Audiohobby.pl

Modyfikacje Teresy czyli thorens td 3xx tuning

Bacek

  • 2366 / 5887
  • Ekspert
26-01-2021, 14:07
Gramofon kupiony z wkładką rok temu i nic w ramieniu I wkładce nie było ruszane.

Co nie znaczy że było dobrze. W każdym razie zaczął bym od weryfikacji wszyskich ustawień, bo to najczęściej jest przyczyna kiepskiego grania a samo ustawienie nic nie kosztuje. W drugiej kolejności jeżeli spróbował bym lepiej dociążyć wkładkę. Standardowo w pre MM jest to wartość 47kOhm.

DL160 to HOMC a przy jej parametrach właśnie dla lepszego wypełniania basu przydało by się większe obciążenie (koło 2kOhm).  Można to osiągnąć na wiele sposobów inwazyjnych i nie inwazyjnych. Ogólnie chodzi o to żeby wejście zewrzeć dodatkowymi rezystorami do dmasy po stronie preampu (lub samych jego gniazd, wejakiejść króciutkiej przejściówki). Wartoścć pomiędzy 2kOhm do 3kOhm.

O Townshend eei600c w sumie nic nie wiem ale zawsze możesz spróbować testowo pożyczyć inny pre. Może ktoś użyczył by Ci jakiejś Nudy lub czegoś podobnego bo mają duże możliwości dopasowania do wkładki. Na winyl.net obiegowo/testowo krąży pre Buphono skonmonstrułowany przez jednego z forumowiczów, możesz spróbować wpisać się w kolejkę na testy.

Pozostaje też ew kwestia stanu technicznego tej 160'ki ale reczej nie będzie tak źle jeżeli brakuje Ci dołu a nie góry.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

Gustaw

  • 3856 / 3312
  • Administrator
26-01-2021, 14:11
Kombinuj raczej z wkładką lub z przedwzmacniaczem niż samym gramofonem. Ja w swoim niczego nie zmieniałem a nie zagrał dużo gorzej niż nowy gramofon za 20kzł.

34 :-) i zalezy pod jakim wzgledem, bas owszem nieduzo gorzej, wypelnienie moze nieco bardziej gorzej ale to zalezy od gustu a nawet dosuniecia do sciany, natomiats srodek czyli szarosci...prywatnie wole Tereske Twoja, tylko nie popusc w majtasy :-)))) Myslisz dlaczego sprzedalem ?

34? Masz okazję aby moją Tereskę kupić za 24. To 2/3 wartości. Czekam tylko do jutra :)

P.S. Wypełnienie? Tutaj MM nie podskoczy raczej MC.

Jakmatoda

  • 23 / 1236
  • Użytkownik
27-01-2021, 15:07
Cześć. Dzięki wielkie za wszystkie podpowiedzi. Chciałbym zadać jeszcze jedno pytaniem. Czy podwieszona plinta pod pełnym obciążeniem ma być na równi z plinta stałą? W moim 320ce plinta podwieszona jest ok 3mm poniżej. Czy mogło się rozciągnąć po tylu latach? Zawieszenie w tym miejscu jest podciągnięte maksymalnie do samej góry.  Czy któryś z Was zamieniał pióra zawieszenia miejscami?

Gustaw

  • 3856 / 3312
  • Administrator
27-01-2021, 19:03
Przede wszystkim ruchoma plinta powinna być wypoziomowana. U mnie wysokości plint są na tej samej wysokości.

Bacek

  • 2366 / 5887
  • Ekspert
27-01-2021, 19:04
To jest regulowane wg service mauala czyli że nie możesz tego już śrubami wyregulować/brakuje zakresu?
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

Jakmatoda

  • 23 / 1236
  • Użytkownik
27-01-2021, 21:04
Dzięki. Mam wypoziomowaną bazę pod audio na której stoi gramofon, wypoziomowaną dodatkową podstawę gramofonu. Pióro podciągnięte mam do końca. Wymieniłem gumową matę na o wiele lżejszy korek i niestety miejsce mosiężnej tulei opada poniżej poziomu. 

Jakmatoda

  • 23 / 1236
  • Użytkownik
27-01-2021, 23:04
Może to nie tak powinno się zrobić ale udało mi się podnieść pióro wygięta stroną klucza imbusowego i podkręcenie linki. Przy okazji chciałbym przedstawić Teresę:)

Jakmatoda

  • 23 / 1236
  • Użytkownik
01-02-2021, 18:22
Gramofon kupiony z wkładką rok temu i nic w ramieniu I wkładce nie było ruszane.

Co nie znaczy że było dobrze. W każdym razie zaczął bym od weryfikacji wszyskich ustawień, bo to najczęściej jest przyczyna kiepskiego grania a samo ustawienie nic nie kosztuje. W drugiej kolejności jeżeli spróbował bym lepiej dociążyć wkładkę. Standardowo w pre MM jest to wartość 47kOhm.
Pozostaje też ew kwestia stanu technicznego tej 160'ki ale reczej nie będzie tak źle jeżeli brakuje Ci dołu a nie góry.




Wstyd się przyznawać ale wkładka nie była dobrze przykręcona. Jedna śrubka  buła luźna i azymut headshella nie był poprawnie ustawiony. Po ponownym ustawieniu gramofon zagrał przepięknie. Zagrał równo na obu kanałach. Dźwięk się uspokoił i dostał kopniaka. Bas schodzi tak nisko ze potrafi zatrząść domem. Nie przesadzam. Tdl schodzą bardzo nisko. Chciałbym dodać jakie modyfikacje wykonałem. Wymieniłem kable fabryczne na kable sommers , wtyki rca neutrik profi, wytłumiłem dolna metalową podstawę grubą warstwa masy bitumicznej. Wymieniłem felcowe nóżki na gumowe. Zrobiłem tez platformę która zasypiałem piaskiem po same brzegi tak żeby dolna obudowa była obsadzona w piasku. Gramofon nabrał na wadze. I ostatnia modyfikacja to wymiana fabrycznego zasilacza na zasilacz Thorens tpn 2000. Pzdr Wszystkim

Bacek

  • 2366 / 5887
  • Ekspert
02-02-2021, 10:58
Zasilacz postawił bym z drugiej strony, dalej od ramienia. I jego też postawił bym na miękkich nóżkach. Każdy coś tam trzęsie co cześsto bardziej słychać niż elektromagnetyczny wpływ na wkładkę.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

Jakmatoda

  • 23 / 1236
  • Użytkownik
02-02-2021, 13:53
 Zasilacz stoi na miękkich gumowych nóżkach. Nie wydaje żadnych drgań i dźwięków. Dzięki za cenne uwagi. Dzisiaj z tamtąd zniknie:) Pzdr

Jakmatoda

  • 23 / 1236
  • Użytkownik
02-02-2021, 18:48
Dzięki wielkie jeszcze raz kolego Bacek!!! Przeniosłem zasilacz na drugi koniec stolika ok 1,5 metra od gramofonu i powiem że był to strzał w 10. Zasilacz siał zakłócenia. Było go słychać w głośnikach miedzy utworami.  Wystarczyło podkręcić gałkę głośności co pare procent zakłócenia wzrastały. Teraz po podniesieniu Volume do 50% występuje piękny czysty szum. Dźwięk stał się czystrzy zwiększyła się głębia. Dźwięk rozlatuje się w powietrzu.  Jeden z większych upgradów:)

Bacek

  • 2366 / 5887
  • Ekspert
03-02-2021, 13:31
Powody mogą być w sumie 2 albo 3.

1. To że ty nie słyszysz drgań trafa to nie znaczy że igła ich nie słyszy.
2. Obudowa nie jest uziemiona i nie robi za ekran.
3. Przewody phono krzyżowały się z kablami zasilającymi.

Ale tak to jest, żeby wziąć się za  jakieś większe mody które poprawiają coś o 0,01% najpierw trzeba wyeliminować zwykłe, podstawowe problemy które znacznie bardziej psują dźwięk.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

Jakmatoda

  • 23 / 1236
  • Użytkownik
03-02-2021, 16:18
Tak mała rzecz a tak duża. Po utworze „Ride across the river” Po wyjściu na balkon na papierosa. Była już noc, Wielka cisza a świerszcze grały mi w uszach przez dwie minuty dłużej. Coś niesamowitego. Dzięki

Jakmatoda

  • 23 / 1236
  • Użytkownik
13-09-2022, 12:56
Witam.Mam w planach wymianę okablowania ramienia TP90 i połączyć bezpośrednio wkładkę do pre. Czy mógłby któryś z Was podpowiedzieć jak zdemontować złączkę headshella? Pzdr
« Ostatnia zmiana: 13-09-2022, 13:22 wysłana przez Jakmatoda »

Bacek

  • 2366 / 5887
  • Ekspert
15-09-2022, 10:19
Zakładał bym że raczej gdzieś na rurce jest śrubka która to trzyma, od dołu.
Tak jest w Tehchnics
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES