Audiohobby.pl

Projekt tubowy Audiohobby

lancaster

  • Gość
03-04-2015, 23:56
:-)))


a_men, przeciez tak dziala glosnik, zwiekszysz podatkosc obnizysz rezonans. Nie raz juz tu bylo pisane ze problemem estradowek jest to ze sa projektowane nie jak glosniki domowe, a nas interesuja tak projektowane czyli np. dalem GPA. choc w GPA akurat mamy kombinacje niskiego rezonansu, zdrowej efektywnosci (ok 93) i do przyjecia qts, natomiast vas jest deko spory, stad duza obudowa potrzebna. Nie ma idealow, ale akurat tam kompromis mi sie podoba, cena troche mniej ;-)

lancaster

  • Gość
04-04-2015, 00:01
Górne zawieszenie praktycznie nie ma na nic wpływu. Kwestja estetyczna/ praktyczna.

O sztywności i podatności decyduje w 99% zawieszenie dolne.

1. Zmiana zawieszenia na piankowe - nigdy nie widziałem takiego zabiegu dokonanego na estradówce.

oba Grzesiek :-)

PS. tylko nie przesadxcie z podatnoscia zawieszen bo wyjdzie Wam zmulers ;-) Wymiana elementu glosnika - pomiar T-S, korekta ew. itd, itp.

lancaster

  • Gość
04-04-2015, 00:05
kiedy bawilem sie po omacku wymienialem zawieszenia w driverach kompresyjnych, to był  pomysl na 3+ ;-)

fakamada

  • 1066 / 5402
  • Ekspert
04-04-2015, 00:13
a_men

Analizowałem wiele, jeśli nie wszystkie wysokoefektywne konstrukcje domowe (nie ma ich znowu tak dużo) vs estradowe w różnych średnicach i na to wychodzi, że główne różnice to podatność i średnica cewki (a za tym idzie reszta parametrów)


Cervantes

Zgadza się, tyle że nie chodzi mi akurat tutaj o podatność w postaci CMS, a elestyczność/grubość samego materiału. Taki np. Supravox 135 ma niby zawieszenie w stylu estradowym, a jest ono miękkie w dotyku. Mam wrażenie że to mniej wzbudza rezonanse, dźwięk jest mniej nerwowy/estradowy.
Miałem też okazję słuchać Sonido SFR175 w 2 wersjach. Tkaninowej(?) i piankowej. Wrażenie było właśnie takie jakby pianka grała ciut mniej nerwowo.

lancaster

  • Gość
04-04-2015, 00:26
fakamada, Glosniki sa projektowane na estrade albo do domu. Po srodku nikt nie projektuje bo po prostu rynek na to jets chudy. Kilka malych firemek rzemieslniczych ktore z tego żyja, ale zadna duza firma sie nie podejmuje bo nie ta skala.
dobry glosnik to kompleksowy projekt ukladu magnetycznego i geometrii membrany. Podatnosc zawieszen to jakis tam narzedzie bardziej szlif niz koncepcja.
« Ostatnia zmiana: 04-04-2015, 00:42 wysłana przez lancaster »

lancaster

  • Gość
04-04-2015, 00:33
fakamada, z zawieszeniami jak z membranami. Te z duzym tlumieniem nie rezonuja ale w pewnm momencie mamy mydlo, z kolei te sztywne czasami cos tam dolożą ale z kolei nie domulą.
Dobry kompromis pilnie poszukiwany ;-)

fakamada

  • 1066 / 5402
  • Ekspert
04-04-2015, 00:45
Hehe wierzę na słowo, wierzę.
Pewnie, że głośnik to zbiór  wielu zmiennych. Jeśli jednak wysoka efektywność jest stałą to ilość zmiennych maleje. Staram się znaleźć te które powodują tak różne brzmienie estrady i domowych efektywnych konstrukcji.

Dajmy na to pierwsze z brzegu typowe przykłady

Beta 8a vs 8" Fostex albo Sonido
Altec vs Eminence

Itp.

Akurat w tych rozważaniach profil membrany nie ma chyba wielkiego znaczenia. Tzn. albo jest wystarczojąco gładkie pasmo albo nie :)
« Ostatnia zmiana: 04-04-2015, 00:46 wysłana przez fakamada »

lancaster

  • Gość
04-04-2015, 01:03
spoko, w takim razie wystarczy zmienic zawieszenie na piankowe i powinno być OK :-)

Nie kombinuje czym sie rozni glosnik na estrade od domowego bo to tak jakbys porownal terenowke i auto sportowe. Pewnie ze mozna cos tam w ktoras strone usmiech zrobic ale ro sa rozne koncepcje od startu/zalozen.i po prostu wiem ile/co moze dac wymiana zawieszenia. Sprobuj, sprawdx, zmierz T-S przed/po.
Odpal w obudowie, posluchaj, sprawdx opoxnienie ;-)
Tez bym wolal zeby szlo to prostym ruchem zrobic.

Mati 94

  • 253 / 4787
  • Zaawansowany użytkownik
04-04-2015, 09:22
fakamada
Beta8a&SonidoSCW200

Czysta fizyka
beta-mpuls 2.83v F=3.388N, Cms 0,37mm/N wychylenie membrany 1,287 mm
sonido -impuls 2,83v F=2.4357N , Cms 1.1601mm/N wychylenie membrany 2.8256 mm
 
To są zupełnie dwa różne głośniki widziane dla ucha i wzmacniacza

a_men

  • 746 / 5895
  • Ekspert
04-04-2015, 09:26
>lancaster

Skoro to takie oczywiste, to dlaczego wszyscy mordujecie w domu estradówki i sie dziwicie, że ciągle coś wam nie gra? :)))

Fakamada w końcu opisał kilka zalezności powodujących, że wysokoefektywny głośnik będzie grał dobrze w warunkach domowych. Tzn. ze wzmacniaczem o małej mocy i na normalnych poziomach głośności.

Mati 94

  • 253 / 4787
  • Zaawansowany użytkownik
04-04-2015, 09:27
a_men
masz całkowitą rację

fakamada

  • 1066 / 5402
  • Ekspert
04-04-2015, 09:49
a_men

A znasz jakiś patent na modyfikacje? Ja sobie lubie poteoretyzować pytanie tylko czy coś dla nas z tego wynika...

Lancaster

Trudno mi określić dawke sarkazmu :)
Rozumiem, że sugerujesz że wymiana samego górnego zawieszenia to za mało czy coś tam jednak daje? Sprawdzałeś pianke na estradowcu?


Mati 94

Oczywiście że to różne głośniki. Pytanie brzmi jak modyfikować estradowkę.

Pytanie do wszystkich. Czy jest możliwość wymiany dolnego zawieszenia bez zniszczenia głośnika.

Mati 94

  • 253 / 4787
  • Zaawansowany użytkownik
04-04-2015, 10:11
Jest możliwość
pasuje przygotować głośnik , tak ja do celów laboratoryjnych , bo nie wyobrażam sobie ,że będziesz go sklejał i rozklejał za każdym razem. Musisz mieć zawieszenia , przykręcane , demontowanymi pierścieniami.
W przypadku Bety, mod górnego zawieszenia , przez częściowe usunięcie wypełniacza , fałdu tekstylnego ,zmieni nieznacznie podatność . Większe możliwości , masz z dolnym zawiasem, możesz zastosować regulowanego ,pająka,preszpanowego , lub z cienkiego bakelitu . Tak jak robiono to we wczesnych konstrukcjach.
Po zmniejszeniu rezonansowej , do wartości rozsądnej np 35 Hz, zmniejszy ci się Qts( i dobrze), ale ważniejsze żeby Cms wzrósł powyżej 0.7 mm/N .

Mati 94

  • 253 / 4787
  • Zaawansowany użytkownik
04-04-2015, 10:27
Tak na marginesie
Gradient wypuścił ciekawy głośnik AXP-08 , bardzo dobrze zbudowany,i robi robotę .

Mati 94

  • 253 / 4787
  • Zaawansowany użytkownik
04-04-2015, 10:31
Cena śmiech, rezonansowa trochę wysoka , ale pomiary zrobili na świeżych głośnikach.