Audiohobby.pl

Projekt tubowy Audiohobby

lancaster

  • Gość
04-04-2015, 11:01
>lancaster

Skoro to takie oczywiste, to dlaczego wszyscy mordujecie w domu estradówki i sie dziwicie, że ciągle coś wam nie gra? :)))

Fakamada w końcu opisał kilka zalezności powodujących, że wysokoefektywny głośnik będzie grał dobrze w warunkach domowych. Tzn. ze wzmacniaczem o małej mocy i na normalnych poziomach głośności.

a_men, troche estradowek przerzucilem to fakt i dlatego jak sie przesiadalem to wiedzialem dlaczego.
Prywatnie czesto wracam do 2 way 20cm (oem z stx) + maly tractrix, ma to efektywnosc 88-89, schodzi -6 w okolice 35Hz w obudowie ok 35l, czytelne od samego dolu skali potencjometru (dalej robie mody sam) - dla mnie to jedna z podstawowych rzeczy zeby uznac dxwiek a dobry.
 
sama wymiana zawieszen tak jak pisalem  nie zrobi z estradowca glosnika domowego. Rozumiem ze napisanie Tobie rzeczy oczywistej o ktorej wczesniej nie wiedziales powoduje poczucie przynaleznosci do masonerii  :-) ale to sa rzeczy ktore naprawde kazdy producent glosnikow wie od zawsze, glosniki na estrade i do domu sa celowo tak projektowane (inne zalozenia, a nie założone inne zawieszenia :-)))) i to kompleksowo.
Wystarczy porozmawiac w STX czy Tonsilu dowiesz sie duzo więcej.mati, w ktorym glosniku przykladowo wymienilbys zawieszenie na piankowe ?


apropos zwiekszania podatnosci dolnego zawieszenia fakamada, przyszedl mi do glowy malo elegancki ale raczej skuteczny pomysl na test  : skalpelem ponacinac z zewnątrz, jak dobrze dojdziesz to wyjdzie spider jak w RCA:-). I pamietaj tez ze z czystej fizyki wynika rowniez ze dasz wieksza podatnosc (przy zalozeniu ze dobroc nie spadnie do 0,15 bo wtedy i tak nici z basu) to Ci glosnik szybciutko dojdzie do xmaxa i pozamiatane :-)
Tak jak pisze wymiana zawieszen OK, ale dobrze wytypowac glosnik, a i tak pozostanie temat efektywnosci bo jak wiemy zawsze mamy temat pasmo za wzmocnienie/spl. Moze sie wiec okazac ze mamy 3x wieksza obudowe a bas schodzi nam podobnie tylko z wiekszym opoxnieniem pracuje b-r.

lancaster

  • Gość
04-04-2015, 11:10
Tak na marginesie
Gradient wypuścił ciekawy głośnik AXP-08 , bardzo dobrze zbudowany,i robi robotę .

co w nim ciekawego z qts 0,43 i fs 52 ?

OK, -6dB ok 42Hz, ponad 10ms opoxnienia juz dla okolic 55Hz, ale spodobalo mi sie slowo CIEKAWY w takim kontekscie :-)
cos jak "wykwint" swego czasu, Cervantes mi opowiadal ze pod natchnieniem naszgo kolegi forumowego w polskim oddziale jednej z duzych miedzynarodowych firm przyjelo sie okreslenie "wykwint" na okreslenie praktycznie wszystkiego.
Dzwoni więc prezes i pyta : "jak tam wykwinty", a jak ktoś coś spierdoli to komentarz "ale wykwint" :-)
ciekawe :-)
« Ostatnia zmiana: 04-04-2015, 11:20 wysłana przez lancaster »

Mati 94

  • 253 / 4787
  • Zaawansowany użytkownik
04-04-2015, 11:16
Ciekawa jest cena , w stosunku do wykonania .

Mati 94

  • 253 / 4787
  • Zaawansowany użytkownik
04-04-2015, 11:34
Lan
zawieszenie piankowe , dla mnie bezsens , czas i UV go zje .Chyba że pokrywane warstwą zabezpieczającą , tak jak owego czasu robił Eton , ale jest dużo cięższe .

lancaster

  • Gość
04-04-2015, 11:56
Mati, w ogole nie mysle o piankowych zawieszeniach, koledzy wczesniej wspomnieli, wiec pociagnalem motyw zeby nie mieszac.

ogladam tak tego Gradienta i za cholere nie widze w czym on jest lepszy od 20cm stx. Poza tym ze ma ładny aluminiowy kosz. Ja w swoim 20cm STX mam kosz jak w Aurum Cantusie wiec w ogole nie widze przewag ;-)

a_men

  • 746 / 5895
  • Ekspert
04-04-2015, 12:06

sama wymiana zawieszen tak jak pisalem  nie zrobi z estradowca glosnika domowego. Rozumiem ze napisanie Tobie rzeczy oczywistej o ktorej wczesniej nie wiedziales powoduje poczucie przynaleznosci do masonerii  :-) ale to sa rzeczy ktore naprawde kazdy producent glosnikow wie od zawsze, glosniki na estrade i do domu sa celowo tak projektowane (inne zalozenia, a nie założone inne zawieszenia :-)))) i to kompleksowo.


Po co te złośliwości o masonerii? To nie ja się wygłupiałem z aplikacją estradówek w domu.
I czytamy ze zrozumieniem. Nigdzie nie napisałem, że to własnie sie o tym dowiedzialem tylko, że fakamada w końcu o tym napisał na forum.

lancaster

  • Gość
04-04-2015, 12:23
a_men

"...Jesteś na dobrej drodze. Podpowiem ci, że w sumie sam sobie odpowiedziałeś.
Sam na to wpadłeś? Mi to wytłumaczył ktoś mądrzejszy ode mnie w tej dziedzinie."

spoko, teraz zapytaj go o calą resztę :-) Bez złośliwosci.


PS. to byl Twoj komentarz na :
"1. Zmiana zawieszenia na piankowe - nigdy nie widziałem takiego zabiegu dokonanego na estradówce.
2. Zmniejszenie FS przez osłabienie dolnego resoru.  Resor na zdjęciach ma dziurki porobione dziurkaczem."
« Ostatnia zmiana: 04-04-2015, 12:25 wysłana przez lancaster »

lancaster

  • Gość
04-04-2015, 13:05
http://www.usspeaker.com/ALPHA10-1.htm

fakamada powyzej masz mysle niezlego kandydata do zabawy. qts 0,59 po zwiekszeniu podatnosci spadnie i OK.
fs 50 - nie jest źle a jak sie obnizy to tylko lepiej. vas 82 jak skoczy powyzej 100 to dla 10 cali woofera dramatu nadal nie ma

a_men wiesz dlaczego ludzie bawia sie estradowkamiw  domu ? Bo klayczne glosniki sa jednak subiektywnie wolniejsze i jak ktos juz zalapie livowy typ grania to w  druga strone ciezko sie odkręcic.
Czego osobiscie zaluje ze nie przechodzi na rynku opcja z aktywna korekcja basu. Korekcja lustrzana + nawet pare dB jak kto lubi i byloby OK. Fakt ze dodatkowe urzadzenie w torze i dlatego dyskusja czy "nie degraduje".
Z dobrze uzytych glosnikow PA dxwiek jest po prostu energetyczniejszy i głębszy (moja ocena), jedyny problem to bas.

a_men

  • 746 / 5895
  • Ekspert
04-04-2015, 13:28
Tak myślałem, że nie do końca zrozumiałes o co mi chodzi.
Mój komentarz akurat nie odnosił się do tej części wpisu fakamady.

lancaster

  • Gość
04-04-2015, 13:55
sluze brakujaca czaescia wpisu :

"Co do estradówek i ich zapotrzebowania na prąd. To jest bardzo ciekawy temat.

Mam takie poczucie bardziej w kwestii basu. Przy niskich poziomach jest odchudzony i gorzej wybrzmiewa.
Na średnicy tego nie odczuwam.

Od dawna zastanawiam się jaki parametr za to odpowiada.
GPA, które podałeś różnią się głównie niższą mocą i miękkim zawieszeniem. (fs,cms,vas)
Czyżby o miękkie zawieszenie w połączeniu z niewielką masą właśnie chodzi?

Mało teraz się robi takich głośników. Jest Sonido, jest AudioNirvana, GPA i właściwie tyle przychodzi mi do głowy.
Te głośniki mają cewki niewielkiej średnicy i dość niskie FS. Np. 10" Sonido SCW250 ma mms 23gr! i fs 37hz. Żadna estradówka nie ma takich parametrów."

temat mms nam odpadl jako ze 15 cali GPA ma chyba 89g a Eminence ktore symulowalem jako ew zaminniki kolo 75. Więc o co Tobie chodzi ?

fakamada

  • 1066 / 5402
  • Ekspert
04-04-2015, 16:42
O Fostexy, Sonido, Audionirvana.
Ale faktycznie prawdopodobnie jest to tylko uboczny efekt mniejszych cewek, a może też lżejszych membran.

GPA mają potężne 3" cewki, więc jest standardowo jak na estradzie.

lancaster

  • Gość
04-04-2015, 18:38
nie, wieksze glosniki maja wieksze cewki bo np. mniejszy nabiegunnik dolny wszedlby w  saturacje z tej wielkosci magnesem.
Po prostu nie zrobisz 15 calowego midbasu z 1 calowa cewką bo bedzie wolem z efektywnoscia 83dB nawet jak dorzucisz magnes jak kolo Kamaza.

efekt lzejszej membrany z kolei to wyzszy rezonans i szerze pasmo od gory - tu mozna sie popisac geometria membrany z kolei. Kiedys w epoce kilkuwatowych wzmakow i muzyki akustycznej ludzie mieli w pompie bas 40Hz w dol, teraz potrzeba tego do rocka, techniawki, popu itd. Projektowano wiec glosniki ktore pokrywaly pasmo od 50 wzwyz, teraz mozna ew zaprojektowac glosnik full ktory w duzej budzie zejdzie pod 40Hz (obejrzyj pomiary voxativ na stronie sa testy, zaden glosnik nie gra ponizej 50Hz w pomiarach zestawow, Ines podaje pasmo od 20Hz oczywiscie ;-))

Przykladowo przyzwoity fullrange 20cm zeby ciagnal gore mms w granicach 7-12g. Im lzejsza membrana tyl lepiej sobie poradzi jesli geometria i kilka innych rzeczy nie uwali tematu. Mozna z tego dostac efektywnosc na poziomie 92-3dB uczciwie, z tym ze nie ma co liczyc na bas tak dobry jak z wyspecjalizowanego 20cm woofera z mms 25-30g i dobrze zaprojektowanym obwodem magnetycznym. W przypadku tego drugiego obudowa bedzie mniejsza, bas lepszy po prostu (nizszy z mniejszym opoxnieniem).

Panowie sorry, ale koncze swoja misje w tym watku, bo mam wrazenie ze odkrywane jest koło :-)

Synthax

  • 2323 / 4117
  • Ekspert
05-04-2015, 00:02
A ja mam pytanie z innej beczki, mam 15" Eminence Beta zflitrowane 9mh i 68uF równolegle. I teraz jak odpalam sam bas, sterowany tranzystorową 70W końcówką mocy. I mam wrażenie że ta membrana trochę lata jak chce. Oczywiście cały zestaw gra bardzo dobre, ale sam bas nie mam takiej wybitnej kontroli. Wiem że dźwięki basowe mają swój atak w membranie średniopasmowej, ale jednak trochę nie daje mi to spokoju. Czy tutaj chodzi o ten damping factor? I mam za słabe kondensatory w końcówce (za małe pojemności) czy po prostu sam bas tak zfiltrowany jest trochę taki bułowaty?

Mam wrażenie że te wielkie suby w autach u fanów techno jakoś pracuję z większą kontrolę :/
« Ostatnia zmiana: 05-04-2015, 00:09 wysłana przez Synthax »

meloV8

  • 1552 / 5867
  • Ekspert
05-04-2015, 02:47
Niska impedancja akustyczna to i glosnik lata jak szmata. Dipol to nie tuba kolego :)

Synthax

  • 2323 / 4117
  • Ekspert
05-04-2015, 09:43
Niska impedancja akustyczna to i glosnik lata jak szmata. Dipol to nie tuba kolego :)
To mówisz że na sam bas nie muszę szukać lepszego wzmaka? :)

http://s28.photobucket.com/user/mikesae/media/620.jpg.html