Audiohobby.pl

Nowe kolumny - koncepcja małej szerokopasmówki i duzego woofera

Tomq

  • 62 / 5180
  • Użytkownik
29-05-2011, 20:09
Witam. Przyszła pora zbudować nowe kolumny,. zastanawiam się nad koncepcją niewielkiej szerokopasmówki i dużego woofera z aktywnym niskim podziałem. Ma ktoś doświadczenia z tego typu konstrukcjami?  Jak wypadają wysokie tony w takich kolumnach? Odsłuch dla dwóch osób siedzących obok siebie jest ok, czy sweetspot jest za waski? Jakie szerokopasmówki moglibyście polecić w cenie 250-320 zł?

Zastanawiam się nad:
http://www.europe-audio.com/document.asp?document_id=2692&link=datasheets\TBS\W3-1878.pdf
http://www.europe-audio.com/document.asp?document_id=2424&link=datasheets\fostex\fx120.pdf
http://www.europe-audio.com/Product.asp?Product_ID=7939
http://www.europe-audio.com/Product.asp?Product_ID=7944
http://www.visaton.de/en/chassis_zubehoer/breitband/b200_6.html (ten w nieco innej koncepcji - linia transisyjna + 19 mm tweeter).


Będe wdzięczny za wszelkie propozycje i uwagi.


cadam

  • 4401 / 5867
  • Ekspert
30-05-2011, 18:30
Cena za sztukę?

Tomq

  • 62 / 5180
  • Użytkownik
31-05-2011, 11:32
Tak.

Co do szerokopasmówki to pewnie bdzie fostex ff85k, zastanawiam sie jeszcze nad wooferem i obudowa.

misiomor

  • 2094 / 5867
  • Ekspert
31-05-2011, 17:31
Xmax na poziomie 0.5mm plus do tego Sd około 28cm2 - to są parametry na poziomie kopułki 50mm. Dlatego myślę że podział powinien być w okolicach 500Hz albo nawet wyżej, a to oznacza duże problemy z doborem odpowiedniego woofera. Metalowa membrana - może być wrażliwa na odbicia i fale stojące. B&W w swoich 801-kach (40cm kręcone do 400Hz) robią gruby sandwich na Rohacell\'u. Tak czy siak bez solidnej kratownicy i/lub grubych, może nawet sandwich\'owanych ścianek nawet bym nie podchodził.

Tomq

  • 62 / 5180
  • Użytkownik
31-05-2011, 23:24
Misiomor, pamiętaj, że moge ciąć stromo, 24dB/oct.  Z tego co czytałem/rozmawiałem o tym głośniku to zakres niższych średnich  tonów nie brzmi ciekawie, więc bardzo  niskie cięcie tak czy siak wypadałoby odrzucić.   Obudowę i tak planowałem zrobić grubą (czytałem kiedyś temat w którym rozważałeś obudowy kanapkowe), ale nie wiedziałem, że w  tym wypadku będzie to sczególnie ważne. Jeśli woofer pójdzie w TL to zawsze zwiększy sztywność konstrukcji, a jak w closed, to będe musiał naładować do środka kratonic i okienek...  Z tego co sie orientuje, to mata bitumiczna może coś pomóc w tej kwesti?

Co do woofera to jak zauważyłeś będzie problem, celuje więc w 8" które jako tako zagrają nieco wyżej niż sam bas. Wcześniej miałem głośnik o sd 120cm2, więc tak czy inaczej teraz będzie dwa razy większa powierzchnia membrany i wychylenie liniowe, więc na bas nie powinienem narzekać.

Jeśli masz jeszcze jakieś sugestie, odnośnie obudowy (jaki typ closed czy TL?) albo głośników to z chęcią poczytam. Mam zwracać szczególną uwage na jakieś parametry woofera do tego zestawienia? mms, qts?


Widać było ostatnio moje niezdecydowanie - no cóż,  słyszałem powiedzenie "audio to sztuka kompromisów", ale nie zdawałem sobie sprawy, że na każdym kroku będę musiał z czegoś rezygnować, żeby coś osiągnąć.


misiomor

  • 2094 / 5867
  • Ekspert
01-06-2011, 00:43
24db/okt przy podziale np. 600Hz oznacza że głosnik będzie tym bardziej obciążony sygnałem 650Hz niż przy filtrach niższego rzędu.

Ogólnie to sądzę że za łatwo dałeś się przekonać do rozwiązania z szerokopasmowcem - oby nie okazało się to wejściem z deszczu (słaby midwoofer) pod rynnę (podłe wysokie z masą zniekształceń liniowych i słabym rozpraszaniem). Dokładanie później gwizdka to będzie rozwiązanie rozpaczliwe - skoro można znaleźć wiele głośników lepszych w okolicach 600Hz od tego Fostex\'a, za to nie silących się na przetwarzanie góry. Oczywiście nie upieram się, są tacy którym szerokopasmowce grają.

Tomq

  • 62 / 5180
  • Użytkownik
01-06-2011, 13:57
Jeśli góra mi się nie spodoba to wracam do poprzedniej koncepcji. Nie będę się bawił w dalsze kombinowanie, bo raz, ze nie chce 3 way, a  dwa że byłoby to  "doszywanie łaty z nowego ubrania do starego".

Ogólnie to ciągnie mnie do jakiś udziwnień, kto wie, może szerokopasmówka mi podpasuje, jesli nie - sprzedam i wróce do klasycznego 2 way...

lancaster

  • Gość
01-06-2011, 14:21
miomor odnośnie góry z szerokopasmówki żyjesz mitami. Owszem udane aplikacje niezłych tweeterów są OK....ostatnio porównywałem swojego szerokopasmowca Cube Audio F180 z Morelem za ponad 6 stówek (aplikacja  wkolumnie za ponad 20Kzł) i sorry....góra z szerokopasmówki była po prostu lepsza (dźwięczniejsza, nie przymglona czasami dosadna ale przy tym nie męczyła) ....albo może to kwestia aplikacji Morela.
F150 przy jednym z lepszych na rynku Focalu też jakoś się nie wyłożył. Znajomy zmienił ProAc Studio100 (tekstylny Seas) na F155, bo góra i średnica z szerokopasmówki była w bezposrednim porównaniu zwyczajnie ciekawsza.
Gra zestaw, konstrukcje wielodrożne mają kilka plusów (np. rozciągniecie pasma, zwłaszcza w dól).

Nie wiem misiomor czy sobie przypominasz prezentację Sensusa na audioshow ? Ludzie pytali gdzie jest tweeter a częste komentarze były w stylu "po co robią głośniki wysokotonowe, skoro tu gra szerokopasmowy i jest lepsza góra niż z tweetera u mnie ?".  

misiomor

  • 2094 / 5867
  • Ekspert
02-06-2011, 14:57
Powiedzmy że szerokopasmowe granie nie jest dla wszystkich...

fakamada

  • 1066 / 5369
  • Ekspert
02-06-2011, 15:20
Nie wrzucałbym wrzystkich Fullrange\'y do jednego worka.

lancaster

  • Gość
02-06-2011, 15:58
misiomor, OK :-)

fakamada, zaprosiłem kiedyś kolegę słuchawkowca na odsłuch kolumn za circa 40Kzł. Firma znana, układ 3way.
facet słucha i komentuje : nie..... nie.........ile to kosztuje ? Nie wziąłbym tego za darmo....
Mówię : spokojnie, za darmo ? Człowieku, sprzedasz i kupujesz co tam chcesz !;-)

....posłuchał kilka razy szerokopasmówki i z tego 2 razy podobało mu się. Dźwięk był naprawdę niezły, co sie dziwić. w pierwszym przypadku w porównaniu ze słuchawkami dźwięk jak ze studzienki, lekko poluzowany basik.
Dla oddania sprawiedliwości, konfiguracja, pomieszczenie itp. Kolumny za 40Kzł grały  w zaadaptowanm lokalu, szerokopasmówki nie i do tego z tańszą elektronika...sorry.
Inny przykład ze sklepu....kolumny również 3 way, gwiazda krajowych testów. Wlokący bas, metaliczna średnica i dźwięk typu satelita/sub. Nawet sprzedawca stwierdził, ze więcej nie kupi na stan, bo kolumny 4 razy tańsze potrafią zagrać lepiej....
dla oddania sprawiedliwosci jest wiele bdb brzmiacych kolumn wielodrożnych, tak jak spartolonych fullrange lub ich aplikacji.
I żeby było śmiesznie te niezbyt ciekawe szrokopasmówki tez czasami pochodza od znanych producentów w tej dziedzinie.
Z szerokpasmówka jest kilka tricków, wkręcona bez nich w obudowę najczęściej "siada". Nie wiem dlaczego i nie interesuje mnie to, ale to slychac.

magus

  • 20990 / 5868
  • Ekspert
02-06-2011, 15:58
przede wszystkim warto posłuchać, zanim się oceni

i to nie pierwszej lepiej konstrukcji, która (nie) wpadnie w ucho
ale konstrukcji uznanych co najmniej za dobre, a najlepiej wybitne
bo tylko takie mogą być wiarygodne, jeśli chodzi o konkretną technologię
Odszedł 13.10.2016r.

Tomq

  • 62 / 5180
  • Użytkownik
03-06-2011, 08:20
"Z szerokpasmówka jest kilka tricków, wkręcona bez nich w obudowę najczęściej "siada". Nie wiem dlaczego i nie interesuje mnie to, ale to slychac."


Nie bądź taki tajemniczy, zdradź te triki ;) (jesli masz na myśli jakieś ogólne zasady aplikacji szerokopasmówek).
Jeśli ktoś mógłby polecić mi jakieś 8" które zagrałoby z tym fostexem ff85k to byłbym wdzięczny.

BTW, ostanio chodzi mi po głowie horn - na takim 8" byłaby "wielka paka", czy obudowa miałaby względnie normalne rozmiary?

Tomq

  • 62 / 5180
  • Użytkownik
03-06-2011, 18:51
Co myslicie o tych wooferach?
http://www.elmuz.com.pl/sklep/download/8WOOF-P-V2.pdf - beyma 8"
http://monacor.djshop.pl/_monacor/produkt/2095,monacor.html
http://monacor.djshop.pl/_monacor/produkt/7442,monacor.html - ten jest polipropylenowy, a troche się boej tych membran (moj midwoofer ma membrane z tego materiału i srednie tony nie brzmia ciekawie..)