Audiohobby.pl

Daphile

musicoholik1

  • 11 / 3442
  • Nowy użytkownik
17-03-2015, 17:29
Cały wekend słuchałem muzyki z cd przez daphile i muszę stwierdzić,że dźwięk jest przeciętny,na pewno słabszy niż choćby ze wspominanego przeze mnie odtwarzacza w roli transportu.
Jak dla mnie,dvd-rom podłączony po usb jest słabym transportem.Nie warto się gimnastykować i najlepiej potraktować tą funkcję jako kolejny miły dodatek w sympatycznym daphile :) Na osłodę pozostaje radio,jak pliki już się znudzą .

magus

  • 20990 / 5888
  • Ekspert
18-03-2015, 12:20
a czym się różni zgrywanie/ripowanie od bezpośredniego odtwarzania poza tym, że przy normalnym odtwarzaniu dane idą z jakiejś pamięci podręcznej (bufora) albo bezpośrednio, a przy ripowaniu są najpierw składowane ... na ...HD czy flash?

Odczyt danych audio nie jest procesem pozbawionym błędów odczytu. Są dane korekcyjne ale one nie pozwalają na 100% otworzenie oryginalnego sygnału a tylko go interpolują. Oznacza to, że im więcej razy odczytasz ten sam sektor tym masz większą szansę, że zbierzesz wystarczająco dużo danych by odtworzyć oryginalny sygnał. Np. taki AccurateRip odczytuje sektory wielokrotnie a następnie porównuje odczyty z bazą danych tworzoną przez innych użytkowników. To daje bardzo dobre efekty. W przypadku odczytu w locie jesteś ograniczony do tego co zdąży odczytać Twój CD.

a odczyt (zripowanych uprzednio - powiedzmy, że bezbłędnie) danych z dysku jest już bezbłędny?
Odszedł 13.10.2016r.

Cypis

  • 2479 / 5024
  • Ekspert
19-03-2015, 12:07
a odczyt (zripowanych uprzednio - powiedzmy, że bezbłędnie) danych z dysku jest już bezbłędny?

Jeśli pytasz o samą metodę (algorytm) odczytu, to tak. Takie pliki są czytane jak program wykonywalny. Jakby były błędy to większość execów by się sypała lub w ogóle nie chciała działać.
Pzdr, Tomek
d(-_-)b

Piopio(AS)

  • 89 / 3521
  • Użytkownik
21-03-2015, 17:15
Cały wekend słuchałem muzyki z cd przez daphile i muszę stwierdzić,że dźwięk jest przeciętny,na pewno słabszy niż choćby ze wspominanego przeze mnie odtwarzacza w roli transportu.

A tak z ciekawości - na jakim sprzęcie dokonujesz porównań ? O jakim odtwarzaczu mówimy ?

musicoholik1

  • 11 / 3442
  • Nowy użytkownik
22-03-2015, 17:03
Porównywałem na swoim systemie,z odtwarzaczem cd w roli głównego źródła.Odtwarzacz,który miałem,to Marantz cd 52mk2se.Służył mi jako transport.Sam system nie ma tu znaczenia,gdyż zaznaczyłem,że dla mnie dvd-rom podłączony kablem usb do komputera jest słabym transportem.
Poza tym,główną ideą daphile jest odtwarzanie plików z dysku lub ze strumienia danych.W tej roli,sprawdza się bardzo dobrze.

Kryspin

  • 20 / 5873
  • Użytkownik
27-03-2015, 21:43
Sposób, podany powyżej przez Piopio(AS), na pewno działa.
Jeżeli są kłopoty, to musiała być zmieniana konfiguracja domyślna NAS.
Chodzi szczególnie o folder, który chcemy za mapować.
W moim przykładzie, jest to katalog MULTIMEDIA.

Dzięki Karol za opisy. Wszystko robię tak jak opisane. Mam wiedzę i znam zasady udostępniania folderów i plików, ale w przypadku Daphile i NAS nie działa to w taki prosty sposób, przynajmniej u mnie. Najprawdopodobniej jest to związane z uprawnieniami ustawionymi w NAS.

Testuję Daphile na dwóch serwerach.

Dlink DNS-323. To prosty serwer plików, niewiele można ustawić. Udział tworzy się wybierając folder, wybierając użytkownika z hasłem, lub bez uprawnień dla wszystkich. Windows wszystko dobrze widzi zarówno przez użytkownika lub bez.
Udało mi się uruchomić w ten sposób:
Ścieżka na NAS: Volume_1\Audio\Muzyka\.............katalogi z plikami audio..............
Utworzyłem dwa foldery udostępnione.
Volume_1\Audio - z uprawnieniami dla wszystkich
Volume_1\Audio\Muzyka\ - z uprawnieniami dla użytkownika

W Daphile wpisałem ścieżkę do udziału (192.168.0.5/Muzyka) z użytkownikiem i hasłem.
Inne sposoby udostępniania nie zadziałały. Jak dla mnie to dość dziwne.

Teraz próbuję uruchomić udostępnianie na Synology DS215j.
To serwer z dużymi możliwościami ustawień. Na razie testowałem podstawowe udostępnianie z użytkownikiem i nie działa.
W nim obowiązują normalne zasady. Tworzy się foldery i nadaje uprawnienia. Nie ma tu opcji "Zezwalaj na dostęp anonimowy", możliwe, że trzeba wykorzystać użytkownika quest. NAS ustawiony domyślnie.


« Ostatnia zmiana: 27-03-2015, 21:51 wysłana przez Kryspin »

Karol

  • 2007 / 4315
  • Ekspert
27-03-2015, 22:41
...
Dlink DNS-323. To prosty serwer plików, niewiele można ustawić. Udział tworzy się wybierając folder, wybierając użytkownika z hasłem, lub bez uprawnień dla wszystkich. Windows wszystko dobrze widzi zarówno przez użytkownika lub bez.
Udało mi się uruchomić w ten sposób:
Ścieżka na NAS: Volume_1\Audio\Muzyka\.............katalogi z plikami audio..............
Utworzyłem dwa foldery udostępnione.
Volume_1\Audio - z uprawnieniami dla wszystkich
Volume_1\Audio\Muzyka\ - z uprawnieniami dla użytkownika

W Daphile wpisałem ścieżkę do udziału (192.168.0.5/Muzyka) z użytkownikiem i hasłem.
Inne sposoby udostępniania nie zadziałały. Jak dla mnie to dość dziwne.
...

@Kryspin, zajrzałem do tej instrukcji: ftp://ftp2.dlink.com/PRODUCTS/DNS-323/REVA/DNS-323_MANUAL_1.2_EN.PDF
Na stronie 28 są sieciowe ustawienia dostępu, jak na załączonym zrzucie ekranu.
Możesz ustawić dostęp na użytkownika i na grupę. Jest tam opcja "All accounts" do zaznaczenia.
To najprawdopodobniej odpowiednik tego mojego "Zezwalaj na dostęp anonimowy".
Pod spodem możesz ustawić jakiego folderu to dotyczy.
Jeżeli pole z etykietą "Folder" zostawisz puste, to może będzie dotyczyć wszystkich udziałów jakie udostępniasz.
Pokombinuj z tymi wszystkimi ustawieniami.

Podobne opcje pewnie są i na tym drugim serwerze - Synology DS215j.
Zerknij do instrukcji, pożongluj ustawieniami, posprawdzaj i powinno się udać. :)
« Ostatnia zmiana: 27-03-2015, 22:45 wysłana przez Karol »

Kryspin

  • 20 / 5873
  • Użytkownik
27-03-2015, 23:11
Cytuj
Jest tam opcja "All accounts" do zaznaczenia.
To najprawdopodobniej odpowiednik tego mojego "Zezwalaj na dostęp anonimowy".
Pod spodem możesz ustawić jakiego folderu to dotyczy.
Jeżeli pole z etykietą "Folder" zostawisz puste, to może będzie dotyczyć wszystkich udziałów jakie udostępniasz.
Pokombinuj z tymi wszystkimi ustawieniami.

@Karol
Wierz mi, w Dlink sprawdziłem wszystkie możliwe ustawienia.
Działa tylko w sposób opisany w moim poprzednim poście.
A powinno działać tak:
- zaznaczam opcje All accounts
- wybieram folder z muzyką
- ustawiam R/W
- w Daphile wpisuję ścieżkę do udostępnionego folderu
Nie działa.

Myślałem, że ten przestarzały serwer Dlinka jest do d...y, stąd te problemy. I tak jest do wyrzucenia, bo jest kiepski tak w ogóle.
Mam teraz Synology i na nim chcę uruchomić udostępnianie muzyki. Ale problemy są podobne.

Karol

  • 2007 / 4315
  • Ekspert
27-03-2015, 23:25
@Kryspin, a co z ustawieniami właściciela folderu i grupy?
U mnie, przy dostępie bez logowania, musiał być ustawiony właściciel i grupa folderu na: guest.
Jak nie ma domyślnie, takiego użytkownika i grupy, to stwórz i zobacz co się będzie działo.

Kryspin

  • 20 / 5873
  • Użytkownik
28-03-2015, 07:53
@Karol
W Synology folder nie ma właściciela. Jest konto guest przetestuję na nim, ale wolałbym go nie używać, w przypadku kiedy będę chciał mieć dostęp do NAS z zewnątrz, jest to dość niebezpieczne.
« Ostatnia zmiana: 28-03-2015, 08:01 wysłana przez Kryspin »

Karol

  • 2007 / 4315
  • Ekspert
28-03-2015, 08:32
@Karol
W Synology folder nie ma właściciela. Jest konto guest przetestuję na nim, ale wolałbym go nie używać, w przypadku kiedy będę chciał mieć dostęp do NAS z zewnątrz, jest to dość niebezpieczne.

Przyznam, że po tym powyżej, trochę się pogubiłem. :)
Chodzi o użytkownika Gość i bezpieczeństwo, oraz udostępnianiu zasobów bez hasła.
Przecież możliwość korzystania z zasobów, bez autentykacji (loginu i hasła), ustawiasz właśnie po to, aby każdy miał dostęp.

Co do bezpieczeństwa i dostępu z zewnątrz.
Do połączeń zdalnych potrzebny jest użytkownik i hasło.
Konto "Gość" nie ma uprawnień do zdalnego logowania. Żeby tak było trzeba to ustawić.

...
W Daphile wpisałem ścieżkę do udziału (192.168.0.5/Muzyka) z użytkownikiem i hasłem.
Inne sposoby udostępniania nie zadziałały.
...

Z tego powyżej zrozumiałem, że udostępnienie na użytkownika Ci działa.
Nie bardzo mogę pomóc, bo nie bardzo wiem, co chcesz uzyskać i w czym tak naprawdę problem. :)
« Ostatnia zmiana: 28-03-2015, 08:40 wysłana przez Karol »

Kryspin

  • 20 / 5873
  • Użytkownik
28-03-2015, 09:29
@Karol
Chcę mieć dostęp w Daphile do plików na dysku NAS.

W Dlinku zadziałało tylko w przypadku, kiedy folder z muzyką udostępniłem "podwójnie", katalog nadrzędny miał uprawnienia  pełne, katalog niżej uprawnienia z użytkownikiem, w nim katalogi i pliki audio. Inne metody nie działały.

Z Synology jak na razie nie działa w żaden sposób, próbuję z użytkownikiem, bez użytkownika lub jako gość.

Karol

  • 2007 / 4315
  • Ekspert
28-03-2015, 10:38
Nie jestem pewien czy właściwie zrozumiałem to "podwójne" udostępnienie.
Jeżeli będzie nie na temat, to wybacz. :)

Dephile to system uniksowy.
W NAS też jest system operacyjny i jest to zazwyczaj jakaś odmiana Unix-a, np. okrojony Linux.
W systemach Unix, użytkownik żeby dostać się do folderu usytuowanego niżej w drzewie katalogów, musi mieć uprawnienia do "przejścia" przez katalog nadrzędny. Zwykle zapewnia się to, dając użytkownikowi (czy grupie, do której należy), prawo do czytania w takim katalogu.
Inaczej, użytkownik nie może "przejść" przez katalog (czy katalogi) do folderu poniżej i go "nie widzi".

W Linuksie domyślną grupą dla tworzonych użytkowników jest grupa users.
Jak dasz tej grupie prawa do czytania w katalogach nadrzędnych, to folder docelowy jest widoczny.
Pod warunkiem oczywiście, że nie usuniesz użytkownika z tej domyślnej grupy users.
Jeżeli w NAS masz użytkownika guest i grupę: guest, to skorzystaj z analogii do tego o users.
Mam nadzieję, że nie zagmatwałem Ci jeszcze bardziej. :)

Dodam jeszcze, że uprawnienia uniksowe, działają trochę inaczej niż te z Windowsa.
@Kryspin wydaję mi się, że właśnie to, jest przyczyną Twoich problemów.
« Ostatnia zmiana: 28-03-2015, 10:44 wysłana przez Karol »

Kryspin

  • 20 / 5873
  • Użytkownik
28-03-2015, 11:25
Udało mi się :)

Jak się okazuje Daphile nie mapuje folderu udostępnionego jako udział. W nim musiałem utworzyć folder z muzyką i do niego wpisać ścieżkę w Daphile. Udział musi mieć pełny dostęp a sam katalog dowolne uprawnienia.