Audiohobby.pl

Squeezebox - wymiana doświadczeń - wsparcie techniczne itp.

marc

  • 15 / 5808
  • Nowy użytkownik
01-06-2008, 21:55
Serdecznie zapraszam użytkowników Squeezebox-ów do wymiany swoich doświadczeń w ramach tego wątku. Co  prawda istnieje strona www w jęzuku angielskim poświęcona temu problomowi, ale jak to mawiał Rej "Polacy nie gęsi swój język mają". Pragnąłbym, żeby ten wątek stał się polem do wzajemnej pomocy  w procesie zarówno instalacji Squeezebox-ów, jak i w  dalszym ich użytkowaniu.

Od  3 miesięcy jestem użytkownikiem Squeezebox-a Duet, wspieranego Qnap-em 109 z 500 GB dyskiem.
W tym czasie wiele się nauczyłem, ale wciąż rodzą się nowe pytania, można powiedzieć wyzwania.

JFSebastian

  • 77 / 5886
  • Użytkownik
02-06-2008, 02:52
Ile kosztował taki Qnap, i czy trudo to skonfigurować ?
Gdzie kupiłeś SqB Duet ?

JFSebastian

  • 77 / 5886
  • Użytkownik
02-06-2008, 02:54
ps. ja posiadam Squeezebox Classic...

gutekbull

  • 498 / 5837
  • Zaawansowany użytkownik
02-06-2008, 07:54
Mam  Squeezebox Classic i QNAPA , i jak na razie ciągłe problemy ze stabilnością QNQPA ;-(
Jeśli chodzi stacja pobierania to QNAP wiesza się co kilka godzin - może ktoś zna rozwiązanie ??
Poza tym wszystko ok. dźwięk idzie przez przetwornik w CD Accuphase DP-500 cyfrowym Belkinem  i całość -nie odróżniam praktycznie płyty CD od zrobionego z niej FLACA ;-)
Wersję Classic kupiłem celowo bo ma lepszy wyświetlacz od tej drugiej ,Duet ma chyba tylko w pilocie ?

holy

  • 114 / 5890
  • Aktywny użytkownik
02-06-2008, 11:39
   Instalowaliśmy Squeezeboxy w tym samym okresie, a wszystko przez kol. gutka :-) i jego temat na Audiostereo Serwer za 5 tys. Muszę powiedzieć, że Squeeze i Qnap spełniły moje oczekiwania i jestem bardzo zadowolonym ich użytkownikiem. Cały sprzęt zainstalowałem raz i działa non stop do dziś - odpukać. Mydelniczka sprawuje sie znakomicie, a Qunapowi nie stawiałem żadnych innych zadań, poza składowaniem plików muzycznych. Jak piszą inni przy większych obowiazkach dostaje czkawki, a szkoda bo cena zobowiązuje.

  Pojawia się wciąż wiecej rozwiązań typu serwer/komputer muzyczny i każdy zainteresowany musi znaleźć
odpowiednie dla siebie. A gdy już znajdzie przekona się, że składowanie plików jest trudniejsze od składowania plastikowych pudełek. Zgranie kilkuset płyt, ich dokładne otagowanie / klasyka to dopiero wyzwanie/, to nie jest zadanie na kilka wieczorów. Wiedziony swymi pedantycznymi skłonnościami zdecydowałem się na zgrywanie do postaci obrazu płyty w wav z arkuszem dyrektyw. Utworzyłem takze odpowiednie katalogi aby łatwo móc odnaleźć daną płytę i np. nagrać ją znajomym, którym się spodobała. W RMF i Zet tego nie usłyszą :-)  

  O jakości podawanej po cyfrze muzyki ze Squeeza już pisałem, nie ma się do czego przyczepić - dodam, wykorzystuję wi-fi.

Dawindyk

  • 140 / 5876
  • Aktywny użytkownik
02-06-2008, 14:31
>> gutekbull

Ktora wersje QNAP\'a uzywasz? Ja wlasnie zastanawiam sie nad zakupieniem 101 do swojego Duet\'a. Co do wyswietlacza - dla mnie pilotem z Duet\'a obsluguje sie squeeza zdecydowanie wygodniej. To byl glowny powod dla ktorego kupilem wlasnie duet\'a

gutekbull

  • 498 / 5837
  • Zaawansowany użytkownik
02-06-2008, 18:36
Ja muszę mieć duże litery ;-) A starsza wersja ma doskonały wyświetlacz widzę go poprzez cały pokój ;-)
Kup QNAPA 109 II lub 109 II PRO. warto dopłacić ,tylko teraz bym kupił np. w Niemczech ,sporo taniej,
jest to nowsza wersja od tej co ja mam , różni się wielkością RAM u ma 256 ,a mój tylko 128 MB.

marc

  • 15 / 5808
  • Nowy użytkownik
02-06-2008, 19:54
>> JFSebastian, 2008-06-02 02:52:17
"Ile kosztował taki Qnap, i czy trudo to skonfigurować ?
Gdzie kupiłeś SqB Duet ?"

Witam
Widzę, że to jest porządne forum w porównaniu do...
Swojego Qnapa 109 kupiłem na ebey.de - z przesyłką zapłaciłem 750 zł. Jeżeleli jego przeznaczeniem ma być tylko serwer muzyczny to spisuje się rewalacyjnie. Na pozostałych jego funkcjach się nie znam, więc nic na ten temat nie powiem.
Duet-a kupiłem w sklepie best-bazar.pl w cenie około 1150 zł - rewelacyjna obsługa i terminowość.
Na wielu forach czytałem, że serwer muzyczny nie jest tak dobrym źródłem jak odtwarzacz CD ze średniej półki. Owszem - o ile sygnał posyłamy beżpośredno z odbiornika na wzmacniacz. Jednakże już nawet podłączenie  Beresforda w roli zewnętrznego przetwornika czyni dzwięk na przyzwoitym poziomie HI-Fi. Ale - znowu.

Od kilku dni do Duetu mam podłaczony do Duetu przetwornik LITE DAC60. Efekt. W roli źródła zestaw Duetu i Lite przewyższa brzmieniowo mojego starego Sony X707ES. Oczywiście porównanie czyniłem na tej samych płytach, z tym że Duet odtwarzał płytkę w formacie Flac.

Co do preferencji w wyborze Classic czy Duet. Można lepiej. Kupić Classic z jego doskonałym wyświetlaczem i pilot od Duetu. Własnie zastanawiam się nad takim rowiązaniem, bo rzeczywiscie czytelność SB3 jest znakomita, ale z drugiej strony sterowanie serweremmieszczacym się salonie z gabinetu czy kuchni jest rownież fajowskie.

holy

  • 114 / 5890
  • Aktywny użytkownik
02-06-2008, 20:56
Jesli kupie pilota od zestawu Duet do sterowania Mydelniczka, to bede zmuszony do wgrania nowego oprogramowania tzn. SqueezeCenter ? Podoba mi sie ten pomysl, ale obawiam sie utraty plikow przy upgrejdzie softu.

marc

  • 15 / 5808
  • Nowy użytkownik
03-06-2008, 09:09
Były osoby, które przechodziły na nowe oprogramowanie. Najlepszym rozwiązniem w tym przypadku byłoby przeniesienie kolekcji muzy na inny nośnik.

foxbat

  • 1057 / 5890
  • Ekspert
03-06-2008, 10:38
Jestescie pewni, ze pilot od Duet to tylko pilot? Czy bedzie dzialac z Classickiem?
---------------------------------------------
strach sie bać...
"jamnik" - wyraz zakazany na audiostereo

Jerzyk

  • 12 / 5889
  • Nowy użytkownik
03-06-2008, 11:11
Pilot od Dueta na pewno będzie działał z Classic.

Jerzyk

  • 12 / 5889
  • Nowy użytkownik
03-06-2008, 11:22
A propos squeezeboxa to używam od dłuższego czasu Classic-a a ostatnio również Duet - tylko jako transport.
Mimo wszystkich zalet użytkowych Squeezeboxa, dźwięk jest niestety dużo gorszy od każdego przyzwoitego CD używanego jako transport. Nawet zmiana zasilania Squeezebox\'a lub modyfikacje (Bolder Cables) nie przynoszą znaczącej poprawy.

Pomysł genialny, ale chyba jeszcze trochę przyjdzie poczekać zanim jakość dźwięku będzie lepsza (może w następnym modelu?). Duet jest dużo lepszy jako transport od Classica (znacznie niższy poziom szumów) - lepsza rozdzielczość i scena. Brak tylko trochę wypełnienia. Upgrade Bolder Cables baardzo pomaga, ale to dalej nie jest poziom przyzwoitego transportu CD.

Ciekawy jestem czy Linn jest tutaj wyraźnie lepszy? Na wielu forach zagranicznych piszą, że jest znacznie lepszy - nie miałem okazji wypróbować. Piszą, że nawet najprostszy DS Sneaky jest znacznie lepszy od Transportera, nie mówiąc o wyższych modelach (Akurate, Klimax). Wszyscy natomiast narzekają na słaby interfejs użytkownika Linn GUI.

Squeezebox - zwłaszcza z pilotem od Dueta - jest natomiast rewelacyjny, jesli chodzi o wygodę użytkowania. Pilot z okładkami wyświetlanymi na kolorowo jest po prostu super.

Miejmy nadzieję, że Logitech wypuści wkrótce wersję audiofilską, która połączy obecną wygodę z wyższą jakościa dźwięku:-)

holy

  • 114 / 5890
  • Aktywny użytkownik
03-06-2008, 13:42
Jerzyk,

mocno mnie zaskoczyłeś opinią o wyższości ,,każdego przyzwoitego CD" wykorzystanego w roli transportu nad Squeezeboxem. Z moich obserwacji wynika, że większe zmiany wprowadza przewód cyfrowy - potrafię to przynajmniej usłyszeć - niż zastosowany napęd / CD - Squeeze/.  Przyznaję jednak, że nigdy nie miałem serca do zbyt długich porównań, a i może sprzęt za słaby. Napisz jakie transporty wykorzystałeś i jaki przetwornik.

Wieczorem na spokojnie zapuszczę synchronicznie jakąś płytę z CD i z Mydelniczki i pobawię się w przełączanie ze słuchawkami na uszach. Jak dotąd jednak uzykana jakość jest dla mnie na tyle wysoka, że zastanawiam się nad zakupem jakiegoś dobrego kabla cyfrowego np Stereovoxa.

marc

  • 15 / 5808
  • Nowy użytkownik
03-06-2008, 19:55
"Przyzwoite CD" jest określeniem niezwykle nieprecyzyjnym.

Z założenia Transporter ma być produktem dla wymagających, ale 2000 USD jest ceną nie adekwatną do jego możliwości. Już Duet ze średniej półki przetwornikiem (Xindak DAC5) wygrywa z Transporterem. Podobno lampizacja odbiornika na Wolsfonie daje bardzo dobre rezultaty, co zresztą wkrótce sprawdzę.