Audiohobby.pl

Czy tylko dobra jest lampa elektronowa?

cin157

  • 2243 / 5091
  • Ekspert
04-08-2013, 19:45
Ciekawe bo w latach pięćdziesiątych podali w polskim Radioamator i Krótkofalowiec Hi Fi wzmacniacz lampowy o moczy P=1W, na lampie EL84 i EF80 i wynika wniosek że tylko do tej mocy taka lampa ma liniową charakterystykę a powyżej tej mocy to tylko wzmacnia. Przecież dawniej ludzie robili pomiary lamp elektronowych i inaczej do dzisiaj nie może być inaczej i tak samo w tym czasopiśmie podali schemat pięcioelementowej anteny na UHF(z czasu kiedy tylko jedna stacja TV zaczęła nadawać na UHF)  -którą zrobiłem smukłą czyli na nie dużej średnicy drutach, aby uzyskać większy rezonans i czułość i z pewnością taka antena jest lepsza od tych co są teraz i wiem że z balkonu 3 piętra kiedyś ściągała dalekie stacje TV, które wstrajały się bardzo wąsko i bez antenowego wzmacniacza można było je dobrze oglądać.

Zatem kto poszukuje wysokiej jakości to w obecnych czasach nic znajdzie lepszego jak było i tylko do rzeczy zamiast Hi Fi są przypięte mylne określenia najwyższej jakości, co niby ma czynić czasy przyszłości i wystarczą dwa stare przenośne radia tranzystorowe Koliber i rozsunięte od siebie i jaka to jest wielka przestrzenność dźwięku -czyli robią lipę i wsadzają dużo śmiecia, aby dźwięk w przestrzeni rozpylić i na pewno to nie są czasy techniki przyszłości i na dodatek to co sprzedają to jest sprawdzone na NASA jako NIC, bo się normalnie od razu spala i ma większe zniekształcenia i kto za te audio NASA programy płaci jak i gdzie-w kosmosie, do nieskończoności (hi hi! taka to jest chłopska technika i tylko taka i nie inna)?

To ja podałem normalne schematy wzmacniaczy i podałem przykłady pomiaru tranzystorów mocy, które jeszcze można zastosować do tranzystorowych czystych wzmacniaczy małej mocy, które nikogo oszukają bo lepiej tego nie można zrobić i to jest to co było i jest ludziom cenzurowane.

almagra

  • 11514 / 5540
  • Ekspert
04-08-2013, 21:37
Zgadzam się z tezą,że elektronika schodzi na psy...Wiele wspaniałych układów poszło do lamusa,pomimo,że nie udało się skonstruować lepszych,ale ekonomia przesądziła.Natomiast nie wiem o co chodzi z odbiornikami Koliber.Mógłbyś rozwinąć?

almagra

  • 11514 / 5540
  • Ekspert
04-08-2013, 21:48
A moja własna odpowiedź na pytanie,czy tylko dobra jest lampa elektronowa,jest następująca:Nigdy nie udało mi się skonstruować układu tranzystorowego ocierającego się chociaż o jakość dobrze skonstruowanego lampowca.Nawet w układach wysokonapięciowych w podobnie dobrych układach w oprawie najlepszych elementów krzem wypada blado.Lampa wprowadza życie do muzyki.Tak,to najlepsza definicja.Ożywia,wskrzesza ją.

  • Gość
04-08-2013, 23:48
A lampiaczki sobie dłubiesz?

almagra

  • 11514 / 5540
  • Ekspert
05-08-2013, 08:57
Projektuję zupełnie nowe rozwiązania układowe z dobrymi efektami.

cin157

  • 2243 / 5091
  • Ekspert
05-08-2013, 11:47
Koliber to małe radyjka bateryjne z końca lat sześćdziesiątych i są podane tylko jako przykład po co się rozpyla w przestrzeni bazę dźwięku.
Jednak można się pokusić o tranzystorowe klasycznie czyste układy i duże sprzężenie zwrotne i zastosowanie zamiast efektu lampowej pracy audio filtru AFE. Precyzyjna technika z zastosowaniem ekranów wewnętrznych i złożonych filtrów zasilania w połączeniu z węzłami napięciowo-prądowymi daje całkiem nową jakość, którą nawet nie mogą mieć wzmacniacze lampowe.
Natomiast stosowanie precyzyjnych MOSFET w połączeniu z tą techniką daje coś jeszcze innego i najwyższej jakości i dopiero wtedy lampy są w tyle.
Sama lampa daje prosty dźwięk i oczyszczony z drobnych harmonicznych i jako że  to jest prosta kl.A  i na dużej przekładni prądowej to głośniki chcą w ogóle dobre grać na niskich tonach i rzeczywiście są wspaniałe i aby porównać tranzystorowe wzmacniacze to nie tylko potrzeba tej mojej techniki, ale i bardzo czystych tranzystorów mocy i nawet takie jeszcze można poszukać, ale jak sprawdziłem to ja na sraczkę wszystkie są popieprzone powyżej prądu Ic=1A i dlatego podałem czysty wzmacniacz P4W8R.

cin157

  • 2243 / 5091
  • Ekspert
05-08-2013, 12:00
Tylko jeden z mierzonych tranzystor mocy NPN, wyciągnięty ze sprzętu Pionier, 2SD1975 S(M)58 b=150 miał precyzję perfekcji i nawet dochodził nią do prądu Ic=2A. Inne precyzyjne PNP mocy były Toshiba 2SA1302, ale koloru zielonego i widocznie takiej dla ludzi liniowej serii, ale z ograniczonym prądem liniowości do Ic=1A i dlatego jako komplementarne wspaniale nadają się do wzmacniacza P4W8R i dopiero takie coś można porównywać z lampiakami.

cin157

  • 2243 / 5091
  • Ekspert
05-08-2013, 13:53
Tak na prawdę to technika tranzystorowa może być precyzyjna i jeśli patrzy się na wielce skomplikowane komputery i ich nową i używaną cenę, to jak mogą  być jeszcze droższe dobre wzmacniacze mocy?

Tranzystory są pakowane w małe układy i np. dla mikrofonu MDU24 stereo można dla wokalisty zrobić małą przystawkę normalnego i czystego przedwzmacniacza mikrofonowego, przy obudowie mikrofonu MDU24 -bo jest lepiej i bez strat słychać wysokie tony, i wtedy jakość musi być lepsza jak z mikrofonu pojemnościowego, a lampy nie mogą spełnić tego warunku i jak sobie ludzie myślą że wzmacniaczami na mikroamperach i przy braku przenoszonego pasma uzyskają dla mikrofonu wysoką jakość?.
Gotowy taki przedwzmacniacz mikrofonowy podałem na tym forum i ludzie myślą że ma bardzo duże szumy, kto sprawdzi to wie do czego się nadaje i dla wokalisty na pewno nie są duże szumy.

almagra

  • 11514 / 5540
  • Ekspert
05-08-2013, 20:49
Co to znaczy rozpylać w przestrzeni bazę dźwięku?O co chodzi z tymi radyjkami?

  • Gość
05-08-2013, 20:59
>> almagra, 2013-08-05 20:49:56
Co to znaczy rozpylać w przestrzeni bazę dźwięku?

Postawić na parapecie wypasione Altusy i przypierdolić sasiadom "Majteczki w kropeczki".
Molody szczawik z doktora :)

almagra

  • 11514 / 5540
  • Ekspert
06-08-2013, 09:22
Altusy to ta baza?Majteczki to zapewne nadbudowa!!!

cin157

  • 2243 / 5091
  • Ekspert
06-08-2013, 20:43
Nie wiem skąd te żarty, ja mówiłem o dwóch takich samych radyjkach i rzeczywiście jedno na stole a drugie na np. na kredensie i baza dźwięku przestrzennie się powiększa i z tak lipnie popularnych radyjek słychać coś znacznie lepszego i dlatego krytykuję taki NIC i nie najlepszy postęp techniczny, polegający jedynie na takich zabawach i dodatkowych kablach i klamotach.

Ważniejsze jest to że piszę w dziale o lampach elektronowych, ale niczego nie podkopuję bo lampy są dobre dla pewniejszej jakości, zrobionej prosto i taniej, ale za to energiochłonnie.
Jest to też dział "analog" i mnie tylko gramofony ale rzeczy na dawnych elementach dyskretnych też można przedstawić, jako konkurencję dla lamp elektronowych, i kto to zrobi najlepiej to można się pośmiać jak są dokładne i skomplikowane techniki wzmocnienia z zastosowaniem tranzystorów i wychodzi na jaw precyzja zasilania i montaż, co jest też związane z dużymi prądami i małymi rezystancjami zasilania.
Właśnie podałem jeden taki wielce konkurencyjny wzmacniacz.

almagra

  • 11514 / 5540
  • Ekspert
06-08-2013, 21:11
Nadal nie rozumiem co wnosi odbiór radiowy dwoma odbiornikami.Co tam niby się dzieje?

solpadeinelover

  • 124 / 4118
  • Aktywny użytkownik
06-08-2013, 21:56
stereo to się nazywa

almagra

  • 11514 / 5540
  • Ekspert
07-08-2013, 01:41
Obawiam się,że dual mono...