Audiohobby.pl

Modyfikacje Teresy czyli thorens td 3xx tuning

lubelak

  • 20 / 4473
  • Użytkownik
23-01-2012, 22:30
Witajcie
Jakiś czas temu zakupiłem swojego pierwszego thorensa, model to td 316.
Na pierwszy rzut oka wyglądał dobrze, jednak po dogłębnych oględzinach okazało się że plinta była juz odnawiana, maska ramienia latała luźno, nóżki nie łapały poziomu, brak tabliczki z tyłu sprzętu.
Niby nic takiego, ale jako zagorzały fan wszelkiego rodzaju tuningu postanowiłem nieco pobawić się z tym sprzętem.
Gramofon przeszedł kilka modyfikacji które mam nadzieje podniosły jakość odtwarzanej na nim muzyki..
Niestety bedę mógł to sprawdzić dopiero za 2 dni..
Ale do celu, modyfikacje jakie wykonałem to:

1.Wymiana okablowania ramienia- 12x0,06 na każdy sygnał, masę zostawiłem oryginalną, oczywiście nitki miedziane każda w swojej emalii.
2.Podstawa gramofonu oraz okolice silnika wytłumione dynamatem.
3.Silnik otrzymał obustronne oringi gumowe
4.Pod każdą śrubę dodany oring.
5.Oringi pod ramieniem, co spowodowało podniesienie ramienia a tym samym wymusiło potrzebę korekcji ramienia jak i windy.
6.Nowa oliwa w łożysku.
7.Subplatter wytłumiony oringami
8.Nogi otrzymały podkładki gumowe w celu tłumienia oraz wypoziomowania "Teresy"
9.Ramie dodatkowo obciążone termokurczliwymi rurkami
Gramofon został wstępnie skalibrowany, jedyny problem mam z azymutem i uważam że nie da się tego ustawic bez odpowiedniego sprzętu.

W planach mam:
-zmiana wtyczek przy wkładce( moje są delikatnie sfatygowane)
-zmiana wtyków chinch oraz przewodu
-być może dodatkowe dociążenie ramienia - ale nad tym jeszcze myślę.

Kilka zdjęć z przebiegu prac:

Torens td 316 tuning


Na bierząco postaram się opisywać wrażenia i zmiany wprowadzane do mojego analowego toru.

pzdr serdecznie!
Marcin.
-

Ahmed

  • Gość
24-01-2012, 10:50
Szeroko z tymi modyfikacjami pojechałeś. U mnie n.p. przy zastosowaniu podkładek gumowych gramofon zaczął grać gorzej. Co to jest za ramię ? TP16 ? Z dodatkowym obciążaniem ramienia to bym uważał.
Generalnie, jak już robić modyfikację to etapami po to aby w wypadku złego wpływu wiedzieć gdzie się cofnąć ale kto wie, może u Ciebie po takiej rewolucji zagra znacznie lepiej

Zdjęcie możesz wkleić bezpośrednio, bo na Audiohobby silnik forum linki niestety rozwala.

Jeżeli chodzi o azymut to można pokombinować z metodą "poziomy grafit i lusterko".
Jeżeli to ramie to TP16 to nie jestem pewny ale ew. odstępstwa można wyregulować tylko za pomocą podkładek.
No i oczywiście polecam regulację zawieszenia.

ahaja

  • 513 / 5889
  • Ekspert
24-01-2012, 13:48
"Ramie dodatkowo obciążone termokurczliwymi rurkami" - tam powinny być cienkie oringi jak już. Nie tyle dociąża to ramię ile likwiduje rezonanse. Poza tym można je swobodnie przesuwać wzdłuż rurki.

"problem mam z azymutem" - przecież tam jest w tp21 boczna śrubka przy headshellu do korygowania tego ...
Połóż lusterko zamiast płyty na macie , opuść ramię i zobacz jak stoi - w razie czego skoryguj.  2 minuty roboty ... z szukaniem śrubokrętu ...

Masę e możesz zwiększyć dokręcając wkładkę ciężkimi śrubkami z nierdzewki.

Mogłeś od razu zrobić jeden przewód z pominięciem przejściówek/złączek.


lubelak

  • 20 / 4473
  • Użytkownik
24-01-2012, 17:43
Ahaja o jakim jednym przewodzie mówisz? o sygnałach czy masie?

link do zdjęć:

https://picasaweb.google.com/100401587965831048797/TorensTd316Tuning?authuser=0&feat=directlink

Zapomniałem wczoraj napisac ze merytorycznie wspierał mnie kolega Ahaja za co wielkie dzięki :)

ahaja

  • 513 / 5889
  • Ekspert
24-01-2012, 21:37
Jeden przewód w sensie:
4 przewody z pinami do wkładki a z drugiej strony zakończone wtykami rca (do pre). Nie istnieje lepsze rozwiązanie. W ten sposób likwidujesz wszelkie wątpliwe złącza po drodze.


lubelak

  • 20 / 4473
  • Użytkownik
24-01-2012, 23:02
Tak własnie miałem zrobić ale wtedy kabel musiałby mieć co najmniej 1m i zrezygnowałem.. być może niebawem wyrzuce kabel z wtykami rca i zrobie tak jak piszesz.

ahaja

  • 513 / 5889
  • Ekspert
25-01-2012, 10:02
Ano tak. Teraz robiłem takie 150cm ... i działa pięknie.

lubelak

  • 20 / 4473
  • Użytkownik
25-01-2012, 22:27
wczoraj zrobiłem ponad metrowe kable, czekam na nowe wtyki i zrobie tak jak piszesz.
Powiedz mi tylko co zrobic ze starym kablem odlutować od płytki czy moge to zostawić w razie czego?
Rozumiem że kable idą bezposrednio od wkładki do pre z pominieciem płytki?

ahaja

  • 513 / 5889
  • Ekspert
26-01-2012, 00:38
Jeśli robisz połączenie bezpośrednie to lutowanie do pcb mija się z celem. Ale musisz sobie załatwić jakiś ekran i koszulki teflonowe do których wsadzisz te przewody. Ekranem wtedy puszczasz uziemienie.

lubelak

  • 20 / 4473
  • Użytkownik
26-01-2012, 07:26
Nie mogę zostawić starego uziemienia?

ahaja

  • 513 / 5889
  • Ekspert
26-01-2012, 10:38
Może zrób rysunek jak to chcesz połączyć.
Ja takie wrzucałem na AS - gdzieś tam są w wątkach.

lubelak

  • 20 / 4473
  • Użytkownik
26-01-2012, 16:12
mam zamiar puścić sygnały bezpośrednio do rca bez uziemienia a kabel uziemienia zostawić stary..czyli tak jak jest w oryginale gdzie uziemienie biegnie sobie oddzielnie do GND.
Może tak być?
Połączenie sygnałów do RCA zrobię dokłądnie tak jak kolory w obecnych wtykach..

acha zakupiłem wtyki firmy EAGLE CABLE.

lubelak

  • 20 / 4473
  • Użytkownik
28-01-2012, 21:18
No i dzisiaj tor wreszcie zabrzmiał na nowych Tara labsach helix8..pierwsze spostrzeżenia --Nie ma uziemienia..wzmacniacz strasznie brumi, jutro podłącze uziemienie do kaloryfera grubym przewodem:)
Ogólnie bardzo ladnie gra dołem jednak za mało jest góry, musze pokręcić gałką na maxa żeby góra zaczęła łądnie grać.. ale to może być wina tego iż moje płyty są koszmarnie brudne jednak bede mógł je umyć dopiero w poniedziałek..
Czy mogą byc jeszcze jakies inne przyczyny?

ahaja

  • 513 / 5889
  • Ekspert
28-01-2012, 22:30
A co z ekranem?

Uziemione powinno być ramię. Nie do kaloryfera tylko do zacisku w preampie.

lubelak

  • 20 / 4473
  • Użytkownik
28-01-2012, 23:49
ramie jest uziemione do zacisku, ale preamp nie jest do niczego uziemiony wiec efekt taki że co nie dotknę to słysze, chyba ze dotkne zacisku w pre to wtedy przestaje..
ekranu ni ema żadnego ale planuje dać jakis.