Audiohobby.pl

Czy tylko dobra jest lampa elektronowa?

cin157

  • 2243 / 5100
  • Ekspert
07-08-2013, 07:57
Nawet dual mono daje przestrzenność dźwięku.
Czym jest lampa -aktywny element wzmacniający o podobnych parametrach dla danego typu i jaki jest problem taką lampę sprawdzić układem dynamicznym i dokładnie wiedzieć w jakich zakresach prądowych jest najlepsza czyli liniowa, uwzględniając napięcia siatek i trochę wyższe napięcie anodowe. Żadna to jest wielka robota, bo to co się zakupi to jest praktycznie takie samo i tylko poznać sterowanie i zasilanie określonej lampy to nie jest wielka wiedza i ile takich lamp jest jako wzmacniacze, niedużo.

cin157

  • 2243 / 5100
  • Ekspert
07-08-2013, 16:10
Gdyby ten tranzystor wzmacniacz kontra lampiak dostosować do globalnego sprzężenia zwrotnego w emiterze tranzystora Re=750R, to byłoby ciekawiej i prosto lepiej.
Nawet to dzisiaj zrobiłem i ustawiłem zmniejszenie zniekształceń modułem wzmocnienia i około 100x.
Nie wiem czy to będzie działać bo mam nieodwracające wejście końcówki i nieodwracający moduł sprzężenia zwrotnego, ale z ujemnym sprężeniem zwrotnym w emiterze. Namieszałem i nie  wiem czy to będzie grało, czyli czy w sumie są dobre wszystkie fazy sprzężenia zwrotnego.

cin157

  • 2243 / 5100
  • Ekspert
07-08-2013, 16:24
Pośpieszyłem się i nie wszystkie moje obliczenia naniosłem na schemat.

cin157

  • 2243 / 5100
  • Ekspert
07-08-2013, 16:35
Nie wstydzicie się że to ja pieprzony władzą podaję profesjonalnie dobre dla ludzi rzeczy. Oczywiście że mnie pieprzą i nie tyle jestem od tego przemęczony co, obrzydło mi to wszystko od tego kradzenia i pieprzenia mi głowy, codziennie po przebudzeniu muszę dochodzić do siebie i na dodatek i to im jest mało.

Dopiero teraz wprowadziłem wszystkie obliczone poprawki i myślę że pomogłem tym rozbudowanym modułem sprzężenia zwrotnego i rzeczywiście może się do czegoś dobrze przydać.

almagra

  • 11514 / 5549
  • Ekspert
07-08-2013, 16:38
Co to znaczy,że cię pieprzą?

almagra

  • 11514 / 5549
  • Ekspert
07-08-2013, 16:39
I czy wreszcie odpowiesz mi jaki efekt przestrzenny słychać z dwóch jednakowo nastrojonych jednakowych odbiorników radiowych i jakie jest tego wytłumaczenie?

cin157

  • 2243 / 5100
  • Ekspert
07-08-2013, 19:50
Chłop na wsi woli sobie włączyć dwa małe i takie same radyjka i lepiej siew jemu słucha i wtedy nie jest czuć dźwięku z jednego miejsca.
Pokazałem przykładem stosowania czystych punktów pracy, takich tranzystorów, że dla ludzi schematami można bawić się w profesjonalną elektronikę, a nie prostacko stosować układy scalone lub z konieczności cofać się do lamp elektronowych.
Wiadomo że w odtwarzaczach CD jest krótka droga od zapisu cyfrowego do analogowego i na tej krótkiej drodze, aby nie pogorszyć jakości prosto stosują wtórniki emitera i jakość z uzdolnionego odtwarzacza może być całkiem zadowalająca.
Ale w wzmacniaczach nie można stosować tylko same wtórniki emitera i dochodzi do tego problem do spełnienia  krytycznej jakości dla głośników, bo inaczej głośniki w ogóle nie chcą dobrze działać.
Obecny mój schemat takiego lepszego wzmacniacza od lampowego przedstawiłem trochę fragmentarycznie, bo na niektórych forach ucieka ze względu na troche większe rozszerzenie.

cin157

  • 2243 / 5100
  • Ekspert
11-08-2013, 13:55
Podam najbardziej konkurencyjny wzmacniacz dla lamp elektronowych i jest to już kl.A, czyli nic łatwiejszego do zrobienia i łatwiejsze od lampiaka, bo nie potrzeba stosować transformatora głośnikowego i nic takiego trzeba parować.
Aby nie podać takiej najlepszej rzeczy ludziom i ile jest takich forum w internecie to tylko samą lipę podają.

cin157

  • 2243 / 5100
  • Ekspert
12-08-2013, 05:34
Jak jest widać zastosowałem niewygodną polaryzację PNP, dlatego że mierzone mną tranzystory mocy wskazują na odpowiednią liniowość tranzystorów mocy i tylko od nich to zależy. Możliwe że podany przedział wzmocnienia tr.mocy b=115--134 jest dobry i liniowy dla innych NPN tranzystorów mocy, ale ja lubię stosować większą moc typu tranzystora.
Wiadomo taki wzmacniacz zasila się stabilizatorami z dobrymi złożonymi filtrami kondensatorowymi zasilania i dlatego samo zasilanie tr.mocy nie jest na schemacie zaznaczone, ale dla węzłowej precyzji montażu nie potrzeba dławików i te same potencjały  masy i stopni sterujących są zasilane tylko z tych samych węzłów prądowych.

cin157

  • 2243 / 5100
  • Ekspert
13-08-2013, 10:27
Są dwie wersje takich wzmacniaczy i wiadomo dobre są do nich małe głośniki eliptyczne do TV bo wtedy stosując np. 4sztuki głośników szeroko pasmowych 120-D38E 8R 15W (allegro) uzyskuje się ich całkowicie liniową pracę dla wychyłu membrany dla P=1W. Kiedyś zakupiłem takie głośniki i lepszych nie trzeba mi szukać, chociaż w tej samej cenie są dłuższe, ale ja patrzę na normalność głośnika i chyba zawieszenie membrany jest na rzadkim impregnowanym płótnie. Małe i lekkie kolumienki to jest coś i nawet trochę rośnie ich efektywność, ale jakość jest szczególnie dobra dla małej mocy, bo detal śpiewu jest słychać bardzo wiernie. Właśnie wysokie i średnie tony takich głośników nie modulują się mocą sygnału, bo głośniki pracują na liniowym wychyle membrany i takie cudo jest dobre dla wzmacniacza P4W8R, natomiast dla wzmacniacza kl.A P2W16R należało by zastosować 8 głośników w kolumnie i w tedy w sądzie wyrazistość i zrozumiałość dźwięków mowy jest wysoka, a kolumienki są lekkie i mało tego taki wzmacniacz kl.A ma stabilną jakość w czasie, a to jest ważne. Takie dźwięki mowy takiej jakości dają informację co kto mówi i dlaczego i przede wszystkim nie można zanegować że ktoś inny to mówi.

cin157

  • 2243 / 5100
  • Ekspert
13-08-2013, 23:35
Ostatecznie podałem dwa konkurencyjne wzmacniacze i na forum Młody Technik Yeti garbuje mi skórę i podkopywaniem moich schematów wymusza mi moje pisanie co w tych moich schematach jest takiego dobrego. Te dwa wzmacniacze P4W8R i P2W16R mają dwa różne typy tranzystorów mocy Toshiba 2SA1302 i 2SD1975(M). Nawet ten NPN jest uniwersalnie dobry, ale czy do osiągnięcia w zakupie to nie wiem. Ciekawe bo dla małych prądów liniowość tranzystorów mocy może być wysoka i nawet 0.5% lub lepiej. Właśnie 2SD1975 potrafi być liniowy nawet do prądu Ic=1.7A co na dwóch takich równoległych tranzystorach daje wzmacniacz mocy P12W2R.

Ciekawe osobiście kiedyś nawijałem antenowe transformatory CB na 27MHz i robiłem rdzenie toroidalne na tłuczonym-mielonym ferrycie anteny AM klejonym żywicą epoksydową i doświadczenia wypadły takie że obwód wtórny musi być nawinięty pierwszy a na nim dokładnie obwód pierwotny jako aktywny, czyli wzbudzający i dopiero wtedy sprawność była wysoka.

Czyli dobry szeroko pasmowy transformator głośnikowy nawija się na polskim rdzeniu toroidalnym np. P=150W i w taki sposób aby rozbić uzwojenie wtórne na poliuzwojenia o cieniutkim drucie i w taki sposób aby ich przekrój, połączonych równolegle, był przekrojem ostatecznie wymaganym. Znaczy to że można sztucznie wybrać pochodną przekładni i na jedno cieniutkie uzwojenie przypada tylko ileś tam więcej zwojów uzwojenia pierwotnego i takie uzwojenia nawija się poprzez przekładki izolacyjne obok siebie na całym obwodzie toroidalnym, ale tylko jako jedna warstwa nie nachodząca na siebie i dlatego dobrze należy wyliczyć poliwarstwy uzwojeń pamiętając na wtórnym winie się pierwotne i takie polliuzwojenia łączone są obok siebie oczywiście szeregowo.
Dopiero taki transformator jest bez wad i naprawdę szeroko pasmowy, ale ilość zwojów powinna być większa jak potrzeba aby nie było zniekształceń dynamicznych, bo toroidalny przekrój rdzenia jest stosunkowo mały i dobry transformator głośnikowy musi mieć trochę rdzenia lub dużo zwojów pierwotnego i najprościej jest nawinąć tyle zwojów jak normalny transformator ma o tym samym przekroju jak rdzeń toroidalny i nie patrząc że indukcyjność transformatora toroidalnego jest duża.
Ciekawe bo trzeba zwracać uwagę na szkodliwe pojemności pasożytnicze (duża rezystancja dynamiczna uzwojenia pierwotnego) i dlatego nie trzeba żałować wysokiej klasy izolacji i grubej (dającej jako dielektryk małe pojemności pasożytnicze) w miejscu izolacji uzwojenia wtórnego od pierwotnego i dobra jest też taka izolacja i może być cieńsza, na boki poliuzwojeń.
Wniosek tylko taki transformator głośnikowy jest wysokiej klasy inne rozwiązania to jest głupota.
Oj ludzie myślą że lampy są najlepsze a ja mówię tylko najprostsze, dla osiągnięcia jakości i lampa elektronowa może mieć i wady: mała liniowość, duże tłumienie małych amplitud na głównej amplitudzie i działa jak filtr i gorzej jest stosować duże sprzężenia zwrotne i czy najwyższa audio technika używa lamp czy tranzystorów -na pewno tylko ludzie lubią stosować lampy elektronowe. Osobiście kiedyś sprawdziłem audio filtr szerokopasmowy dużej rezystancji biernej i czynnej z zastosowaniem dielektryka ceramicznego i taki kondensator tak zmieniał utwór muzyczny że nie był do rozpoznania i odczuwany jako nowy i nieznany, mimo że to było nagranie przebojowe i bardzo uproszczone w dźwiękach, wniosek dźwięk może mieć różny charakter, mimo że jest szerokopasmowy i nie jest ważne czy to jest taka praca lampy czy audio filtr i wtedy lampę traktuje się jako audio filtr, który zmienia utwór muzyczny.
Czyli chwalenie lamp elektronowych jest ludźmi co nie potrafią i nie wiedzą jak robić wysokiej klasy wzmacniacze techniką tranzystorową.
Sam toroidalny i dobry transformator głośnikowy jest przykładem ciemnoty audio firm, że takich transformatorów nie stosują. Nawet nic piszą o tym że obwód magnetyczny musi być fizycznie sztywny(czyli zwoje rdzenia toroidalnego nawijane na kleju) i rdzeń nie może drgać i grać -co dla transformatorów głośnikowych z papierową szczeliną rdzenia i każdą inną jest złem powstawania dużych zniekształceń impulsowych.

cin157

  • 2243 / 5100
  • Ekspert
13-08-2013, 23:53
Nawet głośnik sterowany stromymi impulsami generuje duże szpilki impulsów i radą na to jest dobranie szeregowego filtru RC, co daje trochę mniejsze zniekształcenia i dlatego na schematach wzmacniaczy lampowych jest widać takie filtry RC na uzwojeniu wtórnym i pierwotnym i robi się to nie tyle całkiem zmniejszyć generację stromych impulsów co w sposób aby były małe i wnosił taki filtr zniekształceń, co w praktyce uzyskuje się jako najbardziej wypełniony sygnał prostokątny, a nie zwijać stromy impuls do prostokątnego poziomu, bo daje to jakieś zniekształcenia.

cin157

  • 2243 / 5100
  • Ekspert
16-08-2013, 13:27
Po poprawieniu moich przedwzmacniaczy i zewnętrznego sprzężenia zwrotnego zaszły zmiany w moich schematach, które warto zaktualizować. Jest to już praktyczne wiedza najwyższej jakości.

cin157

  • 2243 / 5100
  • Ekspert
16-08-2013, 13:29
Jeśli pomierzyć liniowość tranzystorów mocy to dla czystych wzmacniaczy jest już z górki.

cin157

  • 2243 / 5100
  • Ekspert
16-08-2013, 13:32
Dopiero teraz zaczyna się zabawa czy lampy są lepsze. Ciekawe bo chyba lampy nie używają w studio nagrań i najpewniej precyzyjne VMOSFET -ale i tacy muszą znać podstawy zasilania i montażu, ciekawe to samemu trzeba się uczyć