Audiohobby.pl

Superlux HD-330

Gustaw

  • Gość
26-01-2012, 22:11
Wbrew tradycji nie zacznę mojego opisu od sakramentalnego słowa "niestety" ponieważ nie ma ku temu najmniejszych powodów. Jedna tylko uwaga.

Otóż, dzięki uprzejmości kolegi Ahmeda ;-) mam okazję testować klona Beyerdynamic DT880 (chyba) w postaci słuchawek tajwańskiej firmy Superlux, model  HD-330.

Słuchawki swoją formą do złudzenia przypominają Beyera, a nawet nie tyle przypominają co są raczej ordynarną kopią tych słuchawek :-) No cóż, nie jest to eleganckie i wykwintne ale tym bardziej właśnie ten model, praktycznie niedostępny w Polsce, wzbudził tak duże moje zainteresowanie. Rzucając okiem na charakterystykę stosunkowo popularnych Superluxów 668B  nie chciałem raczej wchodzić w słuchawki "monitorowe" ponieważ podbicie pasma w górnym zakresie częstotliwości prawdopodobnie nie zagrałoby z płaską charakterystyką mojego Benchmarka. Generalnie nie chciałem ryzykować ostrości ale wcale nie jest powiedziane, że ten model też nie trafi do mojej kolekcji słuchawek "najniższych, cenowych, lotów".

Od dawna miałem ochotę przetestować coś ze stajni tego żółto-skórego kopisty, który nie tylko zrzyna słuchawki od Beyerdynamic ale też od AKG. Superlux nie ma nawet oporów aby przedstawiać wykresy porównawcze swoich produktów z oryginałami, pokazując zwykle, że charakterystyka Superluxów jest bardziej prawidłowa niż oryginałów. Już samo to wskazuje na to, że kopia i oryginał nie brzmią tak samo aczkolwiek można przypuszczać, że ogólna charakter nie jest znacząco różny. Dosyć jednak tego bla bla bla o producencie i jego przegięciach.

Superlux HD-330 - budowa.
HD330 są konstrukcją pół-otwartą. Jeżeli ktoś widział na żywo Beyery 880 to w zasadzie już wie jak wyglądają te Superluxy. Metalowy pałąk, muszle z dosyć solidnego plastiku, pady ze sztucznej skóry lub z wymion ulubionej lamy kolegi Ahmeda - Petroneli :-). Całość pomalowano na czarno.
Do lewej muszli doprowadzony jest "spiralny" kabel, który moim zdaniem jest albo za krótki albo za sztywny. Siedzę w odległości 1 m od przetwornika a zwinięty kabel ciągnie trochę słuchawki. Trochę to upierdliwe ale da się przeżyć.  Kabel jest zakończony mini-Jacusiem, na którego można dokręcić normalnego Jacusia, który jest w komplecie.
Regulacja wysokości muszli jest dosyć upierdliwa i trzeba użyć stosunkowo dużej siły aby wysokość móc wyregulować. Na szczęście często się tego nie wykonuje, chyba, że proporcję naszej czaszki zmienił przypadkowy i nagły kontakt z prasą hydrauliczną albo walcem drogwym.
Nie wiem jakie przetworniki zastosował producent. Ze specyfikacji wynika, że słuchawki mają 150 ohm. Inne cyferki w zasadzie mnie nie interesują bo nigdy w szkole, z elektroniki, prymasem nie byłem.

Opakowanie. Hmmm. Nie jest źle. Kolorowy kartonik a w środku plastikowy, trudno otwierający się, futerał. Zero wykwintu ale i tak, w porównaniu do niektórych słuchawek za 2000 USD, pakowanych gorzej niż chińskie trampki kupione na stadionie X-lecia, specjalnie nie można narzekać. W tym momencie chciałbym serdecznie pozdrowić użytkowników Grado PS-1000. Macie szczególne miejsce w moim sercu. Solidaryzuję się z Waszym cierpieniem.

Komfort. Słucham już piątą godzinę i nic nie przeszkadza, głowa nie boli, pady nie cisną a uszy się nie pocą. Oczywiście lepiej gdyby były welurowe ale zbytniego ciśnienia na zmianę fabrycznych padów raczej nie mam.

Brzmienie.
Znając opinie krążące w sieci o brzmieniu innych modeli Superluxów obawiałem się ostrości w połączeniu ze studyjnym urządzeniem jakim jest Benchmark. Źródłem, jak zwykle jest MacMini ze zwykłym iTunes. Można różne rzeczy pisać o Benchmarku ale podłączenie słuchawek do tego przetwornika dużo zawsze mi mówi o charakterze samych słuchawek. Ostre Grado wytną dziurę w uchu a lekko misiowate Dennony 7000 wymasują basem głowę niczym tajska profesjonalistka.

Co zatem usłyszałem z Superluxów HD-300 ?

Duża kultura brzmienia (tak, tak). Zero krwi z uszu. HD-330 są raczej po spokojnej, bardziej relaksacyjnej,  stronie mocy. Nie epatują wodotryskami, skrzeniem się wysokich częstotliwości lub sceną ze studia nagraniowego o wielkości lotniskowca atomowego. Nie są przy tym mułowate i nudne. Scena jest dosyć blisko i w zasadzie jest bardziej 2D niż 3D. Słuchawki grają raczej  średnicą, wysokie są lekko wycofane ale potrafią błysnąć kiedy trzeba ale bez sybilantów. Wokal jest lekko odbarwiony ale z podkreśleniem na słowo lekko. Ze STAX-em nie ma jednak co porównywać ale z innymi dynamikami ….. hmm ? O Grado nie wspominam.
Bas. Uważam, że jest co najmniej dobry, może nawet lepiej. Dobra kontrola i sprężystość. Potrafi zejść bardzo nisko ale nie ma żadne buły i pompowania powietrza bez kontroli. Potrafi być zróżnicowany. Jest na swoim miejscu i nie przytłacza. Może nie jest to klasa referencyjnych, w tym zakresie częstotliwości, Grado PS-1000 ale wstydu absolutnie nie ma.

Ogólne wrażenia ? Superlux HD-330 to dobre słuchawki. Śmiem nawet napisać, że wybitne w stosunku do ceny, która to cena wynosi…. uwaga……….

24 euro + transport ( nie, nie pomyliłem się). :-)


W najbliższym czasie mam zamiar bezpośrednio porównać HD-330  z CAL i z Philipsami 5401. Z CAL-ami już przez chwilę to zrobiłem i pierwsze wrażenia są takie, że .......niestety ale ..... c.d.n. :-)

Sorry za błędy i literówki.

Gustaw

  • Gość
26-01-2012, 22:14
>> Gustaw, 2012-01-26 22:11:03

Errata.

"Wbrew tradycji nie zacznę mojego opisu od sakramentalnego słowa "niestety" ponieważ nie ma ku temu najmniejszych powodów. Jedna tylko uwaga. Trzeba pamiętać o tym, że mój opis jest subiektywny i dotyczy konkretnego systemu. Przed ew. kupnem należy posłuchać samemu "

Gustaw

  • Gość
26-01-2012, 22:54
.

audio_house

  • 149 / 5433
  • Aktywny użytkownik
27-01-2012, 09:53
Fajnie by było jakby udało się porównać Superluxy HD330 z innymi zamniętymi produkcjami, może DT880, DT770 czy z kultowymi DT150...

Baele

  • 753 / 5085
  • Ekspert
27-01-2012, 10:00
Gustaw,

gratuluję! Super recka! :-)

M.

  • 6 / 4817
  • Nowy użytkownik
27-01-2012, 12:09
DT880 nie są zamknięte.

walkman6

  • 333 / 5745
  • Zaawansowany użytkownik
27-01-2012, 12:13
Czekamy z niecierpliwością na porównanie z CAL! i Philipsami

Gustaw

  • Gość
27-01-2012, 12:21
Na wszelki wypadek włączyłem słuchawki na całą noc aby się trochę dotarły. Zobaczę co będzie dzisiaj. Co do porównania z DT880 lub DT770 to nie mam pomysłu, bo nikt z moich znajomych takich nauszników akurat nie posiada.

Myślę, że w kwietniu, podczas spotkania słuchawkowego, będzie okazja aby porównać Superlux HD-330 ze słuchawkami z wyższej półki. Słuchawki z podobnego przedziału cenowego co HD-330 mam pod ręką więc kiedy porównam to coś skrobnę.

Na razie mogę napisać jedynie o "wartości postrzeganej".
Obrazowo. Philips 5401 jest zbudowany trochę jak Trabant, CAL - tuningowana stara Honda Civic, z dodatkowym spoilerem, sportowym wydechem i xenonami z allegro. Superlux HD-330- Nissan Navarra 4x4. (czołg, którym trudno się parkuje pod marketem) ;-)

Cypis

  • 2479 / 5003
  • Ekspert
27-01-2012, 12:27
@Gustaw

Cieszę się, że udało Ci się opisać te słuchawki przed wejściem w życie ACTA.

Pisz, pisz szybko jak wygląda porównanie z pozostałym wykwitem który posiadasz. Może jeszcze zdążę je kupić i sprowadzić do Polski. ;)

Pzdr, Tomek
d(-_-)b

pastwa

  • 3815 / 5864
  • Ekspert
27-01-2012, 14:27
Brawo Gustaw!

Jak udalo Ci sie znalezc takie fajne grajki za 24euro (wykrzyknik), to jest to 2 razy wiecej warte niz wynajdywanie przyzwoitych sluchawek za kilka tysiakow ;\')) Teraz mysle sobie , ze byc moze z takim Sense G5, moglibysmy miec tu najtanszy duet sluchawkowy na rynku, ktory dodatkowo broni sie z latwoscia na tle komercyjnej stawki i to zarowno muzycznie jak i jakosciowo ;\'))

MAG

  • 2393 / 5851
  • Ekspert
27-01-2012, 14:33
>> Gustaw, 2012-01-27 12:21:50

Moje gratulacje :)Nie ma złej pogody jest tylko złe ubranie;)

audio_house

  • 149 / 5433
  • Aktywny użytkownik
27-01-2012, 15:24
Gustaw ciekawa recka... tym bardziej że nikt tego wcześniej nie robił... jesteś pierwszy :) Może Superluxy zastąpią CAL-e ? Pytanie gdzie je kupić? Ebay? Czy jest jakiś dystrybutor w pl?

Gustaw

  • Gość
27-01-2012, 15:44
>> audio_house, 2012-01-27 15:24:35

Dystrybutor w Polsce jest ale nie ma w ofercie modelu HD-330. Przynajmniej ja nie zauważyłem.

http://www.arcadeaudio.com.pl/1021-Sluchawki

Wersja zamknięta HD-660 (ok 150-160 zł na allegro) jest bez problemu do kupienia. Moje HD-330 były kupowane w Thomann.de. Niestety transport podrożył sprawę o 20 euro ale chciałem mieć dokładnie ten model a nie inny.

Z tym czy Superluxy zastąpią CAL-e to ostrożnie. Wiecie jak to jest. Nowa dziewczyna zawsze jest ciekawsza od poprzedniej, przynajmniej na początku ;-) Nie jest też powiedziane, że bardziej znany i opisywany również u nas, na audiohobby, model 668B nie jest lepszy od HD-330. Nie miałem okazji posłuchać więc kto wie.

Dezydery

  • 68 / 4569
  • Użytkownik
28-01-2012, 12:38
Jesli ktorys z kolegow forumowiczow zdecyduje sie na zakupy bardzo prosze o info. Przesykla zawsze taniej.

Rolandsinger

  • 2894 / 5865
  • Ekspert
28-01-2012, 12:52
Spieszcie się, bo niebawem w ramach ACTA przysolą wam niezłą grzywnę plus zawiasy, za paserstwo skradzionej wartości intelektualnej Beyera czy AKG.

____________________________________________

Zwei Dinge sind unendlich, das Universum und die menschliche Dummheit, aber beim Universum bin ich mir nicht ganz sicher.

z.B.

>>Kwantum przydanego mu basu jest wręcz wstrząsające, tworząc obrazy nacechowane potęgą i mocą, a jednocześnie spowite wszechobecnym niemal basowym łoskotem<<

>>Nowe gniazdko sieciowe spowodowało, że nagle miałem mnóstwo dźwięków. Nadciągały z każdej strony, wewnętrznie zróżnicowane, niby razem, ale każdy osobno, w swojej własnej misji.<<
____________________________________________Zapraszam do zakładki AUDIOSCEPTYCYZM :)