Audiohobby.pl

Słuchawki Beyerdynamic!!!

majkel

  • 7476 / 5892
  • Ekspert
15-07-2013, 20:49
Pani i Panowie, dzisiaj mi się rozwikłała zagadka różnych opinii o DT990 Edition. Otóż wersja 32 omy gra nie tylko przyjemniej od 250 omów (z pamięci), ale i DT990 Pro. Dźwięk jest bardziej nasycony barwami niż w T90, choć całościowo nieco niższej klasy, ze zgrubnym i uproszczonym potraktowaniem pewnych niuansów, ale to tak na marginesie. T90 mają bardziej stopień nasycenia w barwy jak Grado PS1000, a DT990 32 coś jak Denon AH-D7100, ale to już nawet za marginesem. ;) W DT990 32 omy nie usłyszałem żadnych ewidentnych ostrości, było dalej od nich niż np. w DT880, że o DT990 Edition 250 omów czy nawet DT990 Pro nie wspomnę. Ogólnie dobre słuchawki.

Co do wygody - pady welurowe w każdej wersji są te same, pro czy Edition, tylko pałąki bywały inne. Seria Pro powinna mieć nacisk 3.5N, a Edition mają 2.8N, co dla mnie jest w sam raz, a te 0.7N więcej dawało mi delikatnie popalić z DT880 Pro, a pady na mojej głowie w końcu się w nich rozpłaszczyły.

Cypis

  • 2479 / 5031
  • Ekspert
15-07-2013, 21:52
>> majkel, 2013-07-15 20:49:40
>> Seria Pro powinna mieć nacisk 3.5N, a Edition mają 2.8N, co dla mnie jest w sam raz, a te 0.7N więcej dawało mi delikatnie popalić

Pałąk jest metalowy i trzeba go ordynarnie i nie po audiofilsku z wyczuciem rozgiąć. Tak uczyniłem w moich DT880 Pro i dopiero od tego zabiegu stały się akceptowalne jeśli chodzi o wygodę.

Pzdr, Tomek
d(-_-)b

lancaster

  • Gość
15-07-2013, 23:01
990 maja stopien nasycenia barwy jak 7100 ???? Musze tego posluchac. Po wykresie bym powiedział, ze 7100 sa "nieco" odfiltrowane na górnym i dolnym srodku, graja średnicą  srodkową i skrajami (głównie basem). Z pomiaru wynika że 7100 sa daleko za 990 w temacie wysycenie zakresu środka (umownie 300-6KHz), dwie dosc szerokie zapadlosci po 10dB....moim zdaniem bedzie to slychac jako uśrednienie. ale to teoretycznie, w rzeczywistości może być tak jak piszesz, sluch latwo toleruje takie rzeczy, ale detalu oczywiscie teoretycznie w tych zakresach będzie mniej.....nie spotkalem sie z taką antykorelacją pomiaru i wrażeń do tej pory, ale czasami jest ten pierwszy raz :-)

majkel

  • 7476 / 5892
  • Ekspert
15-07-2013, 23:16
Ja tam chromolę te wykresy, szczególnie że sztuczna głowa Neumanna nie uwzględnia sposobu zakładania Denonów "na CAL!", czyli z wpuszczeniem tylnej części pada za ucho, a jak wiemy z Creativów, a niektórzy i z tych Denonów, zmienia to znacznie prezentację (na plus). Na sztucznej głowie takiego tricku nie da się zrobić, bo te jej uszy to nie jak uszy.

Podcięcie początku średnich tonów na Denonach słychać, ale idzie do tego przywyknąć, do tego zmienia się dźwięk w zależności od sposobu założenia tych słuchawek. Do DT990 w wersji 600 omów podchodzę na zasadzie, że póki nie posłucham, to nic nie wiem. Wersja 32 omy jest zrobiona trochę na ciepło, co widać i słychać.
http://en.goldenears.net/3618

zibra

  • 812 / 4988
  • Ekspert
15-07-2013, 23:18
Majkel masz wiadomosc na innym forum - temat, ktory mnie bardzo nurtuje, jak mozesz zerknac:)
The Protagonist DAC by McGyver, Black Pearl by Majkel, DT1350 by Germany, Shure SRH940 by USA:)

lancaster

  • Gość
15-07-2013, 23:23
Na pewno korelacja nie jest 1:1, ale 7100 są akurat bardzo specyficzne na tle reszty sluchawek. Tym bardziej ciekaw jestem korelacji z odsluchem. Nie spotkalem sie dotad z przypadkiem, zeby na pomiarze przykladowo basu brakowalo a w odsluchu ukazał potęgę i rozciągnięcie. To samo dotyczy wysycenia reszty zakresów.

lancaster

  • Gość
15-07-2013, 23:46
...a to Twoje "ocieplenie pomiarowe" DT 990 32ohm majkel to tylko kwestia skali/rozciagniecia wykresu. Przy ujednoliceniu wychodzi, ze to 600-ki sa ocieplone wzgledem 32, ale nie różnia sie te słuchawki jakos specjalnie pod wzgledem pasma. Taka roznica balansu to moim zdaniem kwestia niuansow w doborze elekrtoniki albo preferencji.

Soundman

  • 775 / 4016
  • Ekspert
15-07-2013, 23:47
Posłuchać warto ale polecam z innym kablem niż firmowy Denona. Firmowy nie jest tym czego można oczekiwać po takiej klasy słuchawkach, sam się o tym przekonałem.

lancaster

  • Gość
15-07-2013, 23:47
zibra, nie zaśmiecaj prosze watku. Masz PW od takich komunikatów, majkel na pewno przeczyta jesli akurat jest na AH.

majkel

  • 7476 / 5892
  • Ekspert
15-07-2013, 23:50
Tego typu sprawy to nie, ale lokalne zafalowania pasma to już może być kwestia wzajemnej geometrii głowy i słuchawek. Według mnie najbardziej problematyczne są ewidentne wyrwy w paśmie, nawet te wąskie, bo czegoś, czego praktycznie nie ma, a nie że jest trochę mniej, mózg już nie dorobi. Natomiast ludzkie zmysły potrafią się bronić przed nadmiarami poprzez obniżanie czułości, do tego tłumić dodane elementy stałe jak np. odbicia czy pogłosy.

lancaster

  • Gość
15-07-2013, 23:50
Soundman, litości. Kupujesz sluchawki za ponad 2Kzł i nie grają super ? Nie rozumiem idei....chyba ze nie o dxwięk chodzi, bo ladne uważam są.

lancaster

  • Gość
15-07-2013, 23:58
majkel, w tych samych warunkach pomiary są robione. Uwazasz ze większosc sluchawek ma szerokopasmowe podbicie +10dB na dolnym i górnym środku ? Wtedy pomiar obniżajac te zakresy pokazałby wiekszosc sluchawek jako w miare liniowa a 7100 skrzywdzil jak widać. Raczej mało prawdopodobne.

W 7100 nie jest czegos "troche mniej", tylko 2 wyrwy po -10dB. Przynajmniej na pomiarze. Faktem jest ze pogiete pasmo jest łątwiej tolerowane niz slaby transjent, ogólny PRAT czy slaba przestrzen. Wiele audiofilskich kolumn z wiekszymi lub mniejszymi japami czy pikami uchodzi za "neutralne"...w kolumnach rzecz sie ma nieco inaczej bo bardziej liczy sie moc wypromieniowywana i wspolgranie z lokalem, ale to juz osobny temat. Wspominam zeby zaznaczyc na ktorym miejsu jest pasmo i nawet mocno poszatkowane moze uchodzic za OK. Niemniej jak jest japa (powyzej 3dB) to z moich doswiadczen w tym zakresie dźwieki sa maskowane a barwy instrumentów zaiwerajacych to spektrum uśredniane.

majkel

  • 7476 / 5892
  • Ekspert
16-07-2013, 00:00
Kabel D7100 nie jest wcale taki ostatni jak na firmowy. Gorsze są te dziwne plecionki do niektórych HiFiManów, które chyba nawet gorzej wypadają niż ten ich "zwykły" kabel od np. HE5-LE.

zibra

  • 812 / 4988
  • Ekspert
16-07-2013, 00:01
To ja sie zapytam o kwestie doboru elektroniki pod katem impedancji wyjsciowej. Podpytuje juz Majkela, ale kazda wypowiedz mnie interesuje, nawet specow od kolumn.
Otoz jak wyglada kwestia dampingu w sluchawkach ortodynamicznych i czy moze wystepowac w tym konkretnym typie przetwornika overdamping? Dla sluchawek dynamicznych kwestia jest chyba jasna i im nizsza impedancja wyjsciowa tym lpiej/lepsza kontrola przetwornika.
Tutaj ciekawy watek, ktory przypomnial mi o tym zagadnieniu i bardzo mnie nurtuje:

http://www.head-fi.org/t/617902/effects-of-damping-factor-on-planar-magnetics-orthodynamics/15#post_9616176

Troche OT :D
The Protagonist DAC by McGyver, Black Pearl by Majkel, DT1350 by Germany, Shure SRH940 by USA:)

Soundman

  • 775 / 4016
  • Ekspert
16-07-2013, 00:05
A czy ja napisałem że nie grają super? Twierdzę tylko że ich firmowy kabel nie daje im rozwinąć skrzydeł w pełni. Sam bym się z tego śmiał ale spróbowałem i już wiem że byłbym w błędzie. Swoją drogą chyba nikt nie zachwala tak D7100 jak ja, nawet chyba przebijam Majkela w tym. Jak dla mnie grają rewelacyjnie nawet na firmowym kablu. Spełniają się u mnie praktycznie w każdym gatunku muzycznym, po zmianie kabla zyskał odbiór klasyki. Wygrały z moimi LCD2 rev2 które jeśli chodzi o bas to mogły zbierać zęby z podłogi...czy mam pisać więcej? Ciekaw jestem konfrontacji z HE500 które dostanę od KABAKA na odsłuch. Liczę że HE500 pokażą klasę w muzyce poważnej.