety, nie do zastąpienia.

MAG

  • 2393 / 5880
  • Ekspert
05-09-2014, 10:07
Włodku
Poczytaj a najlepiej posłuchaj monitorów tych firm które Ci szczerze polecam
Geithain , Genelec , Fostex .

Mnie oczarowały dwie pierwsze propozycje nie podaję żadnych szczegółów modelu bo to trzeba dopasować indywidualnie .
Potrafią zagrać jak trzeba i zapomnisz o audiofilskich wodotryskach.

Zwróć uwagę jeszcze na ten model
http://www.manger-audio.co.uk/manger-speakers-109.htm

Kontrola przestrzeń powietrze jak trzeba i na podobnym poziomie jak w 009
« Ostatnia zmiana: 05-09-2014, 10:12 wysłana przez MAG »

pastwa

  • 3815 / 5893
  • Ekspert
05-09-2014, 10:08
Kef Ls50 to dobre glosniki w swojej cenie, ale, do muzyki symfonicznej, przykladowo, sie kompletnie nie nadaja, maja bardzo dobra przestrzen i szczegolowosc, ale mnie brakowalo wiekszej namacalnosci niskich skladowych i calosciowego dociazenia dzwieku. W malutkim pomieszczeniu (10m2) te mikrusy byc moze bylyby wrecz niezastapione.

magus

  • 20990 / 5896
  • Ekspert
05-09-2014, 10:18
Nie słyszałem systemu audio, który gra dźwięk live z sali koncertowej. Szukam raczej czegoś co będzie grało równie dobrze jak Stax 009, ale z charakterystyką głośników a nie słuchawek. Jasny, analityczny dźwięk.

Nie wiem, jak często (i dużo) zdarza ci się słuchać z głośników. Jeśli jest to odsłuch okazjonalny, to weź pod uwagę fakt - oczywisty w końcu - że specyfika słuchawek jako takich (na uszach, odizolowanie - mniejsze lub większe - temperatura, granie w głowie - mniej lub bardziej, etc.) może powodować, że twoje preferencje odnośnie dźwięku wynikają właśnie stąd. Jeśli przejdziesz na głośniki, to może się okazać, że np. analityczność niekoniecznie będzie dla ciebie decydująca.

Mogę się tylko domyślać, co rozumiesz przez analityczność (dla każdego będzie to trochę coś innego pewnie), ale dość logicznie łączy mi się ten aspekt dźwięku ze słuchawkami (tymi ich cechami, które opisałem wyżej) pozwalając na dłuższe i mniej męczące słuchanie.

Może jednak, wbrew wyjściowym założeniom, lepiej byłoby rozważyć jakieś (tańsze) używane głośniki na początek, żeby przekonać się, na ile te wyjściowe założenia sprawdzą się w praktyce. Po kilku miesiącach będziesz wiedział więcej i ewentualnie zamienisz je na nowe - inne lub podobne.
Odszedł 13.10.2016r.

palton

  • 422 / 5401
  • Zaawansowany użytkownik
05-09-2014, 10:51
Jeśli chodzi o wygląd, to jedne z najładniejszych monitorów to dla mnie Diapason Astery, które miałem na testach. Kolumny są dość trudne w aplikacji, gdy je oddawałem, miałem przeświadczenie, że nie wyciągnąłem z nich wszystkiego. Na górze Seas Crescendo, średnie i niskie odtwarzał też Seas, papierowa osiemnastka.

pastwa

  • 3815 / 5893
  • Ekspert
05-09-2014, 10:57
Mialem swego czasu podobne wrazenia jak to co wspomnial powyzej Magus. Przechodzac z ultra przejrzystych nausznikow na kolumny, brakowalo mi we wczesnej fazie tego uwypuklania detali, po jakims tygodniu ciaglego sluchania tylko na glosnikach, przejscie na sluchawki spowodowalo iz odebralem ich (sluchawek) przekaz jako nienaturalny w tej analitycznosci. Jest tu wiec bezwatpienia element przyzwyczajenia mozgu do danej prezentacji.

palton

  • 422 / 5401
  • Zaawansowany użytkownik
05-09-2014, 11:11
Ultra przejrzyste monitory do niewielkich pomieszczeń, to Reimyo Brawo! U mnie w 21m2, było zbyt mało nasycenia średnicy i brak niższego basu. Jednak mogę się domyślać, ze w mniejszych pomieszczeniach zagrają pod tym względem znacznie lepiej. Rozdzielczość wyczynowa, ilość detali naprawdę spora.

palton

  • 422 / 5401
  • Zaawansowany użytkownik
05-09-2014, 12:01
Oczywiście w sporej części masz rację... a jednak, otrzymujesz inny rozkład odbić od ścian, to zmienia proporcje. Więcej wyższego dołu, wpływa na inny odbiór reszty. U mnie góra dominowała, co powodowało rozjaśnienie. Jacek był u mnie tylko od soboty wieczór, do niedzieli po południu. To zbyt mało czasu, żeby wszystko prawidłowo dobrać. Pewnie byłoby inaczej w mniejszym pokoju obok (~17m2), ale na odsłuchy przyjechało 18 osób... nie byłoby jak się ruszyć. I tak trzeba było słuchać na zmianę :) Burza jaka się po tym odsłuchu wywołała, ciągnęła się wiele dni, zapisano kilkadziesiąt stron w kilku wątkach. Szkoda, że tak to się potoczyło.

Wracając do kolumn, to mam podejrzenie, że Reimyo to dobry trop. Szkoda też, że Harpia nie robi topowych monitorów, podłogówki które znam, są bardzo rozdzielcze.

lancaster

  • Gość
05-09-2014, 12:18
Z dotychczasowych moich kontaktow z calosciowa prezentacja systemu Reimyo na AS wychodzi na to ze to nie moj dxwiek a nawet bym powiedzial ze jak dla mnie sredni. Mialem kontakt z dzielonym xrodlem i uwazam OK (neutralnie, transparentnie, dynamicznie), preamp uwazam przecietny (stojacy obok AR czy Counterpoint z niby sporo nizszej polki zagral po prostu lepiej nawet w systemie Reimyo), amp na 300B dosc fajny, zageszczone granie, na pewno znajda sie dynamiczniej brzmiace wzmacniacze (np. porownywane obok monobloki BAT) ale slucha sie przyjemnie i nie ma na pewno dyskomfortu ... w kazdym razie calosc elektroniki na pewno nie gra matowo a takie mialem wrazenie podczas odsluchu kompletnego systemu (z monitorami na subach).  Moze bedzie okazja posluchac calosci w lepszej formie.

palton

  • 422 / 5401
  • Zaawansowany użytkownik
05-09-2014, 12:42
U mnie grał system z tranzystorową końcówką mocy.

ogorek

  • 855 / 5233
  • Ekspert
05-09-2014, 12:53
Ja to jestem najmniej kompetentny bo ostatnie porównania głosników roiłem z 5 lat temu i mi przeszło bo:

- Któreś Dynaudio auroczyly mnie w salonie - w moim gabinecie nie dało się słuchać

I inne takie przygod generalnie mnie zniecheciły.
Ale czy ktoś polecał "taniochę" czyli USHER-y ?
Jeżeli elktronika ma swój charakter to wydawało mi sie, że X-718 były niezwykle transparetne.
Łatwiej czuć było zmianę źródła.

Może teraz są jakieś jeszcze lepsze dokonania tej firmy. Chyba, że to zbytni low-end jak dla Was
Audionemesis VLE, Audiolab mDAC, BP, AKG701, T90, stacj: HEED Obelisk SI
Każda modyfikacja systemu podnosi jakość brzmienia o 2 klasy wyżej. Po pewnym czasie zauważam, że się pogorszyło w stosunku do poprzedniej wersji …

brodacz

  • 1780 / 3828
  • Ekspert
05-09-2014, 14:18
Włodku jak Ty chcesz taki dzwięk jak opisujesz i masz taki porządny  budżet po polecam odwiedzić Pana Jarka Waszczyszyna.
Jak u niego gościłem to grało tak jak chcesz a przed sceną i lokalizacją padłem na kolana,szukałem dodatkowych glośników za sobą tak to grało :-)

Chciałem mieć coś z tego brzmienia u siebie i wziąłem odtwarzacz.

Corvus5

  • 2596 / 5360
  • Ekspert
05-09-2014, 15:10
Próbowałem 30cm głośnik w pomieszczeniu 9m^2. Mms 140g, Fs ok. 32Hz. W dwóch budach: zamkniętej i otwartej z BR. W zamkniętej bardzo ładnie się zgrywało, dosyć równo szło, bas równo rozchodził się po pokoju. w BR niestety nie, a strojony na ok 45Hz chyba, więc tak sobie. Nierówny rozkład natężenia, nierówność w paśmie, kuchnia latała, itp. Ogólnie bardziej do denerwowania ludzi ;-) W sumie zależy też od wielu rzeczy, bo to niejedyny głośnik 30cm, który testowałem. Planuję coś ciekawego zrobić na jakimś Seasie i podłogowe, ale najpierw muszę inny system skończyć.

Ged

  • 1715 / 5895
  • Ekspert
05-09-2014, 15:32
Brodaczu
Byłem świadkiem jak system Waszczyszyna poległ na fortepianie solo (chyba nawet na mojej płycie).
Piszę teraz o małych głośnikach. Poza tym kompletnie mi się nie podobają.
Duże zawsze grały świetnie. Te malutkie Oslo opisywałeś jako słabo wykonane, prawda ?