Audiohobby.pl

Projekt tubowy Audiohobby

fakamada

  • 1066 / 5402
  • Ekspert
01-04-2015, 22:25
Sprawdzał ktoś kiedyś ten głośnik?
http://stx.pl/wm-stx-10-2-400-8-f-a-mc-x-duplikat-1.html

lancaster

  • Gość
02-04-2015, 10:49
odrobina prywaty, sprzedaje sztuke sm110 beymy ktora jest pod kazdym wzgledem lepsza do DOMOWYCH zastosowan - tak po prostu. Nizszy bas (choc i tak nie penetruje) do 2 way ze spokoikiem a srednica nawet calkiem do rzeczy. Nowa 110-ka kosztuje chyba 230zł, STX 400zl. Jedyna zaleta STX nie dotyczy domowego audio. Wiecej mocy przyjmie i na estradzie pewnie jest w tym sensie lepszym glosnikiem od Beymy. Do tego celu zostal zreszta zaprojektowany.
« Ostatnia zmiana: 02-04-2015, 12:04 wysłana przez lancaster »

lancaster

  • Gość
02-04-2015, 12:12
dobre glosniki do naszych zastosowan robi GPA. 15 cali -416 i 12 cali, wychodza spore obudowy niestety. Mozna zaprojektowac glosnik o zblizonych mozliwosciach pracujacy w mniejszej obudowie, albo prosciej pobawic sie w modyfikacje zwyklego Eminence 15 cali LFA. Zejdzie to wtedy plyciej od GPA ale znow mniejsza obudowa wiec zysk mamy. Generalnie problemem glosnikow PA w zastosowaniach domowych jest to ze sa projektowane pod prace w innych niz domowe warunkach, najkrocej rzecz ujmujac trzeba im wpompowac watty inaczej nie chca sie odezwac, zalezy jeszcze jaki kto ma dar przekonywania ;-)


PS. jesli chodzi o bas to 15 cali TAD przynajmniej w symulacji nie wyglada nic lepiej od 416. sluchalem TADa (pedzonego aktywnie) i 416 w Onkenie pasywnie. Bez 2 zdan GPA schodzl nizej w danej konfiguracji.
Powyzsze wrazenia czysto subiektywne, nie mialem okazji porownac tych glosnikow 1:1. Zakladam ze przy podziale 1K TAD moglby sie okazac ciekawszy, ale jako typowy bas w 3 way wolalbym to co slyszalem z GPA.
« Ostatnia zmiana: 02-04-2015, 12:20 wysłana przez lancaster »

lancaster

  • Gość
02-04-2015, 12:31
Moze nie w tym watku ale mam nadzieje ze projekt vectora wreszcie ruszy. Podobno od kwietnia mamy dzialac :-)
Na tą chwilę szykuje sie 3 way :
bas 8-10 cali w Tractrix 115, Jacek ma m.in Fane z ktorego korzysta Romy, ale ze Putin ostatnio rozrabia na pewno sprobuje uzyc innego glosnika niż Roman - stracilem zaufanie ;-)
średnica Tractrix 300 lub 400, driver niemetalowy, przynajmniej na razie takie wygrywaja w tym pasmie.
gora, zaezy jak sie ulozy środek, mamy do dyspozycji Tractrix 900 i 1100, tutaj chyba najwiekszy wybor

Na basie aktualnie aktywne suby Supravoxa, ale są plany popelnienia hardcoru - rowniez aktywnego ;-)

fakamada

  • 1066 / 5402
  • Ekspert
02-04-2015, 18:49
Beyma SM-110 fajna. Mierzyłeś je? Nie przeszkadza ta 5db górka na 500hz.
Kiedyś chciałem kupić ten głośnik, ale bałem się tego podbarwienia.
No i mms trochę wysokie mój 12" Faital 12PR300 ma tylko 5gr więcej.
Nie mniej parametry ma fajne. Szczególnie wyjątkowo niskie FS.
« Ostatnia zmiana: 02-04-2015, 19:08 wysłana przez fakamada »

fakamada

  • 1066 / 5402
  • Ekspert
02-04-2015, 19:05
Co do estradówek i ich zapotrzebowania na prąd. To jest bardzo ciekawy temat.

Mam takie poczucie bardziej w kwestii basu. Przy niskich poziomach jest odchudzony i gorzej wybrzmiewa.
Na średnicy tego nie odczuwam.

Od dawna zastanawiam się jaki parametr za to odpowiada.
GPA, które podałeś różnią się głównie niższą mocą i miękkim zawieszeniem. (fs,cms,vas)
Czyżby o miękkie zawieszenie w połączeniu z niewielką masą właśnie chodzi?

Mało teraz się robi takich głośników. Jest Sonido, jest AudioNirvana, GPA i właściwie tyle przychodzi mi do głowy.
Te głośniki mają cewki niewielkiej średnicy i dość niskie FS. Np. 10" Sonido SCW250 ma mms 23gr! i fs 37hz. Żadna estradówka nie ma takich parametrów. Niestety ww. firmy są sporo droższe od estradowych odpowiedników. Zawsze zostaje jeszcze szukanie głośników Vintage, ale większość ma problemy z pasmem już przy kilkuset hz.

Co do przeróbek estradowców. To jest ciekawy, ale trudny temat. Interesujące są dla mnie 2 podejścia ich udomawiania:

1. Zmiana zawieszenia na piankowe - nigdy nie widziałem takiego zabiegu dokonanego na estradówce.
2. Zmniejszenie FS przez osłabienie dolnego resoru.  Resor na zdjęciach ma dziurki porobione dziurkaczem.  Tylko, cholera, jak się do niego dobrać bez uszkadzania :)

« Ostatnia zmiana: 02-04-2015, 19:18 wysłana przez fakamada »

fakamada

  • 1066 / 5402
  • Ekspert
02-04-2015, 19:07
Z 10 calowców poza Sonido SCW250 mam jeszcze takie na oku:

B&C 10CL51
Eminence Legend B102

cadam

  • 4401 / 5900
  • Ekspert
02-04-2015, 20:34
Co do estradówek i ich zapotrzebowania na prąd. To jest bardzo ciekawy temat.

Mam takie poczucie bardziej w kwestii basu. Przy niskich poziomach jest odchudzony i gorzej wybrzmiewa.
Na średnicy tego nie odczuwam.

Ja obstawiam dobroć mechaniczną Qms

fakamada

  • 1066 / 5402
  • Ekspert
02-04-2015, 22:42
Tyle, że QMS jest akurat wysokie w większości estradowek. Poniżej 5 to rzadkość.

lancaster

  • Gość
02-04-2015, 22:54
15 cali GPA maja wiekszy mms od 15 cali Eminence. Średnio 89g vs 75g
110 mierzylem, średnice ma bdb w kategorii posiadanych przeze mnie 10 cali, zeby nie powiedziec najlepsza. Przykladowo Bete 10cx kladzie bez problemu.

fakamada

  • 1066 / 5402
  • Ekspert
02-04-2015, 23:38
Hmmm...może się skuszę. Sonido trochę drogie.
Z kolei Beta 8a, na ktorej gram teraz, bardzo szczegółowa z lepszą lokalizacją, ale brakuje mi trochę mięcha na niskiej średnicy jaką dawały 12" Beymy i Faitala. Dlatego chcę spróbować 10"

Co z tą górką na 500hz? Wychodzi na pomiarze?

lancaster

  • Gość
03-04-2015, 00:00
nie pamietam, ale nawet jesli upierdliwe to nie jest, nie zwrocilem uwagi na zadne grubsze problemy z spl.

Mati 94

  • 253 / 4787
  • Zaawansowany użytkownik
03-04-2015, 14:53
Może Audax np PR240 T4
                         PR240 M6
                         PR240 M0

a_men

  • 746 / 5895
  • Ekspert
03-04-2015, 20:28
Co do estradówek i ich zapotrzebowania na prąd. To jest bardzo ciekawy temat.

Mam takie poczucie bardziej w kwestii basu. Przy niskich poziomach jest odchudzony i gorzej wybrzmiewa.
Na średnicy tego nie odczuwam.

Od dawna zastanawiam się jaki parametr za to odpowiada.
GPA, które podałeś różnią się głównie niższą mocą i miękkim zawieszeniem. (fs,cms,vas)
Czyżby o miękkie zawieszenie w połączeniu z niewielką masą właśnie chodzi?

Mało teraz się robi takich głośników. Jest Sonido, jest AudioNirvana, GPA i właściwie tyle przychodzi mi do głowy.
Te głośniki mają cewki niewielkiej średnicy i dość niskie FS. Np. 10" Sonido SCW250 ma mms 23gr! i fs 37hz. Żadna estradówka nie ma takich parametrów. Niestety ww. firmy są sporo droższe od estradowych odpowiedników. Zawsze zostaje jeszcze szukanie głośników Vintage, ale większość ma problemy z pasmem już przy kilkuset hz.

Co do przeróbek estradowców. To jest ciekawy, ale trudny temat. Interesujące są dla mnie 2 podejścia ich udomawiania:

1. Zmiana zawieszenia na piankowe - nigdy nie widziałem takiego zabiegu dokonanego na estradówce.
2. Zmniejszenie FS przez osłabienie dolnego resoru.  Resor na zdjęciach ma dziurki porobione dziurkaczem.  Tylko, cholera, jak się do niego dobrać bez uszkadzania :)

Brawo fakamada!

Pierwszy ciekawy wpis od jakiegoś czasu. Jesteś na dobrej drodze. Podpowiem ci, że w sumie sam sobie odpowiedziałeś.
Sam na to wpadłeś? Mi to wytłumaczył ktoś mądrzejszy ode mnie w tej dziedzinie.

Cervantes

  • 398 / 5901
  • Zaawansowany użytkownik
03-04-2015, 23:54
Górne zawieszenie praktycznie nie ma na nic wpływu. Kwestja estetyczna/ praktyczna.

O sztywności i podatności decyduje w 99% zawieszenie dolne.

1. Zmiana zawieszenia na piankowe - nigdy nie widziałem takiego zabiegu dokonanego na estradówce.

.............................
When the Last Tree Is Cut Down, the Last Fish Eaten, and the Last Stream Poisoned, You Will Realize That You Cannot Eat Money